Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369655/mid_radeji-zesilet-v-divocine-setkani-s-Vls-369655.png 4 1443 393

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání... celý text

Dadulina
07.11.2020 4 z 5

Zajímavé čtivo - je pozoruhodné, jak se většina samotářů uchýlí k radikálnímu náboženství či k víře k původní pospolitosti s přírodou. Skládanka osudů mě přiváděla k nejednomu zamyšlení...

micha-ella
04.11.2020 5 z 5

O výjimečnosti a přitažlivosti této knížky svědčí počet jejích čtenářů, v knihovně byla nedosažitelná. Jsem ze Šumavy, bydlela jsem tam hodně let a znám tam hodně míst, příroda mě odjakživa fascinuje, proto jsem se na tuto knížku moc těšila. Šumava je nádherná, pořád se tam vracím, ale žít tam takovým způsobem jako lidé z Palánovo rozhovorů, bych rozhodně nechtěla. Já ty lidi nepovažuji za obdivuhodné, určitě jim není co závidět, jsou to nepřizpůsobiví asociální podivíni žijící na okraji společnosti, nevzbuzují ve mně respekt ani pocit čistého života, ať už v přesném nebo přeneseném významu toho slova, naopak. Mít rád přírodu a nechat se jí inspirovat, mít rád samotu a soukromí – to může i člověk žijící v civilizovaném pohodlí, který umí do přírody chodit a BÝT v ní. Rozhovory jsou vedené s citem, i když mám dojem, že jsou místy dost stylizované. Ale knížka je to překrásná.

druzickaster
02.11.2020 5 z 5

Luksusní záležitost, byl jsem i na autorově přednášce v knihovně a tak jsem nějak tušil co mě zhruba čeká. Ovšem příběhy lidí z knihy jsou ještě silnější než jsem čekal a vyloženě jsme byli naladění na jedné vlně. Kniha se čte sama a můžu jen doporučit.

freejazz
02.11.2020 5 z 5

radosť čítať. svet je naozaj o niečom inom než o ekonomických rastoch, štatistikách, performancoch, móde, rivalite, dokazovaní si, kto ďalej a kto vyššie a kto má väčšieho. akurát, ak by teraz niekto v ktoromkoľvek obchodnom centre povedal ľuďom, čo sa nevedia nabažiť podľa nich pocitu znovunájdenej slobody, lebo už zasa môžu svoje životy míňať zháňaním zbytočných somarín, bez ktorých nie sú trendy a in a thebestof, teda ak by tým mravčekom niekto povedal: Zastavte sa a hľadajte, čo je naozaj dôležité! brali by to iba ako začiatok reklamy na nejaký nový neodolateľný šmejd. svet sa musí točiť ďalej...

stazkam
31.10.2020 5 z 5

Zajímavé příběhy lidí, kteří zažívají svobodu vykoupenou osamělostí a necivilizovaným nepohodlím v šumavské osamělé krajině. Přesto jsem měla po celou dobu čtení těchto rozhovorů chuť vyzkoušet taky tenhle tak trochu dobrodružný styl života. Odejít do klidné náruče přírody a číst, rozjímat o Bohu a vesmíru, starat se o svoji maringotku/chalupu a o svá zvířata. Ale to chce odvahu a odhodlání pro takovýto život. Nebo možná i dost rezignace na dnešní společnost a politiku. Zatím se v takovém rozpoložení necítím...ale obdivuji ty, kteří se pro takový život dobrovolně rozhodli.

