Quo vadis

Quo vadis https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317197/bmid_quo-vadis-FDC-317197.jpg 5 2752 345

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí. Dotisk r. 2005, 2009, 2011.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Český klub

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona , 1896

mats379
04.04.2023 5 z 5

Také dle mě jeden z nejkrásnějších historických románů...mám moc ráda tu pasáž, kde i svatý Petr začne pochybovat.

ikorka
25.03.2023 4 z 5

Na tuto knihu musí člověk dozrát. Mnohokrát jsem po ní sáhla a mnohokrát jsem ji opět odložila s tím, že ještě není čas, ale ve skrytu duše jsem se mic těšila až si ji jednou celou přečtu. Číst totiž něco jako Quo Vadis mě naplňovalo pocitem dospělosti a vyzrálosti, protože takové hluboké knihy s takovým vznešeným jménem čtou přeci jen dospělí lidé. A já jsem teď dospělá. Dočetla jsem a jsem na sebe pyšná. Kniha byla velmi kontrastní, ale nezasáhla mě tak moc jako třeba Na západaní frontě klid. Kazdopádně je v TOP žebříčku určitě zaslouženě.

adam5955
20.03.2023 4 z 5

Velke dilo, vyznamne. Nadmira krutosti v kontrastu s az absolutni zzenstilosti, to bohuzel k Rimu patrilo. Je potreba si ale uvedomit, ze vic nez cokoliv jineho, je to dilo nabozensky zalozene. Tohle a az nesmyslne prehnane reakce hlavnich predstavitelu, rozepisovany do nejmensich detailu me od cteni dal odrazovalo. Nakonec nelituji, nebot je to orpavdu silne dilo a pravem patri do povinne literatury. Ale mene datailu ve vypravach do nitra hlavnich hrdinu by v mych ocich knihu vyzdvihlo na uplny vrchol. Takhle se trapili predstavile i ja :-) vivat Ursus! vivat Petronius !

Elézka
11.03.2023 5 z 5

Úchvatná kniha čtená jedním dechem. Vysvětluje těžké počátky křesťanství a jejich stíhání a kruté popravy páchané římským císařem Nerem.

Marhulka14
01.03.2023 5 z 5

Tento žánr vůbec nevyhledávám. Kniha mi byla doporučena a vůbec nelituji. I dnešní svět se v tom dá spatřit. Oblbování lidí mocnými zůstává vlastně pořád stejné. Tak jako hledání dobra a lásky.

alef
20.02.2023 5 z 5

Dva světy … na jedné straně úpadek a rozklad staré společnosti – antické zhýralosti a prostopášnosti, morální zpustlosti, a na té druhé, rodící se společnost nová – vykreslená, jako morálně čistá společnost křesťanské askeze … vzrušující zlo vs. nenápadné dobro … křesťanská víra, jako lék na morální zkázu … tak, kam kráčíš?

Nová ideologie se šíří římským impériem, tak odlišná od jeho principů.
A impérium se brání – stoupenci Ježíše Krista s jejich fanatismem – tajemné obřady, očekávání konce světa – jsou poměrně snadným terčem, sekta, která vyvolené vyzvedne do nebe a ty ostatní, pošle přímo do pekla … tak, kam kráčíš?

Jenže, impérium udělalo zásadní chybu – překročilo míru krutosti – a tak se místo strachu před sektou, zrodil soucit!
Nelítostné pronásledování a mučení nevinných pak už nevyhnutelně vyvrcholilo absolutně bezprecedentním dějinným zvratem …

Sienkiewiczova vize starověkého světa je hodně plastická a působí věrohodně, líčená mou oblíbenou postavou uhlazeného a vážně jen naoko zšenštilého arbitra Petronia, nenechte se totiž mýlit … „Petronius uchopil ruku mladého atleta zarytou do jeho paže, pak uchopil druhou, a sevřev sílou železných kleští obě tyto ruce ve své jedné dlani, řekl: Já jsem slaboch jenom po ránu, ale k večeru se mi vrací má dávná pružnost.“
Petronius je sice estét, citlivý na krásu, ale miluje nejen krásu tělesnou, ale cení si taky krásy mysli a povahy, a skrze ní pak posuzuje i lidské skutky (antická kalokagathia - jednota - krása - těla a mysli - je jeho filosofií) ty dobré jsou krásné, ty zlé odpudivé … tak ovšem předurčil svůj osud!

