Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7293 1103

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

deshalb
07.03.2017 5 z 5

Krásna knižka s trošku zložitejším dejom na začiatku knihy, čo sa týka postáv. Inak veľmi príjemné, oddychové a romantické čítanie a zároveň vykreslenie postavenia ženy v spoločnosti z čias Jane Austenovej. Prevedenie celovečerného filmu tohto románu sa mi nepáčilo, ale seriál, kde stvárnil postavu pána Darcyho herec Colin Firth, bol veľmi pekný :)

Msourkova
06.03.2017 4 z 5

Milé a čtivé. Elizabeth je jedna z mála klasických hrdinek, která nás ženy reprezentuje v dobrém světle.

blazniva7983
03.03.2017 3 z 5

Tahle kniha by se měla jmenovat Pýcha, předsudek a pošetilost. S velkou nechutí jsem přečetla první dvě třetiny, protože jsem doufala, že ta třetí mi konečně odhalí, proč se zrovna tenhle román těší takové oblibě. Odhalení se nekonalo.
Postava Elizabeth byla sama o sobě zajímavá a vtipná, stejně tak její otec... a ano, je tu slavný a úžasný pan Darcy, ale nějak to se mnou nehnulo. (Vlastně hnulo, když jsem se modlila ať už někdo lískne pana Collinse a starou Bennetovou). Chápu, co na tom bylo zajímavého před 200 lety, ale ne dnes.

rozvera
25.02.2017 4 z 5

Prvně mne tento příběh očaroval v pubertě, a to je už pěkná řádka let. Od té doby jsem stačila přečíst všechny knihy J, Austenové, ale Pýcha a předsudek je z jejích románů pořád mým nejmilejším.

monulam
25.02.2017 5 z 5

skvělá kniha, film se jí nemůže vyrovnat.

Manyna
24.02.2017 5 z 5

Tušila jsem do čeho jdu, protože jsem první viděla film. Musím si povzdechnout nad nádherným příběhem, především pana Darcyho nelze nemilovat, všechny ostatní osoby mě bavily. Austen přesně ví, jak pohladit romantickou ženskou dušičku. Knížka se čte jedním dechem a rozhodně bych ji doporučila všem ženám, bez ohledu na věk.

Nat1
23.02.2017 5 z 5

Ve mě je romantiky, jak v prdeli medu ale tahle kniha je úžasná. Nevim jestli je to tou dobou nebo jak je to napsané,ale opravdu jsem jim tu lásku věřila.

cat5
21.02.2017 5 z 5

Moc nemusím romantiku ani v knihách, ani ve filmech. Tento příběh mě ale učaroval jak v knižní podobě, tak na filmovém plátně. Nevím, jak to autorka dokázala, ale toto dílo má prostě duši.

ttpnkov
19.02.2017 4 z 5

Rozdílnost tehdejšího a dnešního smýšlení byla překážkou, přes kterou jsem se prvních sto stran knihy jen stěží dostávala. Nicméně, když si člověk zvykne na dětinské žvatlání paní Bennetové a zaměří se na chytrou Elizabeth, překvapivý charakter pana Darcyho, vztah hlavní hrdinky k otci, různorodost ostatních postav nebo popis tehdejší anglické společnosti, dostane se mu krásného příběhu, který je i po 200 letech od vydání originálu stále aktuální a příjemný.

NikolkaKolka
14.02.2017 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Navíc krásně a velmi čtivě psaný. Víc není co dodat. Prostě láska na celý život.

