Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391188/bmid_radeji-zesilet-v-divocine-zfM-391188.jpg 4 1443 388

Již čtvrté vydání úspěšného titulu vychází na luxusním italském křídovém papíře, tentokrát s plnobarevnou obálkou. Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award).... celý text

koudja
koudja
26.01.2021 5 z 5

Výborné

jaryn
jaryn
24.01.2021 5 z 5

Téměř neuvěřitelné! Příběhy samotářů-bezdomovců, které jejich styl života, tedy jejich samota, nemůže nedohnat k přirozeně hlubokým vhledům... Kam se hrabou všichni Balzakové, Remarqueové atd.

Abia
Abia
11.01.2021 4 z 5

Krásná kniha s krásnými fotkami a zajímavými lidmi. Souhlasit s nimi nemusím nebo můžu, setkání s jejich názory a životním stylem se mi líbilo.

Katerina961
Katerina961
11.01.2021 5 z 5

Pecka, zajímavé osoby, jejich příběhy, krasne fotografie

pinkstrom
pinkstrom
09.01.2021 3 z 5

Vůbec nevím, jak mám knihu hodnotit, natolik smíšené pocity z ní mám. Z některých příběhů si odnáším úctu a inspiraci, některé pasáže jsou k zamyšlení, u jiných jsem několikrát listovala, jak dlouhé povídání ještě bude. To byly příběhy těch, které s prominutím považuji za blázny. Jejich psychické rozpoložení je nad moje chápání. Nemluvě o závislostech na drogách a alkoholu nebo potřebě si filozoficky omlouvat svoje zpackané životy. Nejvíce to měly v hlavě srovnané ženy. Možná je tahle kniha určitou výzvou pro pragmatiky z velkoměsta, pro které je představa tohoto životního stylu pouze růžovou iluzí. Nicméně velmi cením práci autora takovýto formát zpracovat, stejně tak fotky pana Šibíka. Zkušenost to byla zajímavá, podruhé už ale po knize asi nesáhnu.

zandlstan
zandlstan
08.01.2021 5 z 5

Pábitelé českého světa. Zamyšlení nad alternativami, jak žít. Mnoho krásných myšlenek a lidí.

Meg1
Meg1
06.01.2021 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mi totálně vyrazila dech. Pan Palán, kterému se tímto klaním, úžasně vystihl podstatu člověka a to proč jsme vlastně na světě. Šumavští samotáři to už pochopili i když k pochopení je vedla většinou dlouhá a obtížná cesta. Úžasný je i druhý díl Návrat do divočiny, ve kterém jsou ty podstatné věci ještě lépe pojmenovány a doufám, že hodně lidí si po přečtení knihy(knih) uvědomí, co je v životě opravdu důležité. Palec nahoru!

Luvy
Luvy
05.01.2021 5 z 5

Překrásná kniha plná silných fotografií.

eva-lupen
eva-lupen
03.01.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha načtená různými hlasy, takže to působilo jako skutečné rozhovory. Příběhy jsou to zajímavé, ale někteří samotáři mi přijdou nevyrovnaní, sebetrestající... a jiné bych zase mezi samotáře nezařadila (druhá žena). Zřejmě tak také skončím a už se na to těším :-). Jen nemám moc ráda zimu, takže hory mou volbou asi nebudou. Naštěstí lze divočinu najít i jinde.

janka3232
janka3232
02.01.2021 4 z 5

Jiná kniha, která se čte sama.

Jelitovna
Jelitovna
19.12.2020 4 z 5

Proč dávám o hvězdičku míň? Jsem zklamaná... Jsou to lidi jako já. Akorát neumím postavit plot, nevydržím dlouho sama, a když jsem nemocná, dolezu sotva na záchod, takže mít zvířata, pošla by po pár dnech, no a venku je mi od října sviňská zima... prostě taková sralbotka, a za to, že jsem si to při čtení zase jednou připomněla, přichází pomsta v podobě hodnocení. :-)

Marla
Marla
18.12.2020 3 z 5

Cvoci, nedozrálí/nebo možná přezrálí/, neschopní vyrovnat se sami se sebou i se svým okolím, řešící tuto neschopnost útěkem ode všech a od všeho. Bylo to smutné, depresivní čtení, jediné co ho zlidštilo a osvěžilo byly kapitoly o ženách - samotářkách. Ty vědí, do čeho šly a v hlavě to mají srovnané.

Ondis
Ondis
02.12.2020 5 z 5

Pohled na život z několika odlišných pohledů lidí, kteří opustili civilizaci a začali žít "jinak". Zábavné a pro mnoha lidí poučné v dnešním zrychleném světě.

Faither
Faither
21.11.2020 4 z 5

Někteří samotáři byli z mého pohledu celkem zajímaví lidé závislí na horách a přírodě nepřehánějící to zbytečně s mystikou. Někteří ale bohužel spadají do skupiny léčitelů a mystiků. Léčit angínu pectoris bylinkami a dotykem, to opravdu nechcete :) Komu tyto výlevy vadí, musí se na to u čtení připravit a tyto části překousnout. Co měli všichni samotáři společného je asociálství a různé stupně psychických poruch, což je pro část čtenářstva včetně mě samozřejmě přitažlivé téma. Fotky od PANA fotografa knihu určitě posouvají výš.