„Máte moc, máte praetoriány, máte sílu, buďte tedy upřímní, aspoň když vás nikdo neslyší. Podvádějte lid, ale nepodvádějte sami sebe. Vydejte křesťany lidu napospas, odsuďte je, k jakým chcete mukám, mějte však odvahu říct sami sobě, že ne oni spálili Řím! ...Fuj! Říkáte mi arbiter elegantiarum, nuže prohlašují tu před vámi, že jsou mi odporné ubohé komedie. (…) Buďte skutečnými bohy a králi, protože – říkám vám – můžete si to dovolit.“

Navzdory tomu, že křesťanům opravdu moc nerozuměl (no řekněte, jak se někdo dobrovolně může vzdát příjemností?) mluvil o nich vlastně s obdivem …
„Já je nepřijmu, i kdyby v něm byla pravda i moudrost lidská i božská... To by si vyžadovalo námahy, a já se nerad namáhám... To by si vyžadovalo odříkání, a já si v životě nerad cokoli odříkám... (...) Na Olymp nevěřím, ale vytvářím si ho na zemi...“.
… přiznávám, tohle je „můj člověk“ … veskrze sympatická postava a pro mě jeden z důvodů 5* hodnocení.
Ale samozřejmě i samotný příběh Lygie a Vinicia mě nenechal chladnou, zrovna tak jako emočně velmi náročný příběh křesťanů a vlastně i krutý vládce Nero, ti všichni ve mně vzbudili emoce v celé jejich škále.
Sugestivní příběh silný postavami, prostředím i dějem vás donutí přemýšlet, donutí vás soucítit, donutí vás i nenávidět, a donutí vás trpět – spolu s nimi, prvními křesťany – ve velkolepě pojatých historických kulisách (které díky příběhu nabyly trochu jiné podoby, asi epičtější a monumentálnější oproti skutečnosti – a Nerovi tu nálepku šíleného krutovládce už asi nikdo neodpáře).

Je to opravdu už hodně dávno, co jsem celý příběh Quo vadis četla, což ale nevadí, protože to je jeden z těch, co se nezapomínají, co se zaříznou hluboko do vědomí a zanechají tam trvalou stopu (navíc, čas od času zaběhnu na krátkou návštěvu, mám knížku doma a občas její stránky ráda navštívím – PS: na návštěvu chodím hlavně za Petroniem :-).

Senga
10.02.2023 3 z 5

Hutná, živá, obsáhlá. Přiznávám ale, že mi Lygie šla na nervy a fandila jsem Viniciovi, aby se mu jeho temné spády podařily.....

Artim
20.01.2023 5 z 5

Křesťanský romantismus jak když ho vyšije a jeho nadčasový všeobjímající odkaz a otázka - Quo vadis jak v 19. století tak i dnes. O tom ale napsali už jiní mnohé statě.
Dovolte mi však srovnat toto dílo s Židovskou válkou, která dobově navazuje na události Sienkiewiczova románu a dílem Já, Claudius, které mu předchází a to hlavně z hlediska náboženské tématiky a jejího zatížení.
Feuchtenwangerův román pojednává o povstání židů a jejich "problematickému" uplatňování víry z pohledu hlavního hrdiny - žida. V celém díle jsou přitom křesťané zmíněni jen okrajově, jedenkrát jako malá podivná sekta. Podobně i Sienkiewicz se o židech zmiňuje jen dvakrát - když je Claudius nechal vyhnat z Říma a když hodnostáři této víry posvětí obvinění křesťanů jako strůjců pohromy Říma.
Z obou autorů je tak znát lehké soupeření o budoucí náboženské ale i ideologické a hodnotové směřování lidstva.
Naproti tomu Robert Graves je čistě světský a náboženskou otázku nechává zcela stranou. Římský polyteismus bere čistě utilitárně a soustředí se na popis světských záležitostí. O židovství a křesťanství se zmiňuje jen okrajově.
Je tak krásně patrné, jak se osobní postoje, názory a víra jako celek mohou propsat do obsahu díla.

