Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1775/bmid_setkani-s-ramou-j7k-1775.jpg 4 1071 168

Ráma série

1. kniha série Ráma. První z řady románové tetralogie klasika světové sci-fi vypráví o prvním setkání lidstva s gigantickou kosmickou lodí neznámého původu. Výzkumný tým pronikne do jejího nitra, kde nacházejí zdánlivě mrtvé moře a opuštěné stavby, připomínající města. V průběhu průzkumu se v Rámovi objeví první známky života, jehož vznik nedokáže nikdo objasnit. Vědci pokračují ve svých výzkumech, politikové se chystají zlikvidovat loď pod záminkou ochrany integrity Sluneční soustavy.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Rendezvous with Rama , 1973

nevermore3
12.03.2024 4 z 5

S Clarkem je to za mě tak, že jeho knihy se víc táží než odpoví. Nebo jak to říct. Příběh se pomalu line, děj se posouvá pozvolna a jak tu kdosi psal, vlastně se nic moc zas až tak neděje. Není žádné rozuzlení. Atmosféru to ale má...

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Naprosto skvělé hard sci-fi, které je zároveň velmi dobrodružnou knihou. Při čtení této knihy mi ožily vzpomínky na Cestu do středu Země díky dobrodružným expedicím do nitra Rámy. Dále vzpomínky na Lovecraftovo dílo V horách šílenství, když se posádka musela psychicky vyrovnávat s titánskými pozůstatky starými statisíce let. Námětem knihy je přílet jistého tělesa do Sluneční soustavy. Dostane jméno Ráma. Jak vyjde najevo, toto těleso je mimozemskou kosmickou lodí obřích rozměrů, která je zdánlivě bez známek života. Posádka kosmické lodi pod vedením kapitána Nortona se vydá na průzkum Rámy.

Je pravda, že postavy jsou všechny velmi ploché a nerozvíjí se dál, než k plnění jejich rolí v rámci posádky, ale úplně stejně jako u Asimova mi to vůbec nevadilo. Možná mohl Clarke věnovat trochu více prostoru reakcím lidstva na jednotlivé objevy, které průzkum Rámy přinesl.

Neobvyklé podmínky uvnitř Rámy velmi zjitřily mou představivost, zejména Válcové moře je naprosto fantastické. Ačkoliv popsané věci a jevy dávají z fyzikálního hlediska perfektní smysl, je celkem těžké přemluvit mozek, aby s nimi pracoval a bral je tak jako přirozené. Veškeré objevování dalších neobvyklých věcí, které Ráma ukrývá mě neskutečně bavilo a u každé kapitoly jsem čekal s jakou další fantastickou představou autor přijde.

Musím také zmínit zakončení, které může asi někoho zklamat a připadat antiklimatické, ale mě se velmi líbilo a jsem přesvědčen, že se k tomu, co se lidé dozvěděli o civilizaci, která Rámu postavila, skvěle hodí.

Je to druhé Clarkovo dílo, které jsem přečetl a Setkání s Rámou mě oslovilo daleko více, než 2001 Vesmírná odysea. Dávám plný počet a řadím k tomu nejlepšímu, s čím jsem měl v rámci žánru čest.

Parwana
31.12.2023 4 z 5

Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst a byla jsem nadšená, jakkoliv nesahám po sci-fi moc často. Určitě budu zařazovat sci-i častěji, zejména podobně kvalitní ikonické kusy.

bh69
03.12.2023 5 z 5

Klasika, které jsem se už několikrát vrátil a nikdy mně nenudila. Jedna z mála sci-fi , knížek, kde science nedostává zabrat .. Další díly už bohužel stejnou kvalitu a styl neudržely ..