Jako celek knihu určitě doporučuji, ale upozorňuji, že je z mého pohledu potřeba nepodlehnout romantismu, jak se u těchto knih stává. Čtenářům, jak již napovídají některé komentáře, to může připadat jako taková tradiční antikapitalistická agitka označující peníze za zlo, zboží za zbytečnost a kapitalismus za ďábla. Přitom zjednodušeně - peníze jsou efektivní směnný prostředek, zboží nám usnadňuje život a kapitalismus umožňuje efektivní alokaci zdrojů a tím růst bohatství (vč. těchto samotářů, z nichž většina bere dávky, starobní důchod nebo různé dary, jejichž výše je determinovaná právě společenskou úrovní bohatství). Sympatické ale je, že většina samotářů kritizuje předchozí režim, z čehož vyplývá, že tito samotáři jsou spíše obecně antisystémoví. Ono by jim samozřejmě nevyhovovalo ani kdyby byla země plná stejných samotářů jako jsou oni. A to naštěstí není a nebude a samotářům tak bude i nadále umožněno žít tak, jak žijí :)

Yunnan
Yunnan
09.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha! Nádherné, excelentní fotky. Pan Šibík je skutečně Mistr a pan Fotograf! Silný čtenářský zážitek. Zajímaví lidé, s některými bych se rád potkal. Každý mě svým způsobem obohatil a někteří mi byli velmi blízcí. Knihu, jsem měl rozečtenou jako první, ale pak se mi od kolegy z práce dostala k přečtení druhá kniha Jako v nebi..., takže jsem ji vlastně dočítal až nyní. Hodně silné příběhy...

Dadulina
Dadulina
07.11.2020 4 z 5

Zajímavé čtivo - je pozoruhodné, jak se většina samotářů uchýlí k radikálnímu náboženství či k víře k původní pospolitosti s přírodou. Skládanka osudů mě přiváděla k nejednomu zamyšlení...

micha-ella
micha-ella
04.11.2020 5 z 5

O výjimečnosti a přitažlivosti této knížky svědčí počet jejích čtenářů, v knihovně byla nedosažitelná. Jsem ze Šumavy, bydlela jsem tam hodně let a znám tam hodně míst, příroda mě odjakživa fascinuje, proto jsem se na tuto knížku moc těšila. Šumava je nádherná, pořád se tam vracím, ale žít tam takovým způsobem jako lidé z Palánovo rozhovorů, bych rozhodně nechtěla. Já ty lidi nepovažuji za obdivuhodné, určitě jim není co závidět, jsou to nepřizpůsobiví asociální podivíni žijící na okraji společnosti, nevzbuzují ve mně respekt ani pocit čistého života, ať už v přesném nebo přeneseném významu toho slova, naopak. Mít rád přírodu a nechat se jí inspirovat, mít rád samotu a soukromí – to může i člověk žijící v civilizovaném pohodlí, který umí do přírody chodit a BÝT v ní. Rozhovory jsou vedené s citem, i když mám dojem, že jsou místy dost stylizované. Ale knížka je to překrásná.

druzickaster
druzickaster
02.11.2020 5 z 5

Luksusní záležitost, byl jsem i na autorově přednášce v knihovně a tak jsem nějak tušil co mě zhruba čeká. Ovšem příběhy lidí z knihy jsou ještě silnější než jsem čekal a vyloženě jsme byli naladění na jedné vlně. Kniha se čte sama a můžu jen doporučit.

freejazz
freejazz
02.11.2020 5 z 5

radosť čítať. svet je naozaj o niečom inom než o ekonomických rastoch, štatistikách, performancoch, móde, rivalite, dokazovaní si, kto ďalej a kto vyššie a kto má väčšieho. akurát, ak by teraz niekto v ktoromkoľvek obchodnom centre povedal ľuďom, čo sa nevedia nabažiť podľa nich pocitu znovunájdenej slobody, lebo už zasa môžu svoje životy míňať zháňaním zbytočných somarín, bez ktorých nie sú trendy a in a thebestof, teda ak by tým mravčekom niekto povedal: Zastavte sa a hľadajte, čo je naozaj dôležité! brali by to iba ako začiatok reklamy na nejaký nový neodolateľný šmejd. svet sa musí točiť ďalej...

stazkam
stazkam
31.10.2020 5 z 5

Zajímavé příběhy lidí, kteří zažívají svobodu vykoupenou osamělostí a necivilizovaným nepohodlím v šumavské osamělé krajině. Přesto jsem měla po celou dobu čtení těchto rozhovorů chuť vyzkoušet taky tenhle tak trochu dobrodružný styl života. Odejít do klidné náruče přírody a číst, rozjímat o Bohu a vesmíru, starat se o svoji maringotku/chalupu a o svá zvířata. Ale to chce odvahu a odhodlání pro takovýto život. Nebo možná i dost rezignace na dnešní společnost a politiku. Zatím se v takovém rozpoložení necítím...ale obdivuji ty, kteří se pro takový život dobrovolně rozhodli.

Šumava rozhovory příroda divočina samota životní styl

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Jan Šibík
česká, 1963

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři je v

Přečtených1 953x