Leonora
06.01.2023 5 z 5

NEJMISTRNĚJŠÍ KATARZE VŠECH DOB!
Četla jsem to myslím tak čtyřikrát (poprvé v dětství, podruhé v pubertě...) a pokaždé to šlo na dřeň.

managalante
15.12.2022 5 z 5

Krásně napsaný historický román. Řekl bych bravurně povedené vtáhnutí do atmosféry tehdejšího Říma. Velmi zajímavé mi přišlo sledovat, jak se jednotlivé postavy v průběhu příběhu měnily a přemýšlely. I když se mi charakter postavy Chilóna příčil a nelíbilo se mi, jak se chová, tak jsem se vždycky těšil na jeho pasáže a na to, co zrovna vymyslel. Jsem rád, že jsem nevyměknul, nezalekl se délky tohoto románu a nakonec, až jsem se odhodlal, tak jsem si parádně při čtení poliboval.

TaJeMa
05.12.2022 4 z 5

Krásná kniha, ale první polovina by mohla být trošku méně popisná, myslím tím některé pasáže; druhá polovina knihy na tuto drobnost dala zapomenout. Strhující děj, který nutí číst a číst, dokud knihu nedočtete. A pak nastává údiv a přemýšlení nad tím, jaké stvůry vládly v té době. A nutí vás to hledat všechna fakta.

Kabuky
01.12.2022 5 z 5

Strhující román.

Terka_v25
30.11.2022 5 z 5

Quo vadis - knihu jsem si vybrala podle názvu, který mě lákal. Tento latinský výrok se pro mě stal velmi oblíbeným a ráda se nad ním zamýšlím. Zpět ke knize, která pojednává o vládě císaře Nera, raném rozvoji křesťanství, arbitrovi vkusu Petroniovi, ale i o lásce, naději, pronásledování, bezpráví a zhýralosti. Život v tehdejším Římě byl jasný, pokud byl člověk na vrcholu, žil si dobře, zejména oproti ostatním prostým lidem, kteří byli jen dav, se kterým se vhodně manipuluje. V mocenském boji tehdejších elit, který je plný intrik se ale jen těžko někdo udrží napořád, což pozná i Petronius. Křesťané jsou v této knize pravými mučedníky (pro Nera obětními beránky), kteří jsou zcela oddáni víře a pro své přesvědčení obětují vše. Knihu doporučuji k přečtení a zamyšlení.

Márrrty
22.11.2022 5 z 5

Román plný naděje a krásných vznešených myšlenek. Když hodnotím tuto stránku, moc se mi čtení líbilo. Co se týče uvěřitelnosti a pravosti příběhu, tam už je znát silné idealizování a fandění křesťanům. Vše je na křesťany až moc zaměřené, jiná dobová náboženství a vlivy nejsou moc zmíněny a tak mi dílo nepřineslo ucelenou ani realistickou představu. Nejde mi nesrovnávat s Nepřáteli lidstva od Waltariho, kterému se naopak podařilo obsáhnout celou problematiku - i když bylo těžší číst knihu bez perfektních hrdinů, jako tomu bylo v Quo vadis.

