Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/bmid_setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4 1072 168

Ráma série

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Svoboda

Rendezvous with Rama , 1973

kralika
11.06.2019 5 z 5

Clarke je skutečně spisovatel-vědec. Nejprve přesně metodicky stvoří prostředí, které v maximální možné míře odpovídá současnému poznání. Poté stvoří entitu, která se mu vymyká - ovšem opět vše podléhá přísné metodě - a pak do těchto kulis umístí děj, který svým rytmem a přesným dávkováním připomíná metronom. Výsledkem nemůže být nic jiného než vybroušený diamant. Samo o sobě by to nestačilo - tohle je ale po čertech čtivé a napínavé.

"'Ráma je kosmické vejce, zahřívané slunečním žárem. Může se každou chvíli proklubat.'
Předseda Výboru pohlédl na velvyslance z Merkura s upřímným údivem. Za jeho diplomatické kariéry ho jen zřídka něco tak překvapilo. Nikdy by ho ani ve snu nenapadlo, že je Merkuřan schopný tak poetického vyjadřování."

protokol
14.05.2019 1 z 5

celkom pohodovka sic nič extra ale dá sa

dedliipf
29.04.2019 5 z 5

Setkání s Rámou - s obří vesmírnou lodí neznámého smyslu prolétající naší sluneční soustavou. Prostor a světlo, i voda a zvuk a pohyb, vše mělo velkou roli atmosféru lineárního textu, ve kterém se ukrývá trojrozměrný svět původně ukrytý v mozkové hmotě muže 20. století. — To jsem si zapsala hned po dočtení.

Těžko se mi tenhle zážitek uchopuje. Děj a postavy jsou velmi příjemné pro každého čtenáře, který má zájem o vědu, vesmír a výzkum. I trochu o tu politiku okolo toho a situace, kdy člověk musí kalkulovat s neznámem a nevypočitatelným chováním cizích objektů i druhých lidí. Byl tam jeden moment ke konci, kdy jsem měla neuvěřitelnou radost, že mohu být tam - s nimi - vidět to, co oni, i když šlo jen o konstruovaný svět knihy, co se nikdy nestal, a jen obraz, co přenášel můj mozek přes slova... A přesto to byla opravdu čiré štěstí.

Atmosféra je úžasná. Doslova ve vás budí úžas a snažíte se dokola představit, jak to asi vypadá. Je velmi těžké pojmout tak zvláštní architekturu válcového světa s odstředivou silou a osou bez gravitace. Takový 200stránkový myšlenkový experiment. Ve mně popisy budily mnoho barevných obrazů až bázeň. Nevím ale, jak by působily na někoho, kdo takovou představivost nemá. Nebyla by pak kniha plochá a nesmyslná? Ráma je totiž ústřední postavou knihy, až po něm kapitán Norton.

A také se mi líbily charaktery postav. Nikdo z posádky nevypadá jako hlupák. Vlastně Clarke zachází s respektem i s každým zástupcem různých věd a planet. A to i když mu nechybí ironie a humor. Ale tak nějak i ty sobecké připomínky politiků byly docela namístě. Alespoň mně se zdá :-)

... do dalších knih ze série se pouštět asi nechci... chci si uchovat tajemnou příchuť tohoto prvního dílu. A také inspiraci, co do mě vlil.

morte
15.04.2019 4 z 5

K přečtení knihy mě přiměl neznámý objekt Oumuamua, který prolétl naší sluneční soustavou. Setkání s Rámou přesně o tomhle vypráví. Myšlenka knihy je výborná. Podání občas trochu vázne - mnoho popisu, málo přímé řeči. Za přečtení určitě stálo. Výborné dílo.

arthera
09.02.2019 5 z 5

Můj sen je z tohoto díla udělat komiks! to by byla teprve paráda. Nechápu, že se této klasiky doteď nechytl halywůd!

Mirbu
30.12.2018 4 z 5

Po přečtení prvních tří dílů, musím uznat, že tento byl zatím nejlepší. Jsem zvědav jak se mi bude líbit ten čtvrtý, ale ten si přečtu až po splnění Čtenářské výzvy 2019.

bobo7592
26.11.2018 4 z 5

Slušně napsaná komorní sci-fi bez šílených technologií budoucnosti a nelogičností. Pokračování už se mě moc nelíbilo.

