Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2307/pygmalion-2307.jpg 4 1955 192

Líza Doolittlová, která mluví velmi nevybíravým způsobem a ani nedbá o svůj vzhled, přijde za Henrym Higginsem, aby ji naučil vybranému chování a hovořit spisovnou angličtinou. U Henryho je v té době na návštěvě plukovník Pickering. Muži spolu uzavřou sázku, že Higgins udělá z Lízy vznešenou dámu. Nechá ji u sebe doma, vyučuje ji vytříbenému chování a správné řeči, ale on sám se k ní chová velmi ošklivě, zatímco plukovník Pickering se k ní chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. První zkouška, která Lízu čeká po výuce gramatiky a výslovnosti, je návštěva matky profesora Higginse. Líza bohužel umí zatím mluvit pouze o počasí a zdravotním stavu. Za půl roku ji profesor Higgins naučí mluvit spisovně a vystupovat ve společnosti. Vezme mladou dámu na ples, která se zde dokáže začlenit mezi londýnsku smetánku. Když se vrátí domů, profesor ani plukovník si Lízy nevšímají. Líza je velmi nešťastná a uteče od Higginse k jeho matce. Ta si jí váží pro její upřímnost. Květinářka si nakonec vezme chudého Freddyho, se kterým si otevře květinářství za peníze svého otce.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur , Ex libris

Pygmalion , 1912

Singiane
12.12.2017 5 z 5

Skvělé drama, já jsem poslouchala audioknihu a zároveň i četla a můžu tuhle kombinaci u Pygmaliónu jen doporučit. Nevím, jestli bych si jinak dokázala představit Lízinu mluvu tak dobře.

-markéta-
10.12.2017 5 z 5

Nádherné drama, které i když nechcete přečíst jedním dechem, tak musíte, protože kniha vám nedovolí jen tak přestat. Děj na sebe tak skvěle navazuje, že čtete a čtete a nejednou dočtete ani nevíte jak.
Za mě opět jedna z nejhezčích knih, které jsem četla! Konec bych čekala trochu jiný, ten mě lehce zklamal, ale to nemění nic na mém pohledu na knihu!
DOPORUČUJI.

Menamejohnnn
04.12.2017 5 z 5

Pygmalion jsem prvně spatřil na divadelním pódiu, a tak mě nadchla, že jsem si ji musel přečíst. Následně jsem ji zvolil do maturitní četby.
Vtipně napsaná kniha, kterou bych si přečetl ihned znovu!

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Pěkná povinná četba. Knížka se čte hezky a příběh zaujme a pobaví.

MidoriHotaru
23.10.2017 5 z 5

Moc hezká kniha, která mě překvapila. Doporučila mi jí sestra a udělala dobře. Velice zajímavý děj. Chtěla bych se na hru jít podívat do divadla určitě by to mělo ještě lepší nádech. Moje první kniha k maturitě a všem doporučuju i těm, kteří neradi čtou.

sarekaslukova
10.09.2017 4 z 5

Určitě zajímavá hra, na jevišti by se mi třeba líbila o maličko více, protože tady jsem se vůbec nemohla začíst, ale ve finále to bylo pěkně vydařené.

Tereza99
16.08.2017 5 z 5

Skvělá, nadčasová kniha. Přečtena během jediného odpoledne, pobaví a zároveň poučí. Vřele doporučuji! :-)

ewkat
17.07.2017 3 z 5

Klasika, třeba přečíst. Tenká.

Thevar
13.07.2017 4 z 5

Ukázka toho, jak se mnozí povyšují nad ostatní a ve své pýše zapomínají, že i oni mají své chyby. Například p. H. Higgins si ani nepřipouští, že by se kdy choval jinak než jako kultivovaný aristokrat, avšak sám často kleje, utírá si ústa županem a chová se hrubě.

Kniha vede k zamyšlení, jak moc je vzhled a vystupování důležité ve společenském uplatnění, a že úspěch ve společnosti nutně vede k závazkům, které mohou člověka vnitřně frustrovat.

