Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7291 1103

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

Domča999
30.11.2016 5 z 5

První kniha kterou jsem od Jane Austen četla a absolutně mě nadchla. Do pana Darcyho jsem se zamilovala až po uši a Lízinčina povaha je úžasná. Rozhodně jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

daryna
29.11.2016 5 z 5

Češtinářka říkala, že tuhle knihu budeme mít příští rok na povinnou četbu. Tak jsem si teda pustila film, abych tak nějak věděla o čem to je. Film se mi moc líbil a tak jsem si půjčila tu knížku...
a četla jsem a četla a četla. Nemohla jsem se odtrhnout a při káždém vhodném okamžiku vzdychala nad Darcym, nebo mu v duchu nadávala. Popostrkovala jsem Bingleyho aby vyznal Jane lásku a jí zas, aby dávala své city víc najevo. S Elizabeth jsem byla nanejvýš spokojená! Má svoji hlavu, svoje názory, a taky svoje city.
Knihu jsem četla 2krát po sobě a doufám, že se k ní ještě vrátím.
Jediné co mi tam trochu chybělo byl polibek. Jsem hrozně romantickej typ a prostě jakmile se v knížce někdo políbí, jsem z toho úplně vedle. Ale i přesto, že se tu žádná pusinka nekonala, byla jsem vedle téměř celou dobu

miska164
27.11.2016 3 z 5

Na začátku mě kniha moc nebavila, přišla mi poněkud zdlouhavá, ale potom se děj trochu "rozjel".

hopelu
21.11.2016 5 z 5

Ooooo pan Darcy...jsou chvíle, kdybych mu řekla něco nepěkného a to pěkně od plic a z toho jsou chvíle, kdy se v jeho přítomnosti červenám. Touhle knížkou nikoho neurazíte, navíc je to velmi cenný kousek z literární historie a každý člověk by měl za svůj život přečíst minimálně 1 knihu z románové Anglie!

Michaela91
21.11.2016 3 z 5

Těšila jsem se až si knihu přečtu, protože mě zajímalo jaká je. Začátek se mi četl těžko a musela jsem se strašně nutit do čtení. Druhá polovina knihy se mi líbila více a i lepe se mi četla.

jakafe
20.11.2016 5 z 5

Tato klasika je učebnicový příklad knihy, u které si nepřejete, aby skončila. Po několika letech jsem se do příběhu Elizabeth a pana Darcyho a dalších začetla znovu. Je milé vědět, že existuje kniha, která byla sepsána před 200 lety, a která je aktuální i dnes - myšlenky o manželství, o charakterech a osobnostním vývoji, o intrikách, o intelektuální nabubřelosti. Nyní jsem při čtení viděla hlavní hrdiny jako vzory, díky kterým by rozvodovost nebyla taková, jako je. Stačilo by, kdyby lidé do vztahu, resp. manželství vstupovali tak zodpovědně, jako hlavní hrdinové, tj. s ideály, trpělivostí, vlastní sebereflexí a touhou být pro druhého tím nejlepším, shodností názorů, zájmů a zároveň vzájemným doplněním temperamentu. Kolik lidí se tím zabývá předtím, než udělá tak závažný krok?
Kromě toho jsem si samozřejmě libovala i v popisu tehdejší společnosti a hlavně anglického venkova, takže mě asi nejvíc bavil pobyt Lizzy u Colinsových a v Pemberley - zejména zde jsem si připadala, jako bych se tam procházela s ní. Budu se zase těšit na další počtení v tomto mistrovském románu a na příští setkání s hrdiny. Mezitím si mohu pustit film, kde si Elizabeth a pan Darcy nedají ani jeden polibek, a přesto patří k těm nejromantičtějším :-). Není pochyb, že Pýcha a předsudek je nejlepší román od Jane Austen.

anna1438
16.11.2016 4 z 5

Kniha měla nádherný příběh. Ale já moc nechápu básnění okolo pana Darcyho. Mně prostě nějak nesedl. Možná, že to bylo i tou filmovou obálkou, protože herec mi moc nesedl.

bibliophile
12.11.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k ní ještě vrátím a dám si ji na seznam k maturitě.

vlkcz
07.11.2016 5 z 5

Příběh odpovídá době vzniku, ale postavy jsou podané velice moderně i z dnešního hlediska. Pro mě velice příjemné překvapení.

