Záhada troch listov

Spisovateľ a súkromný detektív Ellery Queen rieši záhadnú vraždu v poprednej rodine malého amerického mesta. Objasňuje príbeh nešťastnej manželskej dvojice, ktorá nedokázala čeliť úzkoprsej malomestskej morálke.

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273086/big_zahada-troch-listov-1vA-273086.jpg 3.473

Queen 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Smena

Calamity Town, 1942

Kniha Záhada troch listov

madem
09. listopadu

Miluji detektivky, nejvíce ACH, chtěl a jsem zkusit i něco "novějšího". Kniha mě nenadchla, nechápu a detektivky si představuji jinak.

Katania

Mě se příběhy Elleryho moc líbí! Tento byl spíše sondou do vztahových záležitosti, ale konec mě překvapil.

IreneP

Z téhle detektivky jsem byla dost zmatená. O autorovi (tedy dvojici autorů) jsem nikdy neslyšela, ačkoli staré detektivky docela znám. Čekala jsem tedy něco ve stylu americké drsné školy, případně vyšetřování a la Agatha Christie. A nemohla jsem být ve svém odhadu dále skutečnosti. Knížka totiž vypráví - ano, je to především vyprávění příběhu - o vztazích v jednom malém americkém městě, kde se v těch "správných" kruzích vlastně všichni znají a koukají si až do talíře. Jednu z předních rodin sledujeme očima spisovatele Elleryho Queena, který do města přijíždí pro inspiraci na svou novou knihu. Ubytuje se v Domě malérů - novém domě, který ale svým majitelům štěstí nepřinesl. A pak už jen sledujeme členy rodiny, jak se vyrovnávají s různými soukromými problémy, až dojde k vraždě. K obvinění. K soudu. K rozpadu vztahů, přátelství. K tragédii. K další tragédii. A nakonec, ano až opravdu opravdu na pár posledních stránkách k rozuzlení, kdo byl vrah. Pro mě to byl spíš společenský román. Ale knížka mě bavila, ačkoli jsem nedostala, co jsem očekávala.

ijcro

Z dnešního cynického pohledu se nám zdá jednání mnoha postav dost zvláštní, morálka nepochopitelná a motivace matoucí. Obdobně zvláštní se mi zdálo jednání resp. motivace osob v ranných příbězích R. L. Brabazona Raymonda v původních překladech. V příběhu je cítit otisk čtyřicátých let obdobně jako u Raymonda (u něho s posunem až k létům padesátým), nadčasovost tomu dávají spíš interpretace a úpravy překladů pozdějších. Díky tomu je to trochu i jiné čtení ;)

georginaa
03.09.2020

Zabloudila jsem k této zapomenuté knize a vrátila se myšlenkami do té doby. Příběh byl táhlejší, plno myšlenek a šíleností, jiná mluva. V každém případě jsem si i poslechla nahrané audio a to mě bavilo trochu víc než samotná kniha.

Allena24
07.08.2020

Když jsem si tuto knihu vybrala ke čtení, věděla jsem, co mne čeká. Detektivní příběh jsem si užila. Momentálně oceňuji kouzlo starších poklidnějších detektivek.

andy_nejedla
26.10.2019odpad!

Jedna z nejhorších knih, co jsme kdy četla... Strašná nuda

maximus13
09.05.2019

Musím napsat, že tato detektivka je pouze dobrá tzn. tři hvězdy. Detektivky prý nestárnou, ale konkrétně u této se to nepovedlo. Je hodně vidět, že byla napsaná už někdy v roce 1975. Vyberte si opravdu jinou detektivku, než tento konkrétní titul.