Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7296 1103

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

Beni
08.08.2015 4 z 5

Čtenářská výzva 2015 - KLASICKÁ ROMANCE

Konečně jsem knihu dočetla. Trvalo mi to nezvykle dlouho. Nejdříve jsem se vůbec nemohla začíst, začalo mě to bavit až tak v polovině knihy, Elizabeth a pan Darcy, byli skvělí, jen mi dělalo velké problémy neztrácet se v množství názvu panství, vesnic a příjmení obyvatelů :-D. Matoucí pro mě byl i způsob psaní, než jsem si zvykla, že je to z více pohledů a ještě ve třetí osobě, musela jsem se místy vracet, abych si ujasnila, kdo tentokráte nechává nahlédnout do svých úvah. Ale od poloviny knihy už jsem se chytla a bylo to prostě ..... božské. Shlédla jsem i film - byl též úžasný - ale kniha je kniha. Bože, patřím mezi fanynky, které milují pana Darcyho :-)

Laduš17
08.08.2015 5 z 5

Naprosto dokonalá knížka.. :)

ChristineP
07.08.2015 5 z 5

Nádherná kniha, která mě moc bavila. Trochu jsem se bála, že se nedokážu začíst, protože přece jenom je to příběh z jiného století, ale opak byl pravdou. Čtení jsem si užívala až do konce.

mira.l
06.08.2015 5 z 5

Nevím, jak je možné, že mi tahle klasika doteď unikala. Něco víc možná napíšu po druhém přečtení, ke kterému jistě za nějakou dobu dojde, přidávám si do seznamu knížek na druhé přečtení, tohle je třeba vstřebat aspoň dvakrát, je to knížka, do které se musí zapadnout a nepustit, neumím si představit, že bych to s přestávkami četl třeba pět týdnů, to bych si z toho nepamatoval nic.
Tak aspoň pár základních postřehů. Pýcha předsudek je krásná, s lehkostí a humorem napsaná knížka o zvycích, způsobech a chování anglické lepší společnosti. Děj už tu byl nastíněn mnohokrát a je všeobecně znám, tak ho tady nikterak rozepisovat nebudu. Vpodstatě ho poměrně přesně vystihuje všeobecně známá první věta románu:).
Po prvním přečtení už jsem si - kromě takového příjemného pocitu z krásně napsané knihy - ale odnesl i pár základních věcí a poznatků ze života lepší společnosti, čili životně důležité je:
- dobře se vdát/oženit
- s kým kdo, kde, kdy a kolikrát poobědvá/pověčeří/popije čaj
- kolik kdo uspořádá plesů
- jak vznešeně ten/ta osoba konverzuje a chová se
- mladé dívky by neměly jezdit samy dostavníkem, je to krajně nevhodné
- sluší se, aby mladá slušně vychovaná dáma dlouho tajila své city před ctihodným džentlmenem, stejně tak je možno se zasnoubit vpodstatě okamžitě a na povel
- "Kdybyste pochopila, co se pro vás sluší, nepřála byste si opustit prostředí, v němž jste vyrostla" (slova lady Catherine k Elizabeth, když se jí pokoušela vymluvit sňatek s Darcym - vpodstatě to do značné míry vystihuje "definici" životního údělu ženy té doby).
:))
V knize je vůbec mnoho geniálních vět, které jsem si prostě musel podtrhnout obyčejnou tužkou:). A jelikož neznám až tak důvěrně podrobnosti ze života anglické smetánky té doby, při čtení jsem si mnohokrát říkal, co je vlastně sakra živilo, když celý dny proklábosili:)??
A jen tak mimochodem dodávám, že knihu jsem četl po shlédnutí filmu a musím říct, že mnohokrát jsem při čtení "viděl" výraz Keiry Knightley coby Elizabeth, to byla asi geniální volba. A obojí, kniha s filmem, mi přitom do sebe krásně zapadlo.

Tarrei
06.08.2015 5 z 5

Snad bych ještě dodala, že mě kniha neskutečně bavila, dokonce mnohem víc než Rozum a cit.

sherinka
05.08.2015 5 z 5

Tahle kniha patří a vždy se bude řadit mezi mé nejoblíbenější !

