Puls

Puls https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/893/bmid_puls-zkI-893.jpg 4 1142 156

Civilizace sklouzla po krvavé stopě do dalšího období temna, což možná někoho nepřekvapí, ale stalo se to takovou rychlostí, jakou nepředvídali ani největší škarohlídi mezi futurology. Bylo 1. října, Bůh dlel na nebesích, burza prosperovala a většina letadel létala načas. Za čtrnáct dní však nebe opět patřilo ptákům a bursa se stala vzpomínkou. Příčinou zkázy je jakýsi jev, kterému se začne říkat Puls, a ten se šíří mobilním telefonem. Několik zoufalců, kteří přežili, se najednou ocitne v černočerném civilizačním temnu, plném násilí a chaosu. Kdekdo má mobil. A kdo ho nemá? Nový strhující román Stephena Kinga nejenže pokládá zásadní otázku: „A teď už mě slyšíte?" Rovněž na ni brutálně odpovídá.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Cell , 2006

AbigailKirk
30.01.2020 5 z 5

Po tom, co jsem se začetla a nervy mi praskaly jsem se musela podívat na recenze, protože jsem ten tlak "jak to dopadne" nemohla vydržet. Takže po přečtení pár spoiler komentářů jsem se jakž takž uklidnila a dočetla do konce. Nechápu nízká hodnocení na tuto knihu, protože pro mě to byla jedna z nejvíc strhujících knih od Kinga, včetně úžasného konce. O tom, že se "hlavní hrdina příběhu" dá zmínit až bůhví na kolikáté stránce ani nemluvím :).

effa
27.01.2020 5 z 5

Když King vezme do ruky obehranou zombie apokalypsu a ztvární ji po svém, vznikne další jeho perla.

Costanzo
26.01.2020 5 z 5

Strhující post-apo román, který vás donutí zamyslet se nad tím, jak nyní ve skutečnosti žijeme a moderní technologie, které nám tolik usnadnily život, nám jej mohou tolik zkomplikovat. Stephen použil k vyprávění er-formu a celým příběhem nás bude provázet hlavní postava jménem Clay. Stojí u zrodu „Nového světa“ a brzy pochopí, že apokalypsu může odstartovat i zdánlivě bezvýznamná věc, kterou vlastní každý z nás…Okamžitě se mi vybavil seriál The Walking Dead – bylo to tak neskutečně podobné. Puls je za mě super post-apo román, který mě nenechal vydechnout. King krásně vytvořil hrůznou atmosféru, pokropil ji hektolitry krve a celý příběh doplnil naprosto excelentními profily jednotlivých postav, i přesto, že jim nevěnoval tolik pozornosti, jak jsme u něj zvyklí. Od začátku je příběh nabitý akcí, takže vidíte, že King se s tím nemaže a o pomalém rozjezdu nemůže být ani řeč. Strašně se mi líbil hlavní záporák, který celý příběh rozhýbal úplně jiným směrem.

mareksevc
09.12.2019 5 z 5

výborná post-apo kniha, uplne iný štýl ako od Kinga poznám, kniha má aktívny dej a nespomaluje sa dlhšími opismi čo mne vyhovovalo , taktiež myšlienka je v dnešnej dobe pomerne lahko uveritelná

Rassmussen
07.12.2019 5 z 5

Tak toto byla skutečná kvalita. Čtivé, poutavé, děsivé, KINGOVSKÉ. Plný počet hvězd!

Pitbullka
29.11.2019 5 z 5

Skvělý postapo příběh, na Kinga dokonce hodně akční a svižný.

Kryptozvědavec
16.11.2019 4 z 5

Jak píše terimila, postavy neoslovily. Nevím, jestli za to může autorova filozofie „piš jen to nejdůležitější“, nebo ne, ale postavy byly prachobyčejné a naprosto mlhavé. S koncem to ale nevidím tak bledě – není sice ničím originální a naprosto vyplývá z děje, ale na druhou stranu do něj alespoň pasuje. Celkově příběh prostupuje klasické pronásledovatelské a co-bude-za-rohem nebo radši-nechoď-ven napětí, které vás stejně jako u většiny Kingových knih nutí číst pořád dál a dál. Zombie vám dýchají přes rameno.

terimila
10.11.2019 3 z 5

Tohle je bohužel slabší hodnocení. Samozřejmě jsem to přečetla a celkem si to užívala, protože to je King, kterej by dokázal udělat drama, od něhož se nelze odtrhnout, i ze zprávičky o dvou autech, která si navzájem omačkala blatníky.
Začátek to mělo skvělej - ten motiv s čímsi příšerným, co se stane prostřednictvím mobilní sítě, a vyžere to lidem mozky, ten je báječnej. A mělo to spád. Problém je v tom, že já už si s odstupem pořádně nepamatuju, kam to vedlo a co z toho bylo dál... Pokud King neudělá WTF závěr, kterej se mi zaryje do hlavy (a klidně se mi někdy i odtrhne od zbytku děje, to vůbec nevadí)... není to dobrý. Tady mě navíc ani nějak neoslovily postavy. Bohužel, tady fakt líp hodnotit nemůžu. Když to srovnám s jinejma novejma kingovkama - hlavně Pod kupolí nebo Ostrovem Duma Key, je to prostě o pár levelů níž.

