Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7296 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

Durancie
20.06.2023 4 z 5

Příběh Lizzy Bennetové a její šílené rodiny. Klasické dílo britské literatury, jedna z nejpopulárnějších knih, a také nejoblíbenější dítko samotné Jane Austenové. Román byl už mnohokrát zfilmován a příběh je notoricky známý.

Přesto kniha dokáže podat tento příběh z mnoha různých úhlů, a stojí za to, si ji přečíst.
Je to milé, příjemné a vtipné čtení, a Lizzy je i přes dobu vzniku velice moderní hrdinka.

SněžnáSova
19.06.2023 5 z 5

Tato klasika je jednoduše moc fajn , já si ji vzala jako audio na dloooooouhou cestu v autobuse a moc mě bavilo pozorovat jak je on pyšný a ona má předsudky...

PetraN17
10.06.2023 5 z 5

Ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla. Jsem ráda, že jsem se díky výzvě ke knize opět vrátila :)))

Ishir
10.06.2023 4 z 5

Romantická klasika.

LuckaK.088
30.05.2023 4 z 5

Přečteno na základě čtenářské výzvy. Rovněž první kniha od Jane Austen. Zprvu jsem maličko bojovala se stylem psaní autorky, který je založen především na dialozích. Občas jsem měla problém si přiřadit k dialogům správné postavy. Jakmile jsem si ale na styl psaní zvykla, knížku už jsem neodkládala. Na svou dobu velmi pěkný román. A konečně jsem se dozvěděla, o jakém úžasném panu Darcym ta Bridgit mluví :-)

Chiruko
25.05.2023 5 z 5

Ač nejsem velkou fanynkou literatury 18. století nebo romantiky, mohu říct že jsem fanynkou Pýchy a Předsudku. Film jsem viděla nesčetněkrát a proto jsem se rozhodla zabřednout i do textu (tedy do audioknihy, abych se přiznala) a byla jsem nečekaně, ale mile překvapená.
Vždy jsem byla toho přesvědčení, že se bude jednat o příliš zdlouhavé a náročné čtení, ale Velice se mi to líbilo. Příběh se rozvíjel přesně jak to znáte z filmu s tím, že jste se dočkali spousty doplňujících momentů, které vás do příběhu vtáhli ještě víc a mohli jste se tak do postav ještě více zamilovat ... A tak, jako jsem se stala fanouškem filmu, stala jsem se i fanouškem knihy a troufám si říct, že se k ní opět vrátím, ale tentokrát již v psaném podobě. Jsem příjemně a nečekaně uchvácena.
SPOILER:

Nejvíce jsem ráda za to, že jsem se díky knize dozvěděla jak dopadli všechny sestry a měla jsem tak pro sebe příběh perfektně uzavřený.

lendinka.k
22.05.2023 5 z 5

Toto dílo mě velmi překvapilo. Očekávala jsem něco jako Janu Eyrovou, kterou jsem v pubertě milovala, ale teď už by mě asi moc nebrala. A musím říct, že Lizzie byla mnohem lepší, a hlavně i vtipnější a ačkoliv děje bylo pomálu, dalo se to číst. Dokonale jsem poznala život společenské smetánky v Anglii v 18. století. Nejprve jsem se musela zorientovat, co se vlastně tehdy mohlo a co už bylo faux-pa. A přišlo mi, že nedělali nic jiného, než pomlouvali a klevetili, hlavní hrdinku nevyjímaje. Asi neměli co na práci. Nejvíc sympatický mi byl pan Bennet - ten prostě neměl chybu :-), zatímco paní Bennetová byla podle mého názoru praštěná. Nejmíň oblíbená postava pro mě ale byla Lydia, která se chovala sobecky a nebrala ohledy na rodinu. Elizabeth to vyčítá otci, že ji dával volnost ve výchově, ale tu měli i ostatní, včetně jí. Jen jsem si ověřila, že rodinné vztahy byly stejné jako dnes, v tom se nic nezměnilo. Jsem ráda, že jsem se díky výzvě k této knížce dostala.

Ajrad1981
13.05.2023 5 z 5

Klasika - ale nic jsem o ní nevěděla. Jo, stydím se, ani film jsem neviděla. I když asi se ke mně někdy nějak pokoutně pár informací dostalo, jméno Darcy znělo jaksi povědomě.
Samotný příběh mi přišel celkem průhledný, bylo mi naprosto jasné, koho si Darcy vezme, jak to bylo s Wickhamem a kdo zaplatil Wickhamovy dluhy. Jinak nebýt Lydie, nebylo by tam ani kapku vzrušení - jen je škoda, že se o to musela postarat taková hloupá holka.

