Rajský plyn

Rajský plyn https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27857/rajsky-plyn-27857.jpg 4 12 2

Všechno začalo kdesi v Hollywoodu v nevlídné čekárně zubní ordinace, kde seděli dva pacienti. Oba s opuchlou levou tváří. A zakrátko si oba dva měli čichnout rajského plynu: v ordinaci doktora Zvrtala to byl malý hoch, ve vedlejší ordinaci doktora Schlofieka dospělý muž. V tu chvíli, aniž by kdo z přítomných odborníků nebo laiků tušil, jak k tomu došlo, se stalo cosi podivného. Dětský miláček filmového plátna získal tělo anglického šlechtice a upjatý třetí hrabě z Havershotu vstoupil do těla malého, zhýčkaného amerického lotra. Nádavkem k chlapeckému tělíčku rázem získal nechtěné zástupy zfanatizovaných fanoušků, nekompromisní zákaz kouření, jednu příšernou guvernantku, nestravitelnou zdravou výživu, povinnost odhalit jakýsi pomník, skupinu závistivých konkurentů, ohrožujících jeho zdraví a život, a v neposlední řadě možnost přiblížit se k milované ženě z opačné strany a šanci pohlédnout na svět zcela jinýma očima.... celý text

Literatura světová , Humor

Vydáno: , Plot

Laughing Gas , 1936

Greenfingers
04.04.2020 4 z 5

Děj románu nás tentokrát zavede do Hollywoodu - Mekky filmového průmyslu. Autor se v tomto prostředí delší dobu pohyboval jako scénárista a měl možnost poznat mnohé ze zákulisí showbyznysu.
Příběh se odvíjí od zlomového okamžiku, kdy dochází k vzájemnému převtělení (záměně) dvou mladých mužů; jeho další peripetie přináší slušnou dávku absurdních situací. Humor je přítomen (ostatně tak jako ve všech autorových románech); tentokráte však není natolik jiskřivý.
Celkově hodnotím jako lepší průměr.

bruntal
26.05.2019 4 z 5

Tak trošku jiný Wodehouse. Nedá se říct, že bych prskal smíchy, ale lehce úsměvné to bylo.