Rady zkušeného ďábla

Rady zkušeného ďábla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2281/bmid_rady-zkuseneho-dabla-Vut-2281.jpeg 5 598 101

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa...... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Návrat domů

The Screwtape Letters , 1942

Sitting-Bull
02.03.2024 5 z 5

Knížku jsem četla před dlouhými 15 lety, přesto si z ní některé části pamatuji dodnes. Dokud bude lidstvo lidstvem a člověk člověkem, je tato kniha nadčasová. Je to kniha obtížná, přesto za tu námahu stojící a věděla jsem už tenkrát, že se k ní ještě vrátím. Možná nazrál právě teď ten čas...

kamibe
01.02.2024 5 z 5

Čtu tu knížku po dvanácti letech znovu a už se na to dívám jinak. Hlavní poselství tu vidím v jedné z posledních stránek, kde se říká: Buď potravu přineseš, nebo se jí staneš ty sám. To vnímám jako to pravé ďábelské. Projevuje se to i v mnoha lidských společenstvích. Dále se dnes dívám na onen "zápas" s církví podstatně jinak, a to především po přečtení knihy Jak přelstít ďábla, která je podobně stará, avšak daleko čtivější. Takže tu doporučuji víc.
Přesto chci znovu ocenit způsob, který Lewis zvolil: číst dopisy a domýšlet se, jaké asi zprávy Tasemník psal svému strýci, mě bavilo. Možná jsem si tenkrát dostatečně nevšimla samovolné proměny Zmarchroba ve stonožku, to je taky něco, o čem by se dalo debatovat, kde že se něco podobného objeví i mezi lidmi, kdy, proč a jak. Také velmi oceňuji invenci ve vymýšlení ďábelských jmen: kromě hlavních postav je tu ještě Chlípoun, Oprudník, Mrchodlak, Štípodraz, Rouropuch a Vřeštihnát - dobrá překladatelská práce!

maja8148
08.12.2023 4 z 5

Na to, že kniha byla psána někdy před osmdesáti lety, tak mi přišla až strašně aktuální. Některé ty rady by měli "poslouchat" lidé i dnes. Je hrozné jak v podstatě předpověděl, že "dábel" bude lidi lákat nic nedělat, že nic nedělat, jen tupě někam sedět a zírat je horší, než dělat něco "špatného" protože nejen že nepácháte dobro, ale ani neděláte nic, co by stálo za ten čas. Jo a už bych si vážně mohla přečíst Bibli.

Knišíl
22.10.2023 4 z 5

Radám zkušeného ďábla se dostalo krásného knižního zpracování v nakladatelství Návrat domů. Pěkné ilustrace doprovázejí esteticky působivé psaní C. S. Lewise. Jedná se o poučenou laickou teologii, která by se mohla řaditi k esejistickému apologetickému psaní jiného Brita, a to G. K. Chestertona. Osobně v současné chvíli raději dávám přednost buď románové tvorbě, kde jsou teologická témata předkládaná narací a vývojem postav, nebo naopak systematičtějšímu odbornému teologickému psaní. Ale Rady jsou obecně asi vhodným úvodem do teorie hříchů, přináší zajímavou perspektivu předkládání myšlenek právě z té Druhé strany, a kdo se v některém z daných hříchů nepozná, ať hodí kamenem. Pro mě je to však čtení, které dokážu možná ocenit až při druhém a vícerém opakovaném nahlédnutí.

"Asi řekneš, že to jsou velmi lehké hříchy: jistě bys chtěl (jako všichni mladí pokušitelé) hlásit senzační zločiny. Ale nezapomeň, že jen jedno je důležité: jestli oddělíš člověka od Nepřítele. Nezáleží na tom, jak lehké ty hříchy jsou, pokud člověka dokážou vzdálit od Světla směrem k Nicotě. Vražda není o nic lepší než karty, pokud k tomu ty karty stačí. Skutečně nejjistější cesta do Pekla je pozvolná: mírně se svažuje, příjemně se po ní chodí, nejsou na ni náhlé zatáčky, milníky ani ukazatele na rozcestí." (s. 64)

