Zlý začátek

Zlý začátek https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/734/bmid_zly-zacatek-x7u-734.jpg 4 539 64

Milí čtenáři, mrzí mne, že kniha, kterou Vám předkládám, je tak nesmírně smutná. Vypráví truchlivý příběh tří dětí, které neustále pronásleduje neštěstí. I když jsou sourozenci Baudelairovi milí a chytří, jejich život je plný utrpení. Od první stránky knihy, kdy se děti procházejí po pláži a dozvídají se strašnou novinu, se dostanou do vleku nešťastných příhod. Dalo by se říci, že je přitahují jako magnet. V této útlé knížce se sourozenci postupně setkávají se zničujícím požárem, škaredým oblečením, studenou ovesnou kaší k snídani, chladnokrevným zlosynem a úklady, které je mají připravit o majetek. Je mou smutnou povinností tyto neradostné příhody zaznamenat, ale vám, kteří dáváte přednost šťastným koncům, nic nebrání v tom, abyste tuto knihu včas odložili a přečetli si raději něco veselejšího. S veškerou úctou Lemony Snicket... celý text

Dobrodružné Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

A series of Unfortunate Events, Book the First: The Bad Beginnig , 1999

mia.com
15.01.2023 4 z 5

Jako dítě jsem tuhle sérii měla moc ráda, byla taková jiná, než ostatní knížky pro děcka. líbilo se mi, že se všechny vědecké vynálezy tváří, že by to fakt mohlo fungovat. Nicméně musím doporučit také film a seriál, obojí se mega povedlo.

MargotWolandov
25.12.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, povedený začátek třináctidílné série. Přečteno bez přestávky za jedno ráno a těším se na další díly! Akorát jsem asi zase čekala moc...

Booky84
09.09.2022 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha s neotřelým nápadem. Přečteno během chvilky a už jsem zvědavá na další díly a jak to bude s dětmi dál.

marketa3815
23.06.2022 4 z 5

Dceři (7 let ) se knížka hodně líbí, já ji pořád přesvědčuju, že se nám nelíbí. Vadí mi všechno to zlo a žádný protipól dobra. Dcera to tak zřejmě nevnímá, sleduje jen děj. Humor jsem v knížce žádný neobjevila. Hvězdičky dávám za dceru.

Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

Příjemná pohádka z řádnou dávkou černého humoru, líbí se mi styl, jakým způsobem je napsána, kdy nás celým příběhem provází doprovodným slovem sám Lemony Snicket. Tahle knižní předloha si zasloužila lepší filmovou verzi, než tu z roku 2005. Plusem je i její (ne)délka, člověka to navnadí, aby se porozhlédl po dalších částech. A nezapomeňte, že jsem vás varoval, pokud máte rádi knížky s dobrým koncem, sáhněte raději po nějaké jiné ;-)

MadlenkaM
20.04.2022 2 z 5

Knížku jsem četla už dříve, ale říkala jsem si, že jsem ji v dětství možná nedokázala docenit. A ani teď si nemyslím, že bych to zvládla. Byla jsem sice zvědavá, jak to dopadne, ale něco mi při čtení chybělo. No. Popravdě se i bojím číst další díly. Máte to někdo podobně?

JulianaH.
03.01.2022 4 z 5

Mezi knížkami pro děti je tahle série rozhodně velmi svébytný počin. A přitom mi její originalita nepřipadá nucená. Konkrétně řečeno, líbí se mi ...

1. ... ten prazvláštní svět, v němž koexistují drožky s ledničkami. A taky Olafův dům plný očí.
2. ... obě starší děti Baudelairovy: vynálezkyně Violet i čtenář Klaus. Konečně dětští hrdinové s přirozenými, stále však pozoruhodnými schopnostmi.
3. ... tragicky rozháraný vypravěč. Jeho láska k Beatrici, „milované, nejdražší, mrtvé“. A samozřejmě Lemonyho schopnost vysvětlovat obtížnější slova dětem.
4. ... aluze na bohatství evropské kultury (Baudelairovi, pan Poe, soudkyně Straussová, Beatrice). Je to vlastně prostý nápad, ale mám dojem, že nic podobného tu ještě nebylo (?).
5. ... celkové pojetí. Autor se nebojí předložit dětskému čtenáři témata, jako je ztráta blízkých, adopce nebo osamělost člověka, jemuž se děje neštěstí. Při tom s nimi rozebírá i obvyklé pohnutky a pocity. „Jsem si jist,“ dumá vypravěč, „že jste si občas v životě přáli, aby vás vychovávali jiní lidé než ti, kteří vás vychovávají teď, ale srdce i rozum vám říkaly, že naděje na změnu je velmi slabá.“
6. ... způsob, jakým Daniel Handler přestupuje pravidla žánru. Naivní, nasládlý a poněkud imbecilní optimismus pohádek tu zkrátka nenajdeme. A přesto není kniha o neštěstí tří sourozenců tak skličující, jak by být měla. Čím to? (Že by jejich statečností, díky které čtenář neztrácí naději?)
7. ... promyšlenost. Aliterace, které český překlad bohužel nezachovává, a symbolika čísla 13.

