Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3279 788

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Pajulk
22.02.2024 5 z 5

Kniha na zamyšlení. Koho zajímá posmrtný život, je to knížka pro něj. Krásný příběh, který je čtivý. Lehce jsem se orientovala a těšila se jaký bude další paralelní vesmír.

blebuska
18.02.2024 5 z 5

Příjemná oddychovka, která Vás donutí zamyslet se... Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš.... Krásné poselství... Kniha rozhodně zůstane v mě knihovně a ráda se k ní někdy vrátím

Nikkiproch
17.02.2024 4 z 5

Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš.
Příjemná odpolední jednohubka, k zamyšlení. Všichni bychom asi chtěli vstoupit do takové půlnoční knihovny.

Nattali.ka
17.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá kniha, trošku mi trvalo se začíst a některé pasáže mi přišly poměrně zdlouhavé nebo zbytečné. Jendou za čas si ráda tento styl knih přečtu, fascinuje mě ta myšlenka paralelních životů a různých vesmírů, které se zakládají na našicch rozhodnutích. Mrzelo mě, že vlastně nemá moc příběh a po čase mě to střídání životů přestalo bavit a tušila jsem, jak to skončí. Ocenila bych alespoň nějaký pořádný epilog, jak hlavní hrdinka pokračovala ve svém životě, poté co dostala druhu šanci.

Janek
17.02.2024 2 z 5

Velké zklamání, způsobené možná i špatným překladem. Spíš než o román jde o motovační slohovou práci. Neustálé odkazy na filozofii a rádoby moudrá motta a metafory mně - milovnici filozofie - lezly krkem. Hlavní postava neměla šanci se jakkoli vyvíjet, protože do nových životů skákala z ničeho, bez jakékoli osobní historie. A později i s vědomím, že má šanci uniknout. Jak pak může být odpovědná za jeden konkrétní život? Jen deprese, marast a zmar - možná to má lákat k dalšímu čtení, mně ale chyběla postava, do které bych se dovedla vcítit. Příběh mi přišel povrchní a bez katarze. Myšlenka možná dobrá, ale provedení chabé, vůbec mi to nedrželo pohromadě. Škoda.

goofinkaa
17.02.2024 5 z 5

Úplne ma to vcuclo! Super myšlienka a krásny príbeh. Vypísala som si aj pár hlubokých myšlienok. Nebudem tu rozoberať technické detaily cestovania časom a vŕtať sa v detailoch ako niektorí, bola to proste super kniha. Nevedela som prestať čítať.

Stanas513
14.02.2024 5 z 5

Tuhle knihu nechám bez komentáře. Snad jen, že to pro mě byl silný zážitek

Šajler
13.02.2024 3 z 5

Pěkný příběh, který někomu může pomoct, vidět věci jinak. Občas máme všichni podobné myšlenky jako hlavní postava příběhu. Protože,, Otázka není, na co se díváš,nýbrž co vidíš,,

ka.dudk
11.02.2024 3 z 5

Milé čtení. Dost by mě zajímalo,jak by vypadaly jiné moje životy, rozhodnout se v něčem jinak.
Kéž by to tak fungovalo, mít možnost zkusit to jinde

felixrr
07.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Knižně jsem tento motiv četl poprvé a přišel mi vydařený. Konec s návratem z ideálně vypadajícího života naposledy do knihovny a potom reálné situace jsem čekal a přišel mi trochu moc deus ex machina, jak bylo všechno najednou zalité sluncem. Jinak ale nemám co vytknout.

Magrata15
06.02.2024 5 z 5

Tahle kniha není jen fantasy, je i trošku na zamyšlení. Co by jsme udělali, kdyby jsme se mohli vrátit a prožít svůj život jinak?
Závěr jsem trošku čekala, ale i tak se mi knížka líbila, moc.

Mianney
05.02.2024 3 z 5

Od knihy jsem kvůli tématice čekala větší komplexnost. Nápad ohledně knihovny se mi líbil a měl dle mého názoru potenciál, ale samotný příběh byl podán celkem naivně, jednoduše a místy postrádal logiku. Pokud však nemá čtenář příliš velká očekávání a spíš na knihu nahlíží jako na oddechové počtení, tak spíše nebude zklamaný.

** Spoiler **

Taky mi přišlo hloupé, že Nora vstupovala do nových životů bez vzpomínek či nějakých základních informací, takhle člověk už od začátku tušil, že jí to dovede zpět k jejímu starému životu, protože bylo téměř nemožné, aby se usadila v životě, který jí nepatřil.

Marika Vanova
05.02.2024 3 z 5

Když pominu otázku existence paralelních životů, tak mi v tomto příběhu něco vadilo a neudělal na mě takový dojem. Vadila mi určitá nelogičnost a neberu, že se člověk může od základu své povahy a duše změnit.

hanzmb
05.02.2024 3 z 5

Na téma přechodu mezi realitami jsem četl už spousty knih. Tato mezi nimi nijak nevynikala. Nepřináší nic nového, zajímavého. Navíc i volba hlavní hrdinky není zrovna nešťastnější. K takovému typu si čtenář jen těžko najde vztah.

dia.riedl
05.02.2024 3 z 5

Půlnoční knihovnu jsem prvně neměla v plánu číst, pak mě ale nalákaly recenze a ohlasy a říkala jsem si, že díky ní taky třeba zjistím něco o sobě a najdu svou cestu.

