Racek

Racek https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93187/racek-93187.jpg 4 1055 152

Duchovní bestseller vypráví Jonathanův příběh o svobodě, lásce o volnosti. Jonathan Livingston Racek (anglicky Jonathan Livingston Seagull) je novela amerického spisovatele Richarda Davida Bacha. Tématem knihy jsou svoboda, která má být pro každé stvoření vlastní, kontrast mezi individualismem, touhou poznávat, schopností milovat a kolektivismem, masovostí, obyčejností, průměrností. Příběh lze chápat jako alegorii lidského života, který je svazován společností (například totalitou). Autor se věnuje právě létání, protože je to pro něj prostředek, jak vyjádřit volnost, nespoutanost; je to také jeho koníček, který se dostal do mnoha jeho knih. Zajímavostí je, že tato kniha byla stejně jako další západní literatura v sovětském bloku zakázána a tak se šířila samizdatem. Do češtiny ji přeložil roku 1984 Zdeněk Hron.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Supraphon (Editio Supraphon)

Jonathan Livingston Seagull , 1970

PepeA
04.07.2018 5 z 5

Jednoduchý, ale velmi silný příběh, po kterém je dlouho o čem přemýšlet.

MadamC
10.05.2018 5 z 5

Další kniha od Bacha, která by neměla chybět v žádné knihovně. Pokud se zajímáte o pochopení a ne o materiální věci, je tato kniha právě pro vás. Je opravdu zvláštní, jak je těžké pochopit, že jsme volní. Že si své vězení z konvencí a předsudků vytváříme pouze my sami. Prostě strach...nejhorší, co nás může potkat.

ikorka
02.05.2018 5 z 5

Z některých mouder čerpám dodnes a hluboké myšlenky aplikuju na různé situace, které mě v životě potkávají. Jednoznačně plný počet hvezd!

Paulus.1987
03.04.2018 5 z 5

Nečekal jsem, že tuto knížečku zvládnu přečíst za jeden večer, ale stalo se. Dost dobře jsem nevěděl, co od ní očekávat, ale o to větší dojmy z ní mám. Myslím, že to je jedna z těch knih, které člověk může číst celý život a pokaždé v ní něco najde - moudrost, útěchu, povzbuzení, cokoliv.
Podle mě je tato kniha především o víře - o víře v sebe sama, o víře, která dokáže bourat předsudky, omezenost, všední rituály, prostor, čas... Možná je to pouze můj dojem, ale v knize jsem spatřoval hodně náboženských motivů. Rozhodně jsem ji nečetl naposledy, protože číst ji pouze jednou nestačí.

eLeR
29.01.2018 4 z 5

Byť obyčajný niekomu nestačí. Treba nabrať odvahu, ísť proti prúdu sám a vyčkať, či sa niekto odvážny pripojí ... knihu prečítate na jeden šup, je krátka a má kopec krásnych fotiek. Príjemné a obohacujúce čítanie, aj napriek tomu, že túto literatúru nevyhľadávam.

pestas
01.01.2018 5 z 5

Kniha prinasi mily pribeh a hlavne me donutila zamyslet, co znamena jit za svym cilem, co to obnasi a ze byt mimo hlavni proud se vyplaci. Kniha ma v sobe hluboke poselstvi, ktere si kazdy uchopi po svem a v tom je jeji krasa

lenka4434
16.12.2017 4 z 5

Zajímavé téma, ale na plné čáře knížku vyzdvihují ilustrace (vydání Argo), bravo!

Luca84
22.11.2017 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Kniha mi neskutečně sedla. Otevřela mě a vynesla vysoko do nebe, aby mě po určité chvíli zase snesla na zem, klidnější, silnější a zářivější. Racka jsem určitě nečetla naposledy.

Lynxova
18.10.2017 4 z 5

Četla jsem ji prvně když mi bylo 19 let, bylo krátce po Sametové revoluci a připadala mi neskutečná...tak moc, že dnes po 25 letech raději nenacházím odvahu ji přečíst znovu, protože se obávám, že bych o ten krásný dojem z ní přišla...

Ildi
14.10.2017 5 z 5

Viem, že knihu, ktorú si zaobstarám po odporúčaní hliny- Martinky sa mi bude neskutočne páčiť. A presne tak to bolo aj pri tejto knihe. Krásne, milé dielo, ktoré má popredné miesto v mojej knihovničke.

