Písně sirén

Písně sirén https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425793/bmid_pisne-siren-8Vd-425793.jpg 4 54 11

Rafaelova škola série

Když se Marina probudila z metamorfózy v těle sirény a kromě zpěvu sirén slyšela zvonění tramvají, domnívala se, že jediná její starost bude zlomit kletbu, aby zachránila svou lásku. Netušila ale čtyři věci: Kdo jsou labutí víly, že její (lidský) otec začne pátrat po vílách a elfech v české historii, jaké rituály ji čekají a že může přijít o klenot své matky, tedy o všechno.... celý text

Vikaziza
01.10.2021 1 z 5

(SPOILER) Děj tohohle dílu by se dal shrnout tahle: metamorfóza, Rowan, záhada č. 1, Rowan, Rowan, pan Fialka a záhada č. 2, Rowan, tanec na jezeře, Arthosův návrat, kočičí geny a pro boha živýho ještě víc Rowana!

Začnu Marinou. Na to, že má být v každé knize o rok starší, (momentálně 17) má chování a myšlení dvanáctiletého dítěte. A mám dojem, že za to může spíš paní Štulcová než Marinin královský původ. Už od 4.dílu se mi její postava četla špatně, ale poslední dvě knihy pořád jenom fňuká. Ať už po Rowanovi, nebo proto, že jsou na ní všichni zlí, když chtějí, aby se připravovala na své královské povinnosti. Je vtipné, jak si stěžuje, že se jí kamarádi vzdalují, když se stará jenom o Rowana. Místo aby s Médeou řešila záhadu oktagonové místnosti nebo se s kamarády snažila přijít na to, kdo může za události v majáku. Už ve čtvrtém díle začala Marina mít vize ze svého minulého života (nebo ji posedl duch Mani), ale pořád jí nedošlo, o co jde. Už dávno o tom mohla někomu říct, nebo si mohla sama zkoušet přivolat další vize. Ale ne, to by bylo moc práce. Možná už jsem to psala v recenzi na minulou knihu, ale od chvíle, kdy se objevila její 'pravá láska', nedělá Marina vůbec nic. Nemluví s kamarády, nečte, nehledá oktagonovou komnatu ani pachatele z majáku. Sice bylo zmíněno, že chce navštívit Kryštofovu babičku a pokusit se jí pomoc, ale to je právě ten problém. Jenom to zmínili. Neviděla jsem, že by samotná Marina vyložila nějakou aktivitu týkající se výše zmíněného. Vlastně ani nevím, proč chce babičce pomoct. Protože je to správná věc? Protože jsou s Kryštofem (kterého zmínili snad podruhé za celých šest knih) najednou nejlepší kamarádi a ona nechce, aby byl smutný? Protože chce z babičky zkusit dostat informace o pachateli? Nic z toho se nedozvíme. (Kryštof se nám touhle tragédií taky zrovna nepřiblíží. Je popsáno, jak je zamlklý, ale vzhledem k tomu, že jsem o něm do teď neslyšela, to nebyla až taková změna v jeho chování. Myslela jsem, že to bude právě on, kdo bude organizovat návštěvu majáku, protože má osobní zájem na tom, aby se to vyřešilo. Nebo třeba, že o něj budou mít spolužáci strach a budou se ho snažit víc zapojit do kolektivu, aby se neužíral smutkem. Ale ne, protože víte, kdo potřebuje víc prostoru? Rowan! Vždyť kdo jiný by tam všechno organizoval.) Zpátky k Marině. Její trénink se skládá jen z toho, že tančí na jezeře a pak tančí za doprovodu houslí. Kde jsou všechny ty královské povinnosti nad kterými tak ohrnovala nos na začátku roku? Taky je dost směšný, že všichni čekají, že jednou bude vládnout společně s Aine, ale že by jí máma konečně řekla všechno, co potřebuje vědět, to ne. Proč taky, vždyť nám chudinky Mariny musí být neustále líto, protože i po šesti letech stále tápe ve světě elementálů. Ainino rozhodnutí je mírně řečeno pitomé a nezodpovědné. Jak má její dcera všechno správně zvládnout, když nemá tušení, do čeho se žene? A uvědomí si Aine svou chybu, vezme si Marinu k sobě a řekne jí všechno, co potřebuje vědět? Ne, místo toho jí na to musí upozornit Pan, protože sama královna má moc dlouhý vedení. (Nebo si myslí, že Marina je převtělená Mani) Samotná Marina se nepotřebuje vyvíjet, učit, objevovat své schopnosti, potřebuje jen víc Rowana (stejně jako tahle kniha). Se všemi svými schopnostmi a výjimečnými metamorfózami už začíná konkurovat i Supermanovi. Aine je nejspíš zvěromág. Jak jinak si vysvětlit, že její dcera je napůl člověk, napůl víla, půl labuť a půl kočka. Ta kočičí přeměna úplně zabila jakýkoliv postup na frontě Arthos/Marina. Kentauří Marina by doslova viděla svět z Arthosovi perspektivy, dozvěděla by se o historii a zvycích kentaurů (vážně jsou tak nepřátelští jenom kvůli své pokladnici vědomostí? Pochybuju). A Arthos by se jí mohl opět dvořit, protože by Marina v tu dobu byla taky kentaur.
Mám takový pocit, že její vztah s Rowanem je spíš závislost. V jedné kapitole se Ro vydá na výlet a Marina vyšiluje, protože se jí celý jeden den neozval. Navzdory tomu, že se znají už druhý rok, toho o sobě vlastně moc neví, protože nejsou schopní vést rozhovor hodný obyčejných lidí. Samotný Rowan je neuvěřitelně žárlivý, sebestředný a namyšlený kluk s chováním a hláškami herce z filmů pro dospělé, který stejně existuje jenom proto, aby se Marina pořád nezamilovávala.
Co se děje týče trvalo dvacet šest kapitol, než se vůbec něco stalo. Na tuhle knihu jsem se těšila od prvního dílu a byla jsem velmi zklamaná. Místo, abych se dozvěděla víc o sirénách a zažila pár zajímavých školních předmětů, jsem četla jednu velmi odbornou přednášku už nevím o čem, následovala hodina o tarotových kartách a menstruaci (Za tohle dávám malé bezvýznamné plus. Četla jsem hodně knih o náctiletých holkách a tohle je poprvé, co v některé vůbec zmínili menstruaci.) a pak zase poslouchat Marinino fňukání o tom, že s Rowanem netráví dost času navzdory tomu, že jsou spolu celý den. Nejvíc zbytečný je autorčin popis sirén. Celou dobu čtu o sirénách z klanu tučňáků/slavíků/plameňáků a nikdy jsem se nedozvěděla jak ty sirény vypadají. Co je v lidské podobě odlišuje od ostatních sirén a lidí? Ale chápu, že bylo potřeba vrátit se ke vztahu Marina/Rowan. Absurdní je, že Marina potřebuje meč-klenot, aby na světě udržela lásku. To je tak neuvěřitelná blbost! Jinak se mi zdá, že se v každém dílu objevují nové problémy, které je třeba řešit. Místo aby se děj soustředil na důležitější věci jako třeba Marinin trénink, pátrání pana Fialky a tu zatracenou rodinnou kletbu. Jestli to v sedmém díle nevyřeší a v poslední knize to odmávnou tím, že kletbu mohla zlomit jen pravá láska nejmladší Aininy dcery, tak posledních pět dílů poputuje do koše.

