Psychologie sériových vrahů

Psychologie sériových vrahů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135739/bmid_psychologie-seriovych-vrahu-135739.jpg 5 399 84

Kniha představuje základy psychologie a behaviorální patologie sériových vrahů. Jako praktickou ukázku různých podob tohoto patologického fenoménu uvádí stručné, srozumitelné a čtivé příběhy těch nejbrutálnějších sériových vrahů dnešní doby, a to od jejich dětství až do aktuálního stádia vyšetřování jejich násilných činů. Publikace je určena stejně tak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, jako i studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie či kriminalistiky. Představuje soubor velmi kvalitně zpracovaných kazuistik, tedy více jak 200 příběhů jedinců s vysoce patologickým profilem osobnosti a chování. Ukazuje tak přehled příčin vzniku a projevu zla, násilí a bolesti. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených pachateli. Poukazuje na systémová selhání, chybné úsudky psychiatrů, psychologů, soudců a pedagogů. Měla by sloužit jako prevence a výzva k větší ostražitosti. Upozorňuje na složitost a aktuálnost tohoto jevu a skryté nebezpečí, které číhá na svou oběť na jakémkoliv místě.... celý text

Skodinka89
07.07.2023 3 z 5

50 na 50, jak to člověk čte před spaním tak někdy u toho usne :)

Standa24
03.07.2023 4 z 5

Zajímavé, ale poměrně náročné čtení. Autor používá velmi často odborné termíny, proto jsem byl rád, že kniha obsahuje i slovníček pojmů. V první části knihy autor čtenáře seznámí s obecnou charakteristikou fenoménu sériových vrahů, druhá část knihy obsahuje abecední přehled 200 sériových vrahů za posledních cca 100 let. Ve výčtu nechybí i mediálně známé případy jako Jeffrey Dahmer, Charles Manson nebo Charles Sobhaj, či manželé Stodolovi. Druhou část knihy jsem četl poměrně dlouho, protože jsem si musel od čtení dávat pauzy. Je až neuvěřitelné, kolik zla a krutosti jsou někteří lidé schopni spáchat.

Jane2016
25.06.2023 5 z 5

Tak tahle knížka byla skvělá. Opravdu kvalitně zpracované příběhy více jak 200 vrahů. Pro milovníky krimi, sériových vrahů a psychopatologie tohle musí být povinná literatura.

Sama jsem knížku četla skoro měsíc, vracela jsem se k ní, když jsem měla chuť a pečlivě jsem četla každý příběh. Nad některým mi zůstával rozum stát a velmi se mi jich vrylo do paměti.

Andrej Drbohlav je jedinečný autor a pokud jste od něj nečetli ani tuto knihu ani například Psychologii masových vrahů, tak Vám musím obě velmi doporučit!

karol95
02.06.2023 5 z 5

Obsáhlá publikace pro "milovníky" psychologie, kriminalistiky apod.

Kerriova
11.05.2023 3 z 5

Hezká encyklopedie vrahounů. Bohužel moje vydání obsahuje něco přes 200 gramatických chyb, což mi silně pokazilo dojem ze čtení.

lenny0753
23.12.2022 3 z 5

První psychologická část je spíše odborná, ta druhá obsahuje "medailonky" jednotlivých vrahů, kde zároveň využijete informace z předešlé části. Bohužel, jak už tu někdo zmínil, některé údaje jsou chybné či zavádějící. Ale zároveň se čtenář dozví o těch vrazích, o kterých třeba ještě neslyšel a kniha tak pro něj může být studnicí pro další shánění informací (a pak zjistí, že ne všechno v knize bylo pravda :-) ).

claudius0847
21.12.2022 5 z 5

Po přečtení psychologie masových vrahů jsem byl zklamaný , knihu jsem s velikou nelibostí dočetl , místy působila zbytečně didakticky, v literatuře kriminalistiky a kriminologie jsem byl úplně nový a doufal jsem, že četba od Drbohlava podpoří můj zájem "něco se dovědět" . Bohužel jsem odešel s prázdnou, zůstala ve mně akorát nechuť z těchto témat , přičemž jsem silnějšího ducha a ani "bavit se" o takových věcech mi nedělá problém....

PONĚVADŽ JSEM MĚL KOUPENOU PSYCHOLOGII SÉRIOVÝCH VRAHŮ : dal jsem mu ještě šanci a musím říct , že mě absolutně nadchl , teorie v knize byli perfektní a zdá se , že počítali s mnohýma to tedy i s tím, že každá ucelenost informací v podobě celku ...tedy TEORIE nemůže nikdy obasáhnout vše. Později připnu něco z kritiky, čtenář doufám dá Andrejovi Šanci u této knihy. O kriminalistiku se i tak ale zajímat nebudu , zájmem to není obor pro mě a z téhož důvodu nejspíš neoceňuji jeho druhou práci tak jako první. S psychologií jsme zde ale našli společnou řeč.