Belatris
29.10.2020 2 z 5

Dost těžko se to hodnotí. Ten koncept je na plný počet. Jde o zajímavé téma ke zmapování. Proto jsem si tuto knihu vybrala ke čtení. Ale když se četla jednotlivé rozhovory, většinou se mi nečetly moc příjemně. Snad jen dva samotáři svým vyprávěním stvořili kapitolu, kterou jsem četla zaujatě a přišla mi obohacující. Zbylí byli buď příliš bláznící ezoterici + konspirační teoretici nebo nesnesitelní mystikové. Padaly z nich místy takové kraviny a zněly tak sebestředně, že mi to chvílemi připadalo jako pročítat diskuse pod články na internetu. Většinou jsem kontrolovala obsah, kolik ještě chybí do konce dané kapitoly.
Nelituji toho, že jsem si knihu půjčila, obohacující v mnohém opravdu byla, ale jako čtenářský zážitek roku to rozhodně nevidím.
Ovšem po maringotce na víkendy se rozhlédnu, sice ne na Šumavě, ale Česko je velké...

Gweny
29.10.2020 5 z 5

Tahle knížka je pro mě jakýmsi zjevením. Zachycuje čiré myšlenky lidí, kteří se rozhodli kdysi dávno žít jinak, než 99,9% společnosti. Nevím, jak jsem mohla být tak naivní a myslet si, že takoví novodobí poustevníci/ce, farmáři/ky apod. neexistují. Oni existují a je jich jak vidno opravdu spoustu.
Byly rozhovory, které mě zaujaly více, některé méně, ale ač se to na první pohled nezdá, všichni tihle lidé mají něco společného. A já s většinou z nich souzním a tak trochu i závidím, jak a kde žijí. Přestože si sama sebe dokážu představit, že žiju takto na okraji, stále cítím hlubokou provázanost a snad i zodpovědnost za lidi kolem sebe, která mi prozatím nedovoluje odejít z místa, na kterém se momentálně nacházím. Snad jednou přijde den, kdy se to změní.
Říká se, že člověku se splní jen to, co si dokáže představit.

Sidonka3
26.10.2020 4 z 5

V knížce je plno hlubokých a krásných myšlenek nebo pěkná sbírka specifických názorů na život. Některým samotářům tleskám za to, jaký mají vztah k přírodě nebo statečně přistupují k určitým tragédiím, výzvám, obdiv za to, jak se postavili svým vnitřním démonům. Jsou to často bojovníci, kteří se s životem vypořádali po svém.
„Já jsem mimo, takže problémy neřeším buď vůbec, nebo špatně. Chybnou mentalitu neodložíš jako flašku, ta zůstává, ať chceš nebo nechceš. S takovým člověkem je těžké trvale žít, natož vést rodinu. Žiju ulítle, protože jinak to neumím, a rodina potřebuje něco jiného. …Řekl jsem si… : Třeba ti Bůh chce něco naznačit. Že bys měl být sám pro svoji poezii a zůstat (smířený) sám se sebou.“
Díky knížce rozhovorů s lidmi žijícími na samotě jsem si poupravila mínění o lidech žijících v lese na více méně odlehlých samotách. Pod pojmem samotář jsem si třeba představovala opuštěného "poustevníka," který je naprosto bez přátel a lidem se zarputile vyhýbá. Ano, potřebují svůj prostor, klid a mají jiné potřeby než většinová společnost, když je jim ale smutno, většinou mají kam ze své samoty zajít. Ať už to jsou kamarádi, sousedi, společenství básníků nebo jiné aktivity. Je to naučná knížka, díky které jsem vstoupila do jiného světa a něčemu jsem se v něm naučila.

Veru.nka
23.10.2020 5 z 5

S knihou jsem se poprvé seznámila během práce v knihkupectví, zběžně jsem ji prolistovala, usoudila jsem, že pravděpodobně půjde o rozhovory s bezdomovci, opilci, feťáky a "spodinou společnosti" a (dnes již z nepochopitelného důvodu) jsem se jí dále nezabývala.
Ani nevím, co mě po víc jak roce donutilo si na tento titul vzpomenout, sehnat ho a celý přečíst. Možná to byl ten název, který mi utkvěl v hlavě a který jsem, při výletech do lesa, používala už víceméně jako "ustálené slovní spojení".
Ale byla to dobrá náhoda, pokud náhody existují, a já se do této knihy pustila bez jakýchkoliv předsudků.
Ne všechny rozhovory mi opravdu sedly. Filozofie některých lidí mi přišla zmatená a neúplná, ale počet lidí, jejichž postoje a názory mě takříkajíc "něco daly" převažoval. Jen dvěma rozhovory jsem se těžce prokousávala a říkala si, že je snad přeskočím - nakonec jsem ale i ty dočetla do konce.
Nechci a nebudu hodnotit postoje, názory a pohled na svět jiných lidí. Nepřísluší mi to, v jejich kůži nejsem a rozhodně jsem neprožila (a ani neprožiji) to co oni. Ale oceňuji, že do knihy byly vybráni vskutku inteligentní lidé se zajímavým životním příběhem i celkovou filozofií.
Dále velmi chválím fotografie - krásná práce.