Mimochodem, proč jim v každém díle přibyde další spolužák? Je to otravný (Nepamatovala jsem si je všechny ani když jich bylo dvanáct, snad si nemyslí, že si je budu pamatovat teď, když jich je sedmnáct nebo kolik) a zbytečný, protože ty nové postavy jsou nepotřebné a nepřináší do děje nic nového.

Zbytek recenze je na Goodreads.com pod přezdívkou Vikaziza.

JankaV80
18.10.2020 4 z 5

Písně sirén patří v této sérii mezi knihy, které jsou napsané líp a celkem pěkně se čtou. Celkem pěkně, protože kniha je velmi obsáhlá a chvílema na mě působila rušivě, měla zbytečně roztáhlý děj. Musím ale přiznat, že v knize je moc pěkně popsaný a vysvětlený ženský menstruační cyklus. Moc se mi také líbilo, jakým způsobem spisovatelka propojila Marinu s elementem země, vyklouzla tak z její morfózy do kentaura a vlastně Rowanovi splnila jeho přání :) Na další díl z této série se těším už teď .....

Espresso
06.08.2020 5 z 5

Radši jsem si knihu přečetla od loňska třikrát při reredingu Rafaelovy školy. S každým čtením si všimnu dalších věcí, které mi předtím unikly. Sirény byly zase naprosto originální a neočekávané. Samozřejmě krásné. Jedinou vadu kniha má, a to že by mohla být aspoň ještě o třetinu delší. Nechci spoilerovat, protože se sem určitě podívají i čtenáři, co budou knihu teprve číst. Naprosto mě dostalo spojení víl a elfů s naší historií. Dokonce jsme si pod vlivem knihy teď o prázdninách udělali rodinný výlet na Kounovské řady. Teď jen čekám, že do se konce celé série dozvíme opravdu zajímavé věci. Pořád musím přemýšlet, jak to s těmi sirénami je. Velice mi evokovaly andělské bytosti, jenomže kde najít odpověď? Opravdu autorce děkuji za téma menstruace. Škoda, že už jsem dospělá. Tuhle knihu bych si potřebovala přečíst už na druhém stupni základky. Ale i tak jsem ráda, že mi osvětlila tak důležitou věc. Teprve nyní si uvědomuji, co mimosmyslového mi unikalo. Zápletka jedním slovem strhující. Ke konci ve finále jsem ani nevnímala okolí. Co ještě říct, abych nespoilerovala? Pohádkový motiv labutí víly je úžasný. Až mě při něm mrazilo. Děkuji za nejúžasnějšího mimoně všech mimoňů Matyáše s jeho houslemi. Jeho postava nemá chybu. Goriás bych ráda viděla ve filmu. Steampunkové kulisy, ale bez páry a v nich nádherné sirény. Labutí jezero. A jako majitelka úžasné kočky jsem nadšená ze vstupu koček do děje. Těším se na Pokladnici kentaurů a pak na poslední díl, který se má, jak autorka prozradila, jmenovat Princezna klenotů.

