Pýthie

Pýthie https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475877/bmid_pythie-ZIA-475877.png 3 134 48

Lis měla plán. Ne! Pořád ho má. Cíle nebylo dosaženo, chybí však jen nepatrný krůček. Splnila přání rodičů a teď je řada na nich, aby oni splnili svou část dohody. Tak proč jí na dveře buší nějaký chlápek, který tvrdí, že jí přišel pomoct, a přitom se chystá zničit vše, o čem kdy snila? Ani Romain není nadšený svým posláním. Nechce ztrácet čas s nevděčnou princezničkou, která má všechno, co on kdy chtěl, a přitom od toho utíká. Vědí, že se nedohodnou a neexistuje kompromis. Řešení je jednoduché: válka. Nebo radši sázka? Příběh o vzteku a frustraci, ale i touze a odhodlání, kde karty nemíchá osud, protože zúčastnění mohou předvídat budoucnost.... celý text

PosPol
13.10.2022 3 z 5

Upřímně? Nechápu, jak mohl vydavatel svolit s touto ilustrací a podnadpisem Fantastická romance v nezapomenutelném světě? Díky tomu jsem měla vysoké očekávání. Někdy do strany 170 jsem se nutila do čtení a pak knihu chtěla odložit. Nakonec jsem v hlavě přepla ze žánru fantasy do romance a díky tomu knihu dočetla.
A teď postřehy - klobouk dolů před slovní zásobou autorky, velmi mile mě překvapila. Absolutně to není fantasy. Jde o svět paralelní k našemu lidskému, ale není zde nic popsáno, nic vysvětleno. Jsou zde upíři, vlkodlaci, víly a další, ale jen vyjmenováni, žádný bližší popis. Iritovalo mě číst o nákupu ve večerce, ananasová pizza, nebo opilý řidič v nadpřirozeném světě.
Úsměvná jsou i jména hrdinů, samá exotika a najednou Blanka? A mají tam Hamleta?
Ale ať nejsem jen kritická - kniha je psaná pohledem jak Lis, tak Romaina, to se mi velmi líbilo (i když některé reakce Romaina byly očividně z ženské hlavy a trochu to rušilo). Příběh se točí celou dobu kolem sázky. A řeknu vám jednu věc. Kdyby kniha byla zařazena do young romance, tak by se mi vlastně moc líbila a neměla bych problém dát 5/5. Bohužel autorka podle mě chtěla strašně moc napsat fantasy, ale neměla dostatečnou fantazii a za mě je to vskutku škoda. Takže 3/5*

Violliga
08.10.2022 2 z 5

Jak tuto knihu hodnotit...musim říct že autorka má dost slušnou slovní zásobu.
Čtivo lákavé ale spíš tak pro náctileté. Ačkoliv se spisovatelka snažila popsat obě postavy, jak mužskou, tak ženskou tak ta mužská mi přišla chvílemi absurdní. No.. jako by to psala žena. Co si budeme povídat. Spousta přirovnání mnohdy trefná ale občas mi nektreré prisly zbytečné.
Musím ale kladně ohodnotit obálku která bohužel nenapovidala skutečný obsah knihy.
Jedná se ale o autorčin debut a myslím že pokud na sobě trochu zapracuje má našláplé na slušnou kariéru.

Micandy
12.09.2022 3 z 5

Knihu jsem měla poměrně rychle přečtenou,četla se mi celkem dobře. Zpočátku jsem si musela zvyknout na zdlouhavé myšlenky hrdinů. Autorka má slušnou slovní zásobu, umí opravdu barvitě psát, ale to bohužel nestačí. Bylo tam málo děje, fantasy prvky nevyužité, velká škoda.
Dávám 3,5 hvězd, je to milá kniha s převahou romantiky se špetkou fantasy.

