Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2307/pygmalion-2307.jpg 4 1953 192

Líza Doolittlová, která mluví velmi nevybíravým způsobem a ani nedbá o svůj vzhled, přijde za Henrym Higginsem, aby ji naučil vybranému chování a hovořit spisovnou angličtinou. U Henryho je v té době na návštěvě plukovník Pickering. Muži spolu uzavřou sázku, že Higgins udělá z Lízy vznešenou dámu. Nechá ji u sebe doma, vyučuje ji vytříbenému chování a správné řeči, ale on sám se k ní chová velmi ošklivě, zatímco plukovník Pickering se k ní chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. První zkouška, která Lízu čeká po výuce gramatiky a výslovnosti, je návštěva matky profesora Higginse. Líza bohužel umí zatím mluvit pouze o počasí a zdravotním stavu. Za půl roku ji profesor Higgins naučí mluvit spisovně a vystupovat ve společnosti. Vezme mladou dámu na ples, která se zde dokáže začlenit mezi londýnsku smetánku. Když se vrátí domů, profesor ani plukovník si Lízy nevšímají. Líza je velmi nešťastná a uteče od Higginse k jeho matce. Ta si jí váží pro její upřímnost. Květinářka si nakonec vezme chudého Freddyho, se kterým si otevře květinářství za peníze svého otce.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur , Ex libris

Pygmalion , 1912

Hissatam
05.05.2015 4 z 5

Trošku som sa obávala tej knihy, či splní očakávanie, ale určite nesklamala. Prečítala som ju za jednu noc, páčila sa mi hlavne práca s jazykom. Spokojná som celkom aj s prekladom, znázorňovať rôzne akcenty iného jazyka je určite náročné. Odporúčam :)

harama
13.04.2015 4 z 5

DDK :-)

jaja1989
27.02.2015 1 z 5

no cekala jsem vic zvlast, kdyz mam rada filmy pro pametniky hlavne Falesna kocicka, a to je pocestela verze teto knihy, ale tady to nedopadne happy endem a hlavni hrdinove nejdou spolu vruce do zapadu slunce.Takze z konce jsem dost zklamana.

LEGACY
12.02.2015 4 z 5

Musím říct, že jsem měl značné obavy před čtením, že mě kniha mine obloukem. Jak se ale nakonec ukázalo bylo to právě naopak a tuto literární perlu v podobě dá se říct kapesní knížečky jsem měl během odpoledne přečtenou. Jedná se o zatím nejvtipnější knihu, co jsem měl možnost k maturitě přečíst a jen kroutím hlavou při vědomí, že jsem jedinný ze třídy, kdo má tuto knihu v kánonu. Jinak musím připustit, že Henry Higgins je postava, která mě učarovala jako už dlouhá žádná ne ........ a to ve všech ohledech.

aamis
08.01.2015 4 z 5

Je to fajn. Psané tak obyčejně, prostě - jako bych četla to, co se včera stalo. Velmi jednoduchý děj s humornými scénami. Nijak mě to neohromilo, ale hezky se to četlo ... a je zde o čem mluvit (např. u maturity). Nenadchlo, ale neurazilo. Nic víc k tomu nemám.

pepita
25.12.2014 5 z 5

Krásná kniha, u které se člověk pobaví a dobře se čte.

unnamed-soldier
17.12.2014 5 z 5

Co dodat? Kouzelné dílo.

Knihomolkaa
14.12.2014 4 z 5

Skvělá kniha!

karoli.petr
04.08.2014 4 z 5

Muzikál My fair lady se mi moc nelíbil, ať už jako divadelní představení nebo film.
Proto jsem tuto knihu brala jen s malým nadšením. Ale byla jsem mile překvapena.
Kniha rychle utíká, dobře se čte a konec mě potěšil.

xxDawexx
29.07.2014 3 z 5

Na Pygmalion alias na My Fair Lady jsem byl opravdu zvědavý. Ne, že by se mi dostalo špatné zábavy, místy byl příběh opravdu vtipný a svižný, ale že by mě kniha i přes svůj nápaditý námět nějak uhranula... to zase ne.

Jsou knihy, které přečtete a něco ve vás zůstane, a jsou knihy, které přečtete, třeba se i bavíte, a nic - můžete jít číst další knížku. To je pro mě tento případ.

