Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7269 1100

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

chrudas
chrudas
24.01.2023 5 z 5

Stará dobrá klasika, ta se neomrzí.

knihyKeMne
knihyKeMne
19.01.2023 5 z 5

Seriálu v tv jsem od první chvíle propadla, film byl snad ještě lepší, a jako správná fanynka jsem si pořídila i knížku. Je to už nějaký čas a žila jsem v domnění, že jsem určitě četla i ji. Když jsem však teď po ní sáhla, udiveně zjišťuji, že obsahovala pasáže, které jsem doposud neznala. Čtena tedy nyní poctivě poprvé a přestože ten příběh znám již ve dvou zfilmovaných variantách (a jako svý boty), stejně jsem si užila i tu knižní. Překvapila svou čtivostí i tím, kolik osobních myšlenek Elizy obsahovala. Konečně mi některé věci došly :-) Autorka si skutečně dala záležet na charakterech postav (pan otec opět velice pobavil) i jejich vývinu v průběhu knihy. Nastiňuje i jak šel jejich život dál po skončení zápletky, takže teď už vím skutečně všechno a jsem nadmíru spokojená.

JointlieKat94
JointlieKat94
17.01.2023 5 z 5

5* jsem dala za knihu a stejný počet bych dala i za audioknihu, namluvenou Danou Černou. Příjemný poslech. :)

morienhithwen
morienhithwen
13.01.2023 5 z 5

Jsem až v šoku, jak moc jsem si tuto knihu užila oproti Emmě (což byla první, a pokud si dobře pamatuji i jediná kniha, kterou jsem zatím od Jane Austen četla). V Emmě byly všechny třídní předsudky součástí narativu a vývojem příběhu jen upevňovány, zatímco v Pýše se přeskakují a zpochybňují a člověk je hodnocen na základě svých skutečných vlastností. Už jen kvůli tomu, do jaké míry detailu jsou vyobrazeny postavy jako pan Collins, paní Benettová, pan Wickham, Darcyho teta a celá ta myriáda dalších, bych skoro řekla, že to víc než jako romanci vnímám jako společenské drama. Ani to mi nicméně nezabrání přiznat, že mě absolutně dostalo knižní zobrazení pana Darcyho. Knižní Darcy je velmi, velmi hot, určitě tomu napomáhá to, jak ho autorka popisuje kombinací toho, jak se jeho chování jeví pozorovateli zvenčí i popisem jeho vlastních vnitřních pochodů. Žádné z jeho filmových nebo seriálových ztvárnění, které jsem viděla, mu nesahá ani po paty. Paradoxně bych řekla, že mojí představě, kterou ve mně evokovala kniha, nejvíc odpovídá Sam Riley z Pýcha, předsudek a zombie. Nikdy bych nevěřila, že by někdo mohl ohrozit pozici pana Rochestera, ale Darcy je nyní dosazen na pozici dream goth husband. (Anglicky.)

Mikik
Mikik
09.01.2023 5 z 5

Nádherná klasika, až mě mrzí, že jsem se k ní nedostala dříve. Ale i teď musím ocenit lehkost a vtipnost, se kterou se mi tento román četl. Hlavní postavy se mi velmi líbily a jejich popisy byly úplně skvěle vykreslené.

Knihochod
Knihochod
07.01.2023 5 z 5

Predpokladám, že všetci aspoň okrajovo viete o čom táto kniha je, a preto nebudem uvádzať žiaden stručný popis deja. Najmä teda hlavne preto, že si nie som presne istá, akým štýlom by som ho popísala.

Teraz už ale k hlavnému bodu a tým je "recenzia".

Ja osobne sa pokladám sa veľkého milovníka historických románov, pretože prvú knižku s týmto žánrom som čítala už niekde v trinástich rokoch a od tej doby som si v knižnici požičiavala ďalšie a ďalšie, niektoré aj viackrát v priebehu roka. Je ale zaujímavé, že po tejto knihe som nikdy nesiahla. Nejako som sa uspokojila len s filmom. A teraz tak trošku ľutujem, že som bola taká hlúpa a nepožičala si v knižnici, kde som v určite etape svojho života bola pečená-varená, aj túto knižku.

Najviac ma zaujal fakt, že je celá preložená do takej tej historickej mluvy, ktorá je tak typická pre obdobie v ktorom sa dej odohráva. Nie každý historický román sa týmto môže pýšiť a musím povedať, že som sa s tým v takomto rozsahu nestretla ani v Jane Eyrovej, ktorú som naozaj čítala mnohokrát. Ale o tom až inokedy, keď sa budeme venovať práve jej.

