Pýcha a predsudok

Pýcha a predsudok https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487587/bmid_pycha-a-predsudok-qyj-487587.jpg 5 7267 1100

Od veľkého nečakaného úspechu prvého knižného vydania v roku 1813 sa dielo Pýcha a predsudok stalo populárnym po celom svete a očarilo milióny čitateľov. Autorka Jane Austen nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“. Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku. K slovenskému čitateľovi sa kniha dostáva v novom preklade.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

Pride and Prejudice , 1813

Bětuu
Bětuu
08.03.2023 4 z 5

Musím říct, že jsem to čekala lepší. Prvních 150 stránek se mi táhlo a až později se to mi to začalo líbit. A nakonec jsem zjistila, že jsem nezaregistrovala, kdy se ti dva do sebe zamilovali :)
Jo, určitě se mi některé pasáže líbily, postavy měly skvělé povahy, ale celkově bych to ohodnotila průměrem.

Augustina
Augustina
05.03.2023 5 z 5

Přemýšlela jsem, proč jsou pro mne knihy Jane Austen takovou oázou. Šťastný konec je samozřejmě moc fajn a vědomí, že nakonec vše dobře dopadne, určitě přispívá k pohodě čtení. Ale nejdůležitější pro mne je, že v příběhu za každým rohem nečíhá znásilnění, domácí násilí, vražda, deprese, těžká traumata z dětství a partnerských vztahů, drogy, prostituce, práva lidí s jinou sexuální orientací... No ano, je to prakticky pohádka, po které se dobře usíná. Ale kupodivu se mému životu podobá podstatně víc než většina současných příběhů, které jsem dosud četla.

knihomolka2022
knihomolka2022
03.03.2023 5 z 5

Skvost, nejznámější dílo Jane Austenové, Pýcha a předsudek. Určitě zatím nejlepší dílo, které jsem od autorky četla. Historický a společenský román z prostředí Anglie, který vás opravdu nadchne. Začátek knihy mě moc nebavil, nedokázala jsem se sžít s postavami a nepřišlo mi to až tak zajímavé, ale jsem ráda, že jsem ji dočetla a neodložila. Elizabeth si získala mé srdce, stejně jako později pan Darcy. Avšak nejvíce mě štvali příbuzní slečny Elizabeth, podobně jako pana Darcyho :) Když už jsem se do děje více dostala a zvykla jsem si i třeba na popisy společenských akci atp., kniha mě už nepustila. Dočítala jsem ji s napětím a zvědavá, jaké gesto bude doprovázet velkolepý závěr, i když samotné finále už bylo předvídatelné. Pýchu a předsudek doporučuji všema deseti i ve zfilmované podobě!

markulina711
markulina711
25.02.2023 3 z 5

Pan Darcy je prototyp mladého úspěšného sebestředného gentlemana, Elizabeth Bennetová je drzý žabec s nevhodnou rodinou a titěrným věnem. A před námi je spousta stran o tom jak se nejdřív nenávidí, pak se milují k zblaznění, ovšem každý zahoří v jiný čas a pak čekáme až se rozhoupou si to vyříkat. Protože co kdyby to bylo jednostranné a trapné. Sáhla jsem po knize v rámci výzvy a fakt to byla výzva a utrpení.

Erytrocytek
Erytrocytek
22.02.2023 5 z 5

Čtení čehokoliv od Austenové mě vždy odpuzovalo, protože jsem měla vizi, že se bude jednat o přehnaně romantická dílka.
Jak příjemně překvapená jsem byla, když jsem začala číst tuto knihu. Připadala mi vtipná, nadčasová, nešlo v ní ani tolik o romantiku jako spíše o vykreslení tehdejší společnosti v Anglii (jejich "problémy", které jsou v dnešním světě komické). A nejvíc mě okouzlilo, kolika půvabnými způsoby se dá ponížit a zesměšnit člověk (líbí se mi to možná mnohem víc, než dnešní přímočarost, kdy vše vyjádříme jedním vulgárním slovem).

Pogy
Pogy
19.02.2023 4 z 5

Klasika, po které jsem sáhla díky čtenářské výzvě :-)

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
14.02.2023 3 z 5

Mě se kniha nelíbila a už od Jane Austenové nic číst nechci. Červená knihovna je pro mně čtivější. Nicméně jsem se s vypětím svých sil prokousala těmi 399ti stránkami. A už ani nevím, o čem to bylo, protože příběh neměl žádný přitažlivý děj, stále dokola jedno a to samé. Kniha mě neoslovila, nic ve mně nezanechala, ničím mě nepobavila.

Linda007
Linda007
12.02.2023 5 z 5

Moc rozkošné a milounké. Kdysi jsem viděla film, ale už si ho moc nepamatuji. Ještě si přečtu jiná díla od autorky.

Maky78
Maky78
11.02.2023 4 z 5

Spokojenost. Normálně bych po ní nesáhla. Díky výzvě doplněn jeden rest. Ta lehká ironie se mi velmi líbila. Popis krajiny, postav a povahových rysů byl někdy zdlouhavý, ale jiné části ve mě vyvolávaly úsměv. Audiokniha v podání Dany Černé je parádní.

Lena78537
Lena78537
11.02.2023 4 z 5

I já jsem se díky čtenářské výzvě dostala k této klasice a jsem moc spokojená. Krásně napsáno a vykresleno téma a prostředí, aniž by to celé působilo preslazeně. Zpočátku jsem měla problém zorientovat se v tom množství postav, ale postupem jsem si knihu moc užila.

