Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/bmid_ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 5 1091 205

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Mladá fronta

The Thorn Birds , 1977

Chytuš
Chytuš
04.04.2023 4 z 5

Rodinné ságy mám ráda, obzvlášť, když se odehrávají v nějakém exotickém prostředí, které mi rozšíří obzory :-) Navíc se mi knížka hodila do čtenářské výzvy s tématem zakázaná láska, kde jsem jako beznadějný neromantik dost přemýšlela, do čeho se pustit. Ale právě nešťastná láska byla podle mě největší slabinou téhle ságy a pro mě osobně se stala jedním z důvodů, proč příběh nedosáhl na mety nejvyšší. Vlhké sny autorky o otci Ralphovi, sošném to krasavci v jakémkoli jeho biologickém věku, jsem nejdřív brala s mírným pousmáním, s přibývajícími stránkami pak se skřípěním zubů a otázkou na rtech - proč asi autorka své čtenářky tak podceňuje a musí jim pokaždé zopakovat, že na scénu vstoupil MUŽ, před kterým by Adonis bledl závistí, když už nám v předchozím ději tuhle informaci podala v různých obměnách alespoň dvacetkrát... Trochu mi v části příjezd do Austrálie a pár let poté vadil i ten lolitovský podtón, naštěstí z toho Meggie vyrostla dřív, než by mě to definitivně odradilo od dalšího čtení, což by nakonec byla velká škoda. Pro mě osobně by bylo ideální trochu osekat vzájemnou romantickou linku, protože všechno ostatní bylo skvělé - popis života na australské farmě, rodinné vztahy, tragédie a smíření, rozdílné ženské a mužské pohledy, témata spojená s rodičovskou láskou a opakováním rodičovských chyb...

Rapeh
Rapeh
03.04.2023 3 z 5

Pamatovala jsem si že jsem v mládí s babičkou koukala na seriál. Domnívala jsem se že si děj pamatuji, ale kniha mi ukázala jak velmi se mýlím. Je to krásný příběh o lásce, tvrdém životě na farmě a boji s lidskými povahami. Láska je zde popisována jak mezi lidmi tak k Bohu a k "rodnému domu".

soupik2012
soupik2012
21.03.2023 4 z 5

Ústředním tématem tohoto románu je láska. A je to láska ve všech jejích možných podobách. Je to román o těžkém životě na ranči, o tom jak nelehký úděl na sebe berou kněží, když si dobrovolně zvolí tento způsob života. Příběh je sice lehce kýčovitý, ale napsáno je to velice poutavým způsobem a v žádném případě se nejedná o nějakou lacinou červenou knihovnu. Ovšem k mé úplné spokojenosti, by v tomto románu muselo být o něco více dramatických situací, jako byla ta s požárem na ranči. Celkově knihu hodnotím pozitivně a určitě si od této autorky ještě něco poslechnu. Audiokniha je naprosto dokonalá. Ženské postavy čte paní Dana Černá. Mužské pan Lukáš Hlavica.

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
28.02.2023 4 z 5

Knihu mě půjčila kolegyně z práce. Nejdřív jsem se musela prokousat začátkem, který se mi nejevil zrovna čtivě, pak se děj rozjel a já příběh hltala, no ale ten konec, ten se mi nelíbil. Čtenář si zvykne na postavy, ty stárnou, děj se přesouvá na další generaci, pak nějaké to neštěstí a zakázaná láska. Štvala mě povaha Justiny, tu bych fakt vykořenila. No ale co očekávat od jablka, které nespadlo daleko od stromu, že? Myslím tím Ludíčka. Meggie mě bylo líto, neboť byla plná očekávání a lásky a kde nic tu nic. Kolegyně by ráda pokračování, já tedy ne.

Le Chat
Le Chat
27.02.2023 3 z 5

Tak tato australská romantická sága si moje srdce nezískala. Nakonec uděluji 3 hvězdičky, ke knize se rozhodně vracet nebudu.

Filomena1961
Filomena1961
25.02.2023 5 z 5

Silný příběh plný emocí, sága tří generací Clearyových, odehrávající se od Austrálie po Vatikán a od řeckých ostrovů po Anglii. Příběh nejen o lásce, která je zakázána, nedostupná, věčná, ale také o tvrdé práci na farmě, životě a smrti, bolesti i radosti a na konci poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem svého srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest, lze dosáhnout štěstí. Knihu jsem četla v minulosti a teď, když jsem se k ní vrátila, znovu si mě podmanila. Hodnotím maximem.

