Pučálkovic Amina

Pučálkovic Amina https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12226/pucalkovic-amina-12226.jpg 4 249 55

Humoristické vyprávění o trampotách s nalezeným štěnětem, z něhož nakonec vyroste žirafa. Děti pana poštovního tajemníka Pučálky našly na místě bývalého cirkusu štěně a teprve po mnoha ztřeštěných příhodách a dobrodružstvích zjistí rodina, že doma přechovává žirafu. Kromě směšných a zábavných historek ukazuje autor i na lidské nectnosti a slabosti a snaží se zdůraznit myšlenku, že člověk má za každých okolností zůstat vůči druhému člověkem.... celý text

DádazPrahy
DádazPrahy
03.02.2024 3 z 5

Žirafy mám moc ráda, takže jsem si oblíbila i Aminu :-). Tato knížka, dnes už snad možno říci i klasika české literatury pro děti, je roztomilá (i když některé pasáže se mi moc nelíbily, např. vojenské manévry při chytání Aminy) a dnešním dětem by odkazy na některé dobové reálie možná už nebyly srozumitelné.
Na půvabu knížce dodávají vtipné ilustrace Ondřeje Sekory.

elexmil
elexmil
31.01.2024 5 z 5

Další bezva vzpomínky na četbu z dětství

heavy66
heavy66
13.01.2024 5 z 5

Mám rád Pučálkovic Aminu, stejně jako mám rád Jindřicha Plachtu, zábavného chlapíka, který ve čtyřiceti vypadal jako ctihodný kmet.
Před lety v liberecké ZOO, na ochoze pět metrů nad podlahou výběhu, koukali jsme si z očí do očí s místním žirafákem. Aminu prý neznal a s pejskem bychom si ho určitě nespletli!

Janizoun
Janizoun
10.01.2024 5 z 5

"Pučálkovic Amina" mě až do teď, než jsem si přečetla pěkné komentáře mých oblíbených knižních čtenářů minula a tak jsem to musela napravit a začala jsem tuto krásnou knížku číst rovnou i svým ratolestem. Nejdříve jsem si při prvních stránkách říkala, že to asi nebyl příliš dobrý nápad, že to je spíš knížka určená starším dětem, mládeži, ale nejen mně, ale i mým dětem se příběh moc líbil a každý večer jsme čekali jak se bude odvíjet dál.
Příběh poštovního tajemníka, jeho manželky Andulky, jejich dětí a Aminy, je milé, humorné vyprávění z dávných časů, které pobavilo nejen mě, ale i dnešní generaci dětí.

alef
alef
24.12.2023 5 z 5

Amina rozhodně není obyčejný pes!
A Pučálkovi rozhodně nejsou úplně obyčejná rodina,
teda spíš byli, od té doby, co maji Aminu, se stala tahle rodina zcela neobyčejnou --- no řekněte mi o někom, kdo by si vybral za domácího mazlíčka žirafu?
Jenže Amina to s nimi umí --- všechny si obtočila kolem kopýtka, vlastně dlouhatánského krku.:".
Na to, že s Aminou pejskem není něco v piradku přijdou Pučálkovi poměrně brzo, zvlášť když jí na hlavě rostou divné hrbolky, krk se prodlužuje a nežere maso a nejradši má mrkvičku:-).
První, kdo to vyslovil, byla babička: "vždyť to povídám, že to není pes." --- chvíli poté, co rozkousala vánoční stromeček.
A pak přišel máj a bylo to venku --- AMINA - ŽIRAFA - STOP ---

A co teď s Aminou?
A co tomu řekne pan domácí?
"Růst už rozhodně nesmíš, to by ses sem nevešla!"

To víte, že se to vyřešilo, Amina se prostě stala raritou --- "večer se dívali pan a paní Pučálkovi z okna a přes ně natahovala krk Amina" ---

Zkrátka Pučálkovic rodina je legračně milá, oblibíte si všechny její členy a Amina, ta je stránku od stránky milejší ---

"Smíchu nebylo konce a sám pan tajemník Pučálka se zdvořile pochechtával".

Dandulka
Dandulka
22.11.2023 5 z 5

Moc hezky napsané. S vtipem a lehkosti. S velkou dávkou laskavého humoru, úplný balzám na duši.

felia
felia
22.11.2023 5 z 5

Knihu jsem četl v pěti letech. Kdysi jsem ji vlastnil, ale kdo ví, kde je dnes. Jsem rád, že ji budu mít v čtečce a určitě si ji někdy opět přečtu. Je to laskavá kniha

Jessica007
Jessica007
21.11.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka. Znám ji z dětství a teď jsem se k ní znovu vrátila.

Akvabela
Akvabela
05.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Pana Plachtu jako herce mám moc ráda. Kniha mě úplně neoslovila. Především nereálný závěr mi hodně vadil.

