Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek

kniha od:


Koupit

Cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic (1564–1621), který patří k nejzajímavějším českým literárním památkám doby vrcholného humanismu, dovršuje tradici domácích cestopisů o putování do Svaté země a Egypta. V širokých historických a kulturních souvislostech předkládá čtenáři autentickou reflexi podoby světa na přelomu 16. a 17. století. Kryštof Harant, známý jako politik a jeden z aktérů stavovského povstání, jehož život tragicky končí roku 1621 na popravišti, se tu představuje jako vzdělaný, výtvarně i hudebně nadaný renesanční kavalír. Je všímavým pozorovatelem i vtipným glosátorem života v navštívených zemích. Poznávací hodnotu jeho spisu umocňují nejen bystré popisy vzdálených exotických krajů, doplněné odkazy na autorovu rozsáhlou četbu, ale také přiložené ilustrace, mapy a dokumenty. Cestopis edičně připravila, komentář, vysvětlivky a slovníček napsala Hana Bočková ve spolupráci s Markétou Melounovou. Dílo vychází ve dvou svazcích, samostatně neprodejných....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335584/big_putovani-aneb-cesta-z-kralovstvi-ce-JAD-335584.jpg 4.511
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek

Jaruš7
11. července

Cestopisná paráda.

Úžasný počin, jedna z autorových cest pečlivě zaznamenaná se vším, co více jak rok a půl v putování ve strastech i radostech ze zážitků obnáší, čímž naplní poznání a zmoudření svého životního obohacení.
Krkolomnost osudu zmařil život velikého ducha, jenž mohl svými zápisky dát historií obraz dnes již nelehko představitelný.

Dnešní doba již cestu "ke svatému hrobu" dokáže zprostředkovat, ale ne vše, jak za Haranta - očima znalého všech biblických zázraků, tak detailně zapůsobit spolu s cestovatelskou trýzní i nadšením.

Asi bych tu trpělivost ve čtení této 1308 stránkové knihy ve staročeštině neměla, i když se mi líbí, a tak tleskám formě audioknihy a srdečný dík za rozhlasové uvedení.

Ocenění za audioknižní přednes by zlatou medaili bylo po právu, bravurně s citem a sametovým hlasem načetl Pavel Soukup. ***********

666Jitka
02. července

Velmi pěkně napsaný cestopis Kryštofa Haranta, který velmi poutavě popisuje svou cestu do Itálie, Svaté země a Egypta. Autor má smysl pro detail, je velice dobrým pozorovatelem, dokazuje, že oplývá i smyslem pro humor, ale neméně tak i kritickým duchem. Škoda jen, že jeho život skončil po povstání na Bílé hoře na popravišti :-( Poslouchala jsem na radiu VLTAVA.


palka452
23. června

Velmi čtivé

los
10.12.2019

nejenže je to i dnes čtivý cestopis, ale potěšilo mne, že vydání obsahuje všechny původní dřevoryty