Račte to podepsat libovolnou šifrou

Račte to podepsat libovolnou šifrou https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401691/bmid_racte-to-podepsat-libovolnou-sifrou-1X4-401691.jpeg 5 1 1

Kniha se zabývá literární a žurnalistickou činností prezidenta T. G. Masaryka, jíž se pokoušel ovlivňovat veřejné mínění a vstupoval do nejrůznějších aktuálních sporů. Předmětem zájmu je zvláště anonymní publicistika, tedy články, které psal pod šiframi nebo je publikoval nepodepsané. Masaryk navazoval na svou dřívější činnost válečnou a předválečnou, po válce byl však více limitován politickými ohledy a vymezením pravomocí hlavy státu. Tento stav se pokoušel vyřešit (či obcházet) mimo jiné uveřejňováním anonymních článků, v nichž se mohl vyjadřovat svobodněji než v podepsaných textech nebo oficiálních projevech. Práce si klade za cíl analyzovat tuto Masarykovu aktivitu včetně popisu mechanismů, kterými prezident realizoval své zásahy do veřejného dění.... celý text

TaťkaMF
14.08.2022 5 z 5

O TGM už toho bylo napsáno hodně. Prací sledujících profesora-Masaryka, politika-Masaryka, revolucionáře-Masaryka a samozřejmě prezidenta-Masaryka máme velké množství. Méně se ale setkáme s tématem žurnalista-Masaryk, které tvořilo také podstatnou součást osobnosti TGM.
Po nástupu na prezidentský úřad byl však Masaryk jako žurnalista omezen, ale i přesto si dokázal najít cestu do tiskových polemik.
V této práci nás autor s touto cestou seznámí a vysvětlí mechanismy i osoby, pomocí kterých Masaryk do tisku anonymně vstupoval.