Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68044/bmid_pycha-a-predsudek-oRl-68044.jpg 5 7296 1103

Pýcha a předsudek je jedním z nejoceňovanějších děl Jane Austenové i všeobecně. Vypráví příběh Elizabeth Bennetové, která žije se svými čtyřmi sestrami, sarkastickým otcem a maloměšťáckou, úzkoprsou matkou, která myslí jen na jediné - jak své dcery výhodně provdat. Když se na nedalekém panství Netherfield usadí mladý, svobodný a bohatý pan Bingley, je jasné, že se jej paní Bennetová pokusí získat pro jednu ze svých dcer. S Bingleyem přijíždí jeho dvě snobské sestry a zdánlivě pyšný pan Darcy, bohatý pán a majitel sídla Pemberley a poloviny hrabství Derbyshire, který na svéhlavou Elizabeth neudělá právě nejlepší dojem, narozdíl od přátelského Bingleyho, který si velmi rozumí s Lizzynou sestrou Jane. Na scéně se také objevuje pan Wickham, zapřísáhlý nepřítel Darcyho a chudý pěšák, který přijel s regimentem na zimu do města, a získává si Elizabethiny sympatie. Nic však není, jak se zdá být...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Pride and Prejudice , 1813

Madlenka24
16.05.2016 5 z 5

Okouzlující kniha. Srdcovka, ke které se vždy ráda vracím...

Jane007
16.05.2016 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších románů Jane Austenové. Pokaždé, když se něco nedaří nebo je smutno, zachrání to pan Darcy a vše je v pořádku. A je jedno kolikrát už jsem to četla, pan Darcy mě okouzlí vždycky.

Merlinit
12.05.2016 5 z 5

Kdysi jsem se o knihu již pokusila, přiznávám, že neúspěšně. Nějak mi přišla moc romantická, akademická a po pravdě i užvaněná. Přešlo pár (set) let a Elizabeth, pánové Bennet, Darcy, Bingley, jakož i paní Bennetová a její dcery, ti všichni nabrali na životnosti a přirozenosti a okouzlujícím způsobem, s lehkostí sobě vlastní, si podmanili další čtenářku. Gratuluji Jane Austenové k zbrusu nové obdivovatelce a sobě k novému poli čtenářské působnosti.

Maulaví
09.05.2016 4 z 5

Jedna z knih, které přečtete za kratší dobu, než zkouknete zfilmovaný seriál.

kami16
04.05.2016 5 z 5

Tato kniha mě naprosto uchvátila a plně vtáhla do děje. U některých pasáží jsem se opravdu hodně nasmála a to v momentech, kde vystupuje matka Jane. :)

Hanka_Bohmova
04.05.2016 5 z 5

Jsou duševní stavy, z nichž mě vysvobodí pouze četba Jane Austenové. Onu léčivou moc nemá ani mužný pan Darcy, ani všechny ty překážky kladené do cesty lásce, ani jejich šťastné rozuzlení. Pro mě za mě by Austenová bývala mohla psát třeba o chovu králíků, pokud by to dokázala s toutéž kouzelnou ironií:

"...Takové maličkosti se Její Jasnosti zamlouvají a já jsem se rozhodl, že budu zvlášť pečlivě dbát, abych k ní byl v tomto směru vždy pozorný."
"Odhadl jste situaci dobře," pravil pan Bennet. "Ještě štěstí, že máte povahu na takovéto taktní komplimenty. Smím se vás zeptat, zda jsou tyto lichotky výsledkem okamžité inspirace, nebo se jim naučíte předem?"
"Většinou vyplynou z okamžité situace, a třebaže si někdy pro zábavu sestavuji zvučné poklony, které se mohou hodit kdykoli, snažím se vždycky dodat jim zdání co možná největší bezprostřednosti."

ppetaa27
01.05.2016 5 z 5

Nejlepsi z nejlepsich! Naprosto predcila moje ocekavani.

Jitt
22.04.2016 5 z 5

Tato autorka mi do srdce udělala tak hlubokou rýhu, že jistou ránu zacelí jen samotný pan Darcy ♥

repli2dev
17.04.2016 5 z 5

Úplné pozorovatelské orgie. Tolik materiálu, ze kterého se dá pozorovat jak postavy pozorují a dochází ke svým „předsudkům“… někdy je to WTF, jindy je velmi subtilní, ale vždy hezky vylíčený.

Příběhu opravdu nelze vytknout, že by nebyl poutavý… přesto zvládla autorka ještě přidat jednu rovinu, ve které tomu celému dodává nadhled (ať už na vytváření předsudků, tak na vztahy lidi, různé charaktery a celkově celou dobou).