klarka009
23.08.2022 3 z 5

Tato knížka se mi velmi špatně hodnotí. I když jsem jí přečetla už před pár dny, tak stále nevím co vám o ní mám napsat.. nebyla špatná, ale nijak zvlášť se mě nedotkla, proto mám problém asi popsat své dojmy.
Počítejte s tím, že to je romantická kniha ze světa nadpřirozena. Díky přečtení několika recenzí jsem věděla, že v knize nemám očekávat žádné velké fantasy, ale spíše romantiku a ještě že tak, jinak bych byla asi zklamaná :)
Velké plus u mě za střídání kapitol z pohledu obou hlavních hrdinů a to Lis a Romaina. Vždy mám ráda, když si můžu přečíst jak přemýšlí a co si myslí i ta druhá osoba. Lis mi byla sympatická, věděla co chce a šla si za tím. U Romaina jsem moc nevěděla co s ním. Trošku se ta jeho povaha a chování tlouklo a hodně často se choval jako blbec :D ale smysl pro humor mu nechyběl, jeho hlášky byly skvělé :)
Za mě to byla pěkná, vtipná oddechovka s naprosto nádhernou obálkou

nela3812
16.08.2022 3 z 5

Spoustu recenzí mě odrazovalo od čtení, ale jsem ráda, že jsem nakonec dala příběhu šanci. Překvapivě jsem si čtení užila a každou volnou chvilku jsem se s nadšením ke čtení vracela, abych zjistila jak se rozvíjí vztah našich hlavních hrdinů.

Sázka byla zajímavým prvkem příběhu. Díky pravidlům a jednotlivým schůzkám, které vymýšlela Lis si troufám říct, že je tento příběh mezi obdobnými velmi originálním. Dva zamilovaní jedinci se vsadí o sex. Oba ho chtějí, ale jeden z nich se musí tomu druhému bránit, aby sázku vyhrál. A právě to mě na příběhu bavilo nejvíce. V této hate to love romantické lince, která se velmi brzy překlopila na “love to love” (vím, neexistuje to, ale situaci to popisuje dokonale) nebyla nouze u humorné scény, u kterých jsem se upřímně zasmála.

Bohužel jsou však hodně upozaděny fantasy prvky příběhu. Příběh se sice odehrává v jiném světě a sem tam jsou zmíněny magické prvky nebo předměty, ale k samotné magii v příběhu dochází velmi zřídka. Nemá tak na vývoj postav a dějově linky žádný vliv. Pokud by tam tyto fantasy prvky chyběly, příběh by o nic nepřišel. Za mě tedy zbytečně a pokud se knihu chystáte číst právě z tohoto důvodu, tak budete velmi pravděpodobně zklamání. Tohle není fantasy.

Naopak dostáváme poměrně dost sexuálních scén. Ale jak už tušíme, chybí v nich sex. Opět se tak dostáváme k oné sázce. Chybějící sex zcela nahradí napětí mezi hlavními hrdiny, které by se dalo krájet, a také téměř neuvěřitelná zdrženlivost hlavních hrdinů. Pro čtenáře erotiky a především romantiky to bude to pravé. Věřte mi, že se vám to bude líbit!

3,5/5

knihomolkajanca
11.07.2022 4 z 5

Tak tato kniha se mi neskutečným způsobem trefila do nálady. Čekala jsem více fantasy, méně romantiky, ale nakonec jsem moc ráda, že všechno bylo v příběhu přesně tak, jak ho autorka napsala. Někdy totiž člověk potřebuje něco oddechového. Něco, u čeho se občas zasměje. A něco, po jehož dočtení se bude cítit dobře. Věřte, že Pýthie tohle všechno splňuje a přišla mi pod ruku v tu nejlepší možnou chvíli.

Autorka píše neuvěřitelně čtivým stylem, takže se připravte na to, že Pýthie pro vás bude záležitost maximálně na dva večery. Celá kniha je psána ich-formou a díky střídání pohledů obou našich hrdinů si budete moct naplno užít vše, co se jim honí hlavou. Já si Lis i Romaina oblíbila, zejména tvrdohlavost obou z nich a jejich dialogy plné sarkasmu. A jistě potěším i všechny milovníky hate/love romantických linek. Tady si opravdu přijdete na své. Mně bylo sympatické i odlehčené pojetí celého příběhu, kdy nebyla nouze o vtipné situace, při nichž jsem někdy opravdu ze srdce zasmála.
Fantasy část příběhu je docela dost upozaděna, i když v určitých momentech samozřejmě hraje docela důležitou roli. Pokud však po Pýthii sáhnete hlavně kvůli fantasy, budete zklamaní. Fantasy prvky spíše samotný příběh jen dokreslují, než že by ho vyloženě utvářely. Připravte se hlavně na pořádnou nálož romantiky, protože to je to, o co tady jde.

