Radost až do rána

Radost až do rána https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158469/radost-az-do-rana-158469.jpg 4 124 14

Viola utekla z domu a ze školy. Bydlí u své sestry Jany v Mostě. Viola pije moc džin a v ničem nevidí smysl svého života. Jana má manžela Jardu, který Violu nesnáší. Pošle na ni Kazana Somra, notorického povaleče, aby ji z jejich bytu vyhnal. Viola s Kazanem spolu uzavřou mír a sní o společném životě v Dormobilu. Nakonec se do sebe zamilují a Viola si konečně najde práci. Kazan od ní poté uteče, protože si připadá jako zvířátko. Krátce na to ale zjišťuje, že u Violy mu bylo líp. Ukradne 30 000 Kčs a koupí Dormobil. Jede za Violou a vezmou se. Ale za ukradených 30 000 jde do vězení. Viola však na něj čeká.... celý text

Tatopulos
16.01.2023 3 z 5

Asi 2/3 románu jsou velice čtivé, ale asi od 90 strany to čtivé být přestává ani to nevyzní reálně.

Peťulík64
06.09.2020 4 z 5

Za mě dobrý. Taková sonda do socialistického života, kdybychom náhodou chtěli už zapomenout, jaké to tenkrát bylo (a že mnoho lidí má skutečně velice krátkou paměť). Příběh sám o sobě není nijak složitý, což v daném případě oceňuji. Stejně tak styl psaní Párala mi sedí, vždy v tom cítím takový lehký závan ironie, což mě prostě baví :-)

Katka2382
24.05.2020 5 z 5

Za mě moc fajn příběh dvou lidí kteří prostě chtěli žít trochu jinak.Ale tehdá bohužel moc šancí žít jinak nebylo.

SSTknihy
07.11.2018 3 z 5

Takový hořko-sladký, se špetkou černého humoru a z dnešního pohledu docela depresivní pohled do života dvou životních ztroskotanců, kteří pohrdají všemi, kteří se bez mindráků smířili se svou každodenností stereotypností a podřizují se svým povinnostem. Violka a Kazan jsou zdánlivě šťastní, netrápí se konvencemi a jsou přesvědčeni, že právě oni si život umí užívat. Ve skutečnosti utápějí svůj život v alkoholu, sexu a marných snech o lepší budoucnosti.

Isew
05.08.2018 3 z 5

Úžasná sonda do života socialistické rodiny. Úkolem ženy bylo připravit ráno manželovi snídani, běžet do práce, po práci připravit večeři, vyprat mu košili a spodky a popřípadě schytat nějakou ránu a poté, co usuší slzičky, poslušně za ním odkráčet do ložnice. Tolerovat mu případné odskočení jinam a milovat ho tak, že to ani víc už nejde. Manžel byl středobodem života manželky. Jak jsem ráda, že jsem se vdávala až novém tisíciletí. V jiné a mnohem rovnoprávnější době. Upřímně nevím, jestli bych do tohoto koloritu zapadla nebo ne. Nechala bych s sebou takto orat, když to patřilo k dobrému tónu té doby? Kdy všichni přes papírové zdi slyšeli vše a soukromí v podstatě neexistovalo? Děkuji za takové knížky, které mi připomenou, v jak spokojené době žiji.

los
28.06.2018 3 z 5

zaradoval jsem se a pak ta ranní depka...

koubi
29.10.2017 4 z 5

Super připomínka toho, co se u nás dělo :)

Damato
07.01.2017 5 z 5

Hm, kniha je prostě páralovská, čte se sama , trochu blbý je, že takhle podobně jsme jsme v 80 letech fakt žili- nějak se mi to spojuje všechno do jednoho chumlu- škola, svatba, byt,sedačka, televize, první dítě, čekání ve frontě na první pračku, na banány, na toaletní papír druhé dítě, jesle, a bác do toho revoluce a najednou jsme přišli na to, že se dá žít jinak a jak jsme to dost neuměli, co?

lenyleny
18.11.2016 5 z 5

Moje srdcovka od pana Párala. Jeho styl psaní, popis postav a prostředí, ....11111. I filmové zpracování se mi moc líbilo.

Tak jsem si knihu po více letech znovu přečetla a mám z ní stále dobrý pocit . Prostě stále moje srdcovka.

Pajina68
14.07.2016 4 z 5

Další povedená kniha.

woodward
06.02.2016 5 z 5

Příběh z časů, kdy snění o svobodě mohlo nabýt nejrůznější podoby, často i velmi naivní, prostě proto, že nikdo netušil, jak taková svoboda vypadá.

Humr
02.04.2015 4 z 5

Výborná kniha, podle které A. Kachlík natočil v r. 1978 dost slabý film. Páralovy knihy jsou zřejmě nejvíce využívané filmaři. Téměř každá kniha se dočkala filmové podoby.

Lenka Žofka
22.01.2013 3 z 5

o tom jak se člověk snaží nezapadnout do průměru a být odlišný....ale nakonec tak stejně dopadne...protože mu vlastně ani nic jiného nezbývá. Žiju o pár desítek let později, ale jsem za to ráda!

jprst
20.11.2011 4 z 5

Příběh o nespokojených jedincích, pro které jsou životní stereotypy lidí z jejich okolí nudné a pohrdají jimi. Sami si ale vytvářejí okamžitě své vlastní, které zase až tak moc odlišné nejsou.
Podle knihy byl natočen film,kde roli Kazana hrál Josef Somr a svým hereckým výkonem film podržel, jinak by byl film na rozdíl od knihy slušný propadák.