Stepanka897
22.06.2022 5 z 5

Skvěle napsané. Srozumitelné i pro laiky,čtivé. Knížka rozdělena na teoretickou a případovou část.

hungryreader00
15.06.2022 5 z 5

Skvěle napsané, opravdu. Nejsem student psychologie ani kriminalista a o to více si cením, že se mi to dobře četlo. Dílo je doplněné grafy a tabulkami, kde se opravdu dobře vyhledává potřebná informace. Také se mi líbí pojetí dvou částí knihy. V první kratší části vysvětluje p. Drbohlav jednotlivé pojmy a věnuje se sériovým vrahům a jejich psychologii obecně a v druhé části se věnuje jednotlivým lidem a k nim přidává získané poznatky z části první. Zkrátka perfektní, přehledné, čtivé.

berry1009
20.03.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha jak pro nadšené laiky, tak i pro odborníky. Psychologické rozbory jsou skvělé, faktomluva výstižná. Tohle by měla být povinná literatura pro všechny odpůrce trestu smrti a pro všechny, co by tyto lidi pouštěli zpět do společnosti s tím, že se poučili...

Eistee
14.02.2022 5 z 5

Úvod odborně propracovaný, přesto i pro laiky srozumitelně napsaný. Obsáhlý seznam nejznámějších sériových vrahů z našich končin i z ciziny musel dát ohromnou práci. Velká pocta autorovi!

Thalin
05.02.2022 5 z 5

Osobně se mi oba díly dobře četly, i přesto že jsou spíš v učebnicovém stylu. Ale napsané tak, že mi nedělalo problém se do textu začíst. I po letech, si pamatuju spoustu informací z nich a nenechala jsem si ani ujít přednášky s panem Drbohlavem, které tomu všemu ještě dodaly další rozměr. Rozhodně zajímavé počtení a sonda do něčeho, nad čím se běžně člověk zase tolik nezamýšlí.

Sigurd_Lesandi
13.12.2021 4 z 5

Kniha je rozdělena na 2 části. První vás provede právě psychologií, představí vám různé koncepty a typy vrahů, jejich smýšlení apod. Anotace uvádí, že je určena pro širokou veřejnost, s čímž rozhodně nesouhlasím. Druhá ano, ale první část obsahuje velké množství výrazů, která budou pro běžného člověka neznámá. I když se v tomuto tématu věnuji a hodně mě zajímá, tak jsem taky občas musel googlit. Sice se na konci knihy nachází slovník, kde jsou některé výrazy vysvětleny, ale to googlení bylo mnohdy rychlejší i lehčí.
Druhá část představí 200 případů sériových vrahů, a ta mě poměrně dost bavila. Případy jsou dobře zpracovány a popsány. Co mě zklamalo, je, že některé, za mě zajímavé případy, nedostaly vůbec tolik prostoru jako jiné, které byly z pohledu čtenáře poměrně nezajímavé.
Je potřeba počítat s tím, že se jedná spíše o učebnici a je to hodně znát. Pokud vás téma nezajímá do podrobností, tak vás pravděpodobně kniha bavit nebude.

Ahmose
09.11.2021 4 z 5

Podľa anotácie je kniha určená ako širokej verejnosti, tak študentom a odborníkom a ja si dovolím s týmto nesúhlasiť. Kniha je rozdelená na dve časti, prvú, ktorá sa venuje psychológii sériových vrahov vo všeobecnosti a druhú, v ktorej sa už rozoberajú konkrétne prípady. Práve zvolený jazyk v prvej časti rozhodne nie je určený širokej verejnosti. Ak by som nemal vzdelanie ktoré mám, vela pojmom by som nerozumel a musel ich googliť. Na konci knihy sa síce nachádza slovník pojmov, ale v priebehu jej čítania nikde nenájdeme odkaz naň a obávam sa, že nie jeden čitateľ ho objaví až po prečítaní knihy.
Tu sa však všetky moje výčitky končia. Mimo vyššie spomenuté sa skutočne jedná o zaujímavú a hodnotnú publikáciu, v ktorej si prídu na svoje všetci, ktorých daná problematika zaujíma. Rozhodne ju, ale neodporúčam slabším povahám. Ja sám som ju čítal po častiach a prekladal beletriou aby toho nebolo na mňa príliš veľa.

apq
03.10.2021 4 z 5

Kniha je velice zajímavá a to jak teoretická první část, tak i druhá část o konkrétních sériových vrazích. Pozitivně hodnotím i grafy, jenž přehledně ilustrují data.
Jedna věc mě ale velice zklamala, a to již zmiňované chybné údaje ( a to i u vrahů, kteří jsou všeobecně známí, např. Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, ...). To mě po celou dobu leželo na mysli, když jsem četla o vrazích, o kterých jsem před tím neslyšela.

