Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3279 788

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Atara16
29.01.2024 4 z 5

Celá kniha se mi hrozně táhla,nudila, až posledních pár stránek pro mě byla "sopka".

cérka
29.01.2024 2 z 5

Audiokniha

Jsem v rozpacích nad celou knihou, ale Petra Špalková, která knihu namluvila, za to zcela jistě nemůže. Myslím, že se přednesu zhostila celkem dobře, jen na závěr to chtělo více radosti a života ;)

Divný a rozpačitý pocit mě provázel při poslechu celé této knihy. Nějak jsme si nesedly. Hold podobně laděné příběhy mě nedojímají a ani mi nic nepřináší. Pokud bych knihu četla v papírové podobě, asi bych se usoužila a prohlásila "škoda papíru". Autorka mohla jít více do hloubky, uvést jen pár životů, ale dát si na jejich vyprávění opravdu záležet.
Role knihovnice v této knize mě ovšem pobavila a já ji mohu aspoň použít do čtenářské výzvy 2024.

Martica
27.01.2024 3 z 5

Naprosto sdílím názor s Deia (o dva komentáře níž), souhlasím do puntíku. Mně tedy hodně vadilo a způsobovalo až nepříjemné pocity to, že kdekoliv se hrdinka ocitla, neměla žádné vzpomínky na tu dobu od "jiného rozhodnutí" a musela takříkajíc vařit z vody. Když se toto opakovalo asi potřetí, už mě ta trapnost situace tak iritovala, že jsem chtěla knihu přestat číst. Nicméně za velmi zajímavý námět, který opravdu nutí k zamyšlení, až k filozofování, jsem chtěla dát 4 hvězdičky. Ke smůle této knihy jsem hned po ní začala číst něco úchvatného, což dost zvýšilo laťku, takže nakonec jen za 3. Ale nápad skvělý.

Ishir
27.01.2024 5 z 5

Kniha je dobře napsaná. Nutí vás číst dál a dál. Chcete vědět co bude dál.

VěraČamková
27.01.2024 3 z 5

možná by nemusela být kniha tak rozvláčná, ale téma velice zajímavé a v dnešní době bohužel dosti aktuální. Každý čtenář si tam hodně poučného najde.

Deia
25.01.2024 3 z 5

Príbeh, hlavne námet, je zaujímavý a aj sa mi čítal celkom dobre. Ale prišiel mi taký priemerný. Nora bola taká celkom nezáživná postava a bolo jedno v ktorom svete akurát žila. Lenže ten koncept rôznych životov sa mi páčil, aj keď mal podľa mňa dosť výrazné nedostatky - vyskúšať si iný život, keď tých ľudí v ňom nepoznáš a nevieš ani, čo tam robíš? Ale ináč ma to prechádzania z života do života bavilo, je zaujímavé vidieť, ako jedno rozhodnutie môže kompletne zmeniť náš život. Celkovo mnoho myšlienok v knihe bolo veľmi pekných a hlbokých. Škoda, že bolo od začiatku jasné, ako príbeh skončí. Taktiež mi tam chýbalo niečo, vďaka čomu by mi príbeh utkvel hlbšie v pamäti alebo nejaký akčnejší dej, takto to iba plynulo, aj keď celkom príjemne. Ale bohužiaľ, nenadchlo ma to až tak, ako som si myslela.

Ctenaricek4
21.01.2024 5 z 5

Tato kniha by mohla býti Biblí pro všechny pacienty trpící depresí. Myslím, že autor krásně vystihl podstatu tohoto onemocnění. A na konci příběhu se to nadějí na lepší zítřky jen hemží. Moc krásně napsáno. A jsem zvědavá, jestli toto u mě ještě letos něco překoná.

