Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7296 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

Mininka
07.08.2023 5 z 5

Nádherný romantický příběh. Ze začátku jsem se místy ztrácela a nutila se pokračovat, nakonec jsem ději úplně propadla a zamilovala se do něj. Určitě si ji ještě několikrát přečtu. Jedna z knih, ke kterým se ráda vracím. :))

Ctv
07.08.2023 5 z 5

Za tohle miluji čtenářskou výzvu zde na Databázi. Nebýt jí, nikdy bych si knihu sloužící jako námět k filmu, který jsem viděla už několikrát, nepřečetla. Nedělám to totiž nikdy, protože mi znalost tváří a scén z filmu bere možnost zapojit při čtení knihy svou vlastní představivost. Často se totiž značně liší od filmového zpracování.
Ovšem tady mi Elizabeth tak dokonale ladí s Keirou Knightley, že už to ani víc nejde.
Krásný klasický příběh, ke kterému není moc co dodat a od Jane Austenové toho určitě otevřu víc.

Jana512
04.08.2023 5 z 5

I když začátky knihy byly rozvláčné a střídalo se tam hodně postav, nakonec jsem knihu s napětím dočítala. Přála jsem všem sestrám dobrého partnera a bylo vidět, jak se s tím každá z nich dokázala vypořádat. I v nelehkých chvílích se snažily jedna druhé pomáhat, hlavně ty nejstarší cítily zodpovědnost jedna za druhou. Autorka nám dala dobře nahlédnout do doby společenských námluv a dvoření mladíků dívkám svého srdce, i když někdy, jak jsme zažili i v románu, to neměli snadné.

knidopel
03.08.2023 3 z 5

Pýchu a předsudek jsem si poslechla jako audioknihu (rozhlasovou dramatizaci) a myslím, že to byla dobrá volba, protože bych u klasické knihy nejspíše nevydržela. Knihu jsem zvolila do výzvy a je to opravdu mimo můj šálek kávy. Ovšem ve výsledku jsem ráda, že jsem se do ní pustila, jelikož jde opravdu o klasiku, které jsem se dlouho vyhýbala. Kniha je napsaná stylem, že některé postavy budete jednoduše nenávidět a jiné si velmi rychle zamilujete. Musím však říct, že jsem se v tom velkém množství rodin a postav trochu ztrácela. Pokud tohle není váš oblíbený žánr a nemůžete se knihou prokousat, doporučuji audioverzi s dramatizací. Velmi to usnadní orientaci v postavách (díky odlišným hlasům) a taky lépe udržíte pozornost v příběhu.

TynaBehuncikova
01.08.2023 3 z 5

První polovina mě fakt strašně nebavila, pak se to rozjelo a konečně jsem se chytla, konec mě už bavil hodně. Moc se mi líbil jazyk, jakým je kniha psaná, nádherně dokresloval atmosféru doby. Pan Bennet byl od začátku nejsympatičtější postavou a tou také zůstal.

Aaloha
01.08.2023 3 z 5

Čteno do čtenářské výzvy. Prostě klasika, od autorky jsem ještě nic nečetla. Na mě až zbytečně zdlouhavé a hodně postav vzájemně propletených. Zkusím ještě film.

Adellll
31.07.2023 5 z 5

Výborná, nestárnoucí klasika...

katpas76
31.07.2023 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě na DK. Styl Jane Austen se mi ale nelíbil, kniha byla zdlouhavá a děj neplynul. Nicméně díky knize jsem se podívala na film a ten se mi moc líbil. Celý příběh mě dosud z neznámých důvodů míjel a díky DK jsem si doplnila vzdělání.

CarolC
29.07.2023 1 z 5

Achjo. Chtěla jsem si přečíst po dlouhé době nějakou klasiku a splnit zas další bot výzvy. Tohle bylo ale trápení. Kniha se mi strašně špatně četla, postavy mi nebyly sympatické a děj mě vůbec nebavil. A musím říct, že mě to opravdu mrzí. Tuto knihu jsem měla v hledáčku dlouho a těšila jsem se, jak ji vychválím. Jednu hvězdu za to, že jsem ji opravdu dočetla. Mnohokrát jsem ji už skoro odložila.

adela.hol
24.07.2023 2 z 5

Nejspíš se dotknu milovníků klasiky, ale budu upřímná jako vždy. Knihu jsem četla jen kvůli výzvě na DK, jinak bych si ji nevybrala. Ani jsem neviděla žádnou filmovou verzi a nebyla tak ovlivněná. Věděla jsem ale, že je tu pár, který je pro mnohé čtenáře ten osudový.