Naďa2411
Naďa2411
30.08.2023 5 z 5

Díky této aknize jsem se vrátila do dětství krásných pohádek. Úsměvná zábavná pohádka s pěkným motivem, jak si děti s tatínkem přinesou domů nalezené štěně a ono to "doroste" do žirafy.

georginaa
georginaa
07.05.2023 5 z 5

Knihu jsem dostala jako malá holka a často jsem si jí četla. Dokonce ji i česká televize natočila jako pohádku s hercem Jiřím Pleskotem a Danou Medřickou z r.1967. Byla i natočená jako audio. Myslím, že tento příběh je pořád aktuální a pro děti zábavný.

Petra-Nela
Petra-Nela
13.04.2023 5 z 5

Příběh se mě moc líbil, knížku mě půjčila nejlepší kamarádka, řekla mi že je to moc pěkná knížka a měla pravdu.

Hanjimka
Hanjimka
16.06.2022 4 z 5

Jako dítě jsem si přála pejska, pak Aminu a měla jsem rybičky . Nevím co by na tento příběh řekly dnešní děti, ale pro mě to jako vzpomínka na dětství fungovalo.

Apo73
Apo73
12.06.2022 3 z 5

Jako vzpomínka na dětství to funguje někde uprostřed. Vysoko jsou pro mne zážitky typu knihy Karla Maye nízko knihy jako Malý Bobeš. A někde uprostřed je rozverný příběh o nalezeném cosi, co se pak stane žirafou. Takže je to trochu čapkovské, trochu poláčkovské, trochu haškovské, ale chybí tomu ten jazyk, jak by to výše zmiňovaní napsali a nebo takový Emanuel Frynta. A pak ten naučně politický kontext je skutečně škoda. A to teď mluvím nejen jako bývalé dítě, ale i jako současný dospělý, zbytečně to knížku deklasuje hlavně tím, že je to najednou politická, ale ještě k tomu komunální satira, která tehdy byla běžná a možná to tak Plachta i myslel, ale tím to tu knížku bohužel zasazuje do její doby a nedovolí jí to, aby přežila v té rozvernosti a čerstvosti, jako se to dařilo ostatním.

los
los
08.06.2022 3 z 5

Plachtovu Aminu mi několikrát četla maminka, když jsem byl malý, líbily se mi taky Sekorovy obrázky, ale nejsem si jistý, jestli by bavila i dnešní děti

DK197
DK197
28.04.2022 4 z 5

KNIHA: Tohle je zvláštní knížka na dnešní dobu. Ale když pominete tehdejší smýšlení či výrazivo není vůbec špatná. Určitě bych ji klidně zkusila dětem přečíst. Trampoty s nalezenou žirafou... Proč ne?
Nejvíc mi na tom vadil (a za to hlavně hvězda dolů) POZOR SPOILER: ten vojensko-politický konec. Až si říkám, zda to neměla být společenská satira...

domiii97
domiii97
29.03.2022 5 z 5

Vlastně díky novému přebalu z nakladatelství LEDA jsem se ke knize dostala a kdyby nebylo nového hávu, nejspíš by mi unikl skvělý příběh. Přiznám se, že jsem u některých pasáží dostala hysterický záchvat a připomnělo mi to ještě tehdy nezkaženou dobu. U Aminy jsem dokázala vypnout z reality a přenést se k Pučálkovic rodině, sledovat dům č.p. 1567, nebo být u vystavení ZOO v Troji.

Kniha je rozdělena do kapitol, které nejsou rozděleny číselným označením, ale názvy. To mi při čtení zamotávalo hlavu, protože jsem si pod názvem kapitoly např. Není všechno jaro, co je ve vzduchu, nedokázala představit, o čem bude. Což nakonec nebylo špatné, protože jsem se těšila, jak příběh bude pokračovat.

Byla a vlastně stále jsem z knihy nadšená a ráda bych objevila knihu podobného rázu, protože v této době, co vše se kolem nás děje, je potřeba si oddechnout u takovýchto roztomilých příběhů.

SonaH
SonaH
29.01.2022 3 z 5

Souhlasím s komentářem od radus. Název velmi známý, ale knížka se ke mně dostala až nyní. Dcera (8) ji číst nechce, ani předčítání ji nebavilo. Starší české výrazy ani komplikovanější děj ke konci by zatím nepochopila. Souhlasím, že je to veselá knížka, ale s novináři přišla nuda. Řekla bych, že pro dnešní děti to už bohužel není. Já se ráda podívám na film a pokusím se donutit dceru, ale zase… je černobílý, myslím, takže to bude boj.
P.S: Nejvíce mě pobavilo: indický kníže Ty-ratja-tra

radus
radus
13.11.2021 4 z 5

Knížku jsem četla nyní poprvé, jako dítěti se mi do ruky nedostala. Začátek byl výborný, ale jak nastoupili novináři a ministři, tak mě to přestalo bavit. Závěr byl napsán dobře. Dávám čtyři hvězdičky, ale nevím, jestli by knížka ještě něco říkala dnešním dětem.

Belanna
Belanna
01.11.2021 5 z 5

Jako mála jsem knížku milovala a moc jsem chtěla takovou Aminu mít doma.
Po letech jsem se velmi dobře bavila i přesto, že pohled na věc je úplně jiný.