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Mě se kniha moc líbila, někdy mám chuť si přečíst klasiku psanou "postaru" a baví mne ta dobová atmosféra, ke které patří popisnost, rozvláčnost a trochu té kostrbatosti. Téma je velice zajímavé, popis vztahů je v mnoha ohledech aktuální i dnes a trocha romantiky také neuškodí. Určitě jsem nečetla naposledy.

syskas
20.10.2016 3 z 5

Čitala sa dobre, ale je to neskutočne rozvláčne, ako keby bola autorka honorovaná podľa počtu strán. Pokojne by stačil polovičný rozsah.
Málokedy sa mi stáva, že pri čítaní knihy zaspávam. Pri tejto zaspávam pravidelne skôr ako prečítam 5 strán. Takže ideálny prostriedok pre tých, čo nemôžu zaspať. Nie je návykový, žiadne vedľajšie účinky, netreba recept.

Kyta
19.10.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala už dlouho a tudíž mě velmi potěšilo, že mě povinná četba ve škole donutila ji vzít do ruky rychleji než jsem měla původně v plánu. Rozhodně nelituji výběru právě této knihy. :)

Pýcha a předsudek má své vysoké hodnocení oprávněně. Čte se rychle a svižně, není zde žádná složitá čeština (na čemž má hlavní podíl překladatel), za což jsem ráda. Příběh mě dokonale vtáhl do děje a já jsem se dokázala vcítit do pocitů a myšlenek hlavních postav. Některé pasáže byly však na můj vkus trochu zdlouhavé a nezáživné. Nepomáhaly tomu ani zbytečně složitě zformulované myšlenky v podobě dlouhých souvětí. Když jste ale do příběhu začteni, tak by vám tato skutečnost neměla dělat problém.

Je celkem jasné, na co Jane Austen v knize lehce ironicky narážela. Není tím nic jiného než tehdejší zvyk - starost rodičů o to, aby se jejich děti vdaly co nejlépe a aby při hledání životního partnera hleděli hlavně na to, aby to pro ně byla dobrá partie; protože když budou mít jejich děti dobře postaveného partnera, i rodiče z toho můžou něco vytěžit. Snaha paní Bennetové o nejlepší vdavky jejích dcer a opětovné nahánění nápadníků byla až směšná; její postavu jsem si ani trochu neoblíbila (což byl snad i autorčin úmysl). Nejlepší postavou knihy byl jednoznačně pan Darcy, jehož chování mi od samého počátku nebylo vůbec protivné, právě naopak - bylo jasné, že pro své odměřené chování má své důvody a v průběhu knihy se tato má teorie potvrdila. S názory hlavní hrdinky, Elizabeth, jsem někdy souhlasila, někdy ne. Při čtení jsem si říkala, aby se už odhodlala udělat to, co jí říká srdce a hlavně aby nedbala na negativní a posměšné názory ostatních. Elizabeth mi nepřipadala svým charakterem tak výrazná jako pan Darcy, jenž byl naopak nanejvýš výjimečný.

Na knize se mi líbilo také postupné odhalování charakterů jednotlivých postav a následně objevování jejich dané role v příběhu. Každá postava měla své klady i zápory a autorka se je nebála vystihnout úplně všechny. Jane Austenová se snažila dokázat, že každý člověk má své kladné i záporné stránky co se týče povahy. Také jsem si velmi užívala vylíčení poměrů tehdejší doby - bylo úžasné číst o tom, jak se tehdy žilo, o co se usilovalo a že "největší" starostí matek bylo dobře provdat své děti.

Přestože jsem správně vytušila, jak příběh skončí, stejně mě závěr dojal. Tato kniha není nijak filozoficky založená, takže čtenář může přemýšlet "jen" nad lidskými povahami a doufat, že konec dopadne v rámci možností co nejlépe. Rozhodně nelituji jejího přečtení. Někdy v budoucnu se k ní možná i vrátím. :)

elzu
06.10.2016 3 z 5

Pokud chtěla Jane Austen vykreslit různorodost lidských povah a jejich odlišných charakterových vlastností, pak se ji to povedlo. Pokud chtěla vytvořit obraz společnosti vyšších a středních vrstev, do které se už jinak než pomocí podobnych knih nedostaneme, pak se ji to povedlo. Pokud chtěla vsadit na téma, které bude aktuální, dokud budou lidé živi, pak právě pýcha a předsudky byly naprosto skvělý tah. Ale i přesto mě kniha ničím nevytrhla, neuchvátila, ani neobohatila. Proto 3 hvězdy a ne více. Těším se na Rozum a cit, rozhodně ho mám v plánu.

Eeli
03.10.2016 4 z 5

Jedná se o milý romantický příběh zdařile mapující společenské poměry a zvyky těch kterých sociálních vrstev včetně jejich potřeb a myšlení. Tento odraz společnosti se mi na těchto knihách líbí, prostě víte, jak to dříve chodilo. Příběh samý je typický pro romantické žánry (z nenávisti láska, napravený milý, chudá holka ke štěstí přišla). Kniha je napsaná tak, že nudit nebude, ale nepotřebovala jsem ji přečíst "na jeden zátah". Na můj vkus byl příběh vyprávěn příliš vlažně, nenapínavě, přišlo mi to spíše jako prostý popis děje než vyprávění (nebýt té přímé řeči samozřejmě:)). Protože se ale jedná o nestárnoucí klasiku, doporučuji.