Počítala jsem s tím, že je to starší kousek a že nepůjde čtení tak lehce jako nové knihy, ale v tom problém nakonec nebyl. Byl to samozřejmě trochu jiný jazyk, protože se příběh odehrává na přelomu 18. a 19. století, ale to mi nepřekáželo. Pro mě nebyl děj takový, aby mě nutil číst dál. Že bych potřebovala vědět, co bude v další kapitole. I proto jsem tuto knihu četla za celý červenec nejdéle ze všech.

V první polovině knihy jsem tápala v postavách, protože kromě Bennetových sester byly všechny postavy oslovovány příjmením a já si je nedokázala přiřadit k nějakému obličeji ve své hlavě a vyznat se v jejich vzájemných vztazích mi také dalo chvíli zabrat. Druhá polovina mi už odsýpala trochu rychleji, ale přesto jsem postrádala to, co jsem především čekala - romantickou linku.

Kdo jste knihu četl, tak mě kdyžtak opravte, protože jak už jsem psala, děj mě netáhl, tudíž večer jsem při čtení občas i klimbala. Ale ta osudová láska mezi Elizabeth a panem Darcym vznikla tak, že on na první pohled působil pyšně a nepřístupně a jí stačilo, aby ho někdo pomluvil a ona na základě toho a jeho chování, si vytvořila předsudek. Poté jí po nějaké době vyznal své city, nedorozumění jí vysvětlil v dopise a ona si najednou uvědomila, že by ho přece jen mohla chtít. A když nakonec zachránil čest její mladší sestry, už nic nebránilo zasnoubení a svatbě.

To bylo vážně všechno? Omlouvám se, ale mě jejich vztah nechal absolutně chladnou. Myslela jsem si, že se budu aspoň usmívat nad nevinnými scénami, které do těchto knih patří, ale nedočkala jsem se.
Konec mi také nesedl, když jsem četla, otočila na další stránku a zjistila, že už tam nic dalšího není. Bylo to takové useknuté.

Nelituji, že jsem si knihu přečetla, jen jsem čekala trochu víc.

Zuzvil
20.07.2023 3 z 5

3,5* Toto klasické romantické dílo jsem poslouchala jako audioknihu bravurně namluvenou paní Danou Černou. Hlavní hrdinka Elizabeth je opravdu na svou dobu velmi chytrá, prozíravá, ale i tvrdohlavá. Její příběh o ní a panu Darcym zná každý (i ten, kdo knížku nikdy nečetl). Samotný název knížky je velmi výstižný a vhodně zvolený pýcha (pan Darcy) a předsudek (vůči Elizabeth). Velmi se mi líbí, jak se autorka nebojí projevovat svůj názor k tehdejší společnosti a jak ji přijde nevhodné brát se z rozumu, nikoliv z lásky. Knížku můžu určitě doporučit, ale podle mě už ji každý určitě četl.

sajanka
16.07.2023 4 z 5

Anglická klasika má svá specifika, působí na mě zvláštním kouzlem. Je trošku rozvláčná, ale mistrně popisuje jednotlivé postavy. Tato kniha je má oblíbená.

evasmem
15.07.2023 5 z 5

Po zhlédnutí filmu jsem si už nějakou dobu chtěla přečíst knižní předlohu. Poprvé poznávám autorský styl Jane Austen, je zde pomálu popisu postav či prostředí, autorka se soustřeďuje na děj a pocity. Elizabeth je dle mého velmi zajímavá a inspirativní hrdinka. Bylo zajímavé a příjemné sledovat proměnu vztahu mezi ní a panem Darcym. Po dočtení jsem měla hřejivý pocit.

Timea695
11.07.2023 4 z 5

Trvalo mi příliš dlouho začíst se. Ale nakonec mi padla do srdce.