"Hudba a mlčení – jak to oboje nenávidím! Jak bychom měli být rádi, že od chvíle, kdy Náš Otec přišel do Pekla (a je to tak dávno, že ani lidé, kteří uvažují ve světelných letech, to nedovedou vyjádřit), jsme těmto ohavným silám nepřenechali ani jediné místečko v Pekle ani jediný okamžik pekelného času! Všechno obsadil Hluk – ta veliká síla, ten slyšitelný výraz všeho jásavého, nemilosrdného a silného – Hluk, který jediný nás chrání před hloupými pochybnostmi, zoufalými výčitkami svědomí a nemožnými touhami! Nakonec přeměníme v Hluk celý svět!" (s. 103)

Janizoun
31.08.2023 4 z 5

Tyto ďáblem psané dopisy určitě nutí hodně k zamyšlení. Vtipně, ale přesto děsivě autor píše o dobru a zlu. V každém z nás je nějaký pokušitel, ať ho nazýváme jakkoliv. Je jisté, že na světě bylo, je a vždycky bude dobro a zlo, ale záleží na každém z nás co si vybereme bez ohledu na to, jestli nám něco našeptává ďábel, nebo kdokoliv jiný.
Knížka je nejvíce určena věřícím a ačkoliv jsem v mládí chodila pár let do kostela zpívat, cestu k Pánu Bohu jsem si nenašla. Přesto jsem si knihu moc ráda přečetla. Toto čtivo je velmi zajímavé, ale nebyl to úplně můj šálek melty, ale za to ani sám ďábel nemůže :-)

kyticka152
25.08.2023 5 z 5

Myslím si, že tato kniha má velký časová přesah. Zaujme člověka v jakémkoliv věku i v jiném století. Spousta hlubokých myšlenek. Knížku jsem četla dlouho, protože tam bylo hodně věcí, které jsem potřebovala postupně vstřebávat. Také jde o knížku, kterou určitě bude stát za to, přečíst si ji po čase znova. Věřím, že tam najdu jiné myšlenky, které jsem momentálně nepochytila. Lewis byl prostě borec. Rozhodně DOPORUČUJI k přečtení!

Zdekat
28.07.2023 4 z 5

Už starší, hůř se mně četlo...

rabor
18.07.2023 1 z 5

Nevím který pekelník mi nakukal, že by tohle mohlo být dobrým počtením, ale zlořád to byl pořádný. Asi se mi líbil nápad, svádění a pokoušení člověka ďáblem a určité náznaky filozofického nadhledu a vtipu anebo jsem možná jen kouřil nějakou špatnou trávu, čert to vem. Dílo je psané formou dopisú (a trochu špatně se díky tomu čte), ve kterých zkušenější ďabel poučuje méně zkušeného takového osobního čerta (zde pojmenovaného jako Tasemník) jak převést svého člověka na temnou stranu síly. Vždycky jsem si myslel, že křesťanství má jen jednoho boha a ať počítám jak počítám, koncept Ďábla mi do toho nějak nezapadá, ale (a to jsem měl z mínit asi hned na začátku) nejsem nábožensky založen a už vúbec ne křesťan, takže tomu prd rozumím. Kniha je opravdu hodně, HODNĚ pobožná. Nečekejte od ní alespoň na poměry ateisty, žádný souboj dobra se zlem. Onen člověk, kterého se snaží tasemník zkazit je vesměs slušný; neloupí, nechodí za manželkami druhých, neochcává cestou hroby, když se vrací nalitej z tahu, vlastně i chodí do kostela. Jako hříchy, kterýma se tasemník snaží zkazit jeho duši, se tu bere to, že náš človíček posledně nedával v kostele pozor a místo soustředění na modlitbu, přemýšlel nad tím, že v tescu zapomněl koupit moučkový cukr (hřích!) nebo že se posledně bavil s intelektuálem (!!!), dokonce hrál karty (nehorázné) a občas upřednostňuje svúj rozum před svoji vírou (kristova noho) a má radši sebe než bližního svého (bože už dost!). Občas probleskují i autorovi osobní myšlenky a názory, ale nesou se vesměs ve stejném duchu šikany těch posledních soumarú, které církvi ještě zbyli.

Leona333
01.07.2023 4 z 5

Asi bych se neměla "rouhat...," ale tohle čtení bylo fakt dobře nastaveným zrcadlem na nás samé, lidstvo od počátku věků, nedokonalé...

