Radleyovi – Upíři odvedle

Radleyovi – Upíři odvedle https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80391/bmid_radleyovi-upiri-odvedle-jhv-80391.jpg 3 215 58

Zdá se, že manželé Radleyovi, lékař Peter a jeho žena Helen, žijí naprosto normálně – bydlí na poklidném anglickém předměstí v krásném domě, klábosí se sousedy, navštěvují pravidelný čtenářský kroužek a zažívají obvyklé krize manželského páru středního věku. Jejich dospívající děti, Klára a Rowan, prožívají své teenagerské bolístky, stud a zlobu stejně jako většina jejich vrstevníků. Ale přece je na Radleyových něco zvláštního. Proč kolem jejich domu utichá zpěv ptáků a bzukot hmyzu? Proč se všichni členové rodiny pečlivě mažou opalovacím krémem 60+? Radleyovi jsou upíři. Manželé se snaží žít naprosto obyčejně, aby ani jejich děti neodhalily tohle strašné tajemství. Bez krve se totiž klidně obejdou - je to pro ně jen silná a lákavá droga umocňující jejich nadpřirozené schopnosti, jíž se snaží vyhýbat stejně jako lidé alkoholu nebo kávě. Jsou přísnými abstinenty i na poli milování, protože to je bez sání krve jen „objímání v pohybu“. Podle pokynů Příručky abstinenta dělají prostě všechno pro to, aby i nadále zůstali co nejvíc „normální“. Život v utajení probíhá celkem hladce a ordinérně, dokud jejich dceru Kláru nenapadne opilý spolužák a ona jej neroztrhá na cucky. Zavedené rodinné pořádky se obracejí vzhůru nohama a příjezd strýčka Willa, tradičního a krvelačného upíra, pohromu ještě znásobí. Následuje série zábavných a šílených událostí, které testují rodinné vztahy a s černým humorem odpovídají na otázku: Stojí za to popírat svou vlastní přirozenost?... celý text

Horory , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Jota

Belanna
Belanna
25.03.2024 3 z 5

Pěkná upíří oddechovka.
Rodinné vztahy v jedné upíří rodince, slasti i strasti jejich života, řešení jednoduchých i složitých situací, to vše okořeněné humorem (místy dosti černým) vydají na čtivou, nenáročnou knížku.
Líbilo se mi pojetí závislosti :)

Cajda
Cajda
26.11.2022 4 z 5

Skvěle se to čte, výborná oddechovka.

anibeni
anibeni
18.10.2022 3 z 5

Potřebovala jsem něco na pohodu a tohle mi to asi splnilo, ale podle anotace jsem čekala trochu víc..

martineknatasa
martineknatasa
16.05.2022 4 z 5

Přečteno, upíří tematiku mám ráda, ale ... dlouho mi trvalo, než jsem se začetla a když byl konec, tak mi bylo líto, že nemám pokračování. Pohodové čtení.

Julia284
Julia284
12.04.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna se mi líbila o něco více, ale toto dílo nebylo špatné.

marina4088
marina4088
27.12.2020 4 z 5

Knížka je úplně o něčem jiném, než si představíte pod pojmem upíři, či podle anotace. Pojednává o rodině upírů, kde děti neví, že jsou upíři a rodiče se snaží ze všech sil abstinovat po krvi a chovat se jako normální lidi. To se však změní po tom, co Klára roztrhá člověka a na scénu také přichází strýček Will, naprosto klasický upír - charismatický, strašidelný, sobecký s krvelačný. Od jeho příchodu se změní hodně věcí a nedá se o něm říct, že je tak úplně vítány host, ale Will nemá v plánu odejít. Konec úplně nečekaný, všechno dopadlo úplně jinak, než k čemu to směřovalo. Styl psaní mi připomínal více dospělý, takže některé části byly hůře pochopitelné, řekla bych. Díky tomu si člověk po dočtení uvědomuje, že to nebyla klasická knížka o upírech, ale také o závislosti či abstinenci.. 3,5/5

Betty96
Betty96
10.03.2019 3 z 5

Děj knihy je celkem pěkný, ale není tam nic napínavého, záhadného. Je to spíše na takové pohodové čtení, když nechce moc přemýšlet nad tím co se v té knize vlastně děje.

adriana9101
adriana9101
30.11.2018 3 z 5

Hledala jsem něco o upírech a narazila na tuto knihu. Dobrý příběh, první, co měl trochu dospělejší psaní - musela jsem pochopit uričité věci, psáno jako pro dospělé. Ale líbilo se mi to, nebylo to špatné.

Tesset
Tesset
19.10.2018 3 z 5

Upřímně, čekala jsem něco úplně jiného. Podle anotace i ukázky vzadu na knize jsem myslela, že půjde o takovou "komedii", u které se dobře pobavím a přečtu nějaké vtipné hlášky. Ono je to v podstatě ale úplně opačně. Kniha nebyla úplně špatná, spíš se jen moje očekávání nevyplnilo, proto tři hvězdičky.