Inugoya
03.08.2020 4 z 5

Tento díl je rozhodně lepší, než předchozí.. ovšem jen do chvíle, kdy se začne řešit téma plesu. Potom se tam objevují scény, které jsou.. mírně řečeno, rozpačité, nebo bych spíš mohla napsat, ujeté (zoofil by nejspíš zaplesal). A celý dojem z knihy mi tak docela pokazily. Jestli to tímhle směrem pojede dál, tak nevím, nevím..
Rovněž urputná snaha otce Petra se konečně dozvědět, co se stalo s jeho ženou, od zhruba čtvrtiny knihy zcela vyšuměla a napínavost, kterou slibovala anotace, se tak nedostavila.
Zbytečných, nelogických a uspěchaných scén je tam jako obvykle dost. Celý školní rok prošumí tak, že si ho ani nevšimnete. Postavy spolu interagují jen málo (kromě dvou hlavních protagonistů, kterým jenom vyšší nařízení brání, aby na to každou volnou chvíli nevlítli), a jsou tam jaksi do počtu. Čtenář si tak nemá šanci vytvořit jakýkoliv vztah, ať už ke kladným, nebo k záporným stranám.
Palec nahoru dávám za zmínku o tématu menstruace, i když i to by zasloužilo poněkud lepší pojetí (a Rowanův postoj k této problematice spíš připomíná obsesivního gynekologa, než milujícího partnera).
Druhý palec nahoru za Goriás.
Autorka vytvořila fantastický svět s obrovským potenciálem, kterého ale bohužel nedokáže plně využít, a to je podle mě škoda.
Pět hvězd za to, že to bylo lepší, než dryády. Věřím, že cílovce mnou zmíněné nedostatky vadit nebudou.

Alíša236
23.06.2020 3 z 5

Na začátku mi vždy vadí jazyk. Autorka má úžasnou fantasii, svět ukáže pěkný, ví co chce říct a kam směřuje, jen ten jazyk mi trochu vadí. Skladba vět a volba slov mi přijdou pořád moc dětské a nevypsané... Pak se ale více začtu do příběhu a už mi toto nevadí. Určitě si přečtu i další pokračování.

Ivčulí
04.06.2020 5 z 5

Takže než vyšel tento díl, přečetla jsem i dryády znovu, pak tuto a tuto ještě jednou.. Nejvíc se mi líbilo přestavovat si, jak na Marinu působí metamorfóza v kočku :D Prostě bomba. No... a teď netrpělivě očekávám Kentaury. A musím se přiznat, že se těším na krále kentaurů..

HelaF
06.02.2020 5 z 5

Miluju pohádky. Miluju pověsti, legendy, mytologii a jejich provázání s příběhy z dnešních dob. Přečteno jedním dechem, zápletka mě bavila a moc se těším na další příběhy Mariny Mňauríny a spol

Nelly
24.01.2020 3 z 5

Pro mne jeden ze slabších dílů - nesedla mi říše sirén, zápletka byla taková nijaká (a vyvrcholení rychlé, na pár stránkách z celé tlusté knihy), příliš všedního školního života bez velkého napětí. I tak ale čtivé a pro milovnice tohoto světa jistě nutné k přečtení.

magdalena0650
19.01.2020 5 z 5

Promyšlená košatá zápletka, opět krásná čeština, spousta esoteriky, moderní technologie a náznak steampunku. Početla jsem si a jsem zvědavá, kam se bude děj dále ubírat. Doporučuji celou sérii všem dívkám a ženám, kterým nevadí tajemno, mystično a jiné dimenze. ;)

Mauricie
04.01.2020 5 z 5

Po zklamání z "Dryád" jsem měla trošku obavy se do ní pustit, ale je opět výborná, napínavá od začátku do konce. Marina má další těžký úkol, který navíc komplikuje nový nepřítel. Samozřejmě, že všechno dobře dopadne. Už se těším na další díl.

MalaLiška
30.11.2019