Eridani
21.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Neviem sa rozhodnúť, ako k tejto knihe pristupovať. Na jednej strane sa v nej nachádzajú naozaj myšlienky, ktoré vás nútia zamyslieť sa nad vlastným životom., to kam smeruje, čo ste od neho očakávali/očakávate, čo ste pokazili atď. Na druhej strane je vám prakticky od prvého príbehu jasné, ako sa to bude celé vyvíjať a ako to dopadne. Pretože každý jeden alternatívny život má vždy negatívum, ktoré vás smeruje k tomu pôvodnému. Páči sa mi, že každý ten príbeh bol zrkadlom pochybností, ktoré Nora mala o svojom živote a ukazoval jej, že vlastne tie rozhodnutia, ktoré urobila boli správne. Istým spôsobom sa celá kniha čítala veľmi rýchlo, ale zároveň bola od polovice relatívne nudná, pretože sa pointa príbehov vlastne opakovala. Cieľ bol rýchlo sa dostať k záveru a ako to dopadne....

kamka1103
20.01.2024 3 z 5

Má velmi hluboký podtext a nenásilně nutí člověka k zamyšlení nad vlastním životem. Byla jsem tak vtažena do děje, že tři kapitoly před koncem jsem se bála špatného konce, resp. toho , že Nora opravdu zemře. Ale naštěstí ne. A Nora se poučila ze všech svých životů a zozhohla se bojovat a žít.
Krásná kniha a ve formě audioknihy čtené Petrou Špalkovou byla naprosto úžasná.
Mohu jedině doporučit.

Lenny33
20.01.2024 4 z 5

Zajímavá kniha s hezkým posláním. Ale místy na mě byla až moc zdlouhavá.

Nik..
18.01.2024 5 z 5

Tohle bylo něco tak krásnýho, čistýho, uklidňujícího a zároveň hrozně hlubokýho. Už dlouho se mi nestalo, abych dočítala knihu se slzami v očích. Se slzami dojetí.

Příběh o mladé ženě, Noře, která je natolik nespokojená se svým životem, že dojde do fáze, že se jí už nechce žít. Díky tomu se ocitne v knihovně, ve které jí je umožněno navštěvovat své životy, ve kterých udělala jiná rozhodnutí, než v tom původním.

Překrásně napsaná knížka.

kajka.w
18.01.2024 4 z 5

Krásná obálka, super námět, jen zpracování trošku pokulhává. Vadilo mi, jak se tam některé části opakují, vysvětluje se stále něco dokola, i když už to musí být dávno každému jasné. Ale dají se zde najít i hlubší myšlenky, nad kterými se musíte zamyslet a podívat se sami na sebe z jiných úhlů pohledu.

TercaHoney
17.01.2024 5 z 5

Už při anotaci této knihy, jsem věděla, že jí musím přečíst, jelikož na pararelní světy, kde žijeme různé životy věřím. Vědění, že jakmile něco chceme ať je to věc, osoba, povolání, prostě cokoliv existuje a stačí si to jen delší dobu představovat, jako kdyby to již bylo a ono se to stane je úžasné, aspoň mě se to již několikrát potvrdilo a to především po přečtení knihy od Evy Paclíkové ,,Vaše nová realita aneb jak se přesunout do pararelní reality", kde jsem se s tímto setkala poprvé.
Proto, když jsem si vybírala z x knih do čtenářské výzvy, tak tohle byla pro mě jasná volba a byla jsem zvědavá na děj knihy. Musím přiznat, že mě kniha velmi překvapila. Nejen, že z vlastní zkušenosti velmi dobře znám ten pocit, který Nora na začátku knihy prožívá, jelikož jsem si tím sama prošla. Naštěstí pro mě, se zajímám již několik let o seberozvoj, zákon přitažlivosti a tak jsem věděla, co musím udělat, abych se z toho dostala ven a díky tomu jsem stvořila knihu Deník k mému novému úspěšnějšímu já, která v listopadu 2023 vyšla. Samozřejmě, zřejmě nebudu jediná, kdo si kdy položil otázku, jak by to asi dopadlo, kdybych se tenkrát rozhodla jinak? Opravdu by to bylo lepší jak si myslím nebo stejně jako Nora bych byla zklamaná? Někdy je asi lepší nevědět, nebo nakonec zjistit, že tam kde jste nyní je výhra na plné čáře. Vždyť i my si můžeme vybrat život, jaký chceme žít. Stačí jen věřit a jít si zatím dokud ještě žijeme. Kdo ví, třeba zrovna my budeme mít to štěstí a zjistíme to dříve než se ocitneme v Půlnoční knihovně, abychom to zjistili.
Musím se také přiznat, že od kapitoly ,,Záhonky jsou zalité" mi čas od času samovolně tekly slzy.

