Ráma tajemství zbavený

Ráma tajemství zbavený https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18948/rama-tajemstvi-zbaveny-18948.jpg 4 198 19

Ráma série

4. kniha série Ráma Nicol Wakefieldová, odsouzená k trestu smrti, prchá přes Válcové moře na ostrov záhadných mrakodrapů New York, do podzemních chodeb obývaných stejně tajemnými a nebezpečnými oktopavouky. Tak začíná poslední dějství rozsáhlé rámanské epopeje, díla, které nemá v dějinách science fiction obdoby. Dozvíme se konečně, kdo postavil dokonalou kosmickou loď nazvanou pozemšťany Ráma, a jaké pohnutky jej k tomu vedly? Arthur C. Clarke a Gentry Lee přicházejí s novou, naprosto originální koncepcí vesmíru! ... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Rama Revealed , 1993

sf1
01.02.2024 1 z 5

Když už se nechal Clarke ukecat, ať vznikne pokračování Rámy, měl to napsat sám nebo si ke spolupráci přizvat někoho schopnějšího. Lee je velmi špatný spisovatel a Ráma tajemství zbavený je špatný román. Brilantní nápady se utápějí v nudných popisech a nezajímavých dějových odbočkách, obrovské množství postav neustále přibývá, dokonce i v samotném závěru, ta tzv. nová, naprosto originální koncepce vesmíru je sice zajímavá, ale zpracována povrchně a nudně jako celá kniha. Velmi podobný koncept vesmíru zpracoval Santos v knize Šifra samotného Boha, tam je ovšem popsán absolutně fenomenálně. A mimochodem, jak se Maria dostala do ZOO, osvětluje kniha Poslové rámových světů, která taky stojí za hovno.

Luigi1
16.11.2023 4 z 5

Tak tato část ušla prožival jsem to celé s Nicol závěr trochu rozvláčný

Jack Bauer
01.11.2023 5 z 5

Nejlepší díl z celé ságy, nádherné neuvěřitelné zakončení nejlepší sci-fi všech dob dodnes nepřekonané.

Janadvorackova
24.01.2023 1 z 5

Rámané sice dělají všechno trojmo, ale Gentry Lee si to mohl odpustit.

Nejhorší nebyl ani tak příběh, i když různé vsuvky z něj dost ubíraly. Vadí mi hrozně moc styl, jakým je napsán. A můžu být ráda, že jsem si knihu dala v audiu, které jsem si ještě navíc zrychlila. Bohužel tedy ani předčitatelka se nepředvedla...

Hakate
03.09.2022 5 z 5

i tuto serii mám ráda a ráda se k ní vracím.

Eldar80
06.08.2022 4 z 5

Poslední díl trilogie je jednoznačně nejlepší. Je vidět, že se Gentry s každou další knihou zlepšuje. Opět je to literárně vyspělejší. Kdyby se odstranily nelogičnosti a dostalo to větší smysl, bylo by to perfektní.
Jen se nad tím nesmí moc přemýšlet. Když se to udělá, začnou se objevovat nesrovnalosti. Je nutné to přijmout takové, jaké to je. Kdyby to byla obyčejná beletrie, tak by to snad nevadilo, ale u sci-fi to vadí.
Gentry a Clarke to s přemýšlením přehnali. Šli násilně za svou vizí a vůbec se nesnažili o uvěřitelnost. Je to příliš vyšroubované a chybí tomu volně plynoucí děj. Nesmyslné dějové zvraty působí křečovitě.
Lidé i hlavní postavy jednají nevěrohodně. Skoro všichni se chovají furt stejně. Navzdory tomu co zažili. Tím si autoři zjednodušili práci. Jenže se to pak špatně čte, když tomu člověk nevěří.
Hlavní postavy určitou dobu žijí mezi oktopavouky. Popis jejich civilizace byl na knize nejpoutavější. Co mě zarazilo, že jsem to četl podruhé, ale prakticky nic jsem si nepamatoval. Pouze jednu scénu ze samého závěru.
Doporučuju spíš náctiletým čtenářům. Ti nebudou tolik kritičtí a tak by se jim to mohlo líbit. A intelektuálně založeným lidem, kteří mají rádi, když se v knize řeší náboženství, Bůh a smysl vesmíru.
Nakonec jsem rád, že jsem to četl. Konec se opravdu povedl. Možná je trochu patetický a přeslazený, ale nevadí. Dojemný je určitě. Část závěru jsem po dočtení přečetl znovu. Tady se Gentry s Clarkem překonali.
Závěr je super, ale vracet se k tomu nebudu. To je mi trochu líto. Ani k Setkání s Rámou. Nechápu, co na tom lidi vidí. To už spíš k trilogii… Dějová linie Nicole a Richarda stála za to. A ten konec…
Jenže úžasné pasáže jsou znehodnoceny nečitelnou vatou. :( Poslední dva díly nemám a číst je nebudu. 70% 3,5*