PeterSmith
15.10.2019 5 z 5

Hodně dobrej kousek :)

Hzjena
05.07.2019 4 z 5

Plus...
Byl jsem trochu skeptický, už jen podle komentů zde, ale třeba Pod kopulí mě přesvědčilo, že Mistrovi ,,novotiny,, nemusejí být k zahození.
Nejsem hororvý fanda, takže jsem si vždy vybíral spíše psychothrillery a fantasy tvorbu z Mistrova repertoáru (Pavučina, Pistolník, Duma key, Talisman, Pod kopulí atd....). Nikdy bych, ale nevěřil, že (a to jsem ,,ajťák,,) mě bude ,,mrazit,, při četbě (poslechu) postapo ,,scifi,, románu. (omlouvám se odborníkům přes literaturu, ale neshledávám Puls jako horor...)
Jednu hvězdu musím, ale sebrat, protože (jak všichni tušíte) to nebylo ,,vysvětleno.,, Nechápejte mě špatně. Úplný konec mi smysl dával s jeho klasickým otevřeným fatalismem, ale moc se před koncem zapletl s ,,červy,, v operačním systému, ,,rebooty,, paměti a nedořešil (nedomyslel?) principy se kterými se začal tak ohánět....
Pod kopulí to alespoň (sice ne moc propracovaně a trochu zbrkle) ,,dotáhl,, do konce. Tady mi to chybí (pokud tedy nebude dvojka)

Laylak
26.06.2019 4 z 5

Mam rada knihy s touto temou. Zaver bol uplne otvoreny, kludne moze dopisat druhy diel Puls: potom.

bukiet
26.05.2019 5 z 5

Napíše-li autor dvě knihy s postapo dějem, nelze se divit tomu, že budou tato dvě díla srovnávána. Puls je druhou Kingovou knihou pojednávající o světě, který se hnul, čili zbláznil. My samozřejmě víme, že celá série Temné věže se odehrává zhusta v postapo světě, ale děj těchto knih není primárně postkatastrofický. Tou první je samozřejmě mnohem starší a mnohem mnohem delší Svědectví. Puls je prost náboženské angažovanosti a k nelibosti mnohých čtenářů dokonce ani nevysvětluje, co se to vlastně prostřednictvím mobilní sítě se světem stalo a kdo to způsobil. No chvála Ganovi, protože dávno platí, že nejlepší příběhy si vždycky drží svá tajemství. A proto je milujeme. Začněte příběh vysvětlovat a ztratíte příběh i čtenáře. Puls je krátký a úderný a svým způsobem i mnohem krutější než starší Svědectví. A neskutečně čtivý. A stejně jako Svědectví i Puls patří do Velkého cyklu Temné věže. Ale v důležitosti propojení tady přece jenom vyhrává starší postapo román, který do děje uvedl důležitého antagonistu, kdežto novější Puls, napsaný již po uzavření série Temná věž, je k cyklu propojen jen velmi volně. Hlavní hrdina pracuje na komiksu o Temném poutníkovi, v němž pozorný cestovatel k Temné věži pozná Rolanda i s jeho ka-tet. V závěru románu se pak mihne pouťová atrakce Karlík Ššš-ššš, odkazující jednak na knihu, kterou Jake Chambers přinese do Rolandova světa a samozřejmě také na oblíbeného záporáka Blainea Mona.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

pavel6855
02.04.2019 5 z 5

Po přečtení knihy sem litoval jediné věci, že jsem si ji nepřečetl už dřív.. Pravděpodobně ve vás nevzbudí nějaký respekt k telefonům, ale určitě po přečtení ještě chvíli budete sedět a přemýšlet nad celou knihou jako jeden velmi temný postapokalyptický zážitek.... Nevím jak vy, ale já si myslím, že právě toto mají knihy dělat.. Vyvolat pocit, který jenom tak nezapomenete a až na ni někde narazíte a uvidíte obal, okamžitě si vybavíte některé scény, které už nikdy nezapomenete... Má opravdu skvělou atmosféru :)

