Pýcha a predsudok

Pýcha a predsudok https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487587/bmid_pycha-a-predsudok-qyj-487587.jpg 5 7291 1103

Od veľkého nečakaného úspechu prvého knižného vydania v roku 1813 sa dielo Pýcha a predsudok stalo populárnym po celom svete a očarilo milióny čitateľov. Autorka Jane Austen nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“. Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku. K slovenskému čitateľovi sa kniha dostáva v novom preklade.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

Pride and Prejudice , 1813

managalante
10.11.2023 5 z 5

Na knize se mi líbí, jak je zábavně napsána. Děj příjemně plyne. Nejedná se o sáhodlouhé popisy okolí a charakterů postav, avšak to vše tak nějak samo vyvstává a čtenáři se představy v hlavě pěkně skládají a zapadají do sebe.

Jara.v
09.11.2023 5 z 5

Nečtu knihy dvakrát, ale Pýchu a předsudek jsem si nedokázala odpustit, a když je ta možnost ve čtenářské výzvě...
Tentokrát krásný překlad od Hilské a stále tam nacházím nové věci. Některé postavy mi lezou na nervy, ale prostě k tomu příběhu patří a vše je odpuštěno. Jane Austenová měla úžasný talent.

papeha
08.11.2023 5 z 5

Nádherná klasika.

Wewík
05.11.2023 5 z 5

Klasika které se nedá nic vytknout. Nikdy mě tato kniha nezklame a vždy se k ní ráda vracím

Karin94
04.11.2023 3 z 5

„Zdá sa mi, že pýcha je až pričastý povahový nedostatok.

Teraz ma zabije asi polovica čitateľov tohto klasického romantického príbehu, ktorý je nielen známy, ale aj veľmi obľúbený. Ľudia, ja som mala veľké očakávania, ale za mňa obrovská slabota.

Už dávnejšie som mala nutkanie si túto knihu prečítať nielen kvôli hodnoteniu, ale toto je proste klasika, ktorú musí mať každý čitateľ (hlavne ženského pohlavia) prečítanú, a ktorá sa spomína úplne všade, či v rôznych seriáloch, alebo napr. vo filme After, kde bola láska medzi pánom Darcym a slečnou Elizabeth Bennetovou opísaná nádherne.

Keď už spomínam ich dvoch, tak v štyristo stranovej knihe boli spomenutí asi v troch kapitolách, vrátane konca. Mňa ako čitateľa toto veľmi sklamalo, pretože som si myslela, že príbeh bude práve o nich dvoch.

Z postáv okrem otca Benneta mi nebola sympatická ani jedna. Mama Bennetová kade chodila, tade iba klebetila a najviac ju zaujímali peniaze a aby svoje dcéry rýchlo vydala za bohatých chlapov. Lýdiu autorka opísala ako tu najväčšiu pobehlicu, ktorá obháňa chlapov. Pán Collins a tie jeho nekonečné litánie monológov a jeho pätolizačskú povahu cez pomaly sto strán si mohla Jane odpustiť.

Celkovo to bolo na mňa pridlhé a viacmenej o ničom. Ani autorkin štýl písania mi moc nesadol. Dialógy postáv boli miestami fakt komplikované a čo sa týka mien postáv, autorka sa mohla teda rozhodnúť, ako ich bude volať. Proste táto klasika má veľmi veľa nedostatkov.

Pôjdem si pozrieť ešte film, tak dúfam, že aspoň ten nesklame, ale už neočakávam radšej nič.

gabis98
20.10.2023 5 z 5

Klasika, které snad nelze vůbec nic vytknout.

Maki229
16.10.2023 5 z 5

Mé prvotní obavy, že bude příběh pouze zamilovaný, se rychle rozptýlily. Postavy jsou prokreslené a za mě hlavní hrdinka Elizabeth by krásně zapadla i do dnešní doby. Čtení jsem si užila, byla to má první kniha od Jane Austen a určitě ne poslední.

brunettlibrary
11.10.2023 5 z 5

Nestároucí klasika, o které jsem přesvědčená, že v učebních osnovách má své místo. Já miluju film natočený dle knihy v roce 2005 s Keira Knightley a Matthew Macfadyenem. Ale musím říct, že kniha je díkybohu úplně stejná. Hlavní hrdiny jsem v knize hltala od začátku až do konce. Ovšem ne jenom ty, vedlejší postavy jsou taky super a krásně dotváří celkovou situaci. Baví mě i číst o tehdejší době plné konvencí a pravidel. Samotné prostředí vyšší třídy a šlechty mě vždycky velmi zajímalo. Děj plyne a nikde se nezadrhává, graduje a zase se uklidňuje. Samotný fakt, že hlavní hrdinka by měla být autobiografie autorky Jane jen přidává knize na atraktivnosti. Styl psaní mi sedl a už teď mám v plánu sednout na další její knihy. Doporučíte mi jaké? :)

kayu
05.10.2023 5 z 5

Knížka mi už dlouho ležela doma, ale dostala jsem se k ní až teď díky čtenářské výzvě, za což jsem moc ráda. Chvíli mi trvalo naladit se na styl Austenové, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Při čtení jsem měla pocit, jako bych všechno prožívala společně s postavami.