Kdybych měla přece jen vytknout jednu věc, kterou jsem postrádala, pak víc informací o postavách. Třeba se ale dočkám ve zbytku série, až ho časem seženu. V Řecku se k němu, žel, asi jen tak nedostanu.

keselylenka
02.12.2021 3 z 5

Tak nějak nevím, co k tomu napsat. Líbilo se mi to, ale taky jsem asi milovník šťastných konců. Tak nějak jsem je pořád čekala a když nepřišly, byla jsem zklamaná. Další díly si určitě přečtu a uvidíme

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

Lemony Snicket mě kdysi zaujal díky své nekonvenční image a jeho x-dílný propletenec nešťastných příhod sourozenců Baudelairových mě bavil víc než sebrané spisy J. K. Rowlingové. No upřímně, jakou lepší pohádku chcete vymyslet, než příběh dětiček, které přijdou o rodinu, domov a o přátele a jejichž osudy po řadě traumat a strašlivých událostí zřejmě spějí k nádhernému unhappyendu?

Liteket
02.07.2020 5 z 5

Celá řada se četla prakticky sama, už proto, že člověk doufal, že v další knize se situace obrátí k lepšímu, ale opak byl pravdou a člověk upadal do stále větší deprese, že to přece není možné, aby se z toho srabu děti nedostaly....Konec se mi ovšem líbil a vzhledem k názvu celé série lze s takovýmto průběhem počítat :)

Mirin1349
29.04.2020 5 z 5

Ač jsem pro tuto knižní sérii značně přestárlá, strašně se mi úvodní knížka líbila. Před lety jsem viděla film, který se stal jedním z mých oblíbených, a nutno podotknout, že málokdy nevím, co se mi líbilo víc. Autor hezky promlouval ke čtenářům, hrabě Olaf a jeho kumpáni z herecké společnosti byli správní padouši, neutěšený příbytek ještě víc pobízel k lítosti nad zoufalými dětmi, kterým dospělí nechtěli věřit... A přesto jsem ze čtení neměla depresivní pocit, ale naopak mi častokrát vykouzlil úsměv na tváři. Je mi trochu líto, že jsem ho nestihla číst jako malá. Byla bych z něj určitě nadšená ještě víc.

Petass
25.03.2020 2 z 5

Moc se omlouvám všem fanouškům, ač čtu série pro mladší čtenáře, tak tato kniha mě vůbec nebavila. Vzhledem k té avizované "řadě nešťastných příhod" jsem čekala více humoru, ironie. Ploché až hloupé postavy, předvídatelný děj... Pokud jde o knihu pro děti čekala bych i nějaké poučení, výchovný efekt... Mrzí mě to, ale nebavilo, nic nepředalo. Vrátím se ke svým oblíbencům.

ReniHan
11.03.2020 5 z 5

Bylo to zvláštní. Jak Lemony Snicket říkal, tohle není hezký příběh. A ano, jsou zde samé negativní věci. Až jsem měla pocit, že mi to bere energii. Možná jsem jen citlivka, ale když čtete, slyšíte negativní věci ovlivňuje vás to. A bylo to tak i tady. Kniha jsem si užila, ale rozhodně to nedoporučuji mladším čtenářům. Tak 11+

s1ombrehimawari
05.06.2019 2 z 5

Moc se mi líbily autorovy vstupy do děje a jeho pojetí smrti, ale příběh a postavy dost zaostávaly.

BlazingHeart
21.01.2019 5 z 5

Kniha, která mě přivedla ke čtení, provází vlastně celým životem a já jí nikdy nepřestanu zbožňovat.
Jako malá jsem tomu věřila a trpěla společně se sourozenci a zároveň si příběh užívala.
Zřejmě nejsem objektivní, ale nedokážu dát méně než 5 hvězd. Ale když mě dokáže tento příběh držet již 15 let, něco na tom musí být, ne? :-)

pink_ivy
21.01.2019 3 z 5

Bylo nebylo, jednoho dne na pláži začal nešťastný příběh sourozenců Baudelairových. Kniha nenabízí nic převratného, vlastně ani nového, z řady dětských knih se odlišuje pouze ponurým a ironickým podtónem, kterým vypravěč, Lemony Snicket, příběh vypráví. A já se nemůžu rozhodnout, jestli mě ten černý humor a ironie spíš irituje, nebo mě to baví.

Musím ale vyzdvihnout to, že ač se jedná "jen" o dětskou knížku, dospělý čtenář si ji může přečíst taky a ani mu to nebude připadat příliš dětinské. 3*

Evžen82
26.10.2018 5 z 5

Knížka je určena spíše mladším čtenářům, ale pro mě to byla příjemná oddechovka, kterou jsem si zpestřila jedno odpoledne. Už se těším na další díl. Doporučuji jako nenáročné, lehce předvídatelné čtení.

Killerka
18.09.2018 1 z 5

Kniha mne opravdu nezaujala. Byla mi doporučena s tím, že není smutná, ale vtipná. Nevím čemu se ostatní zasmáli, já opravdu ničemu! Možná to je tím, že jsem nečetla ostatní díly, ale z prvního dílu mi to přijde jako hodně tragický příběh...

Ajda300
09.08.2018 5 z 5

Po shlédnutí filmu, který mě dost zaujal jsem se rozhodla přečíst si knihu. Příjemně mě překvapila, ale musela jsem si ji vypůjčit z knihovny, protože se nikde nedal sehnat. Úžasný příběh. Sourozence jsem si hned oblíbila

danyinsidebooks
17.06.2018 4 z 5