Lienilda
Lienilda
03.02.2023 4 z 5

Na tento fenomén Ptáci v trní mám dvě vzpomínky. První je z doby, kdy mamka v devadesátkách sledovala seriál a já na to asi víceméně koukala s ní) a pak ze základky, kdy jeden spolužák měl referát na knihu Ptáci v trní a nakonec z něj učitelka dostala, že to četla jeho starší sestra :)
Knihu jsem si půjčila od mamky až teď a musím přiznat, že jsem měla velká očekávání. Jako kronika jedné rodiny je to super, jako příběh o "zakázané lásce" mě to až tak moc nezaujalo. Přiznávám, že dokonce v některých pasážích mi láska kněze k dítěti Meggie přišla až nepřirozená a úchylná. Ale Meggie v dospělosti, popisování krajiny v Austrálii, sekání cukrové třiny, zmínky o uměle vypuštěném viru myxamatoza (aby pomřeli králíci přemnožení v Austrálii) to bylo hodně zajímavé.
Trvalo mi hodně dlouho než jsem knihu přečetla. 570 stránek nahuštěného textu.

yellow
yellow
31.01.2023 3 z 5

Uf, konečně jsem to dočetla a byl to boj. Styl autorky mi absolutně nesedl a trochu jsem se trápila s popisy, protože jména některých rostlin nebo zvířat neznám ani v češtině, natož v angličtině. A příběh té "velké lásky", kterou za lásku nepovažuji, mě taky nenadchl. Kdyby v knize nebyl a kniha zůstala jen kronikou života jedné rodiny, asi by se mi líbila víc.

Grety
Grety
29.01.2023 4 z 5

Krásný příběh lásky, víry a rodinných pout. Trošku historie.

Aleh
Aleh
19.01.2023 5 z 5

Autorka se zaměřila na nelehký zápas všech členů jednoho farmářského rodu s tvrdou realitou a každodenním bojem o přežití v 1. polovině 20. století uprostřed australského vnitrozemí. Svět sám pro sebe. Kus země, která je němým svědkem drsného údělu jedné farmářské rodiny. Kus země, která je pevně spojena s jejich životy. Uprostřed tohoto světa se potká Meggie a mladý kněz Ralph. Příběh zakázané lásky, který je oslavou a kořením života. Příběh, ke kterému se budete chtít určitě vrátit.

martina3575
martina3575
05.01.2023 5 z 5

Ke knize se pravidelně vracím již od mládí. Jedná se o krásné vyobrazení života v Austrálii, ale ještě lepší popis bohatého vnitřního života postav. A příběh Meggie a Ralpha je jeden z nejkrásnějších příběhů lásky, které jsem kdy četla.

Nofar197
Nofar197
03.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Napřed jsem kdysi viděla seriál a pak si přečetla knihu. Kniha je skutečně vynikající - okamžitě vtáhne do děje. Bohužel kromě Justine a jejího manžela bych těžko hledala postavu, která by mi byla sympatická - zahorkla Fiona, která viní ze svého řekněme zkomplikovaného života všechny kolem kromě sebe samé - její vztah k vlastní dceři, to by vydalo na román - staromódní pan Cleary, který by Fione láskou líbal nohy, ačkoli si to vůbec nezaslouží, protezovany Frank, sebestredna Mary Carsonova, ale hlavně Meghan, která se dopouští ve vztahu k Justine stejných chyb jako Fiona,ackoli sama jejím pridstupem v dětství a dospívání dost trpěla,kněz Ralph, ztělesnění pokrytectví. Snad ještě Dane - sympatický mladý muž, který zemřel příliš mladý.