Hraboshka
Hraboshka
17.07.2018 4 z 5

Mám slabost pro upíry všeho druhu a tedy i pro upírské knihy. Aspoň pokud nesklouznou k nějaké podivné slaďárně, což se zrovna Radleyovým naštěstí obstojně dařilo.
Začátek byl trochu pomalejší a říkala jsem si, že to vypadá na nevyužitý potenciál, že se z abstinujících upírů snažících se o normální život dá vytřískat víc. Ovšem s příchodem strejdy Willa nabírá děj spád. Will je děsivý, sobecký, krvelačný, charismatický a světaznalý - zkrátka prototyp pořádného vampýra. Asi bych se ale raději seznámila se zbytkem výstřední rodinky - Petrem, Helenou a jejich dětmi. Tito abstinenti se ze všech sil snaží dle rad Příručky žít jako normální lidé a potlačit své pudy. To pochopitelně vede k mnoha problémům nebohých upírů, od pomluv sousedů přes neustálé bolesti hlavy až po značné neshody v rodině. Snaha o dodržování morálních zásad i za cenu utrpení a zapření vlastní přirozenosti je rozhodně obdivuhodná. Přijde mi ale lepší hledat řešení bezbolestné pro všechny - aby se upír napil a člověk zůstal celý...
Moc mi nesedl konec; řekla bych, že děj celou dobu směřoval k něčemu jinému. To ale může být jen můj subjektivní názor.
Pokud máte rádi moderní pohledy na vampirismus, Haigův oddechový upíří román stojí za přečtení. Najde se v něm pár hezkých nápadů - celá Příručka abstinenta, Klářino dvojnásobné veganství... A taky si myslím, že je morálnější pít upíří krev než jíst vepřové. :-)

DavidF
DavidF
09.12.2017 5 z 5

Kniha sice pojednává o upíří rodině Radleyovich a jejich příběhu ,který je velmi zajímaví ovšem největším lákadlem je zajímavé pojetí pití krve.Závislosti upírů.Podle mně je tato kniha néjen zabavným relaxem ale i průnikem do mysli závisláků a apstinentů všeho druhu.Vřele doporučuji.

Veronika33
Veronika33
10.08.2017 4 z 5

Kniha veľmi dobre ubiehala vďaka krátkym kapitolám. Celkové spracovanie ma celkom prekvapilo, čakala som niečo iné, ale aj tak som si knihu užila. Príjemné čítanie.

SeverusSnape
SeverusSnape
22.03.2017 3 z 5

Vtipné,upíři trošku jinak

trudoš
trudoš
19.12.2016 3 z 5

Radleyovi mě zaujali tématem, které využívá twilight mánie a zasazuje ji do netradičních kulis. Vyprávění o upíří rodině, jež se snaží vyjít s okolním světem tak, aby se alespoň trochu přiblížila normálu, ale zároveň je neustále pronásledována vlastními kostlivci ve skříni, to prostě má potenciál.
Jenže nepovedlo se. Představte si slabší verzi filmu Americká krása bez jeho pichlavosti, zasaďte si do hlavních rolí nemrtvé a dostanete přibližnou představu, o co se Matt Haig ve svém románu pokusil. Konflikt děti vs. rodiče a manželská krize okořeněná suchým humorem, to všechno ještě docela funguje. Jenže už po padesáti stránkách je v podstatě jasné, kam zápletka směřuje a díky tomu není rodinné drama zdaleka tolik působivé. Jediným světlým momentem tak pro mě byl jen příchod strýčka Willa, který když už nic jiného, je vampýrem se vším všudy - namyšlený, sobecký, smrtící.
Nakonec tedy odvážný experiment, který bohužel zůstal viset mezi žánry, což mu cestu ke čtenářům příliš nevydláždilo.

Vampirosa
Vampirosa
26.10.2016 4 z 5

Krásné oddechové čtení. Nic náročného co ale neurazí. Knížku jsem vzala do ruky dvakrát a nebyla ani jednou zklamaná. :)

cokolate
cokolate
23.06.2016 2 z 5

Lehké čtení do vlaku. Konec se snažil zvrátit příběh celé knihy,ale dle mého názoru se to nepovedlo.

Anet09
Anet09
13.04.2016 3 z 5

Jako oddechovka dobré, ale pokud chcete napínavou upířinu, hledejte jinde. Ale i tak doporučuji přečíst. Já osobně si ji ještě určitě přečtu, ale víc, než 3 hvězdičky jí dát opravdu nemůžu.

hanka0706
hanka0706
09.11.2015 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, líbí se mi celkově knížky s upírskou tématikou, ale tahle mi navíc přišla promyšlená a napínavá. Je to oddychovka, nic náročného, ale moc mě bavila.

PonížilováA
PonížilováA
15.09.2015 5 z 5

Tahle kniha je sice pro pubertální děcka, ale já jakožto student nástavbového studia mě tahle kniha bavila už jenom z jednoho prostého důvodu.. Potřebovala jsem si oddechnout od těch mých knih, co tak ráda čtu.. Zejména knihy Jefferey Deavera, sci-fi, thrillery a drama.. :) Přečetla jsem to před dvěma měsíci, ale jelikož jsem momentálně bez počítače, tak píši při jednom, všechny knihy, co jsem za tu dobu četla.. :) Tahle kniha je možná dobrá pro mě, ale pro ostatní být nemusí.. :)

Ditules
Ditules
09.04.2015 3 z 5

Další z ,,netradičních" pohledů na upíry-vegetariány. Přiznávám, že to bylo celkem čtivé, jen ten konec byl až moc přeplácaný a rychle ukončený. Navíc jsem čekala i jiné zakončení, protože Will se mi teda jevil úplně jinak. Vadilo mi také, že úplně vynechali školní prostředí dětí (pár světlých výjimek), což by bylo asi více zajímavější. A dále víc informací o minulosti Heleny a Petra.

upíři

Matt Haig