Pro mě bylo lehkým zklamáním samotný závěr knihy. Čekala jsem větší drama, pořádný rozkol, spoustu emocí a velkolepé rozuzlení. Možná jsem jen megaloman, ale tohle mi v příběhu chybělo, stejně jako výraznější použití věšteckých schopností Lis a Romaina. Autorka měla skvěle našlápnuto a za mě potenciál zajímavého nápadu nebyl úplně využit.

I přes tyto nedostatky jsem ale knihu doslova zhltla na jeden zátah a až budu někdy potřebovat vytáhnout z trudomyslnosti, určitě po Pýthii znovu sáhnu. Protože tohle je jedna z feel good knih – vtipná, čtivá, oddechová.

Hodnocení: 70%

Za recenzní výtisk moc děkuji Knihy Dobrovský.

eliska2126
06.07.2022 5 z 5

Když jsem se do téhle knížky pouštěla, opravdu jsem nevěděla, co mám očekávat. Jak vidíte na přebalu, měla by to být fantastická romance v nezapomenutelném světě. Já byla ale docela obezřetná. Říkala jsem si, jak to autorka dokázala skloubit a byla jsem opravdu zvědavá, jaký příběh vytvořila. Jen tak očkem jsem se podívala na zatím vyšlé recenze a dobře jsem udělala! Díky tomu jsem byla připravena, že je to spíš romantika, než fantasy, proto ve finále nejsem ani tak zklamaná, že tam těch fantasy prvků bylo málo. Ale teď už k samotnému ději.
Myslím, že autorka vytvořila velmi zajímavý svět mnoha ras, který funguje paralelně s tím naším. Máme tu pýthie, čarodějnice, vlkodlaky a spoustu dalších. A my sledujeme právě pýthii Lis, která ale není se svým životem spokojená, proto se rozhodne odejít do světa lidí hned jak získá první titul na vysoké škole, což byla podmínka jejích rodičů, aby ji nechali odejít. Jenže to Lis nebude mít tak snadné, ukáže se, že rodiče se s jejich odchodem přece jen nechtějí smířit. Proto přichází atraktivní doktorand Romain, který má Lis přesvědčit, aby zůstala. A proto Lis s Romainem uzavřou sázku...
Romantická linka Hate to love v kombinaci se sázkou mě zaujala. Postava Lis byla paličatá a bylo vtipné, jak se snažila dosáhnout svého cíle za každou cenu, když ne vždycky ji to vycházelo podle jejích představ. No a Romain byl prostě Romain, napřed nabručený, ale postupně nám odkrýval, že to s ním nebude tak mrzuté. Musím opravdu ocení chemii, kterou autorka dokázala mezi oběma postavami vytvořit. Jiskry lítaly a jejich slovní přestřelky mě opravdu bavily.
Autorčin styl psaní mě chytl už od začátku. Knížka je dobře napsaná, líbilo se mi střídání pohledu a občas i nějaký ten vhled do minulosti postav byl fajn. Doufám, že k autorce ještě uslyšíme a vyjdou ji třeba další knihy. Ocenila bych i ze stejného světa, jen o jiných postavách. Taková kniha o Kalovi by mohla být velice zajímavá.

makhushka
29.06.2022 4 z 5

Měla jsem knihu už nějakou dobu koupenou, ale nějak jsem na ni nenašla čas a navíc jsem měla obavy z toho, že ačkoli jsem všude okolo četla kladné recenze, bude to takový ten stav, kdy máte obrovská očekávání a nakonec vás čeká zklamání.

To se naštěstí nekonalo

Nejdříve k obálce, ta je totiž naprosto úchvatná a okamžitě přiláká pohledy oči v knihkupectví!

Někde jsem četla štítek ke knize - young adult literatura, tak jsem si říkala, že to nebude náročné čtení.

Hlavní dějová linka se točí okolo dvou postav a to Lis a Romaina. Obě postavy jsou mi sympatické a v mnoha chvílích jsem se s Lis velice ztotožňovala.

Kniha je psaná velmi čtivě a čte se prakticky sama, děj vás pohltí a přestanete vnímat svět okolo a nadobro se přesunete do světa nadpřirozených.

Malilinko mě mrzelo, že tam nebylo více informací okolo dalších nadpřirozených druhů a fantasy se dotýká opravdu z lehka.

Suma sumárum absolutně nelituji času a peněz a kniha je vystavená čelem v naší knihovně.

Za mě 5⭐️ z  5⭐️

romca4180
15.06.2022 3 z 5

Ani špatné ani dobré.. Co se týče fantasy světa, chtělo by to víc rozebrat, popsat jak funguje a tak.. Z knihy jsme se toho moc nedozvěděli, což mi přijde jako škoda..

Klarsik3
08.06.2022 2 z 5

Přiřadit tuto knihu k fantasy je stejné jako by ste o někom kdo má jedinou malou modrou tečku v jinak hnědém oku řekli že má modré oči... Tohle je prostě erotický román a nazdar.. Naštěstí se čas od času přikloním i k takovým to knihám takže přečíst se to dalo ovšem zklamání je obrovské ...

Kate3003
07.06.2022 3 z 5

Knihu jsem četla v rámci společného čtení u @knihydobrovsky

Kniha byla velmi čtivá a autorčin styl psaní mi sedl. Stránky mi mizely pod rukami jedna za druhou. Byla jsem nadšená s toho jak se hlavní postavy neustále poštuchovali a jak si o sobě zprvu udělali mylné závěry z kterých vycházeli. Prostě hate to love romantika jak vyšitá . Né moc zdařilé pokusy Lis o to svést Romaina mě vždy pobavily. Celkově to byla taková fajn oddechovka u které se člověk odreaguje, ale neměla jsem pocit, že se jedná o fantasy knihu. Nebýt pár zmínek o věštbách a magických amuletech nebo nápojích řekla bych, že se děj odehrává v normálním světe. Potenciál světa Pýthianů se mi bohužel zdál nevyužitý, ale jako taková feel-good romantika se mi kniha líbila.

ZapisnikTerky
30.05.2022 3 z 5

Kdo čeká fantasy, možná bude překvapen, že narazí spíš na romantiku. Ovšem vzhledem k tomu, že knihu vydává Red, já jsem věděla do čeho jdu.

Marry123
30.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Výhoda toho když pracujete v redakci je, že občas vám tam přijde pod ruku kousek, který by jsem si normálně nekoupila, a vzhledem k hodnocení knih, bych asi ani neriskovala a nepořídila si Pýthii. Ovšem ta obálka mě tak nahlodala že jsem to musela zkusit. Je nádherná no ne? A musím říct, že mě opět překvapila česká autorka, a velmi mile. Je pravda (už jen podle recenzí) že svět ve kterém se nacházíme je maličko odfláknutý a primárně se zaměřuje na romantickou linku Romaina a Lis, ale mě osobně to nijak nevadilo. Postavy mi byly sympatické, Romain maličko víc než Lis tu bych občas (hlavně v jeden okamžik) pleskla... :D Možná bych chtěla trochu víc vědět na konci, jestli mělo nějakou dohru Romainovo setkání se svou matkou a i Lisiny rodiče byly pro mě od začátku trošku průhlední a bylo mi jasné o co jim primárně jde :D
Ale příběh byl velmi hezky a čtivě napsán, a já můžu říct že jsem si jejich příběh užila :) děkuju za hezký zážitek :)

ivka7708
23.05.2022 3 z 5

U tejto knihy som trochu rozpoltená. Pokiaľ by som ju mala hodnotiť ako romantickú knihu, dávam 5*. Príbeh sa čítal krásne, dej ubiehal, celkovo som knihu prečítala za 2 dni, pretože ma veľmi chytila za srdce. Už síce nie som YA, ale vrátilo ma to do môjho mladšieho ja keď som hltala Twilight ságu a podobné knihy tohto žánru. Oceňujem aj obrátené garde ohľadom klišé, kedy sa muž staví o to, že dostane nejakú ženu do postele.
Pokiaľ mám ale hodnotiť knihu ako fantasy, musím na chvále ubrať. Prostredie nadprirodzených bytostí má tak veľký potenciál, a navyše mať ako hlavné postavy Pýthie, ktoré vidia budúcnosť... človek proste čaká, že dej bude z veľkej časti ovplyvnený práve nadprirodzenom. Už na začiatku knihy som ale mala pocit (a po dočítaní sa mi to potvrdilo), že príbeh by sa mohol rovnako odohrávať aj vo svete ľudí na obyčajnej vysokej škole. Namiesto jasnovidectva si predstavte, že Lis nútia študovať právničinu a príbeh by mohol fungovať takmer rovnako. Vôbec som nemala pocit, že by predtuchy hrali vo vývoji deja zásadnú rolu. To, že nebol využitý magický potenciál je mi veľmi ľúto. Takže pokiaľ hľadáte romantiku a nevadí vám, že fantasy linka je vedľajšia a len spestruje dej, kniha sa vám bude určite páčiť. Pokiaľ čakáte nabušené fantasy, budete bohužiaľ sklamní.

zuzak82
14.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Je to romantická knížka zasazená do netradičního "fantasty" světa.

Tento vymyšlený svět je zde spíše jen jako záminka. Vlastně doteď nevím, proč autorka zvolila tuto cestu. Je tam sice celá zápletka týkající se vidění budoucnosti a její naplňování, ale tato linie děje mě na tom vlastně bavila nejméně.

Přece to mohl být normální romantický příběh o Lis, která chce v životě jít vlastní cestou, než si přejí její rodiče. Ti mohli rovněž v normálním světě poslat Romaina, aby ji přemluvil zůstat na vysoké škole. Mohli na něj použít páku v podobě odnětí stipendia. A on by se snažil různými způsoby ji přesvědčit, aby udělala, co si přeji rodiče. Mohlo to být romantické i dramatické....

Ale zpět ke knize. Je zde totiž druhá zvláštní část knihy, která je tak trochu divná - sázka Lis s Romainem.
Hlavní hrdinové se totiž vsadí, že když Lis svede Romaina (ano, počítá se jen skutečný sex), tak on bude muset přesvědčit její rodiče, aby ji nechali žít podle jejich představ. Zároveň bude doufat, že mu nezruší stipendium. A když ji Romain nepodlehne, tak ona bude pokračovat na magisterském studiu jako hodná holčička. A tuto sázku omlouvají vzájemnou přitažlivostí. Takže Lis má omezený počet rande na to, aby ho dostala.
Chcete mi tvrdit, že někdo vsadí svou roky vysnívanou budoucnost na takou blbost, jako je dostat chlapa do postele? Zvlášť když dotyčná není na první pohled žádná svůdkyně.

Co naopak musím vyzdvihnout jsou hlavní hrdinové, kteří na mě působili velmi příjemně a normálně. Jejich střety byly zábavné a mnohokrát jsem se zasmála. Tohle autorce šlo skvěle. Bylo zábavné vidět hrdiny, kteří mají své představy a plány, které jim ovšem většinou nevyšli, tak jak chtěli. Tohle mě fakt bavilo. Zde žádné dokonalé dokonalé svádění nebo rande nečekejte.

Přišlo mi to čtivé, zábavné a mezi hlavní hrdiny je chemie. A kdyby se vyhodil celý ten fantasty nádech, tak by to bylo super.

Pokud autorka v budoucnu vydá čistě romantickou knihu, přidá nějakou lepší zápletku-drama, tak si knihu určitě koupím a dám tomu šanci.

Ivulka90
08.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Čekala jsem fantasy, dostala jsem červenou knihovnu.... Nepříliš vysoké hodnocení vyplývá asi právě z tohoto očekávání.
Fantasy svět je jen nastíněn, ale není nijak rozpracován - škoda, škoda. Téma by mělo větší potenciál.

knizni.taurus
07.05.2022 4 z 5

Skvělý! Já si tuhle knihu náramně užila. No a teď k nějakému konkrétnějším důvodu, proč tomu tak je, protože si můžu přiznat (a vlastně i vám), že tam jsou některé věci klišé jak bič. :D

Čtivost.
Ta kniha se hrozně dobře četla. Mělo to spád, nemělo to příliš velké množství “hluchých” míst a prvek předpovídání budoucnosti vás pokaždé nechal na vážkách, jestli se to tak opravdu stane.

Kniha z vysokoškolského prostředí.
Nevím, jestli to je tím, že si ráda zavzpomínám na ta léta ve škole nebo tím, že jsou hrdinové ve věku okolo mého, a tak je mi to bližší, ale tyhle knihy mi sedí. ️

Romantická linka a chemie
Tady není prostě o čem. Tohle tady fungovalo na 100%. Jste fandové hate to love? Tak zpozorněte. Začátek alà já si o tobě myslím něco a ty o mě něco a ono ejhle to není úplně tak černobílé, jak to vypadá. Tohle na mě prostě funguje :D a napsáno to je skvěle.