Luciska13
29.07.2015 5 z 5

Musím přiznat, že nejprve jsem se podívala na film, a jelikož jsem si ho velice oblíbila, rozhodla jsem se asi před dvěma lety si knížku přečíst. Od této autorky, která se stala mimo jiné mou nejoblíbenější, je to má nejoblíbenější knížka, a i když jsem knížku četla několikrát a několikrát viděla i film, který mohu vřele doporučit, vždy čtu knížku jedním dechem a celá napnutá čekám, jak dopadne.

Nora01
24.07.2015 5 z 5

Má nejoblíbenější knížka, četla jsem ji už několikrát a stále se k ní vracím :)

*Pájuše*
16.07.2015 4 z 5

Pýcha a předsudek je kniha, která mi po Anně Elliotové přišla jako balzám na duši. Annu jsem se pokoušela číst, ale po necelých 100 stránkách jsem jí vzdala. Tahle kniha mě naopak příjemně překvapila.
Lizzie - to je jméno jak pro kozu! - byla nevšední postavou, bohužel jsem jí zazlívala její předsudky. Nicméně jsem ráda, že si zachovala charakter - uznala své chyby a poopravila si špatná mínění. Její postavu bych přirovnala k počátkům emancipace žen. Nicméně pan Darcy... všichni ho považují za vrchol dokonalosti, mužnosti a kdo ví všeho, ale nechápu, co je k tomu vede. Pýcha je přece jeden ze sedmy smrtelných hříchu, takže tohle všeobecné míněné pokládám za neopodstatněné. V knize se mi jevil jako arogantní, nabubřelý a jistý si svými privilegii. Musím ale uznat, že ačkoliv se mi tak jevil v knize, ve filmu nikoliv. Tam sem nahlédla pod tu pěknou fasádu a zjistila jsem, že to špatný člověk rozhodně nebyl. Nicméně bych ho nepřirovnala k vrcholu dokonalosti. Je to člověk s chybami jako každý jiný. :-)

poiu
15.07.2015 5 z 5

Miluju pana Darcyho. :-) :-)

Schwestrn
01.07.2015 5 z 5

Krásna kniha!! Pan Darcy je boží!!

denjis2957
01.07.2015 3 z 5

Do přečtení této knihy jsem se pustila s velkou zvědavostí, protože na romány Jane Austenové jsem slyšela hodně pozitivních ohlasů. Musím ale přiznat, že mně kniha zklamala. Přijde mi poněkud přeceňována. U dobrých knih mám neustálé nutkání přečíst je celé najednou, nemohu se od nich odtrhnout. Tady to takhle ale nebylo. Prvních cca 150 stránek mi přišlo velmi nudných. Někde byly zbytečně složité zápletky a myslím, že humoru se dalo vytěžit také více. Kdyby k sobě byly hlavní postavy více upřímné, mohli bychom si odpustit minimálně takových 100 stránek postupného přechodu od nenávisti až k zamilovanosti. Nicméně konec knihy se mi už líbil. Tato kniha nenadchne ale ani neurazí. Jsem ráda že jsem ji přečetla, protože jsem si chtěla udělat svůj vlastní úsudek o tvorbě této spisovatelky. Možná se v budoucnu vrátím k nějaké jiné knize, nicméně teď musím udělit pouhé 3 hvězdičky.

Kraken84
25.06.2015 5 z 5

Úžasně vykreslená psychologie každé postavy. Výborné čtení.

hancijar
22.06.2015 2 z 5

Tak nevim, vsici rikate, jak je to dobra kniha. Ja se uz dlouho zadnou knihou takhle neprokousavala. Dle meho to je slatanina, kde za chvili bylo jasne jak vse dopadne. Vis jak dve hvezdicky si kazdopadne nezaslouzi.

