R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5609 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Munchkin451
02.02.2023 4 z 5

No nestačím se divit, jak je kniha nadčasová. Lituji, že jsem nečetla knihy od Čapka dřív a moc se těším na další! Jo a ještě chci říct, že ten konec je paráda.

Gustik5
31.01.2023 4 z 5

Ač třeba Hordubala nebo Krakatit řadím mezi své oblíbené knihy a Karel Čapek je právem dnes brán za velikána naší literatury (malá kompenzace za to jak se k němu stavěli a chovali nejen nacisti, pro které byl při obsazení Československa cílem číslo jedna (a taky díky nim nedostal Nobelovu cenu), ale i vlastní lidé na sklonku života), mám trochu problém s jím psanou přímou řečí. Nebo v případě divadelní hry replikami. Takhle fakt lidé někdy mluvili? Trošku mi to při čtení vrže. R.U.R. krom samozřejmě onoho pro nás Čechy zásadního slova robot a řady prozřetelných vizí je asi nejslabším dílem od Čapka, co jsem četl. Bílá nemoc na mne třeba zapůsobila mnohem více. Zde je dle mého poněkud více patrný zub času. Celkem zamrzí, že roboti z tohoto díla jsou často (dokonce i na některých knižních obálkách) vyobrazováni jako stroje, přičemž ve hře jsou prakticky k nerozeznání od lidí. 4* za význam pro sci-fi.

Sybelle
25.01.2023 4 z 5

Stejně jako Bílá nemoc i tato hra se dobře četla a byla velmi poučná. Autor velmi dobře vystihl lidskou povahu, která byla hlavní příčinou jejich zkázy. Vývoj děje ovlivnilo mnoho faktorů. Některé vzešly z chamtivosti a jiné ze snahy o porozumění. Osobně mě velmi štvala jedna postava, ale to je jen můj osobní názor. Určitě doporučuji k přečtení.

LuckaDea
21.01.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, ve které poprvé zaznělo slovo robot. Na tu dobu hodně originální téma a poutavý příběh. Kniha je nadčasová.

koepster
07.01.2023 4 z 5

Celým příběhem se prolíná jeden zásadní povahový rys, který je společný jak lidem, tak i robotům. Rys, který v konečném důsledku vede k jejich zkáze. Je jím nenávist. Nenávist hlavně a především k vlastnímu stvořiteli, poháněná přesvědčením o vlastní výjimečnosti a nadřazenosti.

Dejf_ano
06.01.2023 5 z 5

Velmi nadčasové drama. Karel Čapek byl velký vizionář a je skutečně děsivé, že v roce 2022 žijeme v době o které pojednává hra napsaná před 100 lety.

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Neuvěřitelné, jak dokázal být Karel Čapek nadčasovým člověkem. Kniha, která se nám snaží říct, jak nebezpečná hra na bohy je. Miluji tohle dílo, především kvůli věrnému popisu chování lidí v různých situacích. Hra se četla sama. Doporučuji, moc.

FoxFox
19.12.2022 5 z 5

Výborné, stále aktuální dílo. Pan Karel Čapek skvěle vystihl povahu člověka. Jen hromadit bohatství, všechno si ulehčovat na úkor ostatních. Četla jsem zároveň s knihou od D. Attenborougha, a ty souvislosti s dnešní realitou jsou opravdu neskutečné. Pokud se lidé radikálně nezmění, naše chování nás opravdu dovede do záhuby, jak popsal pan Čapek nejen v tomto jeho díle.
Ráda bych R.U.R. zhlédla i jako divadelní představení.

hana17.1.
24.11.2022 4 z 5

Zajímavá myšlenka, zvlášť na tehdejší dobu. Za vším je touha po penězích a moci. A hezká ukázka schopnosti lásky.

jan.para
18.11.2022 5 z 5

"Největší vynález je láska"

TaťkaMF
20.10.2022 5 z 5

Možná se už z lidské pohodlnosti a naivnosti nad moderním pokrokem tolik nezastavujeme. Možná se ani nechceme zamýšlet nad následky vědeckého pokroku a raději se necháváme bavit nejrůznějšími typy moderní zábavné technologie. Snad se nám zdá chování postav v Rossumově továrně cizí, ale "nic není člověku cizejšího než jeho obraz."

terezka199
18.10.2022 5 z 5

Krasne vystihnuta lidska povaha, lacneni po moci a megalomanske ideje o navratu raje na zemi a celosvetovem blahobytu, pricemz vse vede pouze a jenim k zahube lidstva jako takoveho. Krasne aluze na biblicke pribehy a viru v lasku jakozto jediny spasny element. :) Pane Čapku, klobouk dolu! :)

Natyna3
04.10.2022 5 z 5

,,Knihy už nemluví. Jsou němé jako všechno. Zemřely, zemřely spolu s lidmi."

