Purpurové řeky

Purpurové řeky https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422161/bmid_purpurove-reky-QiI-422161.jpg 4 527 144

Komisař Niémans série

V prostředí skal a ledovců jsou postupně nalezena tři zmučená těla – všechna ve stejné, zvláštní pozici. Rituální vraždy, nebo dílo šílence? Na druhém konci Francie dojde k nevysvětlitelné krádeži dvacet let staré školní kartotéky a podivnému vniknutí do místní hrobky. Vyšetřování vedou nezávisle na sobě dva policisté, maximálně rozdílní, ovšem jen zjevem. Jednotlivé střípky mozaiky do sebe postupně zapadají, napětí nejen neochabuje, ale stále narůstá.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

Les rivières pourpres , 1997

jprst
26.05.2022 5 z 5

Temný příběh od samého počátku, sice poněkud pomalejší rozjezd, ale brzy to dostane spád a rostoucí napětí, navíc doplněné temnou a mrazivou atmosférou a k tomu překvapivé rozuzlení. Prostě vydařený thriller, který měl všechno, co od takového příběhu očekávám.

harena
22.05.2022 5 z 5

Parádní, svižné a chvilkami trochu drsnější čtení plné akce a také zápletka je patřičně zamotaná. Pakliže si myslíme, že už víme, tak nastane překvapivý zvrat a napětí nepolevuje až do strhujícího konce. Dva policisté, kteří vraždy vyšetřují, jsou opravdu tvrdí a drsní týpci, a při sebemenším náznaku stopy po ní opravdu bezohledně jdou. Autor ale nezapomněl ani na poetické popisy krajiny, zasněžených horských masivů i řeky. Prostě výborný thriller, film jsem neviděla, knize dávám pět hvězdiček a doporučuji.

Čmeláček
11.05.2022 5 z 5

Vynikající, mrazivý thriller. Ale purpur nikde :))).

ddkk
07.05.2022 5 z 5

Plnokrevný (doslova!) napínavý thriller, bez chvilky oddechu, našlapaný dějovými zvraty, se sympatickými i když dosti kontroverzními vyšetřovateli a s rozluštěním, nad kterým jsem si chvilku nebyla jistá, jestli to Grangé vůbec myslí vážně.

Ale bylo to prostě skvělé čtení, mnohem lepší, než film podle knihy natočený. Bezvadné prostředí drsných hor, tajemství, mnoho let skrývané v jednom z jejich údolí a pachatel, který se mstí...

Doporučuji a dávám plný počet.

milanříský
18.04.2022 5 z 5

Brutální vražda knihovníka, uzavřená studijní komunita a těla vsazená do těžko přístupných míst uprostřed skal a ledovců a naaranžovaná do pozice embrya. Vše v malebném údolí francouzských Alp a nedaleko fiktivního univerzitního městečka Guernon. Purpurové řeky jsou strhujícím thrillerem, kterému k dokonalosti chybí jen strašně málo.

Grangé, stejně jako ve svých jiných příbězích, k sobě během vyšetřování připoutá zcela odlišné charaktery. Detektiv Pierre Niemans, agresivní policejní legenda s buldočí povahou, tady spojí síly s muslimským svéhlavým strážníkem Karimem Abdufem. Dohromady je svedou zdánlivě nesouvisející zločiny - vraždy, krádež ve škole a hanobení hrobky.

Knihu samozřejmě proslavil stejnojmenný film, Jean Reno je jako Niemans skvostný, na papíře však Purpurové řeky nejsou tak přímočaré, Grangého originální zápletka je o poznání komplikovanější. Nabízí se otázka, zda jí film ve výsledku nenabízí v konzistentnější a učesanější podobě, než někdy až zbytečně do všech směrů se rozbíhající předloha.