Musím říct, že ze začátku se mi kniha moc nelíbila. Nora byla hodně nesympatická a nedokázala jsem s ní soucítit.
Nesedl mi styl psaní Matta Haiga, pro populárně naučnou četbu je to myslím fajn, na beletrii to pro mě bylo málo čtivé a bez emocí.
Proprouvala jsem s Norou prvními alternativními životy zcela bez zájmu. Necítila jsem potřebu zajímat se o vedlejší postavy a Nořiny pocity.
Překvapil mě i samotný koncept a pravidla "cestování", kdy Nora vstoupila do života svého jiného já a byla naprosto ztracená.
Přišlo mi, že to přináší více škody než užitku...

Ve druhé polovině se ale něco zlomilo, když přišel na scénu Dylan a po něm Ash. Vlastně i samotná Nora se změnila, a příběh jsem dočítala s chutí.
I samotné paralelní životy nabraly na zajímavosti a na pocitech. Najednou měly pro naší současnou Noru váhu, najednou jimi jen neproplouvala, ale prozkoumávala je do hloubky, to se mi líbilo.

I když byly životy, kde byla Nora šťastná, byl tam nešťastný někdo z jejich blízkých. Teprve když Nora pochopila kouzlo opravdového žití, mohly se stát neuvěřitelné věci.

Kniha má opravdu zajímavou myšlenku, ale příběh mohl být podle mě zpracován lépe.
Nedokážu říct, jestli se ke knize někdy vrátím.

3366
02.02.2024

(SPOILER) Vkládala jsem do této knížky velké naděje a jak to jen říct: ,,Asi mé nepatrné rozhodnutí vybrat si nějakou knihu do čtenářské výzvy mělo děsivé následky."
Ale teď vážně. Kniha je oddechovka, žádné velké přemýšlení se nekoná, i když se to tak tváří. Já měla knihu přečtenou za jeden den a je možné, že po přečtení vám zůstane malý hlásek, který se vás bude ptát: ,,Kdybych šla s Honzou na rande, dopadl by můj život jinak?" Nedopadl, kniha nás vede k pomalému a stále jasnějšímu zjištění, že to, co vypadá jako unikátní nabídka je ve skutečnosti jen hra mozku člověka, který si nepřeje umřít.
Není to zrovna psané čtivě (nebo hrál roli překlad?), ale některé pasáže jsou zdlouhavé a i opilý kamarád ve 3 ráno, vám dokáže předat větší moudrost o životě. Jestli tato kniha je první v žebříčku knih v Čtenářské výzvě o milovnících koček, tak je mi možná i líto všech koček.

BlackFairy
31.01.2024 2 z 5

Na tuto knihu mě nalákal její potenciál a skvělé hodnocení. Po dočtení si nejsem jistá, jestli mě někdy nějaká kniha zklamala víc.... Nemůžu se ztotožnit s tím, že je v knize několikrát podáno to, že naše sebenepatrnější rozhodnutí naprosto drtivě zničí život našich blízkých smrtí, závislostí, nebo dalším neštěstím. Ne, to opravdu ne. S pointou příběhu souzním, ale všechno tohle kolem celou knížku pro mě naprosto degraduje.... škoda.

Janina82
30.01.2024 3 z 5

Půlnoční kniha stojí za přečtení. Je to taková oddechovka s přesahem. I přes některé nudné pasáže a trochu předvídatelný děj bych ji doporučila. Už jen proto, aby si člověk uvědomil věci, které někde v podvědomí má, ale zapomíná se podle nich řídit.

Domi_S
30.01.2024 4 z 5

Do knihy jsem se nejdříve nemohla začíst, ale jakmile Nora začala “listovat knihami / alter životy kniha mě pohltila. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo má sklony k depresím, sebedestruktivním myšlenkám (jsem k ničemu, nic jsem v životě nedokázala, přežívám místo toho abych žila, vyčitám si to a to a to..). Takovému člověku / čtenáři Půlnoční knihovna pomůže se probudit.

zipporah
30.01.2024 3 z 5

Z radu oddychových kníh táto patrí medzi lepšie. Vo všeobecnosti mám skúsenosť, že kombinácia vedomostí autora s napísaním knihy pre moderného čitateľa končí veľmi biedne a tragikomicky. Ale ak auto má dostatok pokory a sebakontroly, môže to dopadnúť celkom dobre, čoho dôkazom je tento príbeh. Takže nenútené čítanie, v ktorom sa niečo aj dozvieme a tých, ktorí majú radi knihy, naverbuje na čítanie napríklad filozofa Thoreaua. Určite si prečítam aspoň Waldena. Podľa útržkov z knihy pôjde o filozofa na platónskej dráhe v štafetovom behu napríklad s Kantom či Schopenhauerom. Beztak aj oni sa spomínajú. Taktiež môže byť kniha užitočná pre psychicky slabšie povahy, môžu v nej vidieť viac, prečo nie. Výhodou je ľahkosť čítania.

V živote môžeme byť ktovieako čestní, ale ľudia vidia pravdu, len ak je dostatočne blízko ich reality. Tak ako napísal Thoreau: "Dôležité nie je to, na čo sa pozeráte, ale to, čo vidíte."