Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95540/pygmalion-95540.png 4 1955 192

Pygmalion (1912) je pravděpodobně nejslavnější komedie anglického dramatika irského původu Georga Bernarda Shawa, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. Tato satira představy společenských tříd byla hrána nejprve roku 1913 ve Vídni, v Berlíně a v Praze, tiskem vyšla roku 1915. Když byla uvedena roku 1914 v Londýně, šokovala tehdejší diváky šťavnatým zaklením bloody arse z úst hlavní hrdinky (doslova zatracená prdel), dosud na anglickém jevišti neslýchaným. Vydání k příležitosti uvedení hry v Národním divadle. Obsahuje i biografii autora.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Národní divadlo (Praha)

Pygmalion

Singiane
12.12.2017 5 z 5

Skvělé drama, já jsem poslouchala audioknihu a zároveň i četla a můžu tuhle kombinaci u Pygmaliónu jen doporučit. Nevím, jestli bych si jinak dokázala představit Lízinu mluvu tak dobře.

-markéta-
10.12.2017 5 z 5

Nádherné drama, které i když nechcete přečíst jedním dechem, tak musíte, protože kniha vám nedovolí jen tak přestat. Děj na sebe tak skvěle navazuje, že čtete a čtete a nejednou dočtete ani nevíte jak.
Za mě opět jedna z nejhezčích knih, které jsem četla! Konec bych čekala trochu jiný, ten mě lehce zklamal, ale to nemění nic na mém pohledu na knihu!
DOPORUČUJI.

Menamejohnnn
04.12.2017 5 z 5

Pygmalion jsem prvně spatřil na divadelním pódiu, a tak mě nadchla, že jsem si ji musel přečíst. Následně jsem ji zvolil do maturitní četby.
Vtipně napsaná kniha, kterou bych si přečetl ihned znovu!

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Pěkná povinná četba. Knížka se čte hezky a příběh zaujme a pobaví.

MidoriHotaru
23.10.2017 5 z 5

Moc hezká kniha, která mě překvapila. Doporučila mi jí sestra a udělala dobře. Velice zajímavý děj. Chtěla bych se na hru jít podívat do divadla určitě by to mělo ještě lepší nádech. Moje první kniha k maturitě a všem doporučuju i těm, kteří neradi čtou.

sarekaslukova
10.09.2017 4 z 5

Určitě zajímavá hra, na jevišti by se mi třeba líbila o maličko více, protože tady jsem se vůbec nemohla začíst, ale ve finále to bylo pěkně vydařené.

Tereza99
16.08.2017 5 z 5

Skvělá, nadčasová kniha. Přečtena během jediného odpoledne, pobaví a zároveň poučí. Vřele doporučuji! :-)

ewkat
17.07.2017 3 z 5

Klasika, třeba přečíst. Tenká.

Thevar
13.07.2017 4 z 5

Ukázka toho, jak se mnozí povyšují nad ostatní a ve své pýše zapomínají, že i oni mají své chyby. Například p. H. Higgins si ani nepřipouští, že by se kdy choval jinak než jako kultivovaný aristokrat, avšak sám často kleje, utírá si ústa županem a chová se hrubě.

Kniha vede k zamyšlení, jak moc je vzhled a vystupování důležité ve společenském uplatnění, a že úspěch ve společnosti nutně vede k závazkům, které mohou člověka vnitřně frustrovat.

Je zvláštní pozorovat, jak vzdělání nutně neznamená, že se z někoho stane lepší člověk. Kniha odkrývá obě strany vzdělání. Na jedné straně může vést k aroganci a povýšenosti, na druhé vede k uvědomění si své důstojnosti a k možnosti splnění svých snů.

Závěrem celé knihy se nese poselství, že slušnost a vážnost člověka nepramení ze vzdělání či vystupování, ale z úcty k druhým, což dokazuje plukovník Pickering tím, že již od samého začátku, ještě když byla Líza obyčejnou pouliční prodavačkou, oslovuje Lízu velmi zdvořile. Líza to v závěru knihy velmi oceňuje.

Velmi hezká kniha (hra), která vede k řadě úvah, které však nejsou při zběžném přečtení nikterak viditelné.

enniemennie
26.06.2017 3 z 5

U takhle populárních knih vždycky čekám, že to bude bomba, a většinou bývám zklamaná. Tahle knížka mě taky nijak nenadchla, ale do seznamu k maturitě bude dobrá :)

gabriela-r
13.06.2017 5 z 5

Jako audiokniha s Jiřinou Bohdalovou a Milošem Kopeckým to byla příjemná oddechovka...

essterkaa
04.06.2017 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, až si ji přečtu. Byla jsem z ní ale upřímně velmi zklamaná. Kdybych ji neměla v maturitním kánonu, tak se k ní už nevrátím, ale takhle budu muset. V podstatě kniha není zase až tak špatná, ale asi jsem od ní mnohem více čekala a to byla, jak se ukázalo, velká chyba. :)

JaneH
03.06.2017 3 z 5

Většina mi toto drama doporučovala k maturitě. Nakonec jsem si jej opravdu vybrala, ale nebyla jsem z toho nadšená jako ostatní. Nevím, možná to bylo způsobené předmaturitním obdobím, stresem a závalem všech informací, ale kniha mi přijde průměrná. Dokonce jsem nevydržela a musela jsem nějaké pasáže přeskakovat. Nechci knihu zbytečně odsuzovat. Možná si ji někdy přečtu znovu (bez přeskakování) a bude se mi líbit. Momentálně ji však musím hodnotit jako průměr.

Denika
21.05.2017 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Klasika o dívce, kterou vzdělaný bohatý muž vytáhne z ulice a naučí ji, jak se chovat ve společnosti. A pak se do ní (nečekaně) možná snad trochu zamiluje, ale happy end se zřejme nekoná. Nějak mi uniká, co je na knížce a filmu tak skvělého.

Peťulka8
22.02.2017 5 z 5

Zábavní divadelní hra s romantickou zápletkou. Knihu jsem shlédla i v divadelním provedení, což je též skvěle zpracované. Mohu jen doporučit.

miska98
19.02.2017 5 z 5

Divadelní hry obyčejně nemusím, protože mi v nich chybí širší kontext. Shawův Pygmalión mi ale spíše evokuje scénář k filmu, než klasickou divadelní hru - autorovy rozsáhlé poznámky mi v tomto případě naprosto vyhovují. Nejspíše nejlepší hra, kterou jsem kdy četla, mohu jen vřele doporučit.

kiki11
14.01.2017 5 z 5

Příjemná oddechovka na dlouhý zimní večer. :-)

Michalka98
03.01.2017 4 z 5

Zábavná a oddechová četba, která je pro maturanty jako stvořená.

kikies
02.01.2017 4 z 5

Příjemné, nenáročné, lehce vtipné, ideální po shlédnutí divadleního či filmového zpracování. Je to klasika, asi není ani příliš nutné ji nějak zvlášť hodnotit, už jen z toho důvodu, že je určena k divadelnímu zpracování, tudíž papírová podoba nutně postrádá podstatnou část celkového provedení. Ale přečíst se to dá rychle, pochopit podstatu jakbysmet a zapsat na seznam přečtené klasiky také :-)

eva4036
28.12.2016 3 z 5

Nejdříve jsem viděla divadelní zpracování a až pak jsem četla knihu. Hezký oddechový děj s romantickou zápletkou.