Adapa
09.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Přečteno a od dalších dílů si dávám odpočinek. Nuda, nuda a klišé. Je strašné jak první sci-fi díl mohl klesnout na takovy sociologický román.

Nicol se dostává k mimozemským oktopavoukům a žije tam s ní většina rodiny a přátel. Ve Smaragdovém městě se jim daří, ale stále oktopavouky podezřívají. Lidé v Novém Edenu žijí v diktatuře, ve světě drog, cigaret a prostituce. Není jich ani dva tisíce, ale mají armádu, generály atd. To početně nějak nesedí.

Konflikt mezi oběma rasami propuká. Oktopavouci se snaží o mír, ale lidé chtějí válku. A když oktopavouci přejdou do útoku, zasahuje deux et machina, všichni usnou a když se za 16 let probudí, mocnější mimozemšťané vše vyřeší.

Přichází trocha filozofování o Bohu a hlavní postava stářím umírá…

Naprosto nevyužitý potenciál tématu. Ale každý fanoušek Clarka by si měl sérií o Rámovi projít.

Meda77
26.11.2021 5 z 5

Světová klasika. Znalci žánru ocení. Pokud někdo nehoví klasické scifi z pera ikony jako je Clarke, číst sérii nemusí. Zarážející je komentář uživatele Ge0, který označil knihu za odpad do sběru a přitom označuje 2mi hvězdami. Mimochodem nemusí se kniha líbit, ale pokud někdo háže knihy do sběru, zřejmě by měl svou budoucnost na knižním serveru promyslet.

senbja
07.06.2020 5 z 5

Prožívala jsem to drama s Nicol a závěr jsem vnímala jako docela depresivní. Už dlouho jsem žádnou knihu nepřečetla tak rychle. Bavila mě.

Ge0
16.07.2019 2 z 5

Není tu taková kategorie, ale i kdyby.
Řadím ke knihám "Odevzdám do sběru"

Nifredil
04.12.2018 4 z 5

Neuvěřitelné svým způsobem vlastně zakončení cele série. Takový výbuch představivosti a nečekaných dějových i jiných zvratů jsem po přečtení dvojky v sérii nečekala. Je to úplně jiné, než sci-fi bývá, ovšem o to zajímavější a to hlavně na konci v těch nábožensko-filozofických pasážích. Jinak je to velmi zdařilé ukončení předchozí sci-fi utopické knihy, která by bez tohohle dílu byla neúplná. Nakonec nelituji, že jsem dočetla až sem, dál už ale číst nebudu. Snad až někdy úplně jindy, až se rozhodnu, že zkusím i díly bez legendárního A. C. Clarka jako autora. Nakonec dávám 4 hvězdy, ale byly by to spíše 3,5, protože přes všechna pozitiva, zase až tak unesena touhle knihou nejsem.

tom_kladno
29.09.2017 5 z 5

Napsal jsem komentář k prvnímu dílu. A tam stálo, že si pod dojmem komentářů k ostatním částem nebudu kazit ten úžasný zážitek a nebudu pokračovat ve čtení. Ale nedalo mi to. A tak jsem přečetl zbytek a shrnu to zde u posledního dílu. S tím, že se dílo odkloní od původního stylu jsem počítal a musím říct, že prvních 100 stran dvojky bylo utrpení. Pak to ale začalo mít spád a to sociální drama, které převzalo myšlenku knih, mě chytlo. Z mého pohledu to má hloubku a je to zejména nadčasové. Lidi takoví byli, jsou a budou :( Závěr, který je soustředěný na hlavní hrdinku, mě zcela pohltil a byl pro mě velmi emotivní.