Pan Bennet měl můj soucit od prvního momentu… a pan Darcy jehož pověsti zrovna nepomáhalo, že nebyl extrovertní a schopen se začít z placu bavit s kýmkoliv…

šebory
12.04.2016 5 z 5

Tak tohle byl bezesporu jeden z nejlepších románů, co jsem kdy četla. Chvílemi jako bych viděla svoji rodinu a sousedy. Dobré pro otevření dveří, totiž očí. Jane Austen obdivuji:)

radkamysli
09.04.2016 4 z 5

Mít tak šílenou matku, asi bych se propadla.. :D

TerkaM
31.03.2016 5 z 5

Neskutečně krásná kniha. :) Snad každá by chtěla poznat toho svého pana Darcyho - a teď se k nim konečně řadím i já, jelikož on byl prostě skvělý a dokonale se k sobě hodili. Když jsem knihu zrovna nečetla, doopravdy jsem přemýšlela, co se stane dál a celkově mě hrozně chytla a já se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na Rozum a cit. :) Styl psaní Jane Austenové je obdivuhodný, a i když jsem se ze začátku ztrácela, musím říct, že to bylo spíš neschopností zvyknout si na poněkud zastaralejší styl psaní.

patricie7402
29.03.2016 4 z 5

Kniha je připravena jak pro romantické duše, tak i pro náročnější čtenáře, kteří bádají po anglikánském stylu a snaží se v ději hledat i více, třeba zachovalou anglickou krajinu, nebo dřívější poměry a vztahy mezi ženami a muži...jaká byla dříve společnost a která pravidla si určovala. V knize se objevuje dívka Líza, která se od svých příbuzných a sester odlišuje především svoji uvážlivostí nad společenskými poměry a nad ženským smýšlením, tedy snaží se ač trochu feministicky uvést myšlenku, že dívka má přeci jednoznačnou možnost vybrat si partnera dle svého vlastního úsudku, dle srdce a ne podle majetku, jak si myslí okolí. Těžké je dospět vlastních názorů v takovéto rodině, kde je Líza odmalička vedena k tomu vdát se za nejbohatšího muže a opatřit tak svoji chudou rodinu.Přes všechny lidi, má vlastní názor a sílu, projevovat odpor společnosti.
Velmi pěkně napsaná kniha se psanými dopisy. Čtěte až do konce, na film se podívejte až po dočtení.

MirijamFrankl
26.03.2016 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se určitě ještě vrátím !

Meanixeee
26.03.2016 5 z 5

Velice hezky a citlivě popsán anglický romantismus. Tento typ knih mám velmi ráda, kdy kniha hovoří o životě v této době. Za mě super a jsem moc ráda, že je v povinné četbě. :)

Fantýna
26.03.2016 odpad!

Když jsem si knihu půjčila, myslela jsem si, že to bude dobrá kniha. Soudila jsem podle názvu. Přišlo mi, že nějaká postava tohoto díla bude neustále něco a někoho odmítat takovým způsobem, že se na to nebude dát odpovýdat. Mé představy se vyplnily, ale stejně se mi děj nelíbil. Nevím, co bylo horší, jestli děj nebo postavy.

sandrakamaledin
24.03.2016 4 z 5

K téhke knize mám malé vyprávění. Nejdříve jsem viděla film 'Moje velká indická svatba'. Viděla jsem ho asi milionkrát, býval to můj nejoblíbenější film. Vím, že tenhle film většina nezná, tak abych to vysvětlila. Film je na motivu knihy 'Pýcha a předsudek' je na 90% stejný. To jsem v tu dobu netušila. Po nějakém čase jsem si řekla, že se vrhnu na film 'Pýcha a předsudek'. V polovině filmu mi došlo, že je stejný jako 'Moje velká indická svatba', takže jsem byla zklamaná, že vím jak co bude probíhat. Ale stejně mě film uchvátil. A teď jsem se rozhodla, že si přečtu knihu. Měla jsem ji přečtenou za dva dny. Je vážně úžasná, ale. Je mi patnáct, tudíž se mi dobře nečetla, čím neříkám, že za to může ta kniha. A jelikož jsem znala děj už nazpaměť, tak to pro mě bylo takové.. prostě klasické, ale musím vynachválit jak je úžasně napsaná. Úplně jsem se v táhla do děje a byla jsem na chvíli Elizabeth. Nikdy jsem nečetla knihu, ve které by se děj odehrával v 19. století, takže to pro mě bylo úžasné.
Stojí za to ji přečíst!

ElenRiannon
20.03.2016 4 z 5

Myslela jsem, že to bude nudné čtení, ale byla jsem velmi příjemně překvapena :)

ChristineP
19.03.2016 5 z 5

Je těžké vyjádřit, jak mo tuhle knížku zbožňuju. Četla jsem ji už dvakrát (a určitě ji ještě mnohokrát otevřu) a pokaždé jsem byla okouzlená. Tenhle příběh má zkrátka svoji osobitou atmosféru a při každé stránce jsem se přihlouple usmívala. Nádherný, kouzelný příběh! Musíte si to přečíst.
PS.: Čekám až si pro mě přijede pan Darcy! :D

Samira
15.03.2016 5 z 5

Jak se z na první pohled nenápadné a zdálnivě jednoduché knihy stane nadčasový skvost, který se bude číst, i když už tady nebudeme a každá generace si v něm najde to svoje?
Právě jeho podprahovost a práce doslova s archetypy, které se nemohou vytratit z lidského života, ale také jednoduchý ničím dobově nepřikrášlený způsob vyprávění, který je dobře srozumitelný. Pokud bychom však chtěli, mohli bychom najít spoustu dalších nečekaných vrstev a hlubin, které nejsou na první pohled patrné. Stejně jako u dokonalého uměleckého díla.
Není to jen výjimečný příběh lásky, ale i půvabná studie krásných postav, se všemi jejich klady i zápory.
Krásná klasika, která může jen málokoho zklamat.
Doporučuji!