Ptákoviny podle Aristofana

Ptákoviny podle Aristofana https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361980/ptakoviny-podle-aristofana-0gm-361980.png 4 7 5

Lac
Lac
05.02.2023 5 z 5

Velmi homorně zpracováno. Téma odběru svobod přímo úměrně lidské hlouposti je platná i dnes. První vydání za bolševika je 6 hvězd málo. Krásné doprovodné ilustace mistra Adolfa Borna, taktéž 5 hvězd.

haki34
haki34
08.01.2019

autor promine...nedokázala jsem se překousat textem..nesedlo, nebavilo..asi není správná doba..a možná ani nebude. (knížku jsem přibalila domů s jinými Žáčkovými sbírkami - jen tak naokraj..)

Jaruš7
Jaruš7
14.11.2016 5 z 5

Skvělý háček, pane Žáček, Vaše téma - slovo PTÁČEK, zosnoval jste klec, vytvořil jste voliéru, která nemá chybu - díru, je v ní živo, cvrkot, zpěv , potěšení na pohled,kdo to neznáte nemá zdání, jak je fajn to rýmování.
Místo hry dám přednost knize, nezkazí se mi pak vize, plní se mi tak můj sen , kosím trilkem začít den. Díky :-)
Citát. "Vítám Vás mezi našince. A zároveň vám předávám Řád nejvyššího ptačince. Ty budeš král a já zas maršálek.Ty vydáš rozkazy- já budu kráčet v čele, povedu válku za svět bez válek, až zotročíme všecKy nepřátele! ".
Jo, v ptačí říši se děly věci.

triatlet
triatlet
11.05.2014 5 z 5

Nadčasová politická satira. Verše Jiřího Žáčka, který se inspiroval Aristofanovými Ptáky, poprvé bavily publikum rok přes sametovou revolucí.
DOUFALION
Hopla,
aby tě husa kopla!
Co to mé chabé zraky vidí?
(Šťouchá do Prométhea holí.)
PROMÉTHEUS
Jsem Prométheus, přítel lidí...
PRIMABRACHOS
Ten buřič, rebel, vyzvědač?
DOUFALION (bodře)
Pojď si dát loka! Že tě baví
takhle tam viset jako bloud...
PROMÉTHEUS
Však slezu, moulo, celý žhavý -
nejdřív mě ale zbavte pout!
(Oba hrdinové šplhají na skálu a rozvazují mu pouta.)
Visím tu za trest z vůle Dia -
zased si an mě, vládce náš...
PRIMABRACHOS
Spočítal ti tvá alotria?
PROMÉTHEUS
Mám zvláštní hobby - špionáž...
(Žuchne dolů, vstane, tře si zdřevěnělé klouby.
Doufalion mu podá amforu, Prométheus pije.)
Leč k vaší cestě. Nechte snění!
Radši se vraťte domů zpět!
Ten váš ráj prostě nikde není!
To by se musel změnit svět.
(Rozohní se.)
Člověk je aušus, hrouda hlíny.
Namísto činů pouhý hec...
Býval bych vsadil na delfíny -
bohužel však jsem neplavec!
(k publiku)
Já, představitel božské vědy,
nad lidským rodem dělám kříž!
Už z vás mám žaludeční vředy
a tlak mi stoulá výš a výš.

Verrrunka
Verrrunka
07.08.2013 4 z 5

Komedie o 2 dějstvích. Výborné, výborné a ještě jednou výborné :-) Už dlouho mě nic takhle dobře nepobavilo. Vřele doporučuji!

divadlo

Jiří Žáček