R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5613 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

-Pečivo-
29.01.2017 3 z 5

Helena sama na robotím ostrově s několika chlapama. Deset let. Myslim, že Čapáro vynechává dost zásadní detaily.

Až zbytečně moc podobnej motiv jako Válka s mloky. Na konci navíc celý zabitý biblí. Místo aby radši napsal, kdo všechno na ostrově zdrandil Helenu. 6/10

Alilka
22.01.2017 5 z 5

Plně souhlasím s názorem, že Karel Čapek byl génius a zaslouženě se tímto dílem stal celosvětově známým dramatikem. Já si tuto divadelní hru vychutnala v podobě audioknihy, kterou namluvilo jako hru několik našich známých herců. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v dnešní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost.
audiokniha: http://audioteka.com/cz/audiobook/rur
recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/r-u-r

bakjo95
20.01.2017 5 z 5

Čapek při vymýšlení slova robot nezapomněl ani vysvětlit jeho pravý význam. Přístroj, který člověku může pomoci a stejně tak uškodit. Pamatoval a zapsal ve svém legendárním díle i jednu z častých lidských vlastností, která se často vyskytuje při žití v přepychu: nenasytnost.
V tomto díle vidím podobně jako v 1984 předpověď budoucnosti, až na to že ta “budoucnost“ se teprve blíží a snad nebude tak úplně přesná... Doporučuji - 100%

PS: S přebytkem robotů mi to připomíná přemnožení mloků.

tester
13.01.2017

R.U.R ...skryté poselství je likvidace ekonomiky státu. Roboti přeberou práci všem lidem, nebude výběr daní, protože roboti státu daně neodvádějí. Nebudou peníze na provoz státu a stát se ekonomicky zhroutí. To Čapek nedomyslel. Ani v žádných jiných SCIFI se o této věci nepíše, protože SCIFI je odtržené od života Dílo by potřebovalo upgradovat na dnešní poměry, aby se čtenáři nevznášeli v bludných představách, že jim roboti zajistí blahobyt.

angloumene
13.01.2017 3 z 5

V této době již kultovní Čapkovo dílo, které uvedlo slovo robot do mezinárodního slovníku, postavilo základ pro sci-fi literaturu nebo možná i inspirovalo některého z vědců, jež se následně začal zabývat robotikou. Ať už jsou konkrétní dopady jakékoliv, je nesporné, že se jedná o přelomové dílo.

Ačkoliv nechci nijak zlehčovat Čapkovi zásluhy, mám trochu pocit, že z literárního hlediska je R.U.R. poněkud zastaralé. Jedná se sice o převratnou myšlenku, ale děj samotný je extrémně jednoduchý a všechny hlavní charaktery zcela ploché. Zdá se, že ve snaze názorně představit hlavní myšlenku knihy, totiž obavu z konzumní společnosti, autor osekal vše ostatní. Což je určitě škoda, vnímavý čtenář by jistě ocenil více skryté poselství.

Welinie
10.01.2017 5 z 5

Jedním dechem, naprostá paráda. Ale trochu škoda, že to bylo tak krátké.

IchLiebeLesen
04.01.2017 5 z 5

Jsem hodně překvapen. Na to, že mě obvykle dramata nebaví, mě toto drama ohromě bavilo. Bylo to hlavně tím, že mám rád sci-fi. Také ten příběh mě překvapil. Na tu dobu, kdy kniha vznikala, je přímo nadčasový ! Akorát, často my to přišlo takové prosté. Páni poslali slečnu pryč a začali se bavit úplně jinak. To mi také přišlo maličko komediální.
Ta myšlenka je v dnešní době častá. Na taková témata vznikají nové knihy i filmy. Ale nebýt bratří Čapků, není ani slovo robot.
Vážně R.U.R. je výborná kniha a všem ji doporučuji přečíst.

Yarwen
13.12.2016 3 z 5

Přiznám se, že jsem při půjčování čekal tlustý román a zatím se mi v rukou ocitla malá útlá knížka divadelní hry. A musím přiznat, že příběh mi přišel příliš jednoduchý a nezábavný, ani pointa mě nijak zvlášť neoslovila. Přesto dávám pozitivní hodnocení, a to za patrně nejslavnější průnik českého jazyka do světa se slovem robot.

paja5
10.12.2016 5 z 5

Bylo to naprosto skvělé! Myslím si, že nebýt povinné četby, ani bych se ke knize nedostala, ale rozhodně toho nelituji :)

kacenka7206
07.12.2016 2 z 5

Zklamání. Čapek mi asi nesedí. Nápad jistě dobrý, ale prostě se mi to nelíbilo.

Lenka1386
23.11.2016 5 z 5

Z R.U.R. mrazí. Karel Čapek byl génius!

Hopicek495
26.10.2016 4 z 5

Jedno z x skvělých dramat z čapkova pera.

ela111111111
17.10.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha, velmi čtivá

VercaV
17.10.2016 3 z 5

Po prvním čtením jsem skončila cca 2/3. Po dvou letech jsem ji znovu otevřela a přečetla celou. Velmi rychle přečtená, zajímavé postavy, zajímavá kniha.

michaela5726
16.10.2016 5 z 5

Krásná kniha stejně jako ostatní díla. V době Čapka to byla utopie a za pár desítek let to bude realita.

KatChiss
08.10.2016 5 z 5

Knihy od Karla Čapka se čtou samy. Během pár hodinek jsem knihu přečetla a velice se mi líbila.

Esko*
21.09.2016 5 z 5

První dílko od Čapka, ke kterému jsem se dostala skrz seznam povinné četby a musím říct, že jsem byla s knihou velice spokojená. Moc dobře se mi to četlo :)

ManželéMannovi
08.09.2016 5 z 5

Výborná a nadčasová kniha.

divakor
04.09.2016 5 z 5

Čapka si vždy rád přečtu

TheMelorry
20.08.2016 3 z 5

Slovo robot zná každý, a každý také ví, že je právě z téhle knihy. Čapek je velká osobnost, ale mě osobně kniha nijak zvlášť neuchvátila ...děj se mi zdál nedopracovaný a celkově je kniha velmi krátká.