Kniha sa ale aj napriek tomu čítala veľmi dobre a relatívne rýchlo, človek nemal problém čo sa deja týka, pretože bolo všetko napísané zrozumiteľne bez prelínania a preskakovania časových úsekov. Taktiež postavy boli krásne vykreslené a popísané, takže bolo vcelku ľahké si ich predstaviť. No a pán Darcy? To je podľa mňa jeden z tých snovejších mužov!

Pokiaľ teda máte radi historické romány a nehľadáte nič náročné, a pokiaľ Vám nevadí historická mluva rozšírená vo veľkom, tak neváhajte, prečítajte!

Filomena1961
Filomena1961
06.01.2023 5 z 5

Mám ráda Jane Austenovou, mám ráda ten pocit, když se můžu v knize přenést do minulosti, tentokráte na počátek 19. století a k tomu všemu na anglický venkov. Připadám si, že všechno prožívám s hlavními hrdiny, vidím venkovská sídla, usedlosti obklopené zelenými trávníky a rozlehlými parky. Tak jsem poznala pokojného pana Beneta a také ženichy pro jeho dcery - dobrosrdečného pana Bingleyho, hrdého pana Darcyho a zlotřilce pana Wickhama. Oblíbila jsem si vtipnou Liz a něžnou křehkou Jane. Určitě doporučuji k přečtení.

Atara16
Atara16
03.01.2023 2 z 5

Další knížka přečtená jen díky výzvě, nevím proč ale mě se nelíbila.

Nofar197
Nofar197
03.01.2023 4 z 5

Za mne nejlepší roman Jane Austen. Ctivou a nenásilnou firmou popsala prostředí tehdejší venkovské aristokratické společnosti a poukázala, na negativa v životě tehdejších žen, kdy prosadit se bylo téměř nemožné. Proto hluboká poklona všem Jane Austen nebo sestrám Bronteovym.

januska82
januska82
31.12.2022 5 z 5

Knihu som prečítala druhý raz a nezmenil sa na ňu môj názor.... Túto knihu proste milujem. A tak isto aj film. Určite odporúčam prečítať každému.

Hermiona419
Hermiona419
22.12.2022 5 z 5

Před jistou dobou jsem tuto knihu zkoušela číst, nevím, možná to bylo tím, že jsem ji nečetla v nejlepší době, ale prostě mě neuchvátila a po několika stránkách jsem jí musela odložit. Teď mě k ní dovedla povinná četba. A musím říct, že to bylo naprosto skvělé čtení! Lituji toho, že jsem ji nedočetla už dřív.

sabina5156
sabina5156
20.12.2022 5 z 5

Jak to jen napsat, abych vzdala dostatečný hold této krásné knize, poklonila se před ní ale zároveň vyslovila sama sobě dostatečně hlasitý slib "Už nikdy znovu"? Pevně doufám, že období všech Malých žen, Rozumů s citem spojených a dalších knih z Anglického venkova v 18. století mám za sebou. Všechny se vzájemně kopírují ale každá se snaží poukázat na jiný druh temperamentu a jiného povahového rysu u hlavní postavy. Což má za cíl určitou identifikaci čtenáře s jeho napsanou hrdinkou. Funguje to na stejné bázi jako většina románových příběhů dnešní doby - samozřejmě až na jeden podstatný fakt. V 18. století tuto knihu napsala žena, která neměla právo volit a pakliže se do určitého věku nevdala, byla automaticky odepsaná. Kniha má samozřejmě velkou historickou hodnotu, povzbuzovala ženy k tomu, aby nepřemýšleli pouze nad materiální hodnotou a zajištěním ale i nad svou duševní hodnotou - a na tom, jak vidí sebe. Tehdy to skutečně zásadní bylo a i tehdy se to bohužel dostalo jen promile ženám do rukou.

sarahmoon
sarahmoon
03.12.2022 5 z 5

Audiokniha - Tohle dílo prostě miluji v jakémkoliv podání. :o)
Prostě dokonalost.