Stran těchto úvah jsou Purpurové řeky téměř čtvrtstoletí od vydání právem označovány za legendární francouzský thriller, když čtete Bernarda Miniera a sledujete kroky detektiva Martina Servaze, nelze si nevšimnout, jak Grangé tamější scénu nesmazatelně ovlivnil.

konicekbily
17.04.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem. Má skvělý styl, pěkné dialogy, hezky popsané prostření, udržuje přiměřeně napětí a dokázal nerušeně spojit obě linie příběhu. Již dříve vícekrát použitý v jiných knihách hlavní motiv zápletky mi nevadil, spíše bych namítal její překombinování a nereálnost. Také závěr je trochu navíc, ale to mi nevadí, jdu číst druhý díl.

iv.ča
14.03.2022 5 z 5

Miluju film a tato kniha byla bonbonek. Skvěle napsaná, napínavá, těžko se od ní odtrhává.
Za mě číslo jedna. Určitě si přečtu další spisovatelovi knihy. Díky.

Rade
13.03.2022 3 z 5

Temné, drsné, s temnými a drsnými postavami, jak na straně vyšetřovatelů, tak na straně druhé. Občas až nemilosrdné. V době vzniku asi dost nevídané; plus za horské prostředí masivu Belledonne nad Grenoblem, za dvě samostatné linie, které se později spojí, za svižný děj bez přešlapování a za postupné logické rozplétání záhad, což dnes u obdobných thrillerů již nebývá pravidlem.
Ale! V závěru odhalená zápletka mi přišla z více důvodů hodně překombinovaná a nepravděpodobná, a to se většinou snažím věrohodnost v detektivkách příliš nezkoumat, jinak by si to člověk moc neužil… Ale tady už to bylo prostě na mě moc.
Tři až čtyři, nakonec tři plus.

Poznámka mimo hodnocení: Trochu rozpaky nad úplným koncem. Tedy vlastně ne nad koncem této knihy, ale nad pokračováním, které se vynořilo po dvaceti letech (pokračování filmu a seriál do toho nepočítám). Konec knihy, který jsem považovala v souladu s pochmurným rázem celé knihy za originální a přes tu tragičnost za povedený, se tím pádem dodatečně změnil. Pokud se tedy nebudeme tvářit, že bereme původní knihu tak, jak byla napsána…

Jiparis
07.03.2022 5 z 5

Napínavý příběh se spoustou rovin, hledání totožnosti, a odhalování motivů hrůzných činů. Jsou oběti " oběti" nebo zločinci? Líbilo se mi použití dvou linií pátrání, které se nakonec spojí.

IreneP
03.03.2022 4 z 5

Film jsem viděla tak dávno, že si z něj skoro nic nepamatuji. Knížka se mi líbila opravdu hodně, všechno bylo dobře vysvětlené. Na to, že jde už o starší knížku, pořád stojí za přečtení.

Ladislav73
24.02.2022 5 z 5

"Dojdu k prameni purpurových řek.“

Film s Jeanem Reno jako komisařem Niémansem je můj oblíbený. Ale ve filmu mi stále něco chybělo, některým věcem jsem nerozuměl. Po přečtení, respektive poslechnutí knihy ve výborném podání Jakuba Saice, musím opět konstatovat, že kniha je mnohokrát lepší.
Díky knize jsem porozuměl pohnutkám hlavních hrdinů, proč a z jakého důvodu činí konkrétní věci. To mi ve filmu chybělo.
Je zde více propracovaná druhá dějová linie policejního důstojníka Karima Abdufa a hlavně propojení této linie s linií vyšetřování komisařem Niemansem.
Audioknihu doporučuji.

PS: Jelikož autor po dvaceti letech přišel s pokračováním, určitě si přečtu i knihu Poslední lov.

Arwen777
15.02.2022 4 z 5

I mně se při vyslovení názvu Purpurové řeky vybaví Jean Reno v jeho ikonické roli, a tak jsem z knihy měla trochu obavu, že nebude dosahovat kvalit mého oblíbeného filmu. Ale zbytečně. Je to kvalitní detektivka s velice svižným dějem, rychlým spádem, přiměřeně komplikovanou zápletkou, křivdou sahající do minulosti a hlavně originálním a poutavým prostředím francouzských horských vesnic, izolovaných, se svébytnou komunitou. Čisté prostředí ledovců a průzračných bystřin špiní lidské zlo a zvrácené myšlenky. A na scénu zločinu vstupují nezávisle na sobě 2 neortodoxní vyšetřovatelé, každý na stopě svému případu, které se ale neočekávaně protnou a spojí.
Opravdu velice dobré čtení, jediné, co mě rozčilovalo, bylo velké množství překlepů a tiskových chyb, včetně špatného skloňování nebo úplně chybných slov.
Každopádně ale knihu doporučuji.