switch.man
06.03.2017 4 z 5

Co na to říct.. byla to neuvěřitelná odysea!
Samozřejmě, první díl mne doslova rozsekal, další díly postrádaly atmosféru onoho velkého objevitelského tajemství, které bylo v jedničce tolik přitažlivé. Z průzkumné sci-fi se částečně stalo sociální drama a sonda do lidské společnosti. Přiznám se, že tato část mne až tak nebavila.. ale spíše proto, že jsem byl vyloženě naštvaný na intergalaktickou xenofobní lidskou chásku. Samozřejmě tato část je zrcadlem lidstva jako takového a z tohoto pohledu nelze vytknout téměř nic - bohužel..
Poslední díl (od Clarka) mne do sebe hlavně v druhé polovině vcucnul téměř dokonale.
Děkuji autorům za tuto úžasnou čtyřdílnou cestu, byl to zážitek, na který nezapomenu!
PS: poslední otázka která mi zbyla v hlavě - Marie v Zoo... jak?.. proč? Kdyby to někdo pochopil, prosím, pošlete mi klidně zprávu, docela by mne to zajímalo.. ale možná jsem jen hledal složitost, která tam nebyla .) díky!

Teryy
06.04.2015 3 z 5

Jednička, kterou napsal Clarke byla nejlepší. Další dva díly byly vcelku nudné a vlekly se. Ale tento díl opět překvapil. Konečně autor opustil nudný Nový Eden, a začal zase psát trochu sci-fi.
Konec byl zmatený, náboženský podtext mě zklamal. Přesto kniha příjemně překvapila, v některých pasážích byla dokonce i svižná, tak, že jsem knihu nerada odkládala.

WerMaledictos
23.12.2014 4 z 5

Velice pěkné završení série knih o Rámovi. Moc se mi líbil popis hyerarchie společnosti oktopavouků. Spousta otázek byla zodpovězena, spousta nesrovnalostí vyjasněna a mně nezbylo, než v určitých pasážích žasnout. Úplný závěr je možná až příliš nábožensko-filozoficko-chaotický, ale chápu. že si autor musel na poslední chvíli ještě vylít spisovatelské srdce. Nicméně konečně nemám pocit, že kniha bude mít další pokračování. Jak říkám - moc pěkné završení :)

daymoon
17.12.2014 1 z 5

Nelíbilo se mi.

Phoenix16.cz
07.01.2013 5 z 5

Tímto dílem pro mě série končí, protože na dalších knihách už se nepodílel A.C.C. Za první tři díly jsme nasbírali spoustu zážitků, záhad a postav a jak bývá zvykem, závěrečný díl by měl dovysvětlit zbývající otázky a spojit osudy minimálně hlavních postav. Tomuto pravidlu autoři dostáli a po přečtení má čtenář náhle pocit, že některé události z minulých dílů, mají mnohem větší význam, než v době, kdy se o nich dověděl poprvé. Díky tomu pro mě série Ráma představuje celistvé provázané dílo, které sice prošlo různými styly vyprávění a v různých etapách se zaměřovalo na odlišné věci, v konečném důsledku však představuje to lepší, co SF žánr nabízí.

yerry
15.01.2012 3 z 5

Ten záver bol fakt veľmi slabý. Román dosť rozvláčny s niekoľkými zbytočnými a hluchými miestami. Napriek tomu, v knihe sa nachádzalo aj zopár pútavých pasáží, počet strán ale mohol byť kľudne aj o polovicu či dve tretiny menší.

Petrvs
14.02.2011 1 z 5

Jednoznačně nejhorší z rámanského konglomerátu. Rozvleklé "společenské" a již zcela neclarkovské sci-fi s nedopracovanými vedlejšími liniemi příběhu a hloupým a nevysvětleným deus ex machina v závěru, kdy úplný závěr byl opravdu velmi slabý. Zklamání.

vesmír

Autoři knihy

Arthur Charles Clarke
britská, 1917 - 2008
Gentry Lee
americká, 1942

Kniha Ráma tajemství zbavený je v