Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3279 788

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

LaCucaracha
27.01.2023 1 z 5

(SPOILER) Jedním slovem strašné. Pro mě. Nesympatická 40letá hlavní hrdinka, která měla plno možností a talentů, ale všechny si sama prosr**a a zůstala sama, looser na antidepresivech, se rozhodne spáchat sebevraždu. Na cestě do smrti se ocitne v knihovně (proč zrovna knihovna? asi aby to v anotaci nalákalo milovníky knížek, jinak to mohlo být řešeno jakkoli jinak, o knížky tam vůbec nejde) a tam má možnost si vždy na chvíli hupnout do alternativního života, který by měla, kdyby se někdy dřív rozhodla v životě jinak. Dvě hodinky tamhle, dvě hodinky tam, bez čehokoli hlubšího, až nakonec zjistí, že by všechno dopadlo blbě, tak vlastně nemá čeho litovat, a její dosavadní život vlastně tak špatný není. Takže se do něj ze záhrobí vrátí a najednou se všechno začne dařit a čekají ji světlé zítřky.
Takže knížka dobrá možná jako psychoterapie pro ty, co mají životní depku, jinak fakt nevím, koho by to mělo uspokojit.
Jo, vlastně asi ještě ty, co rádi čtou všechny ty směšné motivační knihy a hltají motivační moudra pro dnešní den na instagramu modelek a podobných, protože takových rádoby "hlubokých" myšlenek je tam přehršel. Proložených citáty filozofů, aby to působilo ještě lépe.
Za mě v podstatě odpad, lituji.

Zoulinda
27.01.2023 1 z 5

Knihu jsem si koupila, protože měla dobré hodnocení. Bohužel, já ji hodnotím na dvě hvězdičky. Nápad dobrý, kdyby kniha byla o polovinu příběhu kratší asi bych nějaké hvězdičky přidala. Od poloviny knihy jsem se modlila, abych to již docela, příběhy byly všechny stejné a celá kniha předvídatelné.

M.C.SMITH
27.01.2023 3 z 5

No, tak já ani nevím, jak mám tuhle knihu hodnotit. Námět skvělý, ale mám takový divný pocit.
Hlavní hrdinka mne docela dost štvala, pořád se jí něco nelíbilo a nedokázala se spokojit s malými radostmi. Lezla mi na nervy a já měla chuť s ní zacloumat, aby se konečně probrala.
Kniha mne asi do poloviny bavila, pak to najednou celé ochablo a já se chvíli musela do čtení nutit. Konec to trochu vynahradil. Pořád mám ale pocit, že to není přesně to pravé pro mne.
Bylo to milé čtení, které mne moc nenadchlo a ani neurazilo.

Juici
25.01.2023 4 z 5

.. A Nora se usmála, upřeně se zadívala na figurky, které ještě měla na hrací desce, a přemýšlela nad svým dalším tahem ..

Velmi opěvovaná kniha. Vyhovovaly mi krátké kapitoly, které se lehce četly. Není to vůbec náročná knížka, jak jsem si původně myslela. Konec otevřený, ale všichni víme, kam další tah Nory bude směřován. Možná jsem čekala víc, ale ve finále to bylo milé. Odnesla jsem si pár hezkých myšlenek do života.

karol.cadex
25.01.2023 3 z 5

Dlouho mi hlavní hrdina knihy takhle extrémně nelezl na nervy. Dokážu se vcítit, dokážu pochopit hodně věcí, mezi které samozřejmě patří i psychické problémy, ale ta neschopnost se sebou cokoli dělat mě vytáčí až skoro k nepříčetnosti. Nora Seedová je přesně ten typ, co vidí problém i tam, kde není, a pokud je, tak si ho ve většině případů dělá sama svým chováním a uvažováním. Pak tu máme teda nějaký flashbacky a možnost náhledu na životní události jinak, ale bylo to podané tak jako dětsky, bez žádného slibovaného filosofického kontextu.
A konec? Hahaha, takhle reálný život nefunguje, pane Haigu.

majavcelicka
24.01.2023 3 z 5

Námět super, kniha se dobře četla. Ale bohužel to zpracování pokulhávalo, bylo to divně popisováno.... Bylo to takové neslané nemastné.... Trošku to zachránil konec, i když byl částečně otevřený.

nikiss76
24.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Tato velmi diskutována kniha vzbudila i moji zvědavost, a proto jsem se ji rozhodla přečíst i já a udělat si svůj vlastní názor.
Po přečtení prvních pár stran mě napadaly otázky typu Co na téhle knize všichni mají? Nemám ji raději vyměnit za jinou?
Zkrátka nebyla to úplně moje krevní skupina, avšak čtení jsem nevzdala a jsem ráda, že jsem to neudělala. Potom totiž přišel zlom.
Kniha byla bezpochyby úplně jiná, než všechny ostatní, co jsem kdy přečetla. Každý si v ní najde kus sebe sama a určitým způsobem se ztotožní s hlavní hrdinkou Norou. Při čtení si čtenář uvědomuje své vlastní životní pochybnosti a výčitky. Jistě mi dáte za pravdu, že každého z nás čas od času děsí otázky Co by kdyby...
Kniha je jednou velkou životní filozofií. Bylo zajímavé sledovat příběh Nory a její transformaci a uvědomění (nebo bych spíše měla říct jejich X životních příběhů). Hvězdičku strhávám za poněkud zdlouhavý děj. Každopádně poselství bylo předalo. Nebojme se žít.

