Ptáče a vědma

Ptáče a vědma https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333071/bmid_ptace-a-vedma-OvP-333071.jpg 3 1 1

Kniha aforismů a satir má podnázev: Zabásně a nadpovídky. Paroduje zvyklosti a trendy 60.let u nás.

Pablo70
10.12.2020 3 z 5

Právě dnes jsem navštívil web Ubohá čeština a vzpomněl jsem si na sbírku satir "Ptáče a vědma", kterou jsem si koupil jsa mlád a vesel. Z lidového podání jsem už znal lehce dvojsmyslnou:

Proč si asi
běžců masy
prošoupaly tretry?
Utíkali podle šipky:
Běhna 4 kilometry.

Ptáte se "vocode?": právě o hry s naší krásnou a také proklínanou češtinou! Tenkrát v polovině šedesátých satira frčela a ve sbírce najdete parodie na kdeco, moderní básnické směry nevyjímaje. O 5 let později byl už autor v exilu a řada tehdy legálně uveřejněných básní by byla brána jako protisociallistická, nu, kniha byla tak či tak zakázaná.
Jestli ji zkusíte, nasajete atmošku literárního a společenského kvasu a vy, co jste měli rádi Semafor, J. R. Picka - satiricka (čti: jé re pika satirika), a pak i Vodňanského se Skoumalem ad., napijete se ze stejného pramene. Tedy, pokud se z knižního sběrného tábora, kam byly tenkrát libri prohibity svezeny, vrátila do knihoven...
A tak přidávám ještě jednu pro knihomily z naší Databáze:

Když čtenářů velká síla
ze všeho žádá nejvíce
z intimity vzešlá díla,
měla by vycházet edice,
pro niž by osvědčené svazky
ve jménu vášně, nevěry a lásky
přepsány byly velmi jemně.
PRVNÍ DÍL
ROZRUŠENÁ ZE MĚ

PS: pokud Rozrušenou zemi neznáte, tak si ji na Databázi najděte!

Milan Schulz
česká, 1930 - 2014
1963  88%Hovory s veverkou
1960  0%Napalmanach
1968  50%Stoletý kalendář knihovny máj
1961  100%Čtyřikrát o televizi
1964  60%Ptáče a vědma

Kniha Ptáče a vědma je v