Po přečtení knihy poněkud nechápu, proč jsem ji pořád odkládala, ona fakt není špatná! Pravda, není tak napínavá jako moje thrillery, ale to jsem ani nečekala. (Ale rozhodla jsem se to napravit, už mám koupenou Emmu). Mám jen jedinou výtku - čekala jsem, že se stane něco, co přinutí Lydii nebo Wickhama sklapnout patky a ono nic. Tak snad někdy příště. ;-)

Tenebris_Draco
01.05.2023 5 z 5

Do tohoto díla jsem se moc nehrnula, protože jsme to měli jako povinnou četbu. Ovšem poté, co jsem to nepotřebovala, jsem se do toho pustila. Tak moc jsem si to užila! Zasmála jsem se, dojala se a zamilovala si, jak Elizabeth tak Darcyho.
Přesně u podobných děl mě velmi mrzí, že je to podáno tak, že to člověk musí číst k maturitě a tak si to tolik neužije. Přitom to je za mě nejlepší román, který jsem kdy četla a s hrdostí mohu říct, že je na vrcholu i před dnešními romány a nic Pýchu a předsudek jen tak neporazí.

martineknatasa
13.04.2023 5 z 5

Krása, kniha ke které se vracím.

Tayliee
12.04.2023 5 z 5

Krásná klasická knížka se sympatickými postavami. Styl psaní mně osobně vyhovuje a čtení je pak příjemným odpočinkem. Je to dílo, které by ve vaší knihovně rozhodně nemělo chybět. Přesně ta kniha, za kterou byste dali duši, abyste ji mohli číst opět poprvé.

1Maja1
12.04.2023 5 z 5

Na knihu jsem nikdy neměla odvahu, domnívala jsem se, že mě bude nudit. Sáhla jsem po ní až díky čtenářské výzvě, a jsem za to moc ráda! Hltala jsem stránku za stránkou a dychtivě čekala, kdy se zase bude psát o panu Darcym. Málokdy si přečtu nějakou knihu znovu, ale u této o tom nepochybuji!

LittleK
10.04.2023 5 z 5

Neopovažuji se hodnotit klasiku, navíc svou první Austenovku díky výzvě. Pořídila jsem si zrcadlový text, což k mé lítosti znamenalo zhuštěnou verzi (cca poloviční délka) oproti originálu. Film s Kierou a Matthewem naprosto zbožňuji, takže jsem se ráda vrátila k příběhu rodiny Bennetových a mnou jen těžko uvěřitelné době plné svazujících pravidel v knižní formě.

archivářka115
10.04.2023 3 z 5

Začala jsem si knihu číst díky Čtenářské výzvě. Ze začátku se mi špatně četla.Vadil mi styl psaní. Když jsem si na něj zvykla, tak jsem si jí celkem rychle přečetla, ale stejně mě nijak neuchvátila.

Nikca153
09.04.2023 5 z 5

Další kniha do které se mi dlouho nechtělo a dlouho mi ležela v knihovně v sekci nepřečtených. Další kniha ke které jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Hltala jsem stránku za stránkou a jenom jsem čekala, kdy se zase pan Darcy vrátí, napínal nás všechny hodně dlouho. Krásná kniha, určitě se k ní opět vrátím :) .

AlexandraBane
08.04.2023 5 z 5

Číst to před lety, asi jí odložím. Teď jsem jí zhltla ani nevím jak. Strašně krásný a milý příběh.

eliska2126
08.04.2023 4 z 5

Čas od času si nějakou klasiku přečtu. A Pýchu a předsudek jsem měla na seznamu dlouho. Loni jsem četla kousek v angličtině do školy a říkala jsem si, proč si ji nepřečíst v češtině.

Kdysi jsem také viděla film s Keirou Knightly a Matthewem Macfadyenem a ten se mi také líbil.
Příběh jako takový je super. Postavy jsem si oblíbila. Elizabeth byla chytrá a prostořeká a Darcy byl takový tajemný a postupně jsme odhalovali, jaký vlastně je.

Měla jsem jen problém se stylem, jakým je to napsané. Jde vidět, že Jane Austen psala dvě století dozadu a styl tomu také odpovídá. Nečte se to úplně jednoduše a docela mi to trvalo. Nenastal ani moment, kdy bych se fakt začetla. Nicméně i tak si myslím, že stojí za přečtení.

Hatshepsut
08.04.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek je nezapomenutelnou klasikou historických romancí. Autorce se zde podařilo lehkou ironií představit život a společenské události anglického venkova na konci 18. století. Příběh má i mnoho filmových zpracování, za mě nejzdařilejší seriál odvysílaný BBC s Colinem Firthem. Postavy Darcyho a Elizabeth se staly velkou inspirací i dnešních romantických spisovatelů a jsou stále nesmrtelnými ikonami a to mluví za vše!

goergina
06.04.2023 5 z 5

Historické romány nemám ráda. K této knize mě přivedla výzva a zároveň nějaké to doplnění literární znalosti, protože co si budeme, jako puberťáka mě to opravdu nebralo. A myslím, že bych to před maturitou stejně neocenila tak, jako dnes. Jsem z tohoto díla nadšená. Špatně se to četlo, co se týká jazyka, ale ten příběh! Nádhera

Pajuss27
31.03.2023 2 z 5

Čteno kvůli maturitě. A fííha už film byl nudnej, ale knížka? Ani jsem to nedočetla.. prostě to nešlo