Freak
13.02.2019 3 z 5

Slabšia od Kinga... musel som sa niektorými úsekmi fakt prehrýzť a zas niektoré som hltal, až som sa skoro zadusil... Koniec ma zabil najviac, čakal som aspoň malý záver, aj keď otvorený, ale predsa. Trošku slabšie rozprávanie, slabšie opisy, takmer, akoby to ani sám King nepísal. Dobrá, ale druhýkrát by som ju už ale určite nečítal.

denniys
22.12.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, zajímavá zápletka.. 5* dostat musela, protože je od Mistra, ačkoliv jedna ze slabších..začátek je famózní, pak tempo poněkud klesá, ale stejně mě kniha místy málem nedovolila dýchat napětím..škoda jen, že je konec takový otevřený, klidně by mohl být druhý díl, námětu by bylo jistě dost :)

Stanas513
19.11.2018 4 z 5

Souhlasím s komentářem "pedroK". Chtěla jsem se dozvědět, kde se to vzalo a proč...Na knihu jsem se těšila, ale jsem trošku zklamaná. Určitě se dá hodně přemýšlet o tomto příběhu. Dnes máme mobil téměř všichni, od malých školáčků počínaje po starší babičky a dědy. Používáme je celý den, máme v nich Internet, potřebujeme vědět, co se děje ve světě, čteme si maily, hrajeme hry, navštěvujeme různé weby. Asi bychom také měli smůlu...

Davidsonová
09.09.2018 5 z 5

Tento příběh mě velmi sedl. Strašně se mi líbí ta atmosféra, ty následky a konec samotný. Už jsem tuto knihu četla dvakrát a mám pocit, že ani potřetí nebude naposledy. Vřele všem doporučuji, ikdyž jsem si vědoma, že ne všem se bude líbit. Mrazivá je věta:
"Civilizace uklouzla na louži krve a upadla do druhého období temna."

Eumenida
04.09.2018 4 z 5

Puls nemám ještě kompletně dočtený, ale v průběhu mi stále naskakovala otázka - jak bych se zachovala já a mí známí či rodina, v tomto případě? Byli bychom beznadějně ztraceni, nebo bychom zkusili pokračovat? A jak bojovat s novými lidmi, kteří ovládají i naše vlastní myšlenky? Celá situace se mi jeví jako velmi zoufalá. Přesto, už jsem téměř na konci románu, se zablýsklo světélko naděje. Jestli to bude jen mrknutí světla, které pak zhasne, se dočtu brzy.
Trochu mi román evokuje šílený svět Živých mrtvých.
(Závěrečný koment zkusím upravit po dočtení knihy)

eraserhead
02.09.2018 2 z 5

Tohle opravdu napsal King? Ale tak chápu, že když autor přestane chlastat a fetovat, jeho tvorbu to změní... Pro mě další potvrzení, že krátce po začátku nového milénia se cesty Kinga a mé prostě začaly jaksi rozcházet. Jaká a o čem je tahle kniha vám paradoxně jasně prozradí již úvodní věnování. Ta dvě jména vám o knize řeknou prakticky všechno, aniž by kniha oběma dosáhla alespoň po paty. Tak jo, King si řekl, že to zkusí taky. Že si napíše postapozombie román, ale protože moc dobře věděl, jak je tento žánr vycucaný jako mozek živáka zástupem zombie chlemtounů, rozhodl se to jako tak trochu "nápaditě" očůrat. Místo toho však jen vykradl své vlastní Svědectví a stejně jako Zeman v televizi, nepokrytě a okatě mrkal po několika klasikách. Nebýt několik zajímavých scén (které však nijak nezvyšují celkovou kvalitu knihy, nevychází totiž z ní ale z Kingovy schopnosti vymyslet zajímavé scény nezávisle na daném příběhu), nějakýma hvězdičkama bych se ani neobtěžoval. Ano, s Kingem se naše cesty postupně rozcházejí (rád trávím čas s horrorovým Kingem 70., 80. a 90. let - mileniální výjimkou je Pytel kostí a tak trochu Ostrov Dumma Key - kde však King opět jen vykrádal sebe samotného, ale na rozdíl od Pulsu mu to vyšlo), přesto si myslím,ž e tato kniha ho není hodna. Nuda, šeď, a srandovní, opravdu srandovní (ovšem podle všeho nechtěně) závěr. Měl jsem co dělat, abych tu knihu dočetl, posledních padesát stran bylo opravdu utrpení. Dočetl jsem jen z úcty ke Kingovi a mé chorobné dočítavosti. 1.5*