R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5609 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Lenka2533
28.01.2022 5 z 5

Tohle bylo velmi povedené dílo. Opravdu mě to bavilo. Měla jsem to přečtené za dva dny, protože to bylo velmi čtivé. Rozhodně k maturitě doporučuji!

Zuzvil
20.01.2022 5 z 5

Za mě absolutně skvělé antiutopistické drama, kdy mi přijde až neuvěřitelné, že jej Karel Čapek napsal už v roce 1920, je to stále tak aktuální, univerzální, obohacující a otevírající oči i mysl. No a to, že vlastně zavedl slovo robot do slovníku celého světa je jen neskutečná třešnička na pomyslném dortu. V díle lze najít opravdu vše, strach člověka, mezilidské vztahy, následky a důsledky sestrojení umělé inteligence - robotů, prostě vše. Knihu můžu vřele doporučit, zatím jsem u Karla Čapka nikdy nesáhla vedle.

E_Lan
30.12.2021 4 z 5

Je třeba si někdy přečíst klasiku. Poselství je jasné, velmi dobře sepsané. Na dobu, ve které byla kniha napsána dozajista revoluční a vděčit autorovi za “české” slovo robot je pro nás povinností. Hezky (byť nelehce) se to čte.

anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

R.U.R. bylo první drama, které jsem od Čapka četl. Měl jsem to ta sebou za odpoledne a přesto na to už nikdy nezapomněl. Takové už Čapkovi hry jsou: nezapomenutelné. Výstižnost a nadčasovost, úvaha o podstatě lidské existence a komentář lidské povahy.

eliska8983
11.12.2021 5 z 5

Dokonalá kniha od nadčasového a velmi inteligentního spisovatele. Čapka člověk může číst zas a znova a neomrzí. Myšlenky, slovní zásoba, filozofický aspekt, dialogy, vystiznost na pár stránkách dramatu, prostě samé plus, plus, plus.

Petkona
11.12.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Karla Čapka a tahle byla stejně skvělá jako ta první. Jak Bílá nemoc tak i R. U. R. jsou neskutečně aktuální a mají čtenářům co říci. Geniální jak autor dokázal popsat problém, který by nastal s roboty. Opravdu neskutečné a geniální.

Kendykenndy
29.11.2021 4 z 5

"Lidem, kteří mají ideje, by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."

DiaTess
11.11.2021 4 z 5

Četla jsem R.U.R k maturitě, zdálo se to jako krátké a jednoduché dílo. A rozhodně toho nelituji. R.U.R je čtivé, poutavé čtení, které dokonale vystižení jak jeho současné tak budoucí situace, varování před lidským nerozumem. Čapek se i po tolika letech čte skvěle, k maturitě doporučuji.

Bakana
02.11.2021 5 z 5

Čapkova témata jsou vizionářská, i když on je spíš pasoval na společenskou a politickou situaci své doby. Kdyby R.U.R. napsal dnes, bylo by to možná ještě aktuálnější téma, než v roce 1920. Je vidět, jak se historie opakuje a že se lidé vlastně pořád zamýšlejí nad stejnými otázkami.
Trochu jako kdyby bylo R.U.R. předkapitola k Terminátorovi, Matrixu a podobným filmům.

willy9203
23.10.2021 5 z 5

To, že Karel Čapek perfektně popsal problém, který by nastal s roboty (a nejspíše i nastane), o tom se obecně mluví. Ale jak dokázal popsat aktivistku Helenu Gloryovou, to mi vzalo dech. Přesně s tím se současný svět potýká (v dobrém i špatném). Prostě geniální.

JKDelaney
16.10.2021 3 z 5

Neuvěřitelné, že toto dílo vzniklo v roce 1920. Čapek byl génius. Skvělé.

Fortuna7
13.10.2021 4 z 5

Nápad je to určitě skvělý a aktuální, ale já bych tam potřeboval nějakou kraťoučkou scénu o tom, jak se vůbec roboti vzbouří. Moc mě bavilo číst knihu, která je vlastně scénář dívadelní hry. Psychologie hlavních postav je opravdu moc dobře zpracovaná a všechny činy postav pochopíte.
Jako povinná literatura určitě super, je to kráké, čtivé a přitom velice poučné.

kristyna3010
06.10.2021 3 z 5

Nadčasová divadelní hra, která mě moc nechytla. Bílá nemoc byla pro mě víc chytlavější a zajímavější a víc bych ji tedy také doporučila, pokud chcete sáhnout po Čapkovi.

michaella03
03.10.2021 5 z 5

Nadčasové a čtivé dílo. Na počátku radost a zvědavost, na konci strach a bezmocnost. Skvělé, za mě nejlepší úplný konec - posledních několik stránek s Primem a Helenou.

furt_kofein
01.10.2021 4 z 5

co do děje, na začátku možná dobrý nápad, později strach a beznaděj. Co do myšlenky, nadčasovost, která rozesmutní a naštve zároveň. Asi takto vidím R. U. R. já..

jes09
10.09.2021 5 z 5

Na tu dobu jistě geniální, dnes k hlubokému zamyšlení :)

iceVS
08.09.2021 5 z 5

Přečteno už nejmíň po tisící... Dobrá, tak tedy s jistotou každých pět let... takže po tisící :-)
Čapka miluju pro tu jeho neodvratitelnou osudovost. Ale tady se nejspíš spletl, lidstvo ke zkáze nepotřebuje roboty, zvládne to s přehledem samo.

klaraj093
20.08.2021 4 z 5

Nadčasové a skvělé.. Ačkoliv mi jsou divadelní hry ke čtení cizí, tak si v nich díky R.U.R asi najdu zalíbení..

AriaLovesBooks
15.08.2021 4 z 5

R. U. R. je dílo, které mě zaujalo už když jsem byla na základní škole. Líbily se mi myšlenky díla a zároveň jsem dokázala ocenit skvělý styl psaní. Po několika letech jsem si konečně přečetla celou knížku a musím takhle na začátek prozradit, že jsem byla s příběhem spokojená. Ale tato kniha vlastně není tolik o ději jako takovém, ale spíše o filozofických myšlenkách, které se zde nacházejí. Já osobně jsem si všimla témat jako: pokrok ve vědě a technice, války, naděje, touha po moci, podstata člověka a mohla bych zde najít ještě několik dalších témat. Myslím si, že pokud někdo nerad čte mezi řádky, tak by se měl této knize vyhnout, protože by se tomu člověku mohl ten děj zdát až příliš jednoduchý a hlavně krátký. Sice se v něm nachází pár zvratů, ale to všechno máte na vcelku malém množství stran, takže je to takové strohé. Což ale dodává na čtivosti. Občas mi dialogy přišly lehce chaotické, ale jinak jsem byla se vším nadmíru spokojená.

Rozhodně je to skvělé čtení pro lidi, kteří se rádi ztrácejí ve svých úvahách.

ArkAngel
06.08.2021 5 z 5

Před Westworldem, Blade Runnerem, Terminátorem i celým Asimovem byl Čapek a ten vymyslel slovo "robot", které nakonec změnilo celý svět. Už právě toto první dílo, stejně jako mnozí navazující autoři, varuje před technologiemi a stroji, které se pokusí člověka zotročit, zničit a nahradit. A mohou mít roboti duši? To je další otázka, kterou si dílo pokládá a dosud se s ní ve fantastice dále pracuje. Nádhera.