Jaehyun
14.01.2024 3 z 5

Knížka se mi líbila, díky krátkým kapitolám se rychle četla a líbil se mi styl psaní. Není to ale knížka, co by ve mně zanechala nějaké extra pocity a znovu bych se k ní už asi nevrátila. Nicméně za mě fajn průměr.

Nora trpí depresemi a rozhodne se vzít si život. Ocitne se v půlnoční knihovně, což je místo mezi životem a smrtí, kde si může vyzkoušet, jak by její život vypadal, kdyby se v určitých situacích rozhodla jinak.

Jen tedy ruku na srdce, představa, že jsem na jejím místě a jsem rozhodnutá zemřít a najednou se ocitnu na místě, kde si můžu vyzkoušet jiný ze svých životů (a že všechny životy stejně stáli za prd), tak si o žádnou knihu ani neříkám a rovnou čekám na smrt. Ten, kdo definitivně skončil se světem nemá chuť pokračovat v tisíci dalších.

Natty
14.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha. Na začátku mi pár stran trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale pak jsem se od knihy vůbec nemohla odtrhnout. Skvělá nevšední myšlenka na příběh, úžasně to vše na sebe navazovalo a byť jsem odhadla, jak to celé skončí, užila jsem si to. Určitě jedna z těch, které si jednou přečtu znovu.

Na konci kniha nutí k zamyšlení, zdali ten náš život je takový, jakým ho opravdu chceme mít, nebo s ním něco uděláme a splníme sny, které dlouho uchováváme v hlavě, bohužel již v podobě výčitek, že k tomu nikdy nedošlo.

„Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš."

Gabriela_K
14.01.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, stránky mi mizely pod rukama, rozhodně doporučuju.

Anna27
13.01.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Zajímavý náměť, líbilo se mi to. Úplně to není můj žánr, takže nevím, jestli bych vydržela u tištěné knihy, ale je pravdou, že jak se dostala Nora do půlnoční knihovny, bylo to zajímavější než začátek knihy a na konci jsem byla ráda, že jsem doposlouchala.

animovanej medv
11.01.2024 5 z 5

Dokud se Nora nedostala do půlnoční knihovny, kniha mě moc nebavila. Od chvíle, kdy ale otevřela první knížku jak zase já knížku neodložila. Ačkoli tak od půlky jsem věděla, jak kniha dopadne i tak to bylo super čtení!

Bustedka
10.01.2024 5 z 5

Marketingová instagramová kráska. Titulka, co táhne.
Asi bude hodně záležet na tom, v jakém rozpoložení ji budete zrovna číst. Pokud se budete nacházet na nějaké životní křižovatce, může vás to doslova vtáhnout. Já jsem zároven sledovala seriál Loki, kde se taktéž cestuje časem a mezi paralelními světy, a tak jsem o všem přemýšlela zase z jiné perspektivy.
Závěr není překvapivý, ale občas je třeba si připomínat ty životní pravdy a moudra, aby na ně člověk nezapomněl.

fruitbueno
09.01.2024 4 z 5

Zajímavý námět, textu by však slušelo tak o čtvrtinu zkrátit. Všichni čtenáři tuším velmi rychle pochopí, kam děj spěje a co si má hrdinka ze svého putování odnést. Nicméně Půlnoční knihovna obsahuje řadu hezkých i celkem hlubokých myšlenek na závažná témata, a proto neváhejte a přečtěte si ji.