triatlet
27.07.2014 5 z 5

Až na předmluvu a "zbytek tohoto příběhu" v epilogu je 5 dějství plných svěžího humoru. Perfektně vykreslené prostředí, výborně charakterizované postavy.
MUŽ SE ZÁPISNÍKEM: Ženská, která vydává tak otravné a ohavné zvuky, nemá právo na nic - ani naživot. Pomněte, že jste lidská bytost, v níž sídlí duše a božský dar artikulované mluvy; že vaše mateřština je jazykem Shakespeara, Miltona a bible, a nebublejte tu jako holub na báni!
KVĚTINÁŘKA (zcela vyvedena z míry, vzhlíží k němu se směsicí úžasu a bázně, aniž se opováží zdvihnout hlavu): Áááoooúúú!
MUŹ SE ZÁPISNÍKEM (vytasí sešit): Pane na nebi! To je vokál! (Zapisuje, pak čte ze sešitu; reprodukuje hlásky přesně) Áááoooúúú!
KVĚTINÁŘKA (pobavena jeho reprodukcí, neudrží se smíchy): Páni!
MUŽ SE ZÁPISNÍKEM: Vezměte například tady toho tvora: mluví jako dlaždič a tak bude brodit blátem až do smrti. Věřte mi, drahý pane, že za pouhé tři měsíce bych ji mohl na diplomatickém koktejlu vydávat za vévodkyni. Dokonce bych jí moh dohodit místo komorné nebo prodavačky, a na to už musí nějak ovládat jazyk!
KVĚTINÁŘKA: Co to vykládáte?
MUŽ SE ZÁPISNÍKEM: Ano, vy kedlubnovitý chráste, ty skvrno na ušlechtilé architektuře těch sloupů zde, ty ztělesněná urážko anglického jazyka - moh bych tě vydávat za královnu ze Sáby! (Pánovi) Nevěříte?
(s. 23/24)
HIGGINS (vstane s přejde k Pickeringovi): Vzít si tak toho člověka na čtvrt roku do parády, Pickeringu, moh by si vybrat mezi ministerským křeslem a výnosnou kazatelnou ve Walesu.
PICKERING: Co vy na to, Doolittle?
DOOLITTLE: Depak já, šéfe, děkuju uctivě. Já slyšel kazatelů a ministerských předsedů - poněvadž jsem přemejšlivej čovek - takový náboženství, politika nebo sociální reformy jsou sranda jako každá jiná - a řeknu vám, že je to život pro kočku, ať to vemete jak vemete. Já zvostanu ve svým asociálním živlu. Dyž si tak ty společenskký štace srovnáte, je to - je to - zkrátka je to jediná, kerá má ňákej rajc, aspoň pro mě.
(s. 55/56)

danca044
14.07.2014 3 z 5

Velmi vtipná a zábavná kniha, u které jsem se několikrát zasmála. Líza mi sympatická moc nebyla, na můj vkus se chovala až moc protivně. Shaw ale píše hezky a umí čtenáře zaujmout.

Zorka
07.06.2014 3 z 5

Přestože Shaw nebyl zjevně prvním, který otevřel téma povznesení prostého (až sprostého) člověka díky výchově a učení do vyšších společenských vrstev, zaujal svou hrou mnoho lidí a je často uváděn jako autor tohoto tématu. Z mého pohledu ho mnozí překonali, ale klasika je klasika. Jak už tady bylo řečeno, téma tu více slušela prozaická podoba, protože je v ní více možností rozpracovat postup a vývoj, na mě bylo toto téma v dramatu příliš odbyté.

JolanaC
22.03.2014 3 z 5

Kniha je dobrá, velice snadno se čte. Jako spousta ostatních jsem nejdříve viděla film, který je mimochodem výborný, přesto mě kniha nezklamala.

Ale musím si klást otázku, zda by nebylo vhodnější ji zpracovat jako román/povídku. Některé scénické poznámky jsou příliš dlouhé, možná spíše delší než je u dramat obvyklé. Scény se kompletně mění, hodně se střídají místa, kde se děj odehrává. Dokonce se v knize samotné píše (tuším že v nějaké poznámce na začátku), že je lepší pro filmové zpracování nebo pro divadla, kde je jeviště vybaveno výjimečně složitou technikou. Pro běžně vybavená divadla, je některé scény nutno vypustit. Jistě v době vzniklo se o filmu vůbec nedalo ani uvažovat, toho jsem si vědoma. Ale stále tu zůstává možnost "vybaveného" divadla. Myslím si, že by příběhu vůbec neškodilo, kdyby byl hlouběji rozpracovaných na stránkách nějakého obsáhlejšího prozaického díla.

medvídě
16.03.2014 5 z 5

Sice jsem napřed viděla divadelní představení, ale i tak mě kniha v žádném případě nezklamala :-) Mohu jen doporučit

Alisce
19.02.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film My Fair Lady a ten byl naprosto skvělý. Dnes jsem se pustila do knihy Pygmalión kvůli povinné četbě k maturitě a byla jsem nadšená z toho, že kniha je skoro stejná jako film My Fair Lady. Nevěděla jsem totiž o čem Pygmalión je. Film se mi líbil asi o trochu víc díky Audrey a jejímu ,,The rain in Spain stays mainly in the plain" . Audrey je prostě nezapomenutelná. :-)

wikiniki
18.02.2014 5 z 5

Pro mě zajímavý nápad i děj. Postavy jsem si oblíbila. Doufám, že se k tomuto dílu někdy vrátím.

Bunburistka
16.02.2014 3 z 5

Dílo mě nijak zvlášť nezaujalo, ale ani neurazilo. Přečíst se dalo, jazyk nebyl nijak krkolomný, děj občas plynul pomalu, ale zase byl občas někdy i vtipný.

ladypink
05.02.2014 2 z 5

U téhle knihy jsem si vážně přála, abych ji měla už dočtenou a na konci jsem už odpočítávala stránky do konce. Bohužel to nebyl šálek mého čaje.

Weasley
30.01.2014 5 z 5

Jedna z mála knížek povinné četby, která mě opravdu hodně bavila. Příběh Elizy je prostě tak krásný a legrační, že vám brzy přiroste k srdci a vy čtete pořád dál a dál, abyste se dozvěděli, jestli Higgins sázku vyhraje, a nebo ne. Není tedy divu, že jsem knížku přečetla za necelé dva dny.
Pokud někdo uvažuje zda si tuto knížku vybrat za povinnou četbu, už neváhejte a račte si jí přečíst!