Je zvláštní pozorovat, jak vzdělání nutně neznamená, že se z někoho stane lepší člověk. Kniha odkrývá obě strany vzdělání. Na jedné straně může vést k aroganci a povýšenosti, na druhé vede k uvědomění si své důstojnosti a k možnosti splnění svých snů.

Závěrem celé knihy se nese poselství, že slušnost a vážnost člověka nepramení ze vzdělání či vystupování, ale z úcty k druhým, což dokazuje plukovník Pickering tím, že již od samého začátku, ještě když byla Líza obyčejnou pouliční prodavačkou, oslovuje Lízu velmi zdvořile. Líza to v závěru knihy velmi oceňuje.

Velmi hezká kniha (hra), která vede k řadě úvah, které však nejsou při zběžném přečtení nikterak viditelné.

enniemennie
26.06.2017 3 z 5

U takhle populárních knih vždycky čekám, že to bude bomba, a většinou bývám zklamaná. Tahle knížka mě taky nijak nenadchla, ale do seznamu k maturitě bude dobrá :)

gabriela-r
13.06.2017 5 z 5

Jako audiokniha s Jiřinou Bohdalovou a Milošem Kopeckým to byla příjemná oddechovka...

essterkaa
04.06.2017 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, až si ji přečtu. Byla jsem z ní ale upřímně velmi zklamaná. Kdybych ji neměla v maturitním kánonu, tak se k ní už nevrátím, ale takhle budu muset. V podstatě kniha není zase až tak špatná, ale asi jsem od ní mnohem více čekala a to byla, jak se ukázalo, velká chyba. :)

JaneH
03.06.2017 3 z 5

Většina mi toto drama doporučovala k maturitě. Nakonec jsem si jej opravdu vybrala, ale nebyla jsem z toho nadšená jako ostatní. Nevím, možná to bylo způsobené předmaturitním obdobím, stresem a závalem všech informací, ale kniha mi přijde průměrná. Dokonce jsem nevydržela a musela jsem nějaké pasáže přeskakovat. Nechci knihu zbytečně odsuzovat. Možná si ji někdy přečtu znovu (bez přeskakování) a bude se mi líbit. Momentálně ji však musím hodnotit jako průměr.

Denika
21.05.2017 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Klasika o dívce, kterou vzdělaný bohatý muž vytáhne z ulice a naučí ji, jak se chovat ve společnosti. A pak se do ní (nečekaně) možná snad trochu zamiluje, ale happy end se zřejme nekoná. Nějak mi uniká, co je na knížce a filmu tak skvělého.

Peťulka8
22.02.2017 5 z 5

Zábavní divadelní hra s romantickou zápletkou. Knihu jsem shlédla i v divadelním provedení, což je též skvěle zpracované. Mohu jen doporučit.

miska98
19.02.2017 5 z 5

Divadelní hry obyčejně nemusím, protože mi v nich chybí širší kontext. Shawův Pygmalión mi ale spíše evokuje scénář k filmu, než klasickou divadelní hru - autorovy rozsáhlé poznámky mi v tomto případě naprosto vyhovují. Nejspíše nejlepší hra, kterou jsem kdy četla, mohu jen vřele doporučit.

kiki11
14.01.2017 5 z 5

Příjemná oddechovka na dlouhý zimní večer. :-)

Michalka98
03.01.2017 4 z 5

Zábavná a oddechová četba, která je pro maturanty jako stvořená.

kikies
02.01.2017 4 z 5

Příjemné, nenáročné, lehce vtipné, ideální po shlédnutí divadleního či filmového zpracování. Je to klasika, asi není ani příliš nutné ji nějak zvlášť hodnotit, už jen z toho důvodu, že je určena k divadelnímu zpracování, tudíž papírová podoba nutně postrádá podstatnou část celkového provedení. Ale přečíst se to dá rychle, pochopit podstatu jakbysmet a zapsat na seznam přečtené klasiky také :-)

eva4036
28.12.2016 3 z 5

Nejdříve jsem viděla divadelní zpracování a až pak jsem četla knihu. Hezký oddechový děj s romantickou zápletkou.