Lily2828
27.09.2016 5 z 5

Knížku jsem začala číst hlavně proto, že je to klasika a já si chtěla udělat přehled o těch nejznámějších knihách. Zpočátku jsem se tedy do čtení trochu nutila, ale byla jsem odhodlaná to dokončit. Po pár stránkách jsem se ale začetla, a tak přestala jsem knihu brát jako nutné zlo a začala jsem si ji opravdu užívat. Zvlášť posledních pár stránek mě opravdu bavilo a nejspíš se k nim ještě budu vracet. Ironie a nadhled, který je z celého díla patrný, způsobuje, že vás kniha zaujme a pobaví i přes své stáří.
I když mě kniha bavila, nebylo to tak, že bych ji hltala v očekávání toho, co bude dál. Myslím, že bych klidně byla schopná ji v polovině odložit a nevadilo by mi, že nevím, co bude s postavami dál. Já ale nikdy neodkládám nedočtenou knížku a zvlášť tady k tomu opravdu není důvod.
Celkově bych knihu hodnotila rozhodně pozitivně. Sice z ní nedostanete žádné ponaučení, ani vás nedonutí přemýšlet o složitých filozofických otázkách, ale pobaví. A možná že to je na tom to nejlepší.

Delinka
19.09.2016 4 z 5

Jsem spíš na fantasy literaturu, horory apod., ale čas od času je fajn přečíst si něco i z jiného šálku a tak jsem sáhla po této knize. Místy se mi četla trochu obtížněji až mě chvilkami nebavila, ale nakonec jsem se dostala ke konci a v tomto místě se začal lišit od filmového zpracování, které jsem si zamilovala, ale to jsem odbočila. Zkrátka je to skvělá kniha a určitě doporučuji. :-)

RiverSong
09.09.2016 5 z 5

Myslela jsem si, že kniha bude nudná a dlouho mě do ní tlačila mamka. Když jsem se konečně odhodlala, bylo to s nechutí. Jak překvapená jsem byla! Kniha, která byla na svou dobu prvního vydání až neuvěřitelně aktuální a velice brzy mě vtáhla do děje, že jsem si nebyla jistá, jestli jsem doma v pokoji, nebo v Anglii. Fantastické čtení a plný počet hvězd (plným právem :)).

Ellbereth
02.09.2016 5 z 5

Nejsem žádný milovník romantických filmů ani knih, ale tato kniha je nádherná, živá, poutavá, poučná, uctivá, smutná, něžná, roztomilá, vtipná, čtivá, neodložitelná, rozpustilá, láskyplná, nadčasová klasika. Byť je napsána již poněkud zastaralou formou jazyka, tak právě i to jí dodává osobní kouzlo. Dalších slov již netřeba kromě ohromného DOPORUČUJI!

AnetaM
01.09.2016 5 z 5

Máme 21. století, žijeme v moderní době... I přesto jsem si našla čas a tuto knížku přečetla. Ze zacatku jsem nemohla z těch starobylich výrazů a obracela oči v sloup. Potom jsem se ale vzila do příběhu. Zamilovala jsem si celou rodinu, hlavně Lisy, která me často rozesmala. Zamilovala jsem si tu dobu a přírodu v Anglii. Zamilovala jsem si vsehny trapné situace a krásné dopisy. Zamilovala jsem si snad všechny postavy, hlavně pana Darcyho. A zamilovala jsem si po shlédnutí i seriál.
Tohle by se mělo číst! Miluji romantické knížky a tahle k dokonalá! Musím uznat, ze Pýcha a predsudek je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

hledaseniki
31.08.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek...film naprosto zbožňuji, ano i přesto, že nejsem žádný romantik ani milovnice ženských románů, Pýcha a předsudek je má srdcovka. Po dočtení knihy jsem si říkala, jaká jsem husa, že jsem to nečetla už dřív.
Je to naprosto skvěle jazykově napsané, postavy jsou skvěle vykreslené, popis prostředí to všechno Jane Austen zvládla na výbornou. Ty vnitřní monology hlavních postav jsou božské, a vlastně knize nemám vůbec co vytknout. Autorčina díla přesto, že jsou z období 18.století si uchovala kouzlo a mě je jasné, že se ke knize s velkou radostí vrátím a hned jsem si zaběhla do knihkupectví i pro Rozum a cit na který se hodně brzy vrhnu.