Pustina

Pustina https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445735/bmid_pustina-QiK-445735.jpg 4 470 125

Švédský venkov, to nejsou jen nekonečné lesy, jezera s křišťálovou vodou a malebné červené domy na smaragdových pasekách. Daleko od civilizace bují lidská závist a chudoba, dívky nabízejí sex na zapadlých parkovištích a na chátrajících samotách se daří drogám. Liv Björnlundová si svůj osud nevybrala, určila jí ho Pustina, vesnice na samém konci silnice. Dcera ze statku, který poznamenala rodinná tragédie, pracuje na benzinové pumpě, kam ji každý den vozí otřískaným volvem její despotický otec Vidar. Liv si připadá jako v kleci. Až do chvíle, kdy je v opuštěné studni v lesích nalezen Vidar mrtvý. Do smrti hněvivého starého muže se zaplete dvojice dealerů a zlodějíčků, kteří věděli o jeho skrývaném bohatství. Ale všechno může být složitější. Vždyť nešťastníků, jimž vražda nabízí vstupenku do lepšího života, je Pustina plná.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Ödesmark , 2020

MonikaV
11.09.2022 4 z 5

Za mě super! Doporučuji.

Dela111
10.09.2022 4 z 5

Pustina na mne působila více jako temný psychologický román než jako thriller. Je to dáno prostředím odlehlého místa na švédském venkově a bezútěšným životem hlavní hrdinky Liv, která vychovává dospívajícího syna. Oběma vládne tvrdou rukou její despotický otec Vidar, řídí jejich životy a rozhoduje o všem. Jeho vražda není překvapivá, díky své chamtivé a zlé povaze měl motiv k jeho zabití snad každý z okolí, otázkou je pouze to, komu ruply nervy dřív. A že je z čeho vybírat, postavy tady tvoří pestrá sbírka podivínů a samorostů. Jsou to lidé žijící v bídě, v polorozpadlých chalupách, často se živí činností na hraně zákona, mnohdy i za ní.

Nehostinné prostředí, kde se příběh odehrává, určuje atmosféru celé knihy. Děj má pomalejší tempo a kdo má více načteno, lehce uhodne i pachatele, ale vynikající je popis kraje plného lesů, jezer a odlehlých samot. Vykreslení takového bohem zapomenutého místa a svérázných postaviček v něm žijících, je tím nejlepším na této knize, to oceňuji nejvíc, autorka to zvládla mimořádně dobře.

kolacky
23.08.2022 3 z 5

Pro změnu depresivní kniha... Ano, krajina pěkně popsaná. Jako dokumentární přírodopisný film na ČT2 by to bylo úžasné.

Juvka
04.04.2022 2 z 5

Po celou dobu ta kniha na mě působila hrozně depresivně a i drobet nudně. Nepronikla jsem do toho příběhu,. Překvapením teda pro mě byl vrah. Osobně by mě ta postava nenapadla.

hannina
30.03.2022 4 z 5

Liv žije od mala jen se svým otcem Vidarem a to v jakési odlehlé osadě někde ve Švédsku. Otec nevychází s žádným z nemnoha sousedů a k dceři se chová despoticky. Ta přes mnoho pokusů o útěk nakonec zůstává, neb na svět přichází její syn Simon. A tak oba žijí pod pevnou Vidarovou nadvládou. Až do dne, kdy je Vidar zavražděn...... A pak dojde na rozkrývání Vidarovy temné osobnosti, jeho vztahy s ostatními osadníky a poměry v jeho rodině i v rodinách a životech ostatních místních obyvatel.....

begonie226
28.03.2022 4 z 5

Pustina, ponurá krajina, řídce osídlená, kde každý musí spoléhat sám na sebe a svoje nejbližší. Rodinné tajemství se pomalu rozplétá a vrahem Vidara může být prakticky kdokoliv. Za mě povedené dílo.

Mrs.Depp
20.03.2022 2 z 5

Knížka mě zpočátku celkem nudila musela jsem se do čtení dost nutit, ale od poloviny to začalo být konečně zajímavé. Pak jsem byla zvědavá, jak celý příběh dopadne a přemýšlela, kdo je vrah. Autorce se Vidara podařilo popsat tak perfektně, že jsem pak až do konce knihy cítila podvědomě při každé zmíňce o něm nasládlý zápach a věděla, že bych se v jeho společnosti cítila nepříjemně. Takže mě vůbec nepřekvapilo, jak kniha nakonec dopadla. Zajímavé byly náznaky toho, jak přišel Simon na svět, to z knihy udělalo thriller, který mi v hlavě nejspíš jen tak nezapadne mezi ostatními a tato dějová linie, mě zaujala snad ještě víc než samotná hlavní zápletka.

Monuli36
22.02.2022 5 z 5

Zezačátku mě knížka vůbec nebavila a po pár stránkách,mě totálně pohltila.Poutavý napínavý příběh.Doporučuji

Annkag
07.02.2022 5 z 5

Tajemství rodiny si každý nese v sobě a děsí se okamihu že by mělo vyplout na povrch.
Zvlášť temné a děsivé je to v prostředí ponurej severské divočiny a místa zvaného Pustina.
Četla jsem tohle rodinné drama a děsila se co se vyklube z otce Live....děsila jsem se odhalení kdo je chlapcov otec (i když od 200stej stránky jsem nějaké tušení měla)
Jinak Stříbrná cesta a Pustina mají krom severské krajiny i společnou postavu....těším se na další příběh od autorky a pokud bude i v té tak bych to nazvala asi sérii případů....

