Psychologie sériových vrahů

Psychologie sériových vrahů https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215655/bmid_psychologie-seriovych-vrahu-PzC-215655.jpg 5 399 84

Kniha představuje základy psychologie a behaviorální patologie sériových vrahů. Jako ukázku různých podob tohoto patologického fenoménu uvádí stručné příběhy těch nejbrutálnějších sériových vrahů dnešní doby, a to od jejich dětství až do aktuálního stadia vyšetřování jejich násilných činů. Publikace je určena jak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, tak studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie nebo kriminalistiky. Představuje více než 200 příběhů jedinců s vysoce patologickým profilem osobnosti a chování a ukazuje tak přehled příčin vzniku a projevů zla, násilí a bolesti. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených přímo pachateli. Poukazuje na systémová selhání, chybné úsudky psychiatrů, psychologů, soudců a pedagogů. Měla by sloužit jako prevence a výzva k ostražitosti. Upozorňuje na nebezpečí, která na nás mohou číhat na jakémkoli místě.... celý text

Lůca22
24.03.2021 5 z 5

Knihu jsem nečetla naráz. Sáhla jsem po ní podle nálady, přečetla pár příběhů a zase odložila. Moc dobrá knížka, srozumitelná, zajímavá.

edith79
25.01.2021 5 z 5

Tato kniha je opravdu informační bomba pro všechny, kdo se zajímají o dané téma. To je můj případ a mám tohoto žánru plnou knihovnu. A tak jsem ráda, když objevím knihu, která mě dokáže znovu zaujmout a to se Psychologii sériových vrahů povedlo dokonale. Dozvíme se tu spoustu informací o jejich zvráceném nitru. Podíváme se jim do hlavy. A potom si je pěkně jednoho po druhém představíme.

AndreaCekanova
24.01.2021 5 z 5

Velmi cením tuto knihu při profilaci vlastní postav. Není to beletrie, abych ji četla od začátku do konce, nicméně ji mám poblíž, když potřebuju dávku "inspirace".

LuluBird179
16.01.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Vracím se k ní i několikrát do týdne :-)

Ódin502
10.01.2021

Po této knize jsem sáhl kvůli své „fascinaci“ sériovými vrahy a touze dozvědět se něco nového o fungování jejich psychiky. Neudělal jsem žádnou chybu. Autor celou problematiku popsal bravurně, a hlavně to napsal srozumitelně pro laiky. Po informativní stránce jsem sice už něco málo věděl, ale zároveň jsem se dozvěděl i něco nového. Navíc se mi líbilo, jak ve druhé části rozvedl každého vraha zvlášť, což publikaci přidalo další plusové body. Knihu doporučuji, i když vím, že nebude asi pro každého.

Anushka1
02.01.2021 4 z 5

Z první části jsem si vybrala jen pasáže, které mi přišly pro lajka zajímavé vzhledem k následujícím profilům vrahů. Jsem ráda, že autor na konci knihy přidal slovník pojmů a nemusela jsem vše hledat na internetu.
Druhá část už pro mne byla zajímavější. Tady se může jít zahrabat kdejaký vymyšlený horor. Je až neuvěřitelné, kolika vrahům umožnila jejich řádění špatná práce policie. Přikláním se ale také k názoru, že méně je někdy více. Klidně bych snesla menší výčet vrahů a podrobnější informace.

desert.fox
29.12.2020 4 z 5

Téma sériových vražd je přitažlivé, málem už se jiné detektivky nepíšou. Není od věci dozvědět se, jak je to se sériovými vraždami ve skutečnosti.

eliska2126
17.12.2020 5 z 5

Wau. Tak tady smekám.
O tohle téma už se nějakou dobu zajímám, bohužel mi přednáška, na kterou jsem dlouho chtěla zajít, nevycházela kvůli práci.
Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala a konečně jsem se dostala i k přednášce, která byla kvůli stávající situaci online.
Skvěle podaná odborná literatura. První část je spíš taková vysvětlovací, psychologická a druhá je 200 příběhů sériových vrahů. A jak sám pan Drbohlav zmínil na přednášce. Mnohem lépe jsem termínům z první části rozuměla, když jsem si pak četla ty příklady. Takže moc super a doporučuju, pokud vás toto téma zajímá.

DenyRiddle
01.12.2020 4 z 5

U této knihy v první řadě oceňuji, že se autorovi podařilo velmi dobře shrnout tak složité, rozporuplné a obsáhlé téma jako je psychologie sériových vrahů. Knížek, které by tomuto tématu daly nějakou celistvost a dokázaly podat ty nejpodstatnější informace s odborností, ale zároveň jen s tím nejdůležitějším, co potřebujeme vědět, se moc nenajde. U první části knihy si tedy nemůžu vybavit nějaké vážnější nedostatky, které by mi zůstaly v hlavě.

Co se týče profilové části, tak k té už pár výtek mám. Jak už bylo psáno v komentářích přede mnou, autor v profilech sériových vrahů podával informace, které byly chybné. Například v profilu Jeffreyho Dahmera se můžete dočíst, že při svém pobytu ve vězení usmrtil jednoho ze spoluvězňů, avšak nikde jinde, ani v knihách zaměřené přímo na Dahmera, tuto informaci nenajdete. U Richarda Ramireze zase zaměnil jeho bratrance za jednoho z jeho sourozenců apod. Chápu, že autor musel být v průběhu psaní zavalen obrovským množstvím informací, a tak snadno mohl udělat chyby, ale přece jen... Jinak by mi ani nevadilo, kdyby kniha obsahovala méně jednotlivých profilů, ale s tím, že by se jím pan Drbohlav věnoval o něco více a popsal je podrobněji, abychom tak my čtenáři mohli mít lepší náhled do mysli onoho vraha/vražedkyně. I přesto ale tuto knihu opravdu doporučuji a trvám na tom, že stojí za to si ji přečíst.

AlbionFoxyFox
03.11.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla kvůli tomu, že thrillery, a to především na téma sériových vražd, patří k mé nejoblíbenější literatuře a usoudila jsem, že by bylo fajn mít načteno i něco skutečně odborného, reálného. Nezklamala jsem se. Byť nejsem psycholog, zaujala mě i úvodní, odborná část, byť její správnost nejsem schopna posoudit. Přehled vrahů ve druhé části byl pro mě děsivý a to nejen kvůli činům samotným, ale spíš kvůli tomu, že jsem si mnohdy uvědomila svázané ruce a neefektivnost mnohých právních a sociálních systémů různých států. Pro mě to byla rozhodně velmi přínosná kniha a určitě vyhledám i druhý titul.

Monika848
02.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Nemyslím si, že takhle knížka je určena jen tak pro všechny. První, teoretická část, se soustředí hodně na psychologii sériových vrahů a je definitivně vhodná hlavně pro studenty psychologie, ale to neznamená, že nemusí bavit i milovníky kriminologie jako jsem já. Druhá, ta zajímavější, popisuje celkem detailně sériové vrahy a jejich vraždy. Žádná cenzura, fotky jsou také celkem hardcore, proto definitivně není vhodná pro slabší povahy.

MartinKlus
25.09.2020 5 z 5

Souhlasím s komentářem s Costanzo.

ArkymenDru
15.09.2020 5 z 5

Náročná četba, která ale nepochybně stojí za pozornost. Umožňuje náhled do pozadí hrůzných činů a nutí k zamyšlení, zda všechna vina skutečně leží pouze na bedrech vraha (doporučuji proto všem, koho zaujala problematika svobodné vůle - v knize je většina případů popsána i včetně vrahovy komplikované minulosti).
První část obsahuje vyčerpávající množství statistik a myslím, že není od věci si ty nejzajímavější vypsat a znovu se k nim vrátit (jinak se ztratí v hromadě dalších informací, což je škoda), rovněž doporučuji poslech nějaké z autorových přednášek (dokáže téma podat srozumitelně a v souvislostech - snáze si pak pospojujete získané znalosti z obou knížek o sériových a masových vrazích).
V knize si přijdou na své laici i znalejší čtenáři, hodnotím 5 hvězdami. :)

LauraLavi
03.09.2020 2 z 5

První část je velmi dobře napsána. V profilech je pak spousta chybných informací. Tudíž doporučuji čerpat i z jiných zdrojů...

hu_87
23.05.2020 5 z 5

Nutnost pro každého, kdo studuje psychologii, nebo něco příbuznýho. Je tu fúra případů, kde je to prostě realisticky popsaný, bez nějakých ťuťu ňuňu, takže pro romantický duše věřící v dobro lidí tohle asi nebude to pravý ořechový. Pokud se vás tyhle věci příliš nedotýkají, tím líp - odnesete si toho z knihy možná i ve výsledku víc, protože se nebudete třást zjištěním, jaká je hlubší podstata sobeckýho chtíče někoho připravit o život.

bee88maja
21.04.2020 5 z 5

Pro "normální" čtenáře, tohle bude asi silné kafe. Ale pokud se zajímáte o psychologii, je tohle nutné čtivo :). Co vede člověka k tomu, že začne brát druhému život? Je zatím trochu víc, než rodinná anamnéza? Proč to pak dělá opakovaně? Sexualita? Jiné motivy? Je to zrůdné, ale ve své podstatě v tom každý z nás může mít nevědomky prsty...Nevěříte? Zkuste si to přečíst a uvidíte :).

Costanzo
05.01.2020 5 z 5

Tato kniha spadající do žánru naučné literatury je rozdělena na předmluvu a dvě hlavní části: psychologii sériových vrahů a encyklopedii sériových vrahů. Dále zde nalezneme poznámky pod čarou, grafy, tabulky, odkazy na literaturu a internetové zdroje, jmenný seznam, poznámky autora a v neposlední řadě slovník pojmů. Tato kniha vás na základě dostupných zdrojů seznámí s individuálním vývojem patologické osobnosti od narození, dětství, dospívání, až k první vraždě. Osvětluje zásadní otázku, a sice původ brutality sériových vrahů. Zkoumá různorodé cesty, které vedly k tomu, aby se člověk stal predátorem. Na závěr knihy nás čeká přes dvě stě skutečných případů a jmenný seznam vrahů. Uvedu alespoň ty nejznámější, abyste si udělali představu: Bonnie & Clyde, David Berkowitz, Ted Bundy, Andrei Čikatilo – Rostovský řezník, Jeffrey Dahmer, Charles Manson nebo známý Doktor Smrt v podání Harolda Fredericka Shipmana. Publikace je psychicky náročná na čtení, ale hodnotím ji jako literární skvost.

Zorka
25.12.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha obsahující nejen případy českých i zahraničních sériových vrahů, ale také klasifikaci a psychologický rozbor možných znaků, které mohou predikovat již v dětském věku zvýšenou pravděpodobnost, že se člověk dostane na zločineckou dráhu. Teoretická část by zasloužila lepší korekturu.

Ivet1990
11.09.2019 5 z 5

Pro člověka jako jsem já, který se o tuhle tématiku jen zajímá, je to moc úžasné počtení. Měla jsem strach, protože nemám žádný základy psychologie, ale musím uznat, že jsem se bála zbytečně. Kniha obsahuje i slovník s cizími slovy, takže člověk nemusí nic zdlouhavě hledat.

cleopatra11
06.08.2019 5 z 5

Téma, které mě velmi zajímá - vrazi, vraždy, mapky, přesný popis mrtvol, rozbor oobností. Velmi povedená kniha.