Blue
19.11.2018 5 z 5

V podstatě o ničem. Ale velmi působivé.

badly
29.10.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih Sci-fi, napětí po celou dobu četby. Doporučuji.

Nifredil
04.10.2018 5 z 5

Výborné sci-fi. Nevěřila bych, že bych si mohla tak užívat knihu vlastně šloženou z popisu, ale ano. A ono to nebude tím, že je to jen o popisech, ale také o psychologii postav, které ty věci vidí. Bohužel bez spoileru se těžko popisuje více, tak jen znovu zopakuji, že jsem nadšená a mohu jen doporučit.

nero 13
04.09.2018 5 z 5

Tak jsem si poněkolikáté přečetl tuto Sci-fi klasiku a znovu si vychutnal objevování úžasného mimozemského světa. Jenom se divím že toto dílo ještě nebylo zfilmováno a že po něm Hollywood ještě nešáhl.
Právě jsem dokoukal třetí řadu skvělého seriálu The Expanse natočenou podle knih Daniela Abrahama a vůbec bych se nezlobil kdyby tímto způsobem byla převedena na filmová plátna i Ráma.

SalvorHardin
29.08.2018 5 z 5

Zrejme jeden z najrealistickejších SF románov

jockjock
19.08.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem si koupil jako takový meziplyn a navnadění na scifi před vydáním třetího dílu Vzpomínka na Zemi. Hrozně jsem tu knihu podcenil a je minimálně na stejné úrovni jako Problém tří těles a Temný les.

KURACHJO2018
14.08.2018 5 z 5

Myslím si, že ani Vesmírná odysea není tak protkána genialitou Clarkových představ a fantazie. Od první chvíle, kdy vstoupíte do vesmírné lodi, nepřestanete žasnout, divit se a vnímat vesmír jinak. Svoji výjimečnou představivost Clarke ještě prohloubil v dalších dílech...
Je to naprosto ojedinělé literární představení na poli čisté sci-fi.

tibis
08.08.2018 5 z 5

Ako fanusik sci-fi ktory toho uz precital tony, jedna z najlepsich sci-fi (podla mojho nazoru). Mam rad riesenie technickych problemov a nie citovych ( hlavne vo vesmire). V poslednej dobe ma prekvapil Martan. Kopec technickych problemov a ako ich vyriesit. Pre niekoho nuda ale pre mna skutocne najzaujimavejsia cast knihy. K tejto knihe sa mozem vacat aj kazdy rok.Len cakam kedy Ramu sfilmuju a aku love story tam zakomponuju aby to bolo prijatelne aj pre zenske publikum a nie iba pre technicky zameranych blaznov ako ja.

Janadvorackova
28.07.2018 4 z 5

I po letech od prvního čtení, super. Tentokrát jsem knihu poslouchala, bohužel v nekvalitním načtení panem Milanem Nedělou. Často se mi zdálo, že to chce mít hrozně rychle za sebou a nedbá na nějaký hlasový projev. Četl monotónně. Dost jsem se divila, jelikož jsem už předtím v jeho podání slyšela "Dveře do léta," nebo "Já robot" a tak divný pocit jsem z toho neměla.
Každopádně příběhu nic neubralo na zajímavosti, což je podstatné.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Súhlas s komentárom od Rade. Poctivá "objavovateľská" hard SF...

Nomia
13.04.2018 4 z 5

Možná je chyba v tom, že jsem Rámu četla až po Vesmírné odysee, ale touto optikou nemůžu hodnotit Setkání s Rámou plným počtem. Je to opět výborná, chytlavá a hlavně chytrá sci-fi, ale kvalit Vesmírné odysei dle mě nedosahuje.
Arthur Clarke je prostě nestárnoucí klasika, myslím, že ať sáhnete po jakémkoliv jeho sci-fi, tak nebude zklamaní.

VladimirTetur
24.02.2018 2 z 5

Samoúčelně záhadné. Dramaticky plytké. Knize chybí jakákoliv pointa. Zbytečně strávený čas.

Ondra148
09.02.2018 5 z 5

Jedno z mých oblíbených sci fi dílek