Bublushka
21.06.2015 4 z 5

Velmi dlouhou dobu jsem četbě Austenové odolávala, protože mě dívčí romány nikdy nijak nebraly a u Austenové jsem si říkala, že to bude přeslazené a není to nic pro mě. Dokonce jsem jednou zahlédla část jednoho filmu podle její knihy a docela mi lezlo na nervy jak hrdinům dlouho trvá než k něčemu dojdou a vše se vyřeší v posledních pěti minutách příběhu. I proto se mi do Austenové moc nechtělo. Ale od té doby jsem viděla životopisný film o ní a docela se mi zalíbila a tam sem si řekla, že si jednou možná přečtu, abych věděla jak píše. A tak se ke mě jednou shodou náhod dostala její kniha a protože jsem měla chuť něco číst, jsem se začetla. Zprvu mi to přišlo takové o ničem, jen o zbohatlících, kteří hned po tom co někdo řekne o někom že se mu líbí, myslí na vdavky, ale nijak se s tou osobou do té doby nebaví. Ale četla jsem a postupem času mě to i začalo bavit. Uznala jsem že román je chytrý a dobře napsaný a autorka si svou slávu zasloužila. Od čtení jsem si pak dala nějak na chvíli pauzu. Vzhledem k tomu, že v příběhu se vlastně nic moc nedělo a vše je jen o povídání a přemýšlení tak mě nijak netáhlo číst vzrušeně dál a dál- a taky se to četlo docela dost dlouho. Ale pak jsem v nalezeném čase opět ke knize usedla a náhle, protože už zbývalo posledních sto stran a konečně se zdálo, že se začnou věci řešit, jsem začala číst dychtivěji. Přistihla jsem se, že jsem zvědavá co bude dál a jak se to vyřeší. Samozřejmě mi vše bylo předem jasné už od začátku, ale bylo milé čist jak to autorka popsala. A teď mám dočteno a nemohu knihu ohodnotit než úsměvem. Austenová mě příjemně potěšila. Její knihy jsou sice na můj vkus málo akční, ale i tak mě čtení nenudilo a hrdinky se mi zalíbily. Hned jsem si pomyslela, jak bych si přála tak milou sestru, které mohu vše říct... Dílo se mi líbilo a vím, že o od autorky ještě někdy něco přečtu, už proto, že je to jedna z prvních průkopnic práv žen a toho, že se dívky nemusí stydět za svůj názor a upřímnost. Stále ještě uvažuji, zda nejsou čtyři hvězdy moc, ale když to předám na procenta a přidám knize 70%, přijde mi to tak akorát. Kniha mě moc mile překvapila a potěšila.

Abbi
17.06.2015 5 z 5

Má první kniha od této spisovatelky. Díky ní, už je jich v knihovně víc. Moc hezký román, film s knihou ovšem nemá nic společného. Ten byl nudný a hodně věcí v něm chybělo.

Marselle
09.06.2015 3 z 5

moc pěkný román :-)

marcela6183
07.06.2015 5 z 5

Tak na rozdíl od mladších ročníků, já tohle četla jako povinnou četbu krátce po revoluci (jo, to ještě pojem "povinná četba" něco znamenal). Film s Keirou nic moc, starší seriál s Collinem ještě ušel.
Jestli je někdo vypravěčka, pak Austenová a Bronëovou. Tohle se nečte jako vyprávění, ale spíš jako pohádka. Je to takové starosvětské, pomalého spádu ale velkolepých slovních obratů.
Teď jsem se ke knize vrátila v originále - nekriticky přiznávám, že ten se mi moc dobře nečetl.
Jsem pořád překvapená, kolik se toho za těch 200 let od vydání změnilo. A přece nezměnilo. Furt se v těch citech plácáme. Přibyl nám sex, ubylo nám okouzlení životem.
Opravdu pětka s jedním cudným polibkem mi dala víc, než dvacet posledních knížek s růměrem 2,5. Díky, Jane, žes to napsala!

Rose18
30.05.2015 4 z 5

Moc pěkné, zábavné a romantické čtivo! V knize je sice pár zdlouhavějších pasáží, ale i přesto toto dílo doporučuji všem čtenářům!

hradil
15.05.2015 5 z 5

Stejně jako dalších x čtenářů jsem se k Pýše a předsudku dostal přes film s okouzlující Keirou. Příběh mě zaujal a proto jsem byl hodně zvědavý, jaká bude kniha. No a úžasné! Můj první přečtený román, jenž byl vydán dříve než ve 20. století, a jsem naprosto spokojený. Úžasný děj, nenudil jsem se ani vteřinu. Zasloužených 100% a neposlední titul od Austenové v mé knihovně.