Ptačí sněm

Ptačí sněm https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86933/bmid_ptaci-snem-U8L-86933.jpg 5 127 22

Ptačí sněm je symbolický příběh. Kniha inspirovaná perským eposem ze 12. století vypráví o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. Do čela pestrého hejna se postaví moudrý dudek, jenž ostatním nezapírá, že cesta k tajemné hoře Kaf bude daleká, plná překážek a nebezpečí. Víra a naděje se prolínají s bolestí a nejistotou. Než ptáci přeletí sedm údolí – Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti – zůstane jich pouhopouhých třicet. Ti nejvytrvalejší ale nakonec svůj cíl najdou... Příběh pro velké i malé čtenáře, kniha pro rodiče a jejich děti.... celý text

Literatura světová , Příběhy

Vydáno: , Labyrint

The Conference of the Birds , 2011

CervenaVeronika
CervenaVeronika
23.01.2023 5 z 5

Dávám 5*, protože ty ilustrace. Text byl zajímavý, ale ničím nový.

HerrPilot
HerrPilot
19.02.2022

Na knihu me nasměroval pěkný kinodokument o Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách, rozhodl jsem se tedy zkusit metaforický příběh v hlavní roli s ptáky.
Ve výsledku si myslím, že maratón vyhrála forma nad obsahem, jelikož grafické zpracování je naprosto fantastické, malby, které jsou zarámováníhodné, skutečně pevná vazba, přebal, lesklý papír, to všechno tady funguje.
Co z mého pohledu pokulhává je ten obsah. Není tady nic, co bych už nebýval byl slyšel (třeba od pra/rodičů, byť v jiných formulacích). Navíc mi některé věty tak trochu hraničily s takovým tím „New Agem“, či moudry, kterými instagramové hvězdičky kryjí potřebu zveřejnění nové poloporno fotky v bikinách, a po dočtení jsem na rozpacích, poněvadž nevím, zda jsem: a) tak plytký, že nechápu hlubší smysly, b) jsem fakt ještě mentální dítě, c) žádné převratné/hutné/nové myšlenky zde zkrátka nejsou. Po přečtení zdejších komentářů bych si myslel, že a) je správně, ale hlava mi radí zvolit variantu c). Nebo Přítele na telefonu. Moc mi taky nepomáhal jak hlavní hrdina – Dudek – nepříjemně připomínající takové ty ambiciózní poseroutky, kteří pro svou manýru obětují kolektiv (protože se bojí do něčeho pouštět sami), stejně jako rozhovory ptáků s Dudkem, připomínající rozhovor dvou lidí po mrtvičce.

Kol a kolem kvůli svým rozpakům nechci hodnotit *, ale za grafické, technické zpracování to těch 5 hypotetických * dostane. Od pana Síse ještě něco zkusím (jeho styl je opravdu pěkný), byť něco s konkrétnějším tématem.

lentolog
lentolog
27.08.2021 5 z 5

Vynikajúca, krásna kniha.

Janina2609
Janina2609
13.04.2021 4 z 5

“Láska miluje vše obtížné”
Pro mne nádherná kniha plná metafor o hledání a poznávání sebe sama. Zvláštní vkusné a text perfektně doplňující ilustrace ještě zvyšují zážitek ze čtení. Knihu bych doporučila pro společné čtení rodičů s dětmi, příběh se dá, dle fantazie obou, nádherně rozvinout a lze si užít společně příjemně strávený čas.

sgjoli
sgjoli
09.03.2021 5 z 5

Byť se na přebálce píše, že se jedná o příběh pro malé i velké, za sebe bych řekla, že to je spíše pro dospělé čtenáře. Nemohu si pomoci, ale kniha sama o sobě je tak moc metaforická a spousta významů a sdělení tu je tak moc skrytých, že si myslím, že si dětský čtenář asi nedokáže odnést naplno to, co kniha má předat. Neboť i pro dospělého může být obtížné naplno pobrat, co všechno v sobě kniha ukrývá.
Ptačí sněm vnímám jako jednu velkou metaforu k hledání sebe sama a k celoživotnímu objevování, kým jsme a co všechno můžeme ve svém životním putování zažít, dokázat a jak se posunout a dobrat se toho nejlepšího. Ať už ve vztahu k sobě samému či ve vztahu ke svému okolí.
Tato kniha si vyžaduje plnou pozornost a ochotu s tímto příběhem strávit trochu víc času. Pokud si čtenář z této knihy chce skutečně něco odnést, nelze tuto knihu přejít rychle a jen tak šmahem. Nachází se zde mnoho symbolů, které mohou být víceznačné, a každý si zde může najít více významů, je-li ochoten se nad knihou zastavit, rozjímat, hloubat, objevovat.
Ptačí sněm podle mne patří mezi ty tituly, ke kterým se člověk opakovaně vrací, neboť se podle mého nedá vše postihnout na jedno jediné přečtení. A to i přesto (nebo možná právě proto), že textu je tu pomálu a právě proto se musí usilovněji hledat mezi řádky a v obrazech.
Samozřejmě v závěru svého komentáře musím vyzdvihnout nádhernou grafickou stránku. Když nic jiného, tato kniha je nádherný umělecký skvost!

ashburton
ashburton
07.01.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha! Jakože se Dudek jmenuji! :-) 100 %

Jass
Jass
29.12.2020 5 z 5

(Obsahuje velmi nekonkrétní a vágní spoilery.)
Nightingale: "I live for love. My rose and I are one. How could I leave my rose?"
Hoopoe: "Better watch for thorns!"

