Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/bmid_setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4 1073 168

Ráma série

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Rendezvous with Rama , 1973

Tupoun
08.11.2020 5 z 5

Arthur C. Clarke byl v mnohém vizionář a řada technických vymožeností, o kterých ve své době psal, se dnes běžně používá. Kdoví, jestli Oumuamua nebyl něco jako první Ráma? Děj knihy je naprosto strhující a v tomto případě je úpně jedno, kdy byla kniha napsána. Tak perfektně je nadčasová. Zde Clarke mírně ubral vědecké složitosti některých svých děl a přidal nádherně dobrodružné pocity opravdových dobyvatelů kosmu. Pokud jste nadšeným čtenářem sci-fi, dokonale barevná představivost zcela ovládne vaši mysl a podobně jako v hororech Stephena Kinga, jste tam, jste v zaprášené chodbě Rámy, a každý metr, který vám odhalí reflektory přináší obavy, očekávání a úžasné pocity z objevování. A co teprve až vstoupíte dovnitř?! Jestliže nezamhouříte při čtení oka a do práce přijdete zničení, tato kniha musí být dostatečnou omluvou u nadřízeného. Co je nějaká práce proti Setkání s Rámou? Jestli chcete prožít pár dní v kosmu, tako kniha vám to umožní. Morgan Freeman kdysi prohlásil, že pokud mu někdo donese kvalitní scénář na Setkání s Rámou, bude jej produkovat. Bohužel, už je to pěkných pár let.

Usire
11.09.2020 5 z 5

Opravdu skvělé čistokrevné sci-fi bez příkras. Po přečtení máte pocit blechy na právě probíhajícím psovi kolem. Můžete se na něm chvíli svézt, ale nemůžete ho ovlivnit, natož pak pochopit kam vlastně běží a proč.

Macheta
03.08.2020 4 z 5

Zajímavé, zpočátku kovově chladné sci-fi se zaměřením na prostorovou představivost. Nevybudoval jsem si hlubší vztah k postavám (upřímně, ani jsem si nepamatoval jejich jména), ale to v téhle knize cílem určitě stejně nebylo. Líbilo se mi zaměření na jeden jediný objekt, kolem kterého se celý jednoduchý příběh točil. To neznámo mě nutilo číst dál a dál a do přečtení dalších dílů série může fantazie rozjímat nad otázkou "Kam?" :)

Tufir
17.06.2020 5 z 5

Jsem unesen! Čistokrevná sci-fi bez fantasmagoricého přesahu (2001 vesmírná odysea, Solaris). Vysvětlování není nudné i díky tomu, že se děje různými kanály: vypravěč, posádka, výbor, zprávy rodině.

senbja
07.06.2020 4 z 5

Pro mě příliš techniky a málo života. Zvědavost mě popoháněla k dalšímu dílu.

Marfiel
28.05.2020 5 z 5

Nejúžasnější na celé knížce je opravdu ten fascinující prostor uvnitř Rámy. Když jsem jako dítě četl moji oblíbenou "verneovku" Tajuplný ostrov, stačilo zavřít oči a prostě představit si ostrov a na jejím konci mys Dráp. Ale tady? Kde je konec a kde je začátek? Lezete spolu s hrdiny po stěně, ale kam? Nahoru nebo dolů, nebo snad jste otočen o 90° a postupujete vlastně vodorovně. A máte si představovat prostor jako rovnou plošinu kilometry širokou, nebo snad válec, když je tam to válcové moře, které končí u stropu nad vámi? A k tomu ta různá gravitace a rotace a už vůbec nevíte, kam a jak se postavy pohybují... Dalším fascinujím prvkem příběhu je ten Rámův "facility management" s vyšším cílem. Člověk je vlastně jen dotěrná moucha...

olga8832
27.05.2020 5 z 5

Překvapivé, zajímavé a vizionářské dílo. Ještěže Rámané dělají všechno třikrát :-)

kokrokr
25.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu mám ve velké oblibě. Popis průzkumu cizí kosmické lodě je fascinující. Je tu obrovské schodiště a pod ním planina a válcovité moře a za ním neznámé útvary. Začnou se tu objevovat různí bioboti a provádí lodní údržbu. Čekáte jen, kdy se ukáží i Rámané. Třešničkou na dortu je létající kolo, jak od pana Foglara. Na závěr ještě vtipné zneškodnění bomby s pomocí obyčejných štípacích kleští. Jakmile v 84 roce kniha vyšla, hned jsem ji koupil. Četl jsem ji několikrát a pokaždé mě baví víc a víc.