Petr874
27.09.2022 5 z 5

Zajímavé a promyšlené drama od Čapka, které poukazuje na další (a asi nejhorší) možnost vývoje lidí a technologie. Neboť dát sílu neživému se může vymstít. Technologie mám rád a rád je využívám. Ale čeho jo moc, toho je moc...

Až mě zaráží, jak to je nadčasové drama a hodí se ke dnešní době.

Doporučuji.

Alvari
26.09.2022 4 z 5

Mé první čtení divadelní hry. Drama se špetkou humoru, plné zajímavých myšlenek a s hezkým spádem. Dílo velice nadčasové, až se člověk nestačí divit.

Hakate
03.09.2022 5 z 5

Moc pěkná divadelní hra. Skvělé drama, čteno v rámci příprav pro maturitu.

hippiesak
02.09.2022 4 z 5

Konečně jsem se dostal ke knize, která dala vzniknout slovu ROBOT. Čekal jsem od toho možná něco víc, ale na druhou stranu divadelní hra z roku 1920?!? Ve výsledku to nebylo špatné, asi jsem čekal jiný konec nebo jiné vyústění, ale jak jsem psal, toto viděli lidé v před 100 lety v divadle. Takže smekám... PS: konečně vím, co znamená to RUR :)))

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

R.U.R. bylo psáno formou divadelní hry, na což si vždycky ze začátku musím zvyknout, ale pak už se mi to čte celkem dobře, hlavně se mi líbí, že se neztratím v dialozích a hned přesně vím, kdo co říká.
Sledujeme utopistické drama, ve kterém nahlédneme do továrny na umělé lidi – roboty. Roboti pracují pro lidi, nebo spíše místo nich. A co tedy dělají lidé, když nemusejí pracovat? A ptal se někdo robotů, jestli se jim to líbí? Neptal, protože roboti nemají city. Tedy – neměli by je mít, jsou přeci umělí.
A jak to dopadne – to je dobrá otázka k zamyšlení, co by se stalo, kdyby…
Líbil se mi nápad s roboty, i když to není téma, které bych vyhledávala, ale moc ráda jsem si to přečetla.

Filomena1961
17.08.2022 5 z 5

Čapkovo jméno proslavila po celém světě hra RUR. Lidé si po první světové válce uvědomili, že veškerá technická vyspělost se obrátila proti člověku. A tak to je bohužel dodnes. V jeho hře člověk sestrojí roboty, kteří vykonávají za něho veškerou práci. Roboti postupně ovládají svět a vyvražďují lidstvo, zdá se , že život na Zemi zahyne. Východisko nachází Čapek v obrozující lásce, která vznikne mezi dvěma roboty. Hra se zařazuje mezi utopistická díla, i když se realita současnosti blíží k jeho utopii. Opět nadčasové dílo, které doporučuji k přečtení.

Knihy_nad_zlato
13.08.2022 4 z 5

Já tak úplně nevím, co na tomhle hodnotit. Nemám ráda drama. Prostě nerada čtu divadelní hru. Nevím proč, prostě mi to nevyhovuje. Nejsou tam asi vidět pocity, nebo tak. Nevidím těm lidem (nebo robotům) do hlavy. Navíc už tak nějak ze zvyku od povinné četby radši nic neočekávám. Byla to moje druhá kniha od Čapka a opět mě překvapilo, jak dobré to je. Líbilo se mi to stejně jako Matka.
A stejně, jako mi přišlo u Matky i tady bych řekla, že to není o postavách ani o ději. Je to na zamyšlení. A mě se u tohohle přemýšlelo opravdu dobře.