Josh
Josh
02.01.2023 5 z 5

Čím lepším začít nový rok ´23? i novou DK čtenář.výzvu než (zakázanou) láskou :o) Kniha, kde je na obálce /1983/ foto Ralpha a Maggie ze seriálu nemohla zklamat. Nevím, kdy naposled byl v TV, ale slovo „podmanivý“ je pro tento příběh v jakékoliv podobě více než přesné. Četla se sama, nejen kvůli zakázané lásce a životu na druhém konci světa v 1.pol.20.století. Kouzlo – australské krajiny, farem, církevní tajemství, víra v Boha, sebe i jiné, boj o přežití, odvaha a pevný charakter, stejně jako zásadovost proti bezpáteřnosti, lidské osudy, k nimž se na papíru lze vrátit kdykoliv – je prostě neodolatelné. V každé době.... 1 Z MÝCH TOP KNIH

uzivatel6305
uzivatel6305
30.12.2022 5 z 5

Překrásné vyprávění, spousta informací o australské přírodě, ale i o dějinách 20.století. Příběh je opravdové pohlazení po duši. Dlouho jsem se na knížku chystala, před lety jsem shlédla seriál, ale knížka je knížka. Paní McCulloughová prostě umí. Charaktery i atmosféra jsou perfektně vykreslené, člověkem hýbají emoce již od začátku a nepřestane to až do samotného konce. Moc doporučuju, tahle knížka je za odměnu.

AndreaOn
AndreaOn
17.12.2022 5 z 5

Prijemne poklazeni po dusi....

Netopyr07
Netopyr07
18.11.2022 5 z 5

Seriál je silně zaměřený na Meggie a Ralpha... Přitom ten příběh je de facto rodinná sága o tom, jak se žilo Australanům a přistěhovalcům do Austrálie, popisy krajiny jsou fantastické. Člověk má krásný přehled, jak to v Austrálii chodilo např. s prací. Samozřejmě, že Meg a Ralph jsou hvězdy :-) Ale není to jen o nich. Kniha se čte výborně.

KatarínaK.
KatarínaK.
04.11.2022 4 z 5

Toto,dnes již klasické dílo, zaujme jak mladého čtenáře, tak i toho ve zralém věku. Mohu takto soudit ze své zkušenosti.
I po letech, kdy jsem se ke knize vrátila, mě osudy rodiny Clearyových pohltily.
Autorčiny popisy novozélandské a australské přírody jsou skvostné. Rázem se ocitnete v Novém Jižním Walesu a horko,prach,šum trávy droghedských pastvin, vůni růží cítíte přímo fyzicky.
Milostný, nešťastný příběh Meggie a Ralpha je jedním z nejkrásnějších i nejsmutnějších vůbec.
Není to ale příběh jen o osudové lásce muže a ženy, ale i o lásce jako takové. O lásce mezi sourozenci,o lásce matky k svému dítěti, o lásce dětí k rodičům, o lásce k domovu a k přírodě, k Bohu.
Otázka víry, a na kolik osud svazuje naše životy a na kolik si o nich sami rozhodujeme, nás provází celou knihou.
Charaktery jednotlivých postav jsou úžasně vykreslené.
Části věnované hlavně příběhům Dana a Justíny jsou méně poutavé než jiné, přesto Ptáci v trní patří k těm knihám, kterých příběh vám utkví v paměti i po dlouhých letech.
4,5*

boxas
boxas
14.09.2022 5 z 5

Moc hezké, i když tak smutné...
Kniha se mi líbila přece jen o něco víc než Hořkosladký život této autorky Colleen McCullough, ale vím, že je to jako srovnávat hrušky a jablka. Každá z knih má to svoje, ale Austrálie je krásná v obou knihách!
Tak ráda bych některá místa viděla na vlastní oči...
Už vůbec nechci srovnávat knížku a seriál. Jen snad těm, kteří zatím nečetli ani neviděli - přečtěte si nejdřív knihu!

veverkaVv
veverkaVv
03.07.2022 4 z 5

Delší rodinná sága, ve které poznáváme všechny členy rodiny a jejich trampoty v životě při práci i v lásce. A vlastně láska se prolíná všemi stránkami knihy. Láska mateřská, láska k přírodě, láska naplněná i nenaplněná, láska tajná, otevřená, milenecká i vášnivá ve všech podobách, smířlivá, zakázaná a odpovědná. Tak jsem toto čtení vnímala já. Nelituji, každý si na těchto stránkách může najít něco pro sebe a ztotožnit se s hrdiny.

Knihomolka134
Knihomolka134
19.06.2022 5 z 5

Krásná romantická rodinná sága popisující osudy členů jedné dělnické rodiny v průběhu let 1915-1969 na pozadí historických událostí v Austrálii a na Novém Zélandu.
Červená knihovna v kombinaci s krutostí osudu, neopětovanou a skrývanou láskou, hořkosladké finále.