Dáma s hrnstjm
13.09.2017 4 z 5

Toto je přesně ten druh knihy, na kterou si tisíc čtenářů udělá tisíc názorů... Já si odnáším krásný poetický zážitek a zamyšlení nad tím, když jedinec vybočí z davu ne z touhy se odlišovat, ale z vnitřní motivace ke změně. To je pro mě aktuální téma.

PeŠou
21.08.2017 5 z 5

Nádherná kniha k zamyšlení.

angloumene
20.07.2017 4 z 5

Poetický příběh o duchovním růstu a síly víry ve vlastní individualitu. Zůstat v hejnu, dnes bychom řekli v komfortní zóně, je snadné. Naneštěstí se tak nikdy nedozvíme, co nás čeká dál, mimo všechna často absurdní nařízení a pravidla.
Tehle Racek je prostě ukázkovou příručkou osobního růstu. Škoda je, že nastíněné připodobnění je extrémně explicitní a tím tak trochu ztrácí na síle. Na druhou stranu, pokud se najde byť jen jediný člověk, kterého tato útlá knížečka posunula zase o kousek dál, jistě zcela naplnila účel svého vzniku.

egona
05.06.2017 1 z 5

Vhodné k četbě v dospívání. Stále je to lepší než jiná, na oko hluboká (a dobře prodejná) díla... ale i tak mohl autor děj utnout podstatně dříve. První část je úsměvně milá a líbivá, pak už je to prodlužované utrpení.

martina.culik
30.05.2017 3 z 5

Je to zajímavé, ale příběh Jonathana Livingstona Racka mě na střední škole hodně bavil a v té době bych určitě neváhala a dala 5 hvězd. Nedávno jsem si četla příběh znovu a zjistila jsem, že mě už vůbec nebaví a neoslovuje. Nedokážu říct, čím to je, že se můj pohled tolik změnil, každopádně dávám tedy průměr.

Atanone
10.05.2017 5 z 5

Souhlasím s wiix.
neřekla bych to líp.
Ještě něco mě na tom příběhu zaujalo a podobný zážitek mělo už několik lidí z mého okolí,kteří se o něco snaží,nebo v něčem vynikají a sice-že čím výš se člověk odváží,tím míň lidí potká,takže občas zakouší pocity osamělosti a marnosti..než zjistí,že není sám.
A my nikdy nejsme sami.

PanTomina
06.05.2017 2 z 5

Jeden kolega to zde nazval krasořečněním. Líbivá slova bez skutečného obsahu. Kompletně mimo můj rank.

wiix
26.03.2017 5 z 5

Príjemné metaforické dielo. Na prvý pohľad (skôr na prvé čítanie) to môže vyzerať, že kniha je o čajke. Čo je na čajke také zvláštne, že niekto potrebuje o nej napísať knihu? Naozaj je kniha o život čajky? Áno i nie. Takáto čajka ako Jonathan Livingston je v každom z nás. I niektorí z nás sa "viac sústredia na lietanie než na jedlo." V každom z nás sú vyššie ciele a sny, za ktoré sa netrba hanbiť, treba sa snažiť, dúfať, sniť, prekonávať sa. Niekedy som mala pocit, že každý sa v Jonathanovi snaží utlmiť to, prečo v skutočnosti žije. On si myslí že preto, aby zistil rôzne techniky letu pre radosť, ostatní si myslia že žije a lieta preto, aby sa nasýtil, rozmnožoval, jednoducho prežíval. Aké metaforické! Človek by sa však takto nemal nechať ututlať, nechať sa odradiť, ponížiť či demotivovať. Človek môže byť kým a čím chce, len musí chcieť.
Niekedy stačí len malý impulz, aby sa človeku otvorili oči a vnímal svet.

hellena1523
30.01.2017 5 z 5

Velmi útlá, opravdu hodně poetická kniha, která může být skutečnou inspirací, čte-li ji člověk ve správném (nebo právě špatném) životním období. Osvobozující...

Eremites
27.01.2017 4 z 5

Malá knížečka s velkým poselstvím.
Na pár stránkách jasně, srozumitelně a lehce zachycena podstata našeho bytí zde. To, co se v tisících knihách snaží tisíc autorů sdělit více či méně srozumitelným způsobem, dokázal R.Bach výstižně zachytit perem lehkým jako mávnutí křídla (racka).

"Nechápu, jak můžeš milovat hordu ptáků, kteří tě před chvíli chtěli zabít."
"Ach, Fletchi, ovšemže tohle zrovna nemiluji! Nemiluji nenávist a zlo. Musíš se naučit vidět skutečného Racka, to dobré v každém z nich a pomáhat jim, aby to v sobě objevili i oni sami. To je podle mne láska."