Polinius
23.05.2020 3 z 5

Sex v létajících talířích!!!
Tak ten tady není a v závěru se dokonce dozvídáme, že všichni (mužští) astronauti jsou kastrováni, aby jejich ozářené sperma neprodukovalo poškozené děti. Ale to je jen taková perlička na okraj.
Jaká kniha je? Ještě jsem to nepočítal na přenosném vědeckém kalkulátoru a nekoukal se do tabulek, ale myslím, že autorovi všechno sedí.
Tohle je milostný příběh o VĚDĚ, tohle je milostný příběh o budoucnosti která se odehrála někdy v minulosti a už nikdy nebude.
Tahle kniha je přesně ten důvod, proč je klasická sci-fi dneska mrtvá a lidé čtou fantasy.
Lidé dneska chtějí tyhle drobné lidské epizodky a kosmické kolotoče s vlastním mořem uvnitř už se jim nevjedou do hlavy zatížené starostmi jak v dnešní digitální době ulovit něco k snědku nabroušeným pazourkem.
Kecám, ale v zemi kde jsou vládnoucí elita estébáci, alkoholici a jiní píčusové prostě nemá nadějná budoucnost šanci. Dejte mi do ruky něco ze realistického něco ze současnosti - já chci do ruky dystopii!

Popravdě není tady co kritizovat, protože tohle je mistrovské dílo, kde je všechno na svém místě ale za padesát let od vzniku se změnilo klima a já mám raději Clarka který žertuje, než Clarka který ukazuje že výborný autor umí napsat román na námětu pár fyzikálních vzorců a úvah.

Rilian
04.05.2020 3 z 5

Ke knize mám zvláštní vztah. Poprvé jsem ji chtěl číst v patnácti, ale odložil jsem ji, jelikož se mi zdála příliš popisná a nudná. Po patnácti letech jsem si ji vzal znovu v domnění, že jsem už přece starší a moudřejší. Kniha je skutečně popisná a kromě závěrečné záležitosti s jadernou hlavicí se v příběhu nevyskytuje žádná akční scéna. Už dlouho si kladu otázku, jestli ještě dneska dokážeme vůbec číst a docenit podpobná "neakční" a vědecky "zastaralá díla". Pro mě byl vždy na prvním místě příběh a autorova myšlenka. Jelikož nejsem fyzik ani technik, tak dokáži ledacos odpustit. Na druhou stranu se děj z níže popsaného důvodu trochu vleče. Příběh je skutečně fascinující a geniálně jednoduchý. autor zamýšlel udivit svého čtenáře obrovským Rámou a na konci zanechat nějaké to tajemství. To se mu skutečně povedlo. Každopádně, patří tato kniha do zlatého fondu sci-fi... zcela určitě. Je tato kniha pro všechny... to patrně ne a mnohé její neakčnost odradí, nicméně knihu doporučuji všem zájemcům o zlatý věk sci-fi, ale je nutné si uvědomit, že důraz je zde na objevování ne na akci.

Corso
21.04.2020 4 z 5

Tak, zase sa stretam s Ramo-u? u nas na slovensku s Ramo-m. "-U" na konci znamena zensky rod, a to je u nas ta nahrazka masla :) Tentoraz vypocute ako audiokniha. Prec je ten uzas z objavovania mimozemskej technologie ako ked som to cital prvy krat. Fakt, kniha ma silnejsi dopad ked sa cita prvy raz, a mate tak 12-16 rokov. Bez debaty kniha patri do zlateho fondu sci-fi. Ale pise sa rok 2020 a moderna to uz nie je. A nie je to ani ta starucka naivna fantastika verneoviek a Wellsa. Az mam pocit ze zostarla nejak viac ako napriklad Vojna svetov, alebo napr. Den Trifidov. Ako som uz pisal niekde inde, Clarkovou hlavnou postavou je samotne ludstvo, na ktore on nazera optimisticky. Aky kontrast voci neskorsiemu vyvoju fantastiky. Zato ho treba mat nacitaneho, lebo dnes sa uz tak velmi nepise. Pribeh to nie je zlozity, skor mu sluzi ako pozadie na komentare o ludstve a opise kam asi budeme smerovat. Velku otazku "Ako sa zachova ludstvo zoci voci prvemu kontaktu s mimozemskou technikou?" (Plus ma Clarke u mna za to, ze na nas hned nehodil pazraveho mimozemstana.) Samozrejme sa mu to pod rukami rozrastlo do serie, uprimne vzdy precitam len prvu knihu :) Uvidim ci sa dam aj na Navrat.
PS: Obalky od Baronetu su nieco hnusneeeeee. To sa len tak casto nevidi. :)

chamyl
01.03.2020 3 z 5

(SPOILER) Dokumentární popis jednoho z možných "blízkých setkání třetího druhu". Pro milovníky sci-fi a ufology bezpochyby skvělá jízda, navíc bravurně popsaná díky Clarkově jednoduchosti a skvěle zachovaném odstupu.
Pro mne příliš technická a odosobněná záležitost, která okolo mne proletěla stejně nevzrušeně, jako Ráma okolo Země.