MiJant
18.04.2023

Neuveriteľné!! Aj také knihy sa píšu? A čítajú? To mi nešlo, sorry, mínus bod...

rennata
20.01.2023 5 z 5

Keď píše knihu vzdelaný, duchovne rozhľadený konvertovaný katolík, môže to byť veľmi zaujímavé. Neviem ako veľmi si to uvedomoval, ale v katolíctve vnímal dosť starých východných duchovných prúdov, ktoré prenikli do kompilácie nazvanej kresťanstvo, naproti tomu kdejaké nedobré, odduchovnelé nánosy možno podvedome od náboženstva odpájal (predtým som od neho čítala len Narniu, takže nie som zbehlá v jeho knihách o duchovne). Kniha je čitateľná pre rôznych ľudí, pričom si z nej môžu vziať rozličné zaujímavé myšlienky a tých je tam veľa. Isté výhrady samozrejme mám, ale kniha o pokušiteľoch a pokúšaných, neznalých a duchovne veľkých, ktorá má byť trefná, úsmevná i poučná sa tvorí ťažko.

Luigi1
05.12.2022 5 z 5

Moc pěkně napsané

Pettato
16.09.2022 4 z 5

Originální způsob jak přiblížit jakým pokušením je duše vystavena.
Ďáblem psané dopisy poskytují spoustu témat k zamyšlení se nad svými každodeními skutky a střetávání dobra a zla.
I když je to psané s vtipem a laděné humorně, měla jsem během čtení tíživý mrazivý pocit.
Často se svým životem zacházíme tak, že si temno musí mnout ruce nad svou skvělou prací. My si přitom myslíme, že jsme na té správné světlé cestě a ono je tomu právě naopak.
Vždyť i cesta dlážděná dobrými úmysly může být cestou do pekla...
Dopisy mě rozhodně donutily k sebereflexi.

katerina.marko
03.09.2022 5 z 5

Geniální a moudrá kniha

Legens
20.06.2022 5 z 5

Užitečná knížka. Z mnoha poučení bych upozornil na jedno: Ďábel nechce úvahy, chce fráze. Například až uslyšíte větu: "To chce změnu!" , vzpomeňte si. Je to typická nic neříkající fráze, která se ale tváří, že nachází jednoduchá řešení na vše.

amejzlík
29.01.2022 5 z 5

Knížka mě trochu děsila a probouzela ve mně strach a občas i výčitky svědomí. Jak málo si uvědomuji svoje chyby, které dělám. Zároveň mě hodně poučila a mohla jsem si z ní vzít mnoho zajímavých myšlenek. Některé dopisy jsem si musela přečíst víckrát, abych je pochopila a vzala si z nich příslušná varování. Určitě se k Lewisovi vrátím a přečtu i některé jeho další tituly. Velmi mne oslovil.

martin_aston
24.01.2022 5 z 5

Vo viacerých listoch som mal pocit, že mi Lewis pri popisoch pokleskov nazerá do hlavy. Ale nie, kniha je napísaná v 1942. roku. Naše poklesky však trefne pomenúva stále. Napísaná zábavnou, hravou formou, intelektuálne vybrúsená ako diamant. Nadčasová kniha.

rencovav
14.01.2022 4 z 5

Zamyšlená jsem tuto knihu začala číst, mnohem zamyšlenější ji nyní dočítám. Geniální - a mrazivé, protože v každém z dopisů poznáváte, jak moc jsme všichni ovlivňováni našimi vlastními Tasemníky. Ale vždycky je naděje, že prohlédneme. A že budeme žít lépe, s ohledem na sebe i na lidi kolem nás.

Rind
08.01.2022 3 z 5

Dlouho jsem ji měla na seznamu. Náhodou jsem zjistila, že se mi hodí do letošní výzvy, tak hurá na ni.
Forma psaní dopisů jen jedné strany se mi moc líbil, ale pak nadšení opadalo a opadalo. Až tak, že nebýt právě Čtenářské výzvy, nedočetla bych.
Spousta pravdy, spousta uvědomění, ale taky velké tlačení na pilu z pohledu křesťanství. Nevím, jestli je to pochopitelné - možná je prostě jen znát, že mi chybí průprava v nedělní škole - ?

hanička82
08.12.2021 5 z 5

Stále aktuálnější. Moudrá kniha.