Tahle knížka je jednoduše nádherná a mě hrozně mrzí, že původní perský text v češtině nevyšel, protože tu zůstává tolik nezodpovězených otázek. Na druhou stranu, krásu téhle knížky jen tak něco nepřekoná. Ilustrace jsou Nádherné. A prostor, který autor věnuje detailům... je to neuvěřitelné, po dobu četby jsem měla nepřekonatelnou tendenci si knihou vytapetovat pokoj.

"When the birds came to the sixth valley, it disappeared beneath their wings. They were confused... uneasy.
They wondered... they waited."

Přes svoje pozitivní vyznění mě ta knížka vlastně hrozně rozesmutnila... Ani si nejsem tak docela jistá proč. Kvůli svému exklusivismu? Asi ano... ono totiž čím víc nad tím člověk přemýšlí, tím víc je to vyznění smíšené, na druhou stranu to může být tím, že jsem tuhle knihu v podstatě četla jako náboženský text. (Protože si myslím, že tak dost možná původní verze eposu měla být čtená, nicméně těžko říct, vzhledem k tomu, že jsem ji nečetla...) A v tomhle kontextu je to vlastně docela tvrdé. Což rozhodně neznamená, že je ta knížka špatná, je nádherně udělaná a to nejen co se týče krásných obrázků, ale i výběru fontu písma a textury papíru. Je potěšení ji držet v rukou. Příběh je filosoficky záhadný... ale rozhodně silný a plný poselství.
Čteno v angličtině.

"If all the heavens with all their stars exploded in this valley, they would be but a leaf fluttering in the wind. Here a tiny fish is mightier than a whale and nobody can say why."

Kryštofka
Kryštofka
07.05.2020 5 z 5

Knížky Petra Síse miluji. Jsou kouzelné a osobité. Hravé. Překrásné ilustrace. Nejraději bych byla autorem, popustila uzdu fantazii a také malovala a kreslila...
Ještě o stupínek výš než Ptačí sněm u mě stojí Příběh červené krabičky a Strom života.

ubikvita
ubikvita
16.04.2020 3 z 5

Poetická, filozofická, duchovní. Pro děti velký oříšek, ale může otevírat jiné obzory, diskuzi. Jestli se k ní ještě děti vrátí, uvidíme. Výtvarně zajímavé.

ADE138
ADE138
01.08.2019 5 z 5

Překrásná kniha...příběh i ilustrace

hermína14
hermína14
26.08.2018 5 z 5

kdybych si tu knížku jen půjčila, hned po rozečtení bych si ji běžela koupit..tak půvabně se v ní snoubí slova a obrazy...

meluzena
meluzena
12.12.2017 5 z 5

Dokonalá symbióza slova a obrazu.

A nenásilně - jakoby mimochodem - naservírovaná velká pravda o tom, že člověk musí hledat (a může najít) jedině sám v sobě. Vše ostatní je jen „zajížďka“ :-)

LuckaH2
LuckaH2
11.12.2017 5 z 5

Kniha ktera se necte, ale vypravi, promlouva k nam skrze ilustrace a nasi fantazii. Pri listovani a vypraven s detmi urcite podporuje obrazutvornost, ale s pomoci dospeleho. Krasa! Velka moudroust v jednoduchosti...

M-arta
M-arta
09.12.2017 5 z 5

O putování ptáků, kteří si hledají svého krále, o naději, vytrvalosti a lásce... Symbolický příběh pro malé i velké, se spoustou překrásných ilustrací, které pokaždé vykouzlí z četby nevšední zážitek.

kanitsuj
kanitsuj
08.09.2016 5 z 5

Krásná a poučná knížka s nádhernými "krajkovými" ilustracemi Petra Síse:-)

vla.sta
vla.sta
11.03.2015

Moc krásně výtvarně vyvedená kniha, hodně symbolická, viz recenze na http://www.pohadkyprodeti.net/?p=100

Smiragl
Smiragl
31.01.2015 5 z 5

úžasné, úžasné, úžasné!

Locika
Locika
24.08.2014 5 z 5

Poselství, vytrvalost, víra... U téhle knihy je absence slov na místě, stačí jen žasnout... Hold Petru Sísovi!

RoseLan
RoseLan
24.01.2014 5 z 5

Málo slov, ale o to více pocitů.

bibi.r
bibi.r
14.01.2014 4 z 5

Výtvarná stránka naprosto boží. Textová docela filozofická, takže si se zařazením do literatury pro děti a mládež nejsem až tak jistá. Prostě nevím, jak bych svému dítěti (které ještě nemám) vysvětlovala některé pasáže, když jsem sama měla trošku problém se s poselstvím vyrovnat, či mu správně porozumět.