Irena.D
04.07.2023 5 z 5

V dnešní době záplava klidu, romantiky, krásné přírody a mezilidských vztahů, květnatá mluva.

lux_et_veritas
01.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Stále jedna z najlepších klasík, ktorá cez mnohé spracovania a adaptácie (nehovoriac o tej so zombíkmi :D) stále dokáže vykúzliť úsmev na tvári. Originál síce má pár hluchých miest a musel som sa v pár momentoch nútiť do čítania, čo pri klasikách nie je ničím nezvyčajným. Keď sa však veci dajú do pohybu, stojí to za to. Skvelé vykreslenie prostredia, vynikajúco napísané postavy a ironický podtón dodnes vedia pobaviť. Jane, so svojím zmyslom pre humor a schopnosťou dokonalo vykresliť spoločnosť a morálne princípy v ktorých žila, dokázala predstihnúť svoju dobu. Líza, ktorá odmieta žiadosť o ruku od pána Collinsa a rozhodla sa dať prednosť sebe pred vlastným zabezpečením, zároveň kritizuje svoju kamarátku Charlotte, ktorá volí praví opak. Aj v tejto vedľajšej príbehovej línii Jane predstihla svoju dobu, v ktorej jedinou šancou žien z nižšej spoločenskej triedy na zabezpečenie bol sobáš. Aj ostatné postavy mi však, napriek svojim negatívnym vlastnostiam a nedostatkom, prirástli k srdcu. Od dobrosrdečnej no naivnej Jane, svojvoľnej no nezodpovednej Lydie až po hrdého no často arogantného Darcyho. Rozhodne hodlám dať šancu aj iným dielkam slečny Austenovej.

Pauline23
27.06.2023 4 z 5

Tato kniha je klasika a ať vidím film či teď sáhnu po knize, dýchne na mě nostalgie a přenesu se do té doby aspoň na chvilku. Z města na venkov, na ples, uhlazené fráze tehdejší mluvy. Pan Darcy a jeho hrdost. Křehkou Jane. Doporučuji v jakékoliv formě.

maryska09
22.06.2023 2 z 5

Čteno v rámci ČV i proto, že mi tato klasika v přečtených chyběla. Bohužel mě kniha nijak neoslovila. Doba i charaktery jsou popsány skvěle, ale tak strašně moc zdlouhavě a obsáhle. Děj je předvídatelný ve všech směrech a do konce jsem se už musela nutit. Ve své době to bylo mistrovské dílo, v dnešní už je to jen úmorný popis dávno minulých časů.

puczmeloun
21.06.2023 4 z 5

Neuvěřitelné, jak to pořád funguje. A ano, přiznávám, i na mě. Přitom nejsem cílová skupina...

Když totiž pominu všechny části, které vyloženě necílí na moje čtenářské zaměření, rozhodně rozumím tomu, že i po více než 200 letech od vydání je kniha stále oblíbená a čtená. Mění se totiž svět, technologie nebo zvyky, ale lidi, ti se prostě mění jen minimálně. A i když zrovna nejste obyvatelem rodinného sídla se sluhy, nějakou část rodiny nebo přátel prostě v textu pozná každý. Nemluvě o ústředním příběhu, který dokáže zasáhnout i takového balvana, jako jsem já :) A to jsem si myslel, že onen známý film s Keirou Knightley je dílo vycizelované i na jiné publikum. Nikoli. I knihu jsem si tak svým způsobem užil, dodává tomu celému zajímavou plasticitu. Včetně zábavných rozhovorů mezi rodiči hlavních ženských postav.

A tedy lady Catherine, jako by vypadla z Kerska. Máte štěstí, že jdu zrovna kolem...

Hana62
20.06.2023 5 z 5

Vždycky, když se dívám na Lásku přes internet, slibuji si, že si konečně přečtu Pýcha a předsudek. Díky výzvě splněno. Chvílemi jsem knihu odkládala jako Tom H., ale dočetla jsem s pochopením. Doba, ve které autorka žila, je skvělé vykreslena, ironie podtrhuje šílené přetvařování, charakter hlavních postav úžasně popsán. Jsem ráda, že jsem se narodila ve 20. století...