Quo vadis

Quo vadis https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57426/bmid_quo-vadis-Ggg-57426.jpg 5 2752 345

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Odeon

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona , 1896

Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Toto je kniha, která s vámi zamává. Autor skvěle popisuje starověký Řím, to jak lidé žili. Za sebe mohu říct, že jsem knihu málem zavřela pouze v okamžiku, kdy vypustili v koloseu na křesťany dravou zvěř. Je to skutečné jako celá kniha, proto se mi místy dělalo špatně z toho, co ti lidé museli zažít a jaká zvěrstva byli jiní schopní dělat druhým. Nero je zde opravdu značně vyšinutý "pošuk". Jinak ale mohu doporučit, úžasný příběh.

Claudius
15.03.2015 3 z 5

Petronius je skvělá postava a je opravdu škoda, že nedostal více prostoru. Taky je ohromně zajímavé, že přes všechny ukřižované, roztrhané, upálené a sežrané křesťany vyzní kniha vlastně hrozně pozitivně a že přes smrt některých kladných postav vám jich vlastně ani není líto, protože se odeberou ke Kristu, kde se budou mít mnohem lépe, než v Neronem sužovaném Římě.
Slušná kniha, ale protože znám množství knih zajímavějších a poutavějších, hodnotím ***.

PajaMaya
15.03.2015 5 z 5

Jestli existuje nějaká opravdu pro-křesťanská kniha, není to Bible, ale právě Quo vadis. Popisuje křesťanství v jeho nejčistší podobě, tak jemné a zranitelné - a zároveň pevné jako skála, tak skromné a milující... Román ale nevykresluje svět černobíle, přestože by se to mohlo zdát; dává jen na výběr. Vždyť Petroniův styl života je taky zajímavý... :)

Dnes už se téměř neví, že původním základem křesťanské víry je láska a odpuštění. Křesťan se nepozná podle toho, jestli chodí do kostela nebo jestli je pokřtěný... křesťan věří. Pevně a doopravdy. Když čtete tuto knihu, nemusíte se bát o osudy hrdinů... buďto z trablí vyváznou a budou spokojeně žít, nebo zemřou a půjdou do nebe. Ne jenom jako, ale doopravdy.

Domuly
15.03.2015 5 z 5

Quo Vadis není lehká kniha, nezačtete se do ní hned, ale jakmile se vám to podaří, nemůžete se dočkat, až k ní zasednete znova. Myslím, že je to ten typ knihy, kterou doceníte až po přečtení. Téma je opravdu velmi zajímavé, ale trochu mi vadilo, jak je tam křesťanství vykreslováno a chváleno na každé straně, protože křesťan ani věřící nejsem. Petronia jsem si oblíbila takřka hned. Jeho intelekt a osobnost mi imponovala. Pokud vás kniha po pár stránkách nezaujala, zkuste vytrvat, litovat určitě nebudete.

Petruse21
19.02.2015 4 z 5

Krásně se čte a děj ubíhá, ani člověk neví jak.

misan84
02.02.2015 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Určitě si přečtu i další romány od Henryka Sienkiewicze. Zanechala ve mne hezký dojem. Doporučuji.

Dudu
27.01.2015 5 z 5

Je tomu už pár let, co jsem to četl-ale když někdo zmíní Quo vadis, tak si hlavně vybavím, jakým způsobem podal Sienkiewicz Petronia.

kuba95
26.01.2015 3 z 5

Bejval bych dal klidně 5*, kdyby nebylo ústředním motivem křesťanství. Jinak zajímavý, stylisticky hezky napsaný dílo. Sienkiewicz to ani jinak neumí.

Peti13
21.01.2015 5 z 5

Výborný...Bejt křesťan, tak snad z toho i pohonim, za což bych se následně nechal ukřižovat, sežrat medvědem a upálit najednou samozřejmě..

Plútarchos
19.01.2015 5 z 5

Skvělé! Šílené! Thriller! Na podkladě historických okolností starověkého Říma za vlády Nerona (cca 64 n.l.) autor vykresluje atmosféru té doby v příběhu lásky Lygie a Marca Vinicia a jejich ochránce Petronia. Lygie je mladá křesťanka z cizího národa a Marcus je římským občanem a vojenským tribunem. Román barvitě popisuje události té doby - orgie v paláci, bídu otroků, šílenství Nera, zapálení Říma, zvěrstva při zabíjení prvních křesťanů. Velmi čtivý dojemný příběh útrap lásky dvou mladých lidí ve zkaženém a zhýralém Římě, učení o Kristovi a milosrdenství tohoto náboženství. Apoštol Petr při útěku z Říma potká Krista, který naopak jde do Říma, aby se nechal znovu ukřižovat - "Quo vadis, Domine?" ...a Petr pozná, že nemůže opustit křesťany v Římě, vrací se zpět zemřít a vydobýt tak vládu Krista nad Římem!