Monnyska
01.10.2023 4 z 5

Svět je vlastně pořád stejný, kniha velmi čtivá, i když zrovna toto téma nevyhledávám, ale přijde mi jako povinnost přečíst světovou klasiku.... tak konečně jsem se k tomu dostala. Jsem ráda, že jsem byla ponořena do života v 19. století, jak už jsem podotkla na začátku, tak prostě zjišťujeme, že svět je stejný a lidé jsou stejní....

magdička14
26.09.2023 5 z 5

Krásný román, který pohladí na duši. Příběh o lásce, nejen te mezi mužem a ženou, ale i te sesterské. Především pěkně popsán blízký vztah mezi dvěma nejstaršími sestrami, jejich porozumění jedna pro druhou a vzájemná opora. Úžasně vykresleno, jak opravdová láska překoná různé nelehké nástrahy osudu. Velmi mě bavil pozvolně se rozvíjející vztah mezi hlavními hrdiny, to jak se jejich cesty scházely a zase rozcházely a přes veškerá úskalí nakonec k sobě našli cestu. Kniha také poukazuje na to, jak se člověk může nechat lehce ovlivnit názory a postoji druhých, zavrhnout člověka, jenž se na první pohled jeví jako nedobrý a přitom má ušlechtilé srdce. Kdybych měla dvěmi slovy vystihnout knihu, řeknu jen nádherně dojemné.

Sabina335
19.09.2023 5 z 5

Klasicky roman, ktery jsem precetla diky ctenarske vyzve 2023. Zpetne me mrzi, ze jsem ve skole tuto knihu v ramci povinne cetby nikdy necetla.

18LenkA12
17.09.2023 4 z 5

Po této knize jsem sáhla, z důvodu knižní výzvy a taky protože se dílo řadí do klasické literatury, kterou by člověk měl ve větším měřítku přečíst. Děj a chivano postav je nadcasove a hodí se do každé doby. Jazyk všech postav byl na můj vkus až moc škrobený. Zdlouhavé popisy plesů, oslav a jednotlivých situací mě moc nebavily. Ze začátku jsem se musela hodně nutit do čtení, ale nakonec toho nelituji a jsem ráda, že jsem si toto klasické dílo přečetla

zuzu8480
09.09.2023 5 z 5

Prostě klasika

petbrab
03.09.2023 5 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Měl jsem obavu, zda mě to bude bavit, ale knihu jsem přečetl s nadšením.
Nádherné, romantické, vtipné i vážně rozhovory.
Prostě klasický román.
Těším se i na obě slavné filmové adaptace.

eliska2106
29.08.2023 5 z 5

Srdcovka. Jednou za čas dostanu chuť si ji přečíst.

alzbeta2843
27.08.2023 5 z 5

Áno, tento príbeh pozná azda každý. Ja som však vedela iba veľmi mlhavo ako som neskôr zistila. Toto je moja prvá kniha od autorky a i moje prvé čítanie až v tomto roku. Ach aká hanba :D Veľmi som sa tejto knihe vyhýbala a bola pyšná ako pán Darcy a plná predsudkov ako slečna Bennetová :) Avšak musím uznať, že knihu môžte čítať v akomkoľvek roku a v akomkoľvek veku.

zimka.r
24.08.2023 3 z 5

Čteno, posloucháno, shlédnuto a stále v tom lehce tápu....Asi je to klasika, ale já asi nejsem klasická :)

barcasknihou
17.08.2023 5 z 5

Nikdy jsem klasikám moc nedávala šanci. K maturitě to bylo povinné a mně se do toho vůbec nechtělo. Tenkrát jsem pýchu a předsudek zkoušela číst, ale po prvních 30 stranách jsem se na to vykašlala a koukla se radši na film. (ps: kniha je mnohem lepší)

Jsem ráda, že jsem se k tomu vrátila a celou tuhle dokonalost přečetla. Na styl psaní jsem si zvykla po prvních kapitolách a už to jenom svištělo. Bála jsem se dlouhých, nudných popisů trávy nebo něco podobného, ale to tam vůbec nebylo. Alespoň ne v takové míře, aby mě to štvalo.

Jane Austenová píše vážně nádherně. Charakteristika postav, zápletky, humor, romantika, tohle všechno popsala skvěle. Některé postavy jsem si moc oblíbila a některé mě tak moc štvaly svým hloupým, nadřazeným chováním, že jsem už musela nadávat nahlas.

Děj se netočí jenom kolem hlavní hrdinky Elizabeth, ale i kolem jejích sester. Zrovna ty byly někdy tak moc na facku, že to nešlo.

Elizabeth je silná hrdinka, vůbec se nedivím, že se stala vzorem pro tolik žen. Pan Darcy je velký bručoun s romantickou duší. Zamilujete si oba. To Vám garantuji.

Moc moc moc doporučuji

katerina3633
14.08.2023 5 z 5

Naprosto tento příběh zbožňuju. Miluju úvahy i charaktery postav, jazyk, kterým je kniha psána i autorky humor. Rozhodně se jedná o jednu z mých nejmilovanějších knih, ke které se ráda vracím.