Pogy
22.01.2023 4 z 5

Za mě rozhodně povedená a zajímavá kniha. Trochu jsem předvídala konec, ale nevadilo mi to. Pokud máte rádi příběhy typu : co by kdyby, tak tato kniha je dobrá volba.

L.Helena
22.01.2023 4 z 5

Skvělý nápad, provedení však už mírně pokulhávalo, ale i tak moc zajímavé čtení. Trochu moc filozofování na úkor podrobností samotného děje. Nejvíc se mi líbily ty rozmanité a překvapivé situace, do kterých se Nora dostávala, a kde tápala, protože nevěděla... Jenže to se mi právě zdálo vždy dost rychle odbyté, nešlo to moc do hloubky, ale naopak děj po chvíli sklouzl zase do určité filozofické roviny, což mně často nedovolovalo se pořádně začíst. I tak se mi kniha líbila, přestože bylo poměrně jasné, k jakému závěru celé to vyprávění směřuje.

abssint
21.01.2023 2 z 5

Jsem trošku zklamaná. Čekala jsem, až vyjde v elektronické podobě a těšila se, ale nemělo to tu správnou "šťávu". Nápad je fajn, ale zpracování takové....jednoduché...nemastné, neslané... Styl psaní mi neseděl. Dávám dvě hvězdy za nevšední námět.

niki2698
21.01.2023 5 z 5

Dlouho jsem váhala nad tím jestli knihu koupit nebo ne, protože převážně čtu jiný žánr, ale překvapilo mě jak mě knížka bavila. Je určitě zajímavá, krátké kapitoly mě bavily- nemusela jsem končit uprostřed rozečtené kapitoly a každý si říká, až dočtu kapitolu :D
Doufala jsem v ještě rozvinutější konec ale i tak byla super, určitě doporučuju.

99jana99
20.01.2023 2 z 5

Tak tohle nebylo pro mě, kniha mě vůbec nebavila.

grizlinka
18.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla za pár dní, zaujala mě nápaditostí, mám ráda lehce filozofické úvahy. Nedávám plný počet hvězd, protože mi vlastně skoro celý příběh bylo jasné jak to dopadne. Ale na oddychové čtení perfekt. A také pro zamyšlení se nad tím, jaký je náš vlastní život a jestli ho opravdu tak žít chceme nebo jen následujeme přání a očekávání ostatních.

martunka
18.01.2023 3 z 5

Zajímavá kniha...
Taky občas přemýšlím, jaké by to bylo, žít jiný život...

ElikaS
18.01.2023 4 z 5

Knížka mě velmi zaujala svým názvem, anotací i obálkou. I když jsem původně čekala úplně jiný příběh, knížka se mi i tak líbila. Příběh je poměrně depresivní, ale má vyznít optimisticky a motivačně, to se myslím povedlo. Knížka rozhodně přináší mnoho námětů k zamyšlení. Cestování mezi jednotlivými životy mě bavilo a byla jsem vždy zvědavá, kam se podíváme tentokrát.
Jediné co bych knížce vytkla je, že je opravdu hodně předvídatelná a chybí jí nějaký wow efekt.

prochajda
18.01.2023 4 z 5

Zvláštní kniha, zpočátku hodně depresivní. Takové sci-fi, raději čtu realitu, ale tuto knihu neodsuzuji. "Mezi životem a smrtí stojí knihovna. S každou knihou máš možnost vyzkoušet si život, který jsi mohla vést. Každý život se skládá z milionů rozhodnutí a každé rozhodnutí změní výsledek života."

AndreaOn
18.01.2023 3 z 5

Myšlenka sice zajímavá, příběh je jakoby motivační, ale bohužel mě moc neoslovilo.

ZoeChaya
17.01.2023 3 z 5

Velmi předvídatelné, trochu mi to připomínalo Soffiin svět, vícero knih s námětem knihovny jako prostoru mezi životem a smrtí. Stylistika nijak skvělá. Život s depresí není jednoduchý, v naší společnosti v některých kruzích je téma návštěvy psychiatra stále tabu. Kvůli malé osvětě proto tři hvězdičky. Jinak mi kniha nic nedala ani nic nevzala.

haannyys
17.01.2023 2 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení, ale chápu, proč vzniká. Ona myšlenka jako taková není špatná. Ale zklamání je, že příliš brzy je jasné, jak to skončí. Doufala jsem, že se pletu, že to bude ještě něčím zajímavé. Spíš ne. Styl psaní je jednoduchý a předvídatelný, záměrně líbivý. Díky za myšlenku, ocením ji dvěma hvězdami.

gabriela3565
17.01.2023 3 z 5

Bavilo mě to, to ano, ale na to, že jde o takový bestseller, mi knížka přijde dost přeceňovaná. Já osobně jsem příliš nechápala jednání hlavní hrdinky, občas mi nebylo jasné, co tedy vlastně chce a proč tak často ze svých různých verzí životů přeskakuje.