Sympatické hlavní postavy
Lis mi hodně imponovala tím, jak si dokázala jít za svým, věděla co chce. Co se týká Romaina, tak ten neměl chybu, akademický sympoš. Oba měli těžší období za sebou, což pomohlo utvořit jejich charakter a každý tak má svůj důvod, proč je (navenek) takový jaký je.

Fantasy prvek
Zpestření fantasy prvkem byl skvělý nápad. Ovšem pokud hledáte knihu s dopodrobna vysvětleným fantasy světem, tak se tady nedočkáte. Vize do budoucnosti tady jsou jen jako doprovod a postavené to je zejména na romantice. Za mě to bylo trochu škoda a z fantasy části se jistě dalo vytěžit více.

Verdikt?
No celkově si myslím, že kniha je jedna z těch originálnějších, kterou můžeme v romantickém žánru najít, a tak za mě za přečtení rozhodně stojí. Jo a taky čekám druhý díl, kde by mohl figurovat Romainův kamarád Kal. Myslím, že nutně potřebuju jeho příběh. Tak snad!

Za poskytnutí knihy děkuji Knihy Dobrovský :)

MaláKnihomolka
30.04.2022 3 z 5

Na začátek chci pochválit obálku, ta se opravdu povedla. Stejně tak jako nápad na svět, který autorka měla. Tady ovšem přišel kámen úrazu. Většinu nás ten svět zajímal, ale děj jen klouzal po povrchu, moc jsme se toho nedozvěděli a celkově jsme z té fantasy stránky dostali jakožto čtenáři minimum. Což byla škoda, chtělo to dotáhnout do konce. Já fantasy s romantickou linkou jinak miluju.
Hlavní postavy byli fajn, jen mi nijak nepřirostli k srdci. Možná jediný Kal, kterého tam ale tolik nebylo. Co však bylo velkým plusem, je autorky humor. Několikrát jsem se smála a hlášky mě moc bavily.
Autorka má i čtivý styl psaní, jen jsem v tom postrádala nějakou jiskru a proto jsem knihu četla hrozně dlouho, bohužel.

Jednoduše, skoro 400 stran bylo jen o sázce mezi Lis a Romainem, což by asi ani tolik nevadilo, jenže mně ta jejich sázka nebavila, od začátku bylo jasné jak to skončí a bylo to pak jen takové motání v kruhu.

Nebylo to špatné, šlo spíš o nevyužitý potenciál. Jestli se dočkáme další knihy, tak autorce ráda dám ještě příležitost. A pokud se mi dostane více Kala, tak se zlobit nebudu, že jo.

Renka931
24.04.2022 4 z 5

Myslim, že tohle bylo bezvadné čtení. Jedná se u mě o první fantasy od českého autora. Je to teda víc román než fantasy svět, ale bylo to moc dobré. Některá místa byla značně nudná (předlouhý popis prvího setkání s Blankou,..), ale jindy mě zase přiměla k úsměvu a párkrát i k smíchu. Jsem ráda, že je tato kniha součastí mé knihovny! :)

JessieEx
21.04.2022 4 z 5

Vzhledem k tomu, že kniha vyšla pod nakladatelskou značkou Red, bylo mi jasné, že půjde především o romantiku. Romance okořeněná o fantasy prvky je něco, co já můžu, na čistokrevnou fantastiku / high fantasy si nepotrpím, takže jsem spokojená :) Ale chápu, že pokud tam někdo to fantasy čekal, může být poměrně zklamaný.

Kniha byla místy také nudná, jména byla zvláštní a postavy mi moc k srdci nepřirostly...
I když Romain...byl velmi zajímavý. Vtipný a naprosto nereálný. Kombinace jeho vlastností mi přišla natolik nerealistická, že jsem si ho absolutně nedokázala představit, jak by mohl vypadat, koho by mi mohl připomínat, prostě nic. Na takového chlapa v našem světě asi nenarazíte :D Ale ten jeho humor miluju.

Taky romantika byla moc fajn, správně okořeněná sázkou mezi Romainem a Lis.
Celkově musím říct, že nebýt několika jmen, nepoznám, že se jedná o českou tvorbu, protože kniha je na světové úrovni.