ZlýJabko
21.10.2022 5 z 5

Žít jako Petronius, taky nepochopím základní myšlenky křesťanství.
Sienkiewicz zachytil prakticky úplnou neslučitelnost římského státního polyteismu s novou monoteistickou sektou, a to na té základní úrovni. Pravda, je prokřesťanský, záměrně vynechává nepříjemné otázky o tom, co Ježíš (ne)říká o otroctví a naopak nešťastně zapomíná na jednu z nejdůležitějších tezí Pavla z Tarsu o naprosté rovnosti mezi všemi křesťany (Gal 3:28).

Jde o jeden z nejlepších románů, které si může člověk přečíst, pokud má i jen malý zájem o starý Řím, rané křesťanství, etiku a epes rádes lovestory, napínák jak kšandy.

Gordonlord
20.10.2022 4 z 5

Když uvážím, kdy byla kniha napsána, tak paradoxně disponuje ohromnou měrou současné čtivosti.

Konflikt totálního úpadku arogantní Římské "morálky" a jejího opovržlivého a necitlivého vztahu k lidem a otrokům s nastupujícím křesťanstvím, jehož myšlenky byly pro tehdejší společnost něco nesmírně nepochopitelného, zde vykřesávají velice poutavou a lákavou jiskru pro osudy neméně zdatně napsaných a vykreslených postav.

Romantická linka Lygie a Vinicia nejede podle klišovitého schématu, kličkování kolem psychopatického Nera a snaha vlichotit se mu a tím se vyhnout smrti - to jsou místa, která dovedou způsobit tuhnutí krve v žilách. Zejména Petronius, který je mistrem intrik a diplomacie a který nejlépe dovede díky svému řečnickému umění kroužit, je sice postavou kladnou, ale opět ne nudnou a předvídatelnou.

Na to, jak rozsáhlý je to román, jsem se u něj nenudil. Postav je tak akorát, člověk se ve všem vždy při čtení vyzná (případně napomůže slovník cizích pojmů na konci knihy) a neustále se zde něco děje. Nadto přidává uměleckou hodnotu i vytříbený a originální spisovatelský styl, prošpikovaný dobovými pojmy a slovíčky.

Jediné, co mi trochu kazilo požitek a plynulost četby, bylo občasné natahování některých pasáží a pořád dokola stejné omílání jednou řečených skutečností, někdy až na ploše pěti či deseti stran, což působilo jako hodně zbytečná brzda.

Jinak za mě skvělý zážitek, kdy klasická literatura pojednou opět nezklamala a připoutala mě k sobě silou mocnou.

Leona333
08.10.2022 5 z 5

,,Dobro je pouze tam, kde je místo pro rozum."
Seneca

Z mého pohledu to je velice kvalitní a nadčasová literatura - kniha. Přečetla jsem jí několikrát a pokaždé jsem v ní objevila něco nového, hodnotného...
Kniha není jen o zhýralosti občanů Říma, nebo o bezpráví, které se provozovalo na křesťanech... Ne, nejde zde pouze o příčiny a jejich důsledky... Jde o nás, o lidstvo jako takové.
Tento příběh, knihu beru jako ,,pomyslné okno," kterým lze nahlížet do nitra člověka. Do jeho snů, slabostí, bolestí, strachů, vášní, odhodlaní, či odevzdání... Do všech neřestí a ctností, které v sobě máme.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Náročná, ale krásná kniha. Tentokrát se přikládám k názoru, že film je lepší než kniha.

Obelix15
22.08.2022 4 z 5

Jeden z mála příběhů, kde se mi více líbil film, ale přesto všechno platí, že ve filmu není ani zdaleka vše jako v knize. Mně se líbilo!

alabra
13.08.2022 5 z 5

Také se s knihou setkávám podruhé, tentokrát v podobě audioknihy. Obdivuji mistrné zachycení atmosféry Říma v době prvních křesťanů, snahu zachytit přerod "pohanů" ve vyznavače Ježíše, pokus zachytit velké množství historických postav v dobových reáliích dokládající hlubokou znalost historie, smekám před autorem.