Janadvorackova
25.01.2022 4 z 5

Příběh v duchu podobných toho druhu.
Každý je sice jiný, ale svým způsobem zapadají do šablony, kterou autoři bohužel většinou nedokážou překročit.

Tady oceňuji krásnou krajinu, osamělé chaty a lesní boudy, bažiny a charaktery postav.

Arkagas
09.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Pustina je kniha, která není ani tak thrillerem, jako spíše rodinným dramatem. Je vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Liv, jejíž otec Vidar je sice milionář, ale celý život žijí v chudobě, protože peníze kazí charakter. Liv je v Pustině nešťastná a tak se ji celé mládí snaží opustit - odjet daleko pryč a s kýmkoliv. Jenže u silnice ji vždy najde otec, který ji znovu odtáhne domů a tam nakonec zůstává, jelikož porodí syna a nemá kam jít.
Po mnoha letech ale jednoho rána Vidar zmizí z domu, zatím co dva drogoví dealeři (bratři) chystají na popud třetí strany jeho přepadení a uloupení peněz ze sejfu, který má doma.
Co se tehdy stalo, kam otec zmizel a proč je hlavní zápletkou knihy. A i přesto, že se zde autorka snažila zmást čtenáři hlavu, co to šlo, i přesto jsem vraha bohužel věděla téměř hned. Aneb, kdo používá trochu selského rozumu a má načteno pozná hned taky.
Velká škoda, protože kdyby nebyl konec tak nepřekvapivý, byla by to dobře napsaná kniha. Bohužel ji ale musím zařadit mezi slabší kousky letošního roku.
Oproti tomu ale musím říct, že Stina Jackson má talent na krásné popisy mlhavých rán a severské přírody.

6/10

katpas76
07.01.2022 4 z 5

Skvěle vykreslená ponurá a depresivní atmosféra švédského venkova. Nemám moc ráda thrillery švédských autorů, kde je na mě až moc krve. V této knížce jsem to tak silně nevnímala, příběh byl uvěřitelný, i když tragický.

jitka7326
04.01.2022 5 z 5

Syrové. Napínavé. Konec jsem nečekala.

MagdalenaSlaba
02.01.2022 5 z 5

Už druhá kniha od této autorky, kterou jsem četla, a musím konstatovat, že opět rozhodně nezklamala. Stejně jako u Stříbrné cesty jsem si do poslední chvíle nebyla vůbec jistá tím, kdo je pachatel, což hodnotím jako velké plus, jelikož u většiny severských detektivek tuším pachatele již od poloviny knihy. Příběh je napínavý a ponurý, postavy jsou psychologicky bohatě vykreslené, kniha je psaná hezkým a srozumitelným jazykem. Doporučuji.

Antaki_Thorin
22.12.2021 4 z 5

Příběh se mi líbil. Gradující napětí v nádherně popsaném prostředí mrazivé Pustiny. Do poslední chvíle jsem věřila, že mám řešení záhady na dosah ruky. Skutečné rozklíčování mě ale překvapilo. Doporučuji, pokud máte rádi severské autory.

kacapr
04.12.2021 5 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak se mi kniha moc líbila, trochu jinak pojatá, než většina severských detektivek. Líbilo se mi i vykreslení života na severu Švédska.

Stanas513
26.11.2021 5 z 5

Severský styl psaní mi sice moc nesedí, ale toto je velice čtivý psychothriller a fakt se mi to líbilo. Možná zkusím i Stříbrnou cestu.

slaska77
20.11.2021 4 z 5

Velmi slušně napsaný příběh malé zarostlé vesnice, kde každý každého zná a některé křivdy se táhnou přes generace. Liv žije s otcem Vajnarem a synem Simonem v jednom z domů, naprosto samotářským životem. Jednoho dne se Vajnar nevrátí z lesa, jeho tělo je nalezeno náhodou v zarostlé studni, rozjíždí se kolo pátrání po pachateli. Co s tím mají společného bratři Liam a Gabriel, překupníci drog, sousedé nebo nejbližší? Kdo je otcem Simona a podaří se Liv najít klid? Zdařilý psychotriller, vystačí si s komorním prostředím a pár postavami, o to mrazivěji působí. Velmi čtivé.

ZuzanaZ83
17.11.2021 4 z 5

Pustina působí ponuře. Jde o příběh o Liv, ženě, která se synem bydlí u svého u otce Vidara. Toho nemá nikdo rád, i ona se cítí stísněně. Jednoho dne dojde k vraždě...
V příběhu se prolíná současnost a krátké úryvky z minulosti, což mě občas rušilo.
Prvních sto stran jsem se spíše trápila. Knížka zněla a působila zajímavě, ale spíš jsem cítila jen bezmoc a depresi. Pak se to ale cosi zlomilo a šlo to jedna dvě. Jen tedy nečekejte jednorožce a prudký happy end.
Celkově rozhodně lepší než Stříbrná cesta od autorky.

Kamčučák
17.11.2021 3 z 5

Velmi povedená kniha. Autorka vystihla švédské prostředí, až to na mě při čtení působilo, jako bych tam byla. Děj byl sice jednoduchý, ale o to lépe se to četlo. A rozzuzlení v závěru bylo také fajn.