Ivan F
05.01.2020 4 z 5

Znovu som sa stretol s mojím starým známym Arthurom. Vždy si podáme ruky (stránky) a príjemne pokecáme (rozpráva on, ja len počúvam, teda čítam). Ako vždy to bolo stretnutie príjemné, hoci sme už mali lepšie rozhovory (monológy). Nebol to najlepší príbeh od Arthura, to vôbec nie, skôr taký priemer, ale tak príjemne podaný (čítavý), že nakoniec si tie štyri hviezdičky zaslúži. Koniec koncov, téma stretnutia ľudstva s inou inteligenciu vždy rezonovala a rezonovať bude a to nielen v literatúre. Stačí len zapojiť predstavivosť a nechať fantáziu, nech nás sprevádza na ceste za neznámym.

helulka
12.12.2019 5 z 5

Bavilo mě prozkoumávat Rámu, nechat si pomaličku vyprávět o jednotlivých detailech, pomalu si zvykat na prostor a jeho fyzikální zákony (místy jsem se křečovitě přidržovala židle, abych nespadla ze žebříku :-) ). Líbilo se mi, že se všechno obešlo bez přehnaných akčních scén na hraně uvěřitelnosti. Díky tomu mám pocit, jako by mi kapitán Norton prostě jen vyprávěl, co žažil za poslení týdny v práci. Líbí se mi pozitivní přístup k neznámé civilizaci a jsem ráda, že Ráma nezůstal jen mrtvým kusem plechu. Bavilo mě setkat se s posádkou Endeavour, užila jsem si setkání s OSP, líbilo se mi setkat se s Rámou.

katakomb
28.10.2019 3 z 5

Na svou dobu určitě vynikající dílo, to bych nerad svým hodnocením jakkoliv shazoval. Rozhodně vynikající popisné pasáže. Děj nijak závratně komplikovaný není, vše ubíhá plynule a stejně, jako se Ráma ubírá vesmírem konstantní rychlostí - což je možná i jedním ze záměrů slohu, přivést co nejživější dojem konstantního pohybu. Žádné dramatické zvraty, tedy rozhodně nic, co by oslnilo dospělého v roce 2019.
Možná pokud nejste vyloženě zarytí fanoušci sci-fi, tak bych knihu doporučoval spíš mladším čtenářům, pro ty rozhodně ideální kniha. Čte se samo.
Milá knížka, ale nic, na co bych si za pár let vzpomněl jinak, než jako na obří bojler plující vesmírem.

Paulika
09.10.2019 5 z 5

Skvela hard sci-fi. Vyborna rozcvicka na predstavivost, obzvlaste tu prostorovou a geometrickou. Neuveritelne, jak velke prostory lze popsat slovy. Cely Rama vam primo roste v mysli, aniz byste museli videt nejaky obrazek. Vzdy jsem predpokladal, ze jeden obrazek je vice jak tisic slov, ale A.C.Clarke toto prislovi prekonal. Pribeh byl taky zajimavy, ac ne tak uchvatny, jak popisnost scen. V tak "starem" dile jsem hledal anachronismy opravdu jen stezi (i kdyz tam take byly). Treba v Solaris od Lema jsem na ne narazel stale. Moc se mi libila vedecka sectelost a reserse autora, vse do sebe krasne zapadalo. Z mych fyzikalnich znalosti (i kdyz skromnych) jsem nemel namitek , vse krase propocitano a uveritelne. U jinych autoru jsem tuto presnost jeste nevidel. Za to plnej pocet hvezd.
EDIT: Nejsem vasnivy ctenar sci-fi, ale to, co me pritahlo k teto knize bylo predlonske (2017) objeveni astronimickeho objektu pojmenovaneho pod nazvem "Oumuamua". Nechci tu tak vychvalovat A.C.Clarka, ale toto byl opravdu kousek, za ktery by se nestydel ani Nostradamus.

Sukov
02.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi kterou jsem kdy četl.

Rurian98
08.09.2019 5 z 5

Setkání s Rámou je jedna z těch knih, kterou čtete jedním dechem a těšíte se na to, co v knize přijde dál. Autorovi se povedlo vytvořit výbornou mysteriózní atmosféru plnou napětí.

Čtení je stimulující pro představivost, autor popisuje záhadnou loď se všemi možnými detaily, které se uvnitř ní skrývají. Neznámo a nejistota, co čekat od mimozemského života, které autor postupně vyjasňuje, dělá knihu nesmírně čtivou a zábavnou.

Kniha je pravé science fiction, dávající náhled to, jak by takové setkání s mimozemskou civilizací, mohlo někdy v budoucnu vypadat.

MOu598
28.06.2019 4 z 5

Čtivé, pěkné, zajímavé, dává otázky k zamyšlení, které nezestárly.
Trochu mi vadilo málo vykreslené postavy - rozsah knížky to ale nedovolil.
Jinak super.

Greenfingers
20.06.2019 5 z 5

Setkání s Rámou mi přineslo nevšední čtenářský zážitek umocněný vědomím, že A C.Clarke napsal i další pokračování (rozhodně se chystám je přečíst). Obdivuji autorovu fantazii a styl, jakým své knihy psal. Vůbec mně přitom nevadí, že román je staršího data a některé technické záležitosti mohou být již zastaralé. Myslím si, že daleko podstatnější je zásadní otázka, kterou autor v knize nastolil: Jak se mají lidé zachovat při prvním kontaktu s mimozemskou civilizací? Odpověď asi nebude snadná, zvláště pokud nevíme zhola nic o záměrech "návštěvníků" tak, jako v případě Rámanů.