irena4184
21.10.2020 5 z 5

Zdivočila jsem při čtení této knihy a nechala unést do divočiny. Nedokázala bych takto žít, ale děkuji za toto zprostředkování aspoň přes tuto knihu.

MyBookWorld
17.10.2020 5 z 5

Kniha, po jejímž přečtení jsem měla chuť všechno za sebou zanechat... a jenom žít. Protože jaký smysl mají všechny ty věci, za kterými se den za dnem ženeme?

icewind
10.10.2020 4 z 5

Vskutku neotřelé setkání, ovšem co mě překvapilo asi nejvíc byl v každém rozhovoru až hmatatelný přesah do filozofických myšlenek a zároveň touha po něčem nehmatatelném a neuchopitelném....občas jsem měl pravda i pocit, že to zešílení se místy i celkem začalo dařit :) Ovšem v dnešní době našeho "běžněcivilizačního" šílenství je tahle kniha něco jako duševní klystýr, některé myšlenky, které zde padly mě nenásilně přinutily se jen tak lehce rozjímavě zamyslet za čím vším, že se to vlastně ženeme....Sice u svého způsobu života zůstanu, ale na setkání do divočiny se určitě zase někdy rád vypravím i díky výborným fotkám p. Šibíka.

PetK
10.10.2020 5 z 5

E-book jsem měla ve čtečce dlouho a nakonec se ke mně dostalo rovnou audio. Ty rozhovory jsou skvělé. Jako bývalou novinářku by mě zajímalo, kolik hodin (nebo dnů) materiálu musel Palán u každého nasbírat, aby z toho vznikl takovýhle rozhovor. Dokázal z toho vydestilovat to podstatné, i když se přiznám, že až takovou oduševnělost bych u šumavských samotářů nečekala. Jednoho dva vzdělané filozofy určitě ano, ale tady byl jeden vedle druhého člověk plný (opravdu) smysluplných a duchaplných myšlenek. Neobviňuju Palána, že si to vymyslel, spíš si myslím, že s nimi musel strávit spoustu času a pak použít tu nejlepší desetinu.
I když mě dlouhodobě štve audio poloha Igora Bareše, který tady čte Palána, audio dalo knížce nový rozměr. A ano, je to kniha unikátní.

Lenka339
05.10.2020 4 z 5

Moc zajímavé čtení, krásné fotografie.

allebra
03.10.2020 5 z 5

Pozoruhodný soubor rozhovorů se zajímavými lidmi, kteří se rozhodli žít jinak. Všechna povídání mě něčím zaujala, nejvíc jsem ale sympatizovala s ženskými zastupitelkami, Martinou a Dášou.

Klamm
30.09.2020

Výborné zpracování, radost držet v ruce a listovat. Některé rozhovory mě hodně zaujaly. I když některé ,, samotáře" paradoxně potkávám na různých společenských akcích...
Ale nic ve zlém, jen jsem ještě ze sebe pořádně nevyvětral příběh Christophera Knighta, který samotářům nasadil laťku příliš vysoko.
85%

popeluška
29.09.2020 5 z 5

Tato kniha je velmi podařená, moc se mi líbilo čtení formou rozhovorů. Jako bonus nádherné foto :-)

Jirinamac
25.09.2020 4 z 5

Hezký se to čte, ale žít bych tak nemohla. Některé příběhy jsou souznění s přírodou, ale z některých lidí jsem měla pocit, že to je výmluva, útěk před prací a jen jejich lenost.