Amolein
Amolein
11.02.2023 5 z 5

Ač nemám tento žánr příliš v lásce, Pýcha a předsudek se mi četla skvěle. Tento román o ženění a vdávání není podán tak romanticky, jak bývalo zvykem v době, kdy vyšel. Na to mu chybí rozervaní hrdinové, kteří zde byli nahrazeni těmi racionálně uvažujícími. A autorka místo romantického patosu vnáší do příběhu prvky ironie. Knížka rozhodně není sentimentální vzpourou proti dobovým konvencím. Společenské tradice zde spíše s nadhledem ironizuje. A to je to, co se mi na knize nejvíce líbí, onen lehce ironický podtext, s nímž líčí poměry doby.
Láska, peníze, cit, pokrytectví, faleš jsou klasická témata literatury, ale v této knize jsou pojata tak nějak vážně nevážně.
Určitě mě oslovily také postavy díla. Do každé z nich vdechla autorka skutečnou duši. Nejsou to ploché struktury, mají svůj charakter, své touhy a přán. A všechny se nějak vypořádávají s dobovou konvencí. Líbí se mi také, že je autorka charakterizuje především v konverzacích. O každém si můžete vytvořit vlastní obrázek. Autorka nenapíše přímou charakteristiku postavy, ta totiž vyplyne především z toho, co v knize říká a dělá.

helusa2
helusa2
09.02.2023 5 z 5

Nebylo to jednoduché čtení - přeci jen je užívaný jazyk trošku “nakadeřený” a pokud si v něm chcete užít ty jemné ironické narážky, musíte číst pozorně...
Ale stálo to za to a já opět nesmírně děkuji Čtenářské výzvě, protože bez jejího zásahu bych se k Austenové pravděpodobně nikdy nedostala - a to by byla škoda :-)

Lucynell
Lucynell
08.02.2023 4 z 5

Ačkoli jsem po této romantické klasice sáhla hlavně z důvodu maturity, mile mě překvapila, že jsem si ji nakonec i sama do knihovny pořídila. Příběh Elisabeth a pana Darcyho je zkrátka úžasný a vždyť vás vtáhne do staré Anglie.

Kackac77
Kackac77
08.02.2023 5 z 5

Pýchu a předsudek jsem nečetla poprvé a asi ani ne naposledy. Přestože poslední dobou nevyhledávám romantické knihy, příběhy Jane Austenové jsou výjimkou. Vlastně ani nevím proč. Ale mám moc ráda Anglii, tu dobu, pomalý způsob jakým lidi tenkrát žili... Pan Darcy je prostě úžasný. Elisabeth je skvělá. Ta knížka mě vždycky pohladí po duši.

Ticiana
Ticiana
07.02.2023 4 z 5

Tak, stala za precteni, i kdyz casti, kde nebyl Darcy me docela nudili. Urcite si prectu i dalsi jeji knihy.

BlueMind18
BlueMind18
05.02.2023 5 z 5

Kdokoli touží sáhnout po romantickém příběhu a zároveň po kvalitní klasické literatuře, neudělá chybu, když si vybere tuto knihu. Jane Austenová zde podává drobnokresbu své doby, prostředí, ve kterém se pohybovala a které velmi dobře znala, odkrývá svůj neskutečný nadhled se smyslem pro všednodenní komiku, kterým dokáže s lehkostí trefně postihnout lidské povahy, což ostatně dokládá i v jiných svých románech (např. Rozum a cit, Emma či Mansfieldské panství). Pan Darcy, dokonalý až neskutečný romantický hrdina, se stal předobrazem mnoha pozdějších romantických hrdinů rozvinutých a recyklovaných až do podoby sladkého kýče. Za mě to nejlepší, co kdy Austenová napsala.

desert.fox
desert.fox
03.02.2023 4 z 5

Po letech jsem si připomněla dík čtenářské výzvě. Dík za ni!
(Kinga nemusím).

@Anonymní
@Anonymní
03.02.2023

Začátek byl pro mě těžce čtivý a nudný, ale to co přišlo pak stálo, za tu námahu.
Vývoj postavy pana Darcyho mě nijak nepřekvapil, jelikož jsem viděla film, ale ten zdaleka nedokázal ukázat kouzlo toho, jak se Elizabeth zamilovává.
Nádherný romantický příběh, rozhodně si ho chci přečíst znovu a třeba si vychutnám i začátek.

Leonora
Leonora
01.02.2023 5 z 5

U Austenové mi asi vadí jediná věc, konce. Ona prostě neuměla zastavit včas, to jest v okamžiku happyendu. Pýcha a předsudek, Rozum a cit, Northangerské opatství... všechno to má závěr rozplizlý do ztracena. Chápu, že mnoho čtenářů může zajímat, jak dopadla ta či ona vedlejší postava ještě léta po konci hlavního příběhu, ale z hlediska gradace je to podle mě spíš kiks.
No a pak je tu samozřejmě problém amatérismu ze strany překladatelů, ale za to nelze strhávat hvězdičky. Jde o obvyklé krpy, u kterých i čtenář s průměrnou znalostí angličtiny kroutí hlavou v pochopení, jaký výraz byl nejspíš použit v originále, a jak u všech všudy to ten překladatel mohl tak překroutit.

zuzanie1
zuzanie1
25.01.2023

Všichni píšou jak je to skvělá knížka, i dle hodnocení fajn. Bohužel já se do toho prostě nemůžu začíst. Mám chaos ve jménech, sáhodlouhé rozhovory v podstatě o ničem. Takže knihu odkládám a třeba po ni někdy později sáhnu.