Noisette73
30.06.2021 5 z 5

Tady je takového utrpení, bolesti,špinavosti a ztráty...
Četla jsem ji pro studijní účely a i tak mě mrazilo.
Teoretická i kazuistická část je skvěle podána, dozvěděla jsem se spoustu nových i když mnohdy drásajících informací....
Kniha nebo alespoň její připadová část není vhodná pro slabé povahy.
Bylo to těžké čtení, musela jsem ji odkládat i prokládat knihou jinou.

cucik14
01.06.2021 3 z 5

Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a je to poměrně náročné čtení. Určitě ne na jeden zátah, spíš doporučuji číst mezi jinými knihami. Ale asi jsem od ní čekala více.

MalejTonda
29.04.2021

Jelikož mě odjakživa zajímala psychologie různých vrahů apod., tak jsem se rozhodl si tuto knížku přečíst. Vždy mi přišlo fascinující jak vůbec různí vrazi přemýšlí a jaké k tomu mají motivy. Celkově je hrozně děsivé, že takovýto lidé vlastně mezi námi žili a stále žijí.

V knize se mi líbilo, že zde byl i slovník, ve kterém byly vysvětleny všechny pojmy pokud tomu někdo nerozumí. Zajímavé mi přišlo, jak kvůli celkově špatné práci policie, tito vrazi více vraždili. Líbila se mi hlavně první část knihy kde bylo hodně psychologických věcí a různé typy vrahů. V druhé části byly samotné příběhy některých vrahů a to bylo skvělé, protože mě to baví číst a pak zjišťovat různé dodatky ještě na internetu. Bylo zde i poukázáno na to, že muži co jsou např. sexuálně zneužíváni v dětství mají větší sklony k páchání těchto činů na ostatních, zato ženy s podobnou tragickou minulostí mají větší sklony páchat ubližování na sobě.

Knihu bych jako takovou úplně nedoporučoval každému, jen pokud se fakt zajímáte o toto téma a baví vás kriminalistika a psychologie, jsou zde i nějaké trochu hororovější obrázky, takže je to i pro silnější povahy.

Shindo
20.04.2021 4 z 5

Prvá časť knihy je zameraná viac odborne, obsahuje psychologické / etopedické poznatky o "výrobe" sériového vraha, jeho pozadí, delenie na najčastejšie typy a ďalšie podstatné informácie.

Druhú časť tvorí rozsiahla encyklopédia sériových vrahov aj s obrazovou prílohou. K nepresnosti niektorých informácií sa vyjadrovať bližšie nebudem, nemám to hlbšie naštudované.

Aj napriek informačnej bohatosti knihy pre mňa bola istým spôsobom zvláštna. Na jednej strane bolo z psychologického hľadiska zaujímavé skúmať jednotlivé profily sériových vrahov, to, čo podmienilo aby sa stali tým, čím sú a akým spôsobom pracovali. Na druhej bolo desivé čítať o zverstvách, ktorých sa dopustili (v niektorých prípadoch mali stovky obetí). Často mi zostával rozum stáť nad neschopnosťou / neochotou polície riešiť situáciu alebo nad neprimeranosťou trestov (trest smrti za pár obetí v Dumbfuckistane vs "len" odňatie slobody na pár desaťročí s možnosťou prepustenia pre juhoamerického vraha so stovkami obetí).

Vyslovene sa mi hnusili prípady "biznisu s vrahmi", ktorých príklady autor dokladal v knihe. Nechce sa mi veriť, že existujú ľudia natoľko fascinovaní morbídnosťou, že v sériovom vrahovi, ktorý brutálne zavraždil hromadu ľudí vidia hrdinu a vzor a sú schopní kupovať si s ním spojené "spomienkové predmety" za šialené ceny (alebo si ho rovno nechať vytetovať). Bohužiaľ, platí to ešte aj dnes - príkladom môže byť film spred dvoch rokov o jednom z najznámejších sériových vrahov, ktorého stvárnil charizmatický herec preslávený účinkovaním v priemernom stredoškolskom muzikáli. Chápem, peniaze nesmrdia no kto som, aby som súdil.

Jandýs
10.04.2021 5 z 5

V první části rozboru a psychologie vrahů - velice zajímavé a skvěle srozumitelně popsané. Samostatná encyklopedie rovněž skvěle úhledně sestavená.
Četla jsem tuto knihu ale dlouho.. Je to síla... Při čtení mi nějak nedocházelo nebo jsem si nedokázala vůbec představit, jak je možné páchat takové zlo.. Mrazilo mě, že spoustu takových monster nakonec běhá po svobodě.. Jak selhává i právní a vysetrovatelsky systém.. Zkrátka je to síla, když tedy víte, že to bylo a je skutečností.. Že někde na světě tyhle nelidi opravdu jsou a budou..