Noita
10.02.2017 5 z 5

Ke knize mne přivedl Červený trpaslík, když už jsem nevydržela tlak "všichni o tom mluví a odkazují a já furt nevím". Vyhýbala jsem se s předsudkem, že jde o červenou knihovnu. A ono ne :-)
Největším objevem pro mne byla forma a autentické vnímání pro Austenovou současnosti a pro mne historie. Paradox mezi tím, jak současným způsobem uvažovali a jak rozdílně od dnešní doby se lidé chovali. Jak odlišné měli vnímání společenských povinností a závazků, cti a slušnosti, v čem je společenské chování svazovalo, přestože vnitřní pocity a uvažování se od dnešní doby příliš nelišilo.
Kolik dnešních historických románů odkládám právě pro neautentičnost atmosféry, chování a smýšlení.
Knihu nemiluji ani tak jako příběh, ale jako dokument vypovídající o specifické části lidské společnosti. Kdo chce číst "láfstory", ten si ho v tom najde, ale mne uspokojuje a naplňuje jiný aspekt a v tom je Austenová nenahraditelná, zatímco příběhů on a ona jsou kvanta.
Za mne max :-)

Lana33
10.02.2017 5 z 5

Tuhle knížku miluju.K Pýše a předsudku se často a ráda vracím. Celková podoba hlavní hrdinky, která má ráda humor a oponuje pravidlům (která by v té době měla mladá dívka dodržovat) byla skvělým tahem pro napsaní této knihy.
No a co si budeme vykládat, pan Darcy je sice trochu morous, ale neodolatelný.

Kešu1981
07.02.2017 5 z 5

V době knih plných erotiky je tento příběh krásným zážitkem, přitom dílem 200let starým! Tomu říkám umění :o)

AnetaM
06.02.2017 5 z 5

Nádherná klasika, kterou si nejde nezamilovat.

Beatrisie
04.02.2017 5 z 5

Krásná knížka:)

Leluse
03.02.2017 5 z 5

Krásná knížka pro oddechové okamžiky. Postava Elizabeth se mi moc líbila - byla dívkou, lehce vzdorovitou, která dokázala přemýšlet sama za sebe, utvořit si názor, být vtipná... A pan Darcy se mi též zamlouval... takový namyšlený chlapík s dobrým srdcem, co díky lásce a krásným očím Elizabeth nakonec i svou povahu vylepšil... kdo by ho nechtěl :)
Moc pěkně vykreslené charaktery postav, pro mě nejvíce iritující paní Benetová, její dcera Lydie, Lady Catherine, pan Collins (vzít si někoho takového, tak umřu dříve, než stačím odejít od oltáře)...

luckomar
02.02.2017 5 z 5

Knížka je podle mé maličkosti krásná ...

MarcelStrnadel
31.01.2017 3 z 5

Uff. Konečně ji mám přečtenou. Četl jsem ji poměrně dlouho. K této knize mám složitý vztah. Stejně tak asi jako k Atlasu mraků. Počátek se mi velice líbil („Světem panuje skálopevné přesvědčení, že…“), pak mě začala nudit a poté jsem si k ní nějak našel cestu.
Příběh jsem už znal dříve – z divadla a filmu. Film se mi líbil velice, ale kniha ho nakonec předčila. Je to jednoduchý, ale krásný příběh, kdy k sobě z počátku dva lidé cítí antipatie, ale postupně si k sobě hledají cestu, až se nakonec do sebe zamilují. To se mi na tom líbilo nejvíce (není to prvoplánové zalíbení se na první pohled, ale postupné vytváření vztahu). Zalíbila se mi i poslední část, kdy dochází k odlehčení atmosféry (zásnuby obou dcer) a taky je plná vtipných scén (např. matčina reakce na zásnuby Elizabeth s panem Darcym).
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na autorčin styl psaní a místy mi nešel číst. Nevím, jestli bych si ji přečetl znovu, ale chci si poslechnout její audio verzi. Ale zaručeně nelituji, že jsem si ji přečetl.

Kopretina
25.01.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Zjišťuji, jak se naše doby liší. To, co se tehdy odsuzovalo, se dnes bere jako norma, naopak se dbalo na věci, na které my vůbec nedbáme. Na jednu stranu je to dobře, neboť např. odsuzovat rodinu za to, jak se zachová jeden její člen, je dost kruté. Na druhou stranu diplomacie, umět vyjádřit názory, postoje a zájem kvalitním způsobem, to se dnes málokdy vidí, tomu bychom se mohli učit. Příběh příjemný, napětí nechybí.

venora
20.01.2017 5 z 5

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih