Psychosomatická prvouka

Psychosomatická prvouka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353896/bmid_psychosomaticka-prvouka-ihR-353896.jpg 4 128 27

Kniha se věnuje vztahu těla a duše. Jak říká sám autor, vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT. Psychosomatická prvouka je výsledkem jeho padesátiletého, a jak poctivě přiznává, většinou marného hledání pravdy o zdraví a nemoci. „S pravdou v medicíně to není jednoduché, protože tato disciplína, podobně jako Rusko, neví, kde má hranice. Jen čas od času si několik jedinců položí otázku, jaké jsou vlastně úkoly a cíle současné medicíny. Je to otázka nemilá, leč legitimní.“ Radkin Honzák se snaží ukázat, že brát v úvahu stejně vážně jako faktory biologické také velmi obtížně měřitelné faktory sociální a psychologické, eventuálně už téměř neuchopitelné faktory duchovní neboli spirituální, je důležitým doplněním pohledu medicíny, která na člověka v současnosti hledí především jako na biologický preparát.... celý text

hanča34
23.10.2018 5 z 5

Můj oblíbený psycholog. Kniha náročná, spíš pro odbornou veřejnost, ale dají se tam najít pasáže i pro laiky.

Marcela52
04.09.2018 5 z 5

Velmi zajímavá knížka, z které jsem se nejen hodně dozvěděla, ale také se pobavila. Autor má vzácný dar psát i o vážných problémech tak, že se místy smějete nahlas. U psychických problémů je to někdy na pováženou, ale od Radkina Honzáka to každý trochu soudný čtenář snese. Doporučuji, i když se přiznám, že některé vyloženě odborné pasáže jsem přeskočila.

iz67
07.05.2018 5 z 5

I když určeno (pravděpodobně) pro lékaře, spousta zajímavých informací i pro laika. Zvláště důležitá čast je ta o emocích a pocitech nebo o tom, co máme ve střevech a jaký to na nás má vliv. A samozřejmě všude probleskuje Honzákův mně velice blízký smysl pro humor.

Dixinka
14.04.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Moc pěkné a poučné

Jana_Hlus
04.04.2018 4 z 5

Poněkud náročnější čtení než "Všichni žijem´ v blázinci", kterou jsem si přečetla před touto knihou. Na druhou stranu ale čtenář dostává mnohem více konkrétních informací a má možnost si uvědomit, že skutečně vše souvisí se vším, a že skutečným problémem současnosti je pohled většiny lékařů na člověka jako na stroj, kterému v případě poruchy opraví jen konkrétní součástku, nikoliv ho celkově seřídí. A jako bonus ke spoustě zajímavých informací dostává čtenář nádhernou češtinu obohacenou zajímavými příměry, historkami i citacemi klasiků (4/5).

veneta
28.02.2018 5 z 5

Klasický Honzák! Ačkoli se autor ne zcela drží tématu, čtenář se stále dozvídá zajímavé věci ( s přesnými citacemi a odkazy ) a nepřesává se bavit. Excelentní čeština je pak pověstnou třešničkou...

Gabba99
20.02.2018 4 z 5

Kniha seznamuje s nejnovějšími poznatky medicínské vědy, nejzajímavější část je o střevním mikrobiomu, emocích a jejich vlivu na zdraví i výzkumu placeba. Pan doktor neopomíjí ve svém odborném textu i zpestření svými vtipnými glosami. Kniha je vhodná pro všechny, kdo se zajímají o zdraví a poznatky vědy.