Titas9001
10.02.2022 5 z 5

Film jsem viděla už před mnoha lety a moc se mi líbil. S odstupem mohu po přečtení knihy říci, že hlavními strůjci úspěchu byli Reno a Cassel, kteří si doslova ukradli celou mou pozornost a hlavní motiv byl ve filmu jen povrchně načrtnut. Je jasné, že se do hodiny a půl nemohlo vše vejít. Kniha je opravdu strhující čtení a vše je vysvětleno až s mravenčí důsledností. Zajímavý a neotřelý námět, dvě linie pátrání, které se protnou, hodně zvrácený motiv pracující s očistou rasy v uzavřených komunitách a odlehlých lokalitách. Jak vytvořit kombinaci dokonalého těla s dokonalým mozkem? Tolik motivů, tolik slepých uliček a strhující závěr. Moc dobré!

berila
20.01.2022 5 z 5

Tohle byl tedy jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četla. Jsem ráda, že jsem se nikdy nedívala na film, protože potom již knížku nečtu a to by tedy byla opravdu velká škoda. Když jsem zjistila, že je pokračování, hned jsem knížku zakoupila a moc se na ni těším.

konformita
13.01.2022 5 z 5

Ve filmu mi nebylo pár věcí jasných, tak proto kniha. Byla to lahůdka, napínavé, zajímavé, jiné prostě super.

Karoley
28.12.2021 5 z 5

V prostředí skal a ledovců jsou postupně nalezena v pozici embrya tři zmučená těla. Rituální vraždy, nebo dílo šílence?

Před x lety jsem viděla film a moc se mi líbil, takže jsem tentokrát sáhla po knize.. a spolu s detektivem Niemansem se vydala po stopách vraha. Přečteno během jediného dne, příběh mě natolik pohltil, že zkrátka nešlo přestat číst ;)) Konec mi vyrazil dech, něco takového jsem nečekala.

Belanna
18.12.2021 5 z 5

Film jsem viděla několikrát a tak jsem tentokrát vzala knížku. Nelituju, zajímavý příběh i zápletka, napětí po celou dobu. Oba vyšetřovatelé jsou navíc sympatičtí. Tím, že se kniha od filmu dost odlišuje, rozhodně doporučuji přečíst.

ivoiro
16.12.2021 5 z 5

Výborná kniha mně držela. Popsaný příběh byl velice zajímavý.

misickabl
14.12.2021 4 z 5

Purpurové řeky znám velmi dobře jako film, viděla jsem ho několikrát a je jeden z mých oblíbených. Pouze nedávno jsem zjistila, že je natočen na základě knihy J. Ch. Grange, což znamenalo, že jsem knihu musela samozřejmě hned přečíst =) Prvním zásadním poznatkem je, že ačkoli základní motiv, důvod, proč se to všechno dělo, zůstává vesměs stejný, všechno ostatní je v knize úplně jinak, než ve filmu. Což je tak prakticky vždy u zfilmovaných knih, ale zde to bylo velmi markantní. Druhým poznatkem je, že přes velké rozdíly kniha/film, se kniha četla skvěle, měla spád a napětí i když jsem předem věděla rozuzlení. A vlastně nakonec, i díky těch rozdílům, mě kniha udržovala v napětí a očekávání, co ještě přijde. Maličkou výtku bych měla k překladu, kdy některé výrazy byly poněkud mimo nebo zastaralé, ale bylo to jen občas a zážitek ze čtení to rušilo jen velmi mírně.

jiri77
16.11.2021 5 z 5

Tak jsem se konečně dostal k četbě Purpurových řek ,a musím souhlasit ,že je to naprosto
senzační detektivní thriller. V knize není žádné hluché místo, a příběh mě udržoval v neustálém napětí. Film jsem zatím neviděl, ale až budu mít někdy možnost, rád se na něj podívám. Doporučuji !!