SanynkaZ
19.09.2020 5 z 5

Nesmírně zajímavá a inspirativní kniha. Téma jsem si vybrala cíleně, protože už předtím jsem se hodně zajímala o Mlčochovy (kteří jsou v knize mimochodem párkrát zmíněni). Rozhovory jsou velmi dobře vedeny, je z nich cítit úcta k jednotlivým aktérům, pan Palán se nad nikoho nepovyšuje, nezesměšňuje, je empatický, respektuje životní styl každého z nich. Knihu doplňují nádherné fotografie pana Šibíka.
Ráda jsem se podívala na svět očima poustevníků, přinutilo mě to zamyslet se. Každý z nich má jiné důvody k samotě (souznění s přírodou, promlouvani k Bohu, útěk z města a konzumu), stejně si ale myslím, že je to výmluva a že všichni ve skutečnosti utíkají do samoty před svým strachem. Strachem, že neobstojí ve společnosti, že selžou.

Rihatama
16.09.2020 4 z 5

Nedocenila jsem plně význam titulku. Zešílet... Začetla jsem se do knihy o životě v divočině a dostalo se mi divočiny v lidské duši. Zdaleka teda ne tolik poetiky, v jakou jsem doufala. Ze stránek, jedné po druhé, odkapávala deprese společně s beznadějí. Úvodní příběh bych dala jako poslední, protože mě málem odradil od dalšího čtení, jenže to by byla veliká škoda.

Nesporně zajímavé příběhy lidí s podobným osudem, ale odlišnými motivy. Šumavská divočina a potřeba samoty jsou takřka jedinými společnými jmenovateli a možná ještě důvody duchovní, mystické, metafyzické... Je to mazec. Houbičky, tráva, alkohol, drogy... Takřka všechny zpovídané vede k "otevření" oken do čtvrté dimenze. I když ještě jedno mají k mému překvapení společné. Takřka všichni tito "poustevníci" oplývají vysokým intelektem, sečtělostí. A živí se raději pomocnými pracemi, brigádami nebo ničím, resp. prodejem případných výdobytků zemědělských a chovatelských. No jo, a nikdo se pochopitelně nebojí žít sám v naprosté samotě. Moje zpovykaná a civilizací rozmazlená dušička by potřebovala snídat nejspíš houbičky aj s trávou dohromady, než by si zvykla. V tomto ohledu, a odvaze odpoutat se od lidské společnosti (do značné míry), mají můj velký respekt.

U této knihy, víc než u jiné, si člověk uvědomí svou vlastní sílu i závislost, vůli i slabost. Velmi inspirativní kniha. Ne, do divočiny mě to v tomto rozsahu nijak netáhne. Ale přístup k životu, schopnost odpoutat vlastní mysl od tolika nevýznamných zbytečností a tolik hlubokých pravd. Ne objevené kolo, řekla bych, ale prožité a popsané pravdy. Člověk sám je prožívá, aniž si je uvědomuje, a tak je ani neumí pojmenovat. V každém případě se budu na bezďáky - nebo na ty, co tak vypadají - dívat pozorněji. Šaty dělaj člověka, vyzpíval světu Werich. Chci-li, aby mě svět přijímal, nepochybně to platí. Jinak je to samozřejmě jedna velká blamáž. Jen na to nezapomínat.

"Kolem úmrtního lože můžou být shromáždění tví blízcí, ale stejně do smrti vstupuje každý sám. Tam člověka nemůže nikdo doprovodit."

"Se svobodou je to stejné jako se samotou. Je to vnitřní stav. Svobodný se můžeš cítit v každé situaci. Někdo se může cítit svobodnej ve fabrice, jiné bude na louce se zvířatama jako ve vězení."

Šumava rozhovory příroda divočina samota životní styl

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Jan Šibík
česká, 1963

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři je v

Přečtených1 961x