Raven_Black
12.01.2015 5 z 5

Nejhezčí z románů, který jsem kdy četla.
Smrt je jen začátek. Po smrti začne nový život, ale tentokrát bude věčný.
Stačí jen následovat.

yueh24
27.12.2014 5 z 5

Úžasná kniha, která kromě silného čtenářského zážitku, čtenáře i poučí. Není potřeba mít z knihy strach jen proto, že se jedná o tzv. povinnou četbu. Příběh, který se postupně rozjíždí a ke konci skvěle vygraduje, je naprosto strhující.

Rooz
19.12.2014 5 z 5

Kniha je během na dlouhou trať, čímž myslím, že se nečte úplně snadno a patří mezi ty, za něž dostanete chutné ovoce až při přečtení. Ale o to je pak sladší - ve smyslu silného dojmu z přečtené knihy. To nenacházím zase tak často, protože si spíše vybírám knihy, kdy dostávám sladké ovoce již během čtení, a tak čtu spokojeně a vytrvale. Hodně podobný dojem jsem měl u knihy Sokrates od Josefa Tomana (http://www.databazeknih.cz/knihy/sokrates-63806). Vlastně bych řekl, že ty knihy mají více společného, než by se na první pohled mohlo zdát. Napsat knihu, kde hlavní devízou hrdinů je naprosto dokonalá schopnost hrát si se slovy, výmluvnost a zjevně vysoká inteligence (v Quo Vadis je tím "hrdinou" především Chilón a ve zmíněném Sokratovi pochopitelně sám Sokrates), je podle mého soudu značně obtížný úkol. Sienkiewicz ho zvládl na jedničku stejně jako Toman a v této souvislosti mě vždy napadne ještě jedna kniha - Motlitba pro Kateřinu Horowitzovou - také dokonalá ukázka výmluvnosti. Škoda je jen to, že Tomanova Sokrata oproti Quo Vadis zná jen málokdo.

Nicméně je faktem, že Quo Vadis jde trochu dál, vykresluje svět jako nelítostné místo pro nelítostnou vládnoucí vrstvu, kde se inteligence, lidskost a láska usazuje jen velmi obtížně. Svět byl v některých dobách a místech opravdu kruté a krvavé místo a Neronův Řím mezi tato místa bezpochyby patřil.

feex8
30.11.2014 4 z 5

Doteraz nechapem, ako je mozne, ze sa mi Sienkiewiczovu knihu podarilo preluskat v 13-tich rokoch, nakolko to nie je vobec jednoduche citanie. Dej sa na moj vkus trochu vlecie, ale to mi az tak velmi neprekazalo, nakolko som vedela, ze nepojde o ziadnu oddychovu literaturu. Hlavne postavy ma nezaujali takmer vobec, zaujal ma ale velmi Nero a Petronius. Marcus Vinicius a jeho premena na mna posobila dost nasilne a neuveritelne, Lygia ma dost stvala. Nerova zvratenost bola krasne psychologicky znazornena a Petronius taktiez ako postava nemal chybu, k nemu som si vytvorila okamzite pozitivny vztah.
Nie som veriaca, ale kniha sa mi velmi pacila. Aj ked ide o tazsie citatelnu knihu.

Moje hodnotenie: 82%

Boldrick
22.11.2014 4 z 5

Celá kniha byla úžasná, konec ještě lepší, ale jako ateista nemohu dát pět.

CeP
21.11.2014 5 z 5

Skvělá kniha s hlubokým příběhem nutícím k zamyšlení

warca
19.11.2014 5 z 5

Tenhle román je vážně skvělé dílo. Zaujal mě, i když jsem ho četla asi jako jedenáctileté dítě :D
Líbilo se mi, jak se Marcus Vinicius v průběhu děje změnil. Taky jsem obdivovala Legiinu oddanost Bohu. Prostě si myslím, že tenhle román si může přečíst každý!

cucíno
10.11.2014 5 z 5

Román mě velmi zaujal. Četl jsem ho v rámci povinné četby a nestačil jsem se divit, co dokáže udělat člověk. Nero byl bezcitný despotický vladař a mizerný umělec. Scény mučených křesťanů jsou velmi realisticky popsané. Naskakovala mi u nich husí kůže. Historické veledílo...

imczechgirl
17.10.2014 5 z 5

Jednoduše úžasné! Dostala jsem knihu k Vánocům, druhý den po obědě začala číst a skončila další den nad ránem. Přestat prostě nešlo. Ano, postavy jsou možná trochu černobílé, začátek trochu více popisný, ale děj strhující (a konec až pohádkový). A mezi tím vším prostě báječný Petronius :)

Zedbernik
10.10.2014 5 z 5

Úžasný oduševnělý román o počátcích křesťanství.