R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5613 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

verka5083
09.08.2022 5 z 5

Skvělé a nemohu jinak než doporučit. Kniha je velmi nadčasová a musím říct, že konec mě překvapil.

Xemerius
03.08.2022 5 z 5

Přečteno na doporučení zkušenější generace a pochvaluju si ;).

Katania
14.07.2022 5 z 5

Nadčasové a zábavné. Za mě super četba.

vera5841
03.07.2022 5 z 5

S každým dalším přečteným dílem od Čapka víc a víc chápu, proč jej moje češtinářka na gymplu tolik milovala
Tohle drama není nikterak komplikované, ale je neskutečně nadčasové. Pořád jsem si musela připomínat dobu, ve které bylo napsáno. Říkám si, jak tato hra musela tehdy působit na lidi v době, kdy technologie byla ještě v plenkách a "umělá inteligence" něco nepředstavitelného.
Pan Čapek byl vizionář, který předběhl svou dobu a ještě stále nám může být velkou inspirací s ohledem na to, jak živé poslání knihy stále je.

Akjort
29.06.2022

S tím, že dříve nebyla žádná podobná kniha této, musím říct, že Čapek byl velmi dobrý autor, jestliže dokázal napsat něco jako je R.U.R., knihu, která se úplně vymykala z rukou jeho doby. Velmi obdivuji, že Karel Čapek vymyslel robota.

Danago
25.06.2022 5 z 5

Opravdu lituji , že jsem karla Čapka doposud přehlížela.Drama R.U.R. většina z nás zná, a nebo aspoň rámcově ví o čem to je. I já jsem to věděla, ale přečíst si drama a posleze si poslechnout i audioknihu byl pro mě neuvěřitelný a velice překvapivý zážitek. Když si uvědomím, kdy Karel Čapek psal své knihy, musím smeknout. Nejen tématem , ale i dějem se hra vyrovná současným dílům.

Amneris
23.06.2022 4 z 5

Nikdy jsem neměla potřebu číst R.U.R. Až teď, kdy se mi do ruky dostala audiokniha jsem se rozhodla si ji "přečíst". Velmi mě překvapilo, jak děj rychle plyne. Válka mezi lidmi a roboty, kteří chtějí nadvládu nad celým světem. Konec je překvapivý a vlastně i dojemný. Karel Čapek zkrátka napsal naprosto nadčasové dílo.

Laféeverte
02.06.2022 5 z 5

V celkovém vyznění je to až překvapivě současné - pokrok a soumrak lidstva, pohodlný život a klesající plodnost, velká moc a velká křehkost. Zajímavé je, že proti rozumu, kalkulu a možnosti vyjednávání s roboty, stojí jedna naivní ženská a její pocity a intuice (je to vlastně docela biblické). Tak nějak mi to připomnělo Hovory s TGM. Postoj těchto dou pánů (Masaryka a Čapka) k ženám vážně stojí za pozornost. No a naprosto úžasné je, kolik myšlenek autor vtěsnal na tak malý prostor. Ani chvilku jsem se u toho nenudila.

Kabuky
30.05.2022 5 z 5

Klasická četba.

PastorMal13
28.05.2022 5 z 5

Takhle by to dopadlo, kdyby si lidstvo hrálo na Boha...

jakub2199
15.05.2022 5 z 5

Když pro nic jiného tak pro vznik slova robot, je to pro Čechy nutná četba. Ale i bez této světové kulturní zvláštnosti jde o nádherné drama. Některé aspekty poněkud zestárly, například přístup hlavních postav k Heleně, a její můžeme říci chvílemi až naivně prostá povaha, ale v jiných rysech se jeví drama absolutně nadčasové. Otázka postavení robotů, morálnost jejich používání jako otrocké práce. Odpovědnost stvořitele nad stvořeným. Hrozba vzpory lidského vynálezu, důsledky kapitalistické obchodování bez ohledu na důsledky, které to může mít.
Rozhodně doporučuji. Jde o krátké čtení, jehož zvládnutí nebudete litovat.

kykiryki28
24.04.2022 5 z 5

Čím častěji pana Čapka čtu, tím více ho obdivuji a tím více ho chci číst! Opravdu neskutečný, co všechno za svůj život vyplodil! Dílo, které má málo stran, ale tolik toho řekne.

Já jen doufám, že se jednou takového scénáře nedožiju...

vladka321
22.04.2022 5 z 5

Dnes roboti a robotizace doslova pronikají do každé sféry průmyslu a tím vlastně do životů všech z nás. A nejsou zastoupeni jenom v průmyslu, ale také samozřejmě v zemědělství, zdravotnictví, logistice, administrativě a domácnostech. Jsou tak rozšířeni, že leckde jsou doslova nad únosnou mez. Lidé přicházejí o zaměstnání a roboti zasahují i do služeb vyloženě lidských a tak patrně jistě časem převezmou i zatím zcela intimní partnerské role. Nehledě na skutečnost, že v naší malé České zemičce byl nedávno otevřen první zcela automatický a bezobslužný obchod. Pan Čapek měl neuvěřitelnou fantazii.

Eva2424
18.04.2022 5 z 5

Vtipné, trefné, děsivě mrazivé, má to ohromný spád a skrývá mnoho geniálních myšlenek. Obdivuji Karla Čapka, do jakých podrobností domyslel těchto 76 stran. Dlouho jsem R.U.R. oddalovala, protože sci-fi mě obecně moc nebaví, ale toto mne zcela pohltilo.

Clea3112
10.04.2022 5 z 5

Dílo jednoho z největších českých spisovatelů, jež potvrzuje, že géniové, kteří jsou schopni psát nadčasově a dotýkat se témat esenciální podstaty lidského bytí, jsou věční, právě stejně jako jejich díla. Je až fascinující, že R.U.R. je opravdu pro každého (bez ohledu na věk, pohlaví, národnost, dobu, v níž žije...), kdo se chce aspoň na chvíli pozastavit nad tím, jaký je smysl a životní cesta lidstva - každého jedince i jako celku.

anetinkalan
17.03.2022 5 z 5

Oddychovka.

s1ombrehimawari
04.03.2022 5 z 5

Čapek nikdy nezklame. To si zapište za uši a nechte tesat do kamene.

Ivka14
27.02.2022 4 z 5

Pan Čapek psal nadčasově, říkám to teď a říkala jsem to i u díla Bílá nemoc. Roboti se zbouří a hrozí jim vyhynutí, ale jak to dopadne už záleží na každého představivosti.

Za mě to byla jasná volba, jako četba na maturitu a jen tak tohle dílo nezapomenu.

Šnek86
17.02.2022 3 z 5

Kniha na přemýšlení.O hrozbě lidského pokroku, jeho nepoučitelnosti a opakování stejných chyb, ale i o naději.

VeDny
11.02.2022 5 z 5

RUR jsem nikdy neměla potřebu číst, kdesi jsem nabyla dojmu, že by mě to nemohlo bavit. Když jsem ale v knihkupectví zalistovala, došlo mi, jaký je to poklad. Krátké, svižné a čtivé dílo. Uvědomila jsem si, že je to takový původní koncept Westworld...akorát před sto lety. Seriál, který je dnes považován za moderní, nápaditý a neotřelý, je jednou velkou paralelou RUR.
Nejvíc ve mně rezonuje věta: „Inu lidi, já bych hned začal znovu. Hodně jednoduše, starozákonně, po pastýřsku - -Děti, to by bylo něco pro mne. Ten klid, ten vzduch..."