Rabi

Kronika rodiny amerického rabína zavede čtenáře do prostředí americké židovské komunity 20. století, kde po útrapách pogromů zakotvili i kišiněvští Rivkindové a z vděčnosti k "zemi zaslíbené" si poameričtili příjmení na Kind. Pětačtyřicetiletý neortodoxní rabi Michael Kind, jehož revoluční myšlenky a netradiční vedení židovské obce vzbuzuje u konzervativních Židů nevoli, se potýká s dospíváním syna a dcery i s duševní chorobou manželky. Ta kdysi z lásky k němu podstoupila nelehký náboženský přerod a stala se pravověrnou Židovkou; nyní se odhalují zdánlivě zapomenutá traumata. Manželé kdysi věřili, že láska je silnější než náboženská tabu. Teď ale jako by převládala odvěká židovská moudrost o neslučitelnosti takových svazků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29932/rabi-FH2-29932.jpg 4.1127

The Rabbi (1965)

Vydáno:, Euromedia, Knižní klub

Milaform

Super pokračování předchozích knih

Bolomsson

Knihy Noaha Gordona jsou vždy zárukou podmanivého textu a zajímavého vykreslení příběhu, avšak z knih, které jsem od tohoto autora dosud přečetl, mne tato kniha příběhově upoutala nejméně. Jako většina knih tohoto autora je plná lidskosti, nezdolné vůle a dobrosrdečnosti...čte se velmi lehce a příjemně, ale nevyvolávala ve mě tak silné dojmy a pocity uspokojení, jako díla Katalánec, Ranhojič, Šaman či Poslední Žid...něco tomu zkrátka chybělo. Mé hodnocení 70%.

memory
03.10.2017

Milé a velmi lidské jako většina ostatních autorových knih. Rodinná soudružnost i rozepře, neidealizovaný a přitom romantický pohled na partnerský vztah a důležitost i úskalí jakékoliv víry pro člověka.. vše velmi pěkně a moudře naservírováno. Jen ten závěr mi přišel najednou jakýsi kvapný.

VladiKlaisner
16.08.2017

Noah Gordon patří k mým oblíbeným autorům, ale tuhle knihu jako by psal někdo jiný. Téma je celkem zajímavé, ale styl psaní mi moc neseděl. Rozhodně se nejedná o výpravný román, trochu mě vadilo i časové střídání jednotlivých kapitol a celkem jasný- předem čitelný děj. Celkem mě chyběli vysvětlivky k jednotlivým židovským výrazům, což by pro laika rozhodně bylo příjemné. Takhle jsem musela občas listovat na netu.

Kerberos
30.06.2017

Další román o židovství,zase jsem se dověděla nové informace

Mabie
08.05.2017

Velice poutavý příběh, rozšířila jsem si obzory z oblasti židovského náboženství, židovských hodnot i předsudků. Ranhojič se mi sice líbil více, ale i toto je skvostná kniha.

hlina
04.06.2016

Knížka mě neuchvátila tolik jako Ranhojič, ale Rabi byl Člověk s velkým Č. Příběh pro mě byl oslavou člověčenství.

historikola
17.08.2015

Zdravím Vás,

dočetl jsem včera večer tuto knížku a můžu říci, že je zajímavá. Příběh je pěkný. Jen mu musíte dát šanci, aby se rozjel. Pak se knížka čte lépe. Občas jsem se tam ztratil, ale stačí se vrátit o pár stránek nazpět a je vše vyřešeno. Jen se mi zdá, že konec byl na poslední chvíli zkrácen.
No a poslední otázka: nechal bych si tu knihu v knihovně? No nevím. Naštěstí se to vyřešilo samo. Mám ji zapůjčenou.
D

jarrmilla
12.04.2015

No nevím, asi jsem ještě nedozrála...nezaujala....

HankaL
21.03.2015

Z téhle knihy mám dobrý pocit, ale ani nemůžu popsat, něco my v ní chybělo a stále nevím co.

Rizek75
11.11.2014

Živé vyprávění, poutavý "rodinný" příběh odehrávající se retrospektivně. Je to o životě, o náboženství, o lásce. Vřele doporučuji.

Bezantina
03.08.2014

Kniha mne zklamala, čekala jsem něco jiného.. Bylo to takové samé "on řekl a ona řekla".. Od tohoto autora jsem čekala tedy více..

beruslava
11.07.2014

Kniha mne velmi příjemně překvapila. Příběh byl čtivý, postavy měly velmi lidský rozměr. Nečetla jsem tedy "příběh rabína", jak jsem původně očekávala, ale "příběh člověka". Rabi šel hodně svou cestou, což si ihned získalo mé sympatie. Zajímavé nahlédnutí do reálií jedné americké vrstvy v průběhu první poloviny 20. století. Velmi optimistické. Doporučuji.

rose
31.07.2012

Tenhle autor mě ještě nikdy nezklamal. Příběh židovského rabína a jeho rodiny je krásné a zajímavé čtení. Jen to přepínání dvou časových dějových rovin mi vždycky chvíli trvalo. Ovšem to není problém autorův, ale můj.

čef
20.11.2011

Zajímavé vyprávění ze života židovstva v USA po 2. světové válce. Tak jak jsme uvykli u tohoto autora, vyznění je celkově optimistické a povzbudivé.

asam
14.07.2011

Ráda čtu rodinné kroniky, ráda čtu židovské autory, proto tuto knihu doporučuji.Autor je velice dobrý vypravěč.

pokkat
04.05.2011

Knížka, která mě mile překvapila. Moc se mi líbila.