VéjaTarabová
VéjaTarabová
17.11.2022 5 z 5

Toto dílo (mnou už dlouho milované) mě po druhém čtení přesvědčilo, že za dva roky si ho určitě chci vzít k maturitě. Překlad obsahuje krásnou češtinu jednoduchou pro čtení. Příběh má spousty zauzlení, dějových prvků, ovšem především postavy se můžou chvástat bohatou charakteristikou. Nejvíce mě štval pan Collins svou nafoukaností nebo také Lydia její hloupostí. Jane mi přišla až příliš laskavá, neviděla totiž pravou stránku lidí. U Darcyho mě mrzelo, že nenechal ostatní spatřit jeho dobré vlastnosti. Myšlenkové pochody matek vdávajících dcer mi připadají úsměvné. Popis samotné doby nemá chybu, dokáže odpoutat od přetechnizované uspěchané současnosti. Občas jsem se ztrácela v dialogách, ale to je spíše mou nepozorností. Zakončení velmi přímé, vše bylo vyjasněno.

„Je rozdíl mezi pýchou a hrdostí, ač se obě tato slova často užívají. Hrdý člověk nemusí být ještě pyšný. Hrdost se týká spíš toho, co si sami o sobě myslíme, pýcha toho, co si přejeme, aby si o nás mysleli druzí.“

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 4 z 5

K tomu, aby se mi kniha líbila na plný počet, mi chybí 2 základní předpoklady. Potřeboval bych a) být holka b) mít tak o 10 let méně :) Nejčastěji se řeší sňatky nebo to, kdo si co o kom myslí. Nevím, buď jsem na to už starej anebo čtu ve špatnou dobu.

Myšlenka, která se mi vryla nejvíce, byla vyřčena paradoxně až pár stránek před koncem:
"Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení."

Přesto tam ty 4**** dám.

Fazulajda
Fazulajda
14.11.2022 2 z 5

Tím, že film (2005) se mi líbil, jsem si potvrdila jednu věc, to jest že můj problém nebyl ani tolik s příběhem, jako se stylem psaní. Absolutní minimum popisů, tudíž ta opěvovaná atmosféra pro mě neexistující, mnohdy je těžké sledovat, kdo mluví, pokud čtenář vůbec dostane šanci si přečíst rozhovor a ne shrnutí obsahu konverzace. Pan ten a ten řekl něco vtipného? Krása, ráda bych to viděla. Někdy se to četlo spíše jako plán, kterému autorka pouze opomněla dát jasnou podobu. Často jsem se ztrácela v myšlenkách, pak se musela vracet, no jsem ráda, že už je to za mnou.

MarcoPolo936
MarcoPolo936
13.11.2022 4 z 5

Historický román, který se věnuje vyšší a střední třídě tehdejší Anglie. Sňatky, peníze a nakonec snad i láska.. Autorka zajímavým psaním pohlédla na dobu plnou pokrytectví a falše v oné době a v určité společnosti. Chybělo mi, že to člověka nijak nechytne za srdce, ale tím stylem je to prostě psáno. Příště radši film z r. 2005, ale příjemné čtení to bylo.

capricorn__
capricorn__
06.11.2022 5 z 5

Příjemné překvapení. Pokud existuje kniha, kterou mám na seznamu už možná pět let, ale vždy jsem se jí vyhýbal, pak je to právě tato. Vždycky jsem si ji chtěl přečíst, ale měl jsem strach, že budu zklamaný. Očekával jsem příliš přeslazený příběh, kýčovité rozhovory a vyumělkovaný konec. A ejhle, mě to moc bavilo! Příběh sám o sobě je velmi snový, věřím, že dívek s osudy Elizabeth po světě v té době opravdu moc nechodilo. Moc se mi líbí styl psaní, kladně hodnotím dialogy. Taky mě zaujalo, že všechny postavy mi připadají hluboké, byť jsou popsány a chovají se poněkud ironicky a tak, že jejich charakterové vlastnosti jsou dotáhnuty do extrému. Popis doby je taky skvělý, myšlenkové pochody matek vdávajících dcer mi připadají úsměvné. Trochu škoda, že jsem se knize tak dlouho vyhýbal, nicméně za sebe doporučuji dál!

sidonka
sidonka
26.10.2022 4 z 5

U téhle knihy jsem se přesvědčila, jak důležitý je dobrý překlad, nejdříve jsem jí četla jako knihu, ale vůbec mi to nesedlo, hodně těžce čtivý text, pak jsem objevila audioknihu v jiném překladu a pak jsem si to náramně užila

Kabuky
Kabuky