Luigi1
17.11.2023 5 z 5

Do této knihy jsem se začetl moc se mi líbila

Karcoolka2210
01.11.2023 4 z 5

Sci-fi klasika, ktorá mi v mnohom pripomínala môj nedávno prečítaný súčastný sci-fi kolos The Expanse. Vesmírne dobrodružstvo, ktoré stojí za prečítanie. AJ

smazenaryba
18.10.2023 4 z 5

Archetyp hard scifi o objavovaní nepoznaného, mnoho krát citovaný a napodobovaný, dodnes výborne fungujúci. Jediné, čo ma trochu brzdí, je chladný pristup k postavám, hrajúcim iba úlohu diváka, podobne ako sám čitateľ.

olle3
03.09.2023 3 z 5

I sci-fi světoznámého spisovatele o mimozemské lodi, která navštívila Sluneční soustavu, může nudit. Nemohl jsem se zbavit pocitů naivního, příliš jednoduchého a málo uvěřitelného stylu vyprávění a zakopával o nejrůznější drobné, ale četné vady na kráse, převážně v jednání a vyjadřování postav. Zkazilo mi to celý zážitek.

potok
07.08.2023 3 z 5

Klasicismus sci-fi

hetzerjoke
26.07.2023 3 z 5

Ráma jako kniha je přesně takový, jaký jej pravděpodobně očekáváte - hard Sci-fi s dlouhými popisnými sekvencemi a velkou zátěží na vaši představivost, během které si budete připadat jako Kryštof Kolumbus, když poprvé probádal Ameriku. Příběh setkání s mlčícím vesmírným objektem podává autor vkusně a s vědeckou odtažitostí, přičemž sice nabízí zevrubné detaily i několik možných vysvětlení, hlavní část závěrů však ponechává na čtenáři. Cenou za pohádkovou expozici neznámého objektu s fantaskní fyzikou je bohužel (jako ve většině podobných Sci-fi) ochuzení dynamiky (byť zde ne tak mocně jako třeba v Solaris) a jen povrchní práce s charaktery. Příběh zde v základní kostře nechybí, ale je znát, že je spíše nadbytečný a skutečnou hlavní premisou není výprava expedice, ale čtenářova. Kdo si tuto klasiku pořídí, patrně nebude zklamán, pokud upraví svá očekávání a nebude čekat kdovíjak čtivé drama plné strhujících dialogů.

Setkání s Rámou se nese ve znamení neklidu a strachu, zároveň je však přesně takové, jaké by jste jej očekávali v realitě - pod taktovkou vědců a profesionálů, zbavené osobních výlevů a konfliktů. Může se to zdát jako vědomé trápení a dnes již překonaná praxe (čtivost a forma nad poselství!), ale byl to právě tento přístup, který Sci-fi pozvedl nad brak.

absa2611
11.07.2023 5 z 5

Srdcovka. Víc bych psát nemusela, kniha je všeobecně známá a A. C. Clarkovi se prostě dokonale povedla.
Četla jsem ji už mnohokrát; je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, a proto jsem se k ní opět vrátila.
Je fajn, že si ji můžu přidat do Čtenářské výzvy hned do několika kategorií - buď jako knihu, kterou nebudu číst poprvé, nebo knihu, jejíž děj se odehrává ve vesmíru, případně jako knihu, která má u nás více než 5 vydání. Ostatní kategorie, kam by se ještě dala zařadit, už mám obsazené, protože ty největší lahůdky si nechávám nakonec... ;-)
Příznivcům sci-fi, kteří ji náhodou ještě neznají, určitě doporučuji.

yonda
26.06.2023 1 z 5

Četla jsem kvůli výzvě a musím přiznat, že evidentně nejsem cílová skupina. Učebnice fyziky vedle této knihy působí jako omalovánky. Zhruba na straně 105 se začal klubat nějaký děj, který však asi po 30ti stranách vyšuměl. Ta hvězdička je za bezbřehou autorovu fantazii.

Marekh
29.05.2023 4 z 5

Po dlouhé době jsem se pustil do četby sci-fi. Od autora jsem již četl knihu 2001: VESMÍRNÁ ODYSEA a SVĚTLO ZEMĚ. Knihy se mi líbily. Kniha SETKÁNÍ S RÁMOU se mi také líbila.

V roce 2130 byl zachycen asteroid, který se pohyboval do přímce a dostal jméno RÁMA. Je to válec 50 kilometrů dlouhý a má 20 kilometrů v průměru. Jeho povrch je hladký. Naši hrdinové přiletí raketou na tento asteroid, usadí se na něm a proniknou do něj. Postupně budou objevovat tento nový svět. Setká se naše posádka s mimozemskou civilizací, Rámany? To už se dočtete v této knize.

Fungování světa je vykresleno skvěle. Škoda, že se autor ještě více nerozepsal o nějakých věcech, na které jsem čekal.

Zaujalo mě, že hlavní hrdina měl 2 manželky jedna manželka se nacházela na Zemi a druhá na Marsu. Na jejich posádce se nacházeli lidoopi, kteří jim pomáhali a jeden z hlavních hrdinů věřil také na Ježíše.

Mám v oblibě tento typ sci-fi a celkově mě kniha bavila. Autor patří mezi klasiky tohoto žánru.

Kniha obsahuje PŘEDMLUVU a v závěru knihy se nachází medailonek autora. Kniha má pěkný přebal.

PetrSevcik
19.05.2023 5 z 5

Setkání s Rámou je beze sporu jedním z nejlepších děl, co kdy pan Clarke napsal. Nejen kvůli svým úžasným vizím (kam na to ten chlap chodí?), ale také poutavému příběhu. Jeho příběhy byly vždy velmi zajímavé, i když jiní autoři by je dokázali zpracovat podstatně lépe. Jenže, nápady jsou v tomto případě tím, co se cení.

Nazval bych pana Clarka Einsteinem na poli sci-fi literatury, pokud by to nebylo tolik troufalé.

Dalgiona
01.05.2023 5 z 5

četla jsem už podruhé a opět jsem vplula do děje a neodtrhla se od knihy, dokud jsem nedočetla. Prostě skvěle napsaná sci-fi. Doporučuji

SedllY
22.03.2023 3 z 5

Čekal jsem daleko víc. První polovina knihy byla příšerně nudná, jak kdybych četl učebnici fyziky. Druhá polovina už za něco stála a celkem se mi i líbila.

markus223
21.03.2023 4 z 5

Taková poklidná "explorační" sci-fi. Žádné boje s cizí rasou, žádná krev a tuny mrtvol. Pouze cizí plavidlo, které vstoupilo do Sluneční soustavy a lidé snažící se v omezeném čase zjistit o návštěvníkovi z jiné galaxie co nejvíc.

Tereza_T
07.03.2023 4 z 5

"Za dobu kratší než dvě hodiny se směr jeho pohybu stočil o více než devadesát stupňů a to dalo konečný, téměř pohrdavý důkaz o jeho naprostém nezájmu o všechny planety, jejichž duchovní rovnováhu tak surově rozvrátil."

Jsem velice překvapená a to sama sebou. Ráma rozhodně nebyl na mém readlistu a popis hard sci-fi mě spíše odrazoval než lákal, ale jak to tak bývá všemocné síly zapracovaly (čti cedulka limitovaná edice mě nalákala) a tak se Ráma objevil v mé knihovně a zůstane tam i dál. Přehnaně by se dalo říct, že Ráma rozvrátil i moji rovnováhu, jsem fakt překvapená, že se mi takový technický racionální bezemoční více méně skoro bezďejový děj líbil. Omluv mé vyjadřování, pořád se mi točí hlava z usilovného představování moře kolem dokola. Úsměvný je, jak si Clark šíleně představoval ne tak dalekou budoucnost, ale pro dešifrování zprávy si musel kapitán dojít do trezoru pro svůj dešifrovací sešit. To je na tom hezký.

LiberX
05.02.2023 3 z 5

Zdánlivě prázdné vesmírné plavidlo z hlubin vesmíru rozpoutá sled nečekaných událostí, které se odehrají nejen v jeho útrobách, ale i na poli mezinárodní diplomacie.

Ne, nečekejte hlučné sci-fi plné konfliktů. Moc se toho neděje a i když se něco děje, nedaří se budovat napětí. Chybí složitější zápletka, nebudeme svědky meziplanetárních tahanic ani náboženského fanatismu.

Setkání s Rámou je nečekaně poklidné Verneovské dobrodružství ve vesmíru. Víc než na své hrdiny dbá A. C. Clarke na technickou preciznost své vize, kterou se notnými popisy snaží ukotvit v mezích vědeckého poznání, rozumu a logiky.

MarqueeMoon
31.12.2022 5 z 5

Arthur C. Clarke je ako The Beatles sci-fi literatúry - chytľavý a nápaditý, miestami prekvapivý a experimentálny a hlavne mimoriadne zaujímavý a dôležitý autor